Jump to content

Pečurke


Guest Administrator

Recommended Posts

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

Amanita Muscaria aka Muhara je najpoznatija "magicna" pecurka na nasim prostorima. Ona nije ilegalna dokle god se ne koristi za pretprodaju ali je te gljive nemoguce uzgajati , bar koliko ja znam.

 

Ja sam isao sa tatom davno da berem gljive ali sam odnedavno postao ljubitelj gljiva i uclanio sam se u gljvarsko drustvo.

 

Sada sam postao obsednut i cesto idem na Frusku Goru da berem i slikam razne gljive. Polako , ali sigurno ucim.

 

Ono sto znam 100 % uberem i pojedem a ono sto ne znam nosim kuci na determinaciju.

 

 

Sve u svemu , jako zanimljiv hobi pre svega zbog upoznavanja prirode.

 

image002.jpg

 

ovo je ta cuvena Amanita Muscaria ( MUHARA )

 

Da li je neko video ovu pecurku negde ?

Edited by Administrator

Share this post


Link to post
Share on other sites

uzmeš parče mesnate dimljene slanine, iseckaš na kocke i ispržiš. kada slanina pusti masnoću, dodaš sitno seckan crni luk, i nastaviš da pržiš luk i slaninu dok luk ne postane staklast.

zatim dodaš seckane pečurke (šampinjoni, bukovače, šta god) i dinstaš dok pečurke puste sok. dodaš bibera, eventualno soli (ali oprezno, pošto će pečurke ionako pustiti sok, a so pojačava taj efekat). kad pečurke omekšaju, dodaš pavlaku.

 

 

tu počinje i tu se završava moje sveukupno znanje o pečurkama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amanita Muscaria aka Muhara je najpoznatija "magicna" pecurka na nasim prostorima. Ona nije ilegalna dokle god se ne koristi za pretprodaju ali je te gljive nemoguce uzgajati , bar koliko ja znam.

 

Ja sam isao sa tatom davno da berem gljive ali sam odnedavno postao ljubitelj gljiva i uclanio sam se u gljvarsko drustvo.

 

Sada sam postao obsednut i cesto idem na Frusku Goru da berem i slikam razne gljive. Polako , ali sigurno ucim.

 

 

 

 

Sve u svemu , jako zanimljiv hobi pre svega zbog upoznavanja prirode.

 

image002.jpg

 

ovo je ta cuvena Amanita Muscaria ( MUHARA )

 

Da li je neko video ovu pecurku negde ?

 

Lici na rudnjacu samo sto ona nije pirgava, ako je iko cuo za tu gljivu :D Ne znam da li sam ovu video, verovatno jesam, ne obracam bas mnogo paznju na otrovnjace. Kad udjem u sumu moje oko registruje samo vrganje, eventualno ove rudnjace. Redovno sam isao da berem gljive dok sam ziveo u Hrvatskoj, sad samo kad odem kod dede i babe. Lepo je to, priroda, svez vazduh, milina bozja...

 

 

 

Ono sto znam 100 % uberem i pojedem a ono sto ne znam nosim kuci na determinaciju.

 

 

 

 

jel ti to sirovo jedes kad kuci nosis samo sumnjive :bigblue:

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

Pa vecina tih jestivih se mogu jesti i sirove , bez problema , ali naravno uvek je preporucljivo da se termicki obradi zbog zemlje :)

 

Elem , da se vratim na gore prikazanu sliku.

 

Vidi , za muharu kazu da je otrovna , ali , otrovna u smislu da izaziva halucinacije :)

 

E sad , zavisi od osobe do osobe kako ce je podneti , jedino sto moze lose da ti se desi da imas proliv ili da povracas ali to sve zavisi , kao sto sam rekao :)

 

 

P.S. nije ni nalik rudnjaci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

P.S. nije ni nalik rudnjaci :)

 

ne seri :P , evo sad izguglao i stvarno mi izbaci neke cudne slike, jebem ga, kod nas je rudnjaca bila crvenkasto-narandzasta, evo ovde vidim da lici vise na sampinjon, da ga jebem, mozda ima vise sorti :D

 

 

Ovo je ta rudnjaca

Amanita_caesarea_5.jpg

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

el ste pili nekad kombuhu? vrlo zanimljiv ukus ima, a inache je neshto mnogo zdravo; sok od nekih gljiva.

 

 

 

ja pokusavam da se nateram da konacno probam, i ja sam cula da je nesto opako dobro za organizam.:)

 

elem, moje omiljene_ mlecnice, samo proprzeneee...mmmm:D

lactariuspiperatuszp1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

Te pecurke su bruka jestive , i te kako :)

 

 

get_slika_varijacija.jpg

 

Ovo je puhara isto , velika puhara :D

 

Skroz je bela iznutra i jede se samo kad je mlada ( tj bela ) To isto vazi za ovu metal bodljikavu :)

 

@Emily , a kako njih ne pomesas sa paprenjacama koje su sumnjiva poslastica i koje su jako ljute ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

Pa mlecnice jesu paprenjace ! :D

 

Elem , prosle subote na Iriskom Vencu smo ubrali :

 

Sunčanice , tikvaste puhare , lisičarke i još jednu vrstu ( ne mogu da se setim imena )

 

Ovako izgledaju

 

P9250111_1024x768.jpg

 

Obavezno oljustiti ovaj gladak sloj jer sadrzi prirodni laksativ :D ( nisam probao , samo sam procitao )

 

A ovo su lisicarke , my favorite

 

Pfifferling01.jpg

 

Kad sam izdinstao luk , ubacio sam sitno iseckane pecurke u lonac i mesao sam i cekao dok pecurke ne puste svoj sok ....njami

 

Onda dodajes vodu , pa malo vegete , pa malo brasna cisto da dobije malo na gustini. Onda sam dodao iseckanu sargarepu i na kraju persun i dobio sam sjajnu Corbu od Gljiva , straight from Evil Forest :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

image002.jpg

 

ovo je ta cuvena Amanita Muscaria ( MUHARA )

 

Da li je neko video ovu pecurku negde ?

 

Ja sam je video, na Belim Zemljama (podnožje Zlatibora) . Zar nije otrovna?? Zašto magična?

 

Elem, znam za jednu priču iz bakinog rodnog kraja. Jedna porodica je večerala pečurke. Dakle deda, baba, sinovi, ćerke, unuci...

Sledeće jutro komšije čuju riku goveda iz dvorišta - niko ih nije nahranio . Uđoše komšije u kuću i videše celu familiju kako su polegali u svoje krevete - mrtvi .

 

Divlje pečurke imaju vanzemaljski ukus samo to mogu da kažem ... dakle ne mogu da se porede ni sa jednom biljkom ili mesom. Ja sam se doduše jednom il dva put otrovo od jestivih.. ima neka fora da ne smeju da se podgrevaju bem li ga. POvraćo sam i bilo mi muka jedno desetak sati.

 

P.S Jel može ta rudnjača nekako da se nabavi blizu BG-a?

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

Napisao sam gore. Naravno da u strucnoj literaturi nece reci "ova pecurka izaziva halucinacije " nego " ova pecurka je otrovna ". Zamisli sta bi to uradilo narkomanima koji zele da probaju nesto novo :D

 

Otrovna je u smislu da mozes da imas proliv i povracanje samo ako konzumiras pogresno.

 

A "magicna" se zove jer izaziva Halucinacije.

 

Imas preko 1200 vrsta pecurki i dalje se pronalaze nove vrste.

 

Od kojih si se otrovao ?

Edited by Administrator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam je video, na Belim Zemljama (podnožje Zlatibora) . Zar nije otrovna?? Zašto magična?

 

Muhara je otrovna,nećete umreti od nje iako spada u red Amanita medju koje spadaju i zelena,žuta i bela pupavka,ali nije samo halucinogena,već izaziva mučninu,povraćanje i sve ostale neprijatne stvari...u Rusiji se koristi kao droga pošto zbog razlike u sastavu zemlje tamo nije otrovna.Magične pečurke su psilocybe,pošto sadrže psihoaktivne supstance psilocybin i psilocin,a ameri ih zovu magic mushrooms.

 

Ineče svaka čast za temu,meni je ćale isto gljivar,tako da se ponešto razumem a i probao sam svašta od tih "divljih" pečuraka.

 

Imate na zemunskoj pijaci čoveka koji prodaje razno razne pečurke...vragnje,lisičarke,šumsko pile i sunčanice,da navedem neke najpoznatije,naravno nema svega non stop već u zavisnosti od godišnjeg doba.Bojim se da nije jeftin,ali ako ste radoznali da probate,čovek ima izbor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

Ova prelepa gljiva zasluzuje bolju sliku

 

2237816640045465834WPRXOp_fs.jpg

 

@Grobodan

 

Staniste: plodi od pocetka leta do sredine jeseni po mladim šumama jele,bukve, breze, bora i hrasta specijalno na zemljistu bogatom mineralima. Da , rastu u grupama ispod lisca , oko nekolikom metara u radijusu oko drveta.

 

Treba paziti gde se bere to jer neiskusni mogu da je pomesaju sa zavodnicom. Zavodnica jako lici na Lisicarku , stim da je jace boje od lisicarke , i sto je najbitnije , Zavodnice rastu iz panja i busena.

 

Muhara je otrovna,nećete umreti od nje iako spada u red Amanita medju koje spadaju i zelena,žuta i bela pupavka,ali nije samo halucinogena,već izaziva mučninu,povraćanje i sve ostale neprijatne stvari...u Rusiji se koristi kao droga pošto zbog razlike u sastavu zemlje tamo nije otrovna.Magične pečurke su psilocybe,pošto sadrže psihoaktivne supstance psilocybin i psilocin,a ameri ih zovu magic mushrooms.

 

Ineče svaka čast za temu,meni je ćale isto gljivar,tako da se ponešto razumem a i probao sam svašta od tih "divljih" pečuraka.

 

Imate na zemunskoj pijaci čoveka koji prodaje razno razne pečurke...vragnje,lisičarke,šumsko pile i sunčanice,da navedem neke najpoznatije,naravno nema svega non stop već u zavisnosti od godišnjeg doba.Bojim se da nije jeftin,ali ako ste radoznali da probate,čovek ima izbor.

 

Zar magicne pecurke nisu sve koji izazivaju halucinacije ? Istina je da muhara izaziva povracanje , dijareju i mucninu ali to se ne desava svakom. To sve zavisi u kakvom je on "mentalnom stanju " kao i sta je jeo. Moras se dobro psihicki pripremiti za njih.

Edited by Administrator

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...