Jump to content

Kuda ide metal?


mikki270

Recommended Posts

Razni podzanrovi su "nosili" metal i najveci deo metal populacije tog vremena je slusao bas to. Do skoro je to bio POWER, pre toga THRASH itd. Cini mi se te faze traju desetak godina. Valjda dodje do zasicenosti publike bendovima i ponavljanja.

 

Cini mi se da u ovom trenutku metal nema taj zanr vodilju i da mozda zbog toga malo luta.

 

Postavio sam ovaj topic jer me zanima sta mislite koji je to novi zanr, ili stari zanr koji ce zaziveti, ili spoj zanrova, ili nesto cetvrto sto ce biti novo u metalu i stvoriti sledeci pokret.

 

Mozda se vec desava, pokrece ali bar ja toga nisam svestan. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fora je u tome što je ranije bilo lakše odrediti neki žanr kao vodilju jer nije baš sve bilo istraženo i nastajale su nove stvari, dok je danas manje-više sve već odsvirano pa je teže naći nešto sasvim sveže, sada se više radi o trendovima kao što npr. beše i folk/viking trip nedavno, na primer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Administrator

To se tebi cini da je zasicenje. Vidis , iz pepela ovog propalog drustva polako cvetaju novi metalci kojima ce ovaj NEW stuff biti kul i IN a mi koji posmatramo scenu 10-15 godina cemo reci "BLJAK" ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

uvek ima neshto novo da se napravi,samo shto treba to uraditi.vecina danashnjih bendova je pod utiskom velikana,koji su uglavnom chvrsto bili usmereni svom pravcu,pa im teshko pada da promene taj smer...ali ima i onih koji se ne otperecuju unapred kako ce da zvuche,nego shibaju i kako ispadne,to je. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Razni podzanrovi su "nosili" metal i najveci deo metal populacije tog vremena je slusao bas to. Do skoro je to bio POWER, pre toga THRASH itd. 

 

Cini mi se da u ovom trenutku metal nema taj zanr vodilju i da mozda zbog toga malo luta.

 

Ne mislim da samo jedan pravac moze biti 'nosilac' metala generalno.

 

Svi nose jedan deo.Ukupno svi oni daju "metal pravac".

 

 

 

 

A i zavisi kako gleads na to - "nositi pravac".

 

Pitajuci fanove?

 

Pitajuci muzicke prodavce?

 

Pitajuci organizatore koncerata?

 

 

 

 

 

 

 

A i podseti me ovo na nesto drugo...

 

Ranije (ajde da kazemo 80-ih) se znalo sta je metal,sta nije.

 

Danas su i kurta i murta "metal".

 

Kuda TO vodi?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne sjekiram se za metal ni najmanje,nikad nije ovoliko dobrih bendova i albuma bilo.samo ove godine je izaslo toliko vanserijske muzike,a samo npr zadnji enslaved moze intezivno da se gustira bar nekoliko mjeseci.svega je vise,samim tim i krsa,poenta je ne pridavati mu paznju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Шејтанов Чобан

Сваки метал ће фурати своје,само ће смена генерација утицати на његову тренутну популарност.

Данас блек,сутра металкор,прексутра хеви и тако у круг...

Edited by Шејтанов Чобан
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Шејтанов Чобан

Mislim da je metal sebe polako upropascava sve vecim prilivom bendova koji forsiraju tehnikaliju. Sve mi je nekako manje medju novijim bendovima nekog repeat materijala, pamtljivih momenata kojima bi se vracao pri preslusavanju. Uglavnom je to za 2, 3 slusanja i ajd u recycle.

 

Из тог разлога заувек ће се слушати Слејер,Мејдени,Емперор,Сепултура и остали пионири метала у свом жанру.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

...dok je danas manje-više sve već odsvirano

Uvek je bilo onih koji su ovako nesto govorili i onda se desi nesto novo. Desice se opet i opet. Dok je ljudi uvek ce biti posebnih.

...sada se više radi o trendovima kao što npr. beše i folk/viking trip nedavno, na primer.

ovo si u pravu. i ja imam osecaj da se vise u okviru zanrova nesto desava. Ali nista od toga nije sto bi narocito pomerilo stvari.

 

...cvetaju novi metalci kojima ce ovaj NEW stuff biti kul i IN a mi koji posmatramo scenu 10-15 godina cemo reci "BLJAK" !

pa ne bih se slozio. mislim da su metalci samo kod nas toliko zatvoreni, zbog sankcija naravno, odsustva medija itd. ljudi su do skora samo znali do metalike, a tek su se relativno skoro kapije otvorili i mnogi jos nisu navikli da traze novo. Mada je na ovom forumu drugacija prica vecinom, jer su ljudi ovde uglavnom oni koji su znatizeljni i zele bas to - da dodju do novih saznanja, bendova itd.

 

Ne mislim da samo jedan pravac moze biti 'nosilac' metala generalno.
Pa metal je bio na izdisaju dok se nije metalika pojavila, i ne bi ona sama spasila scenu bez druzine, to je bar jasno. Tako je posle i nu metal, pa i industrial donekle, izvlacio metal iz ponora (po nekima u drugi ponor ali ne bih sada o tome)

 

A i zavisi kako gleads na to - "nositi pravac".

Pitajuci fanove?

Pitajuci muzicke prodavce?

Pitajuci organizatore koncerata?

 

Pa sve :)

 

Ranije (ajde da kazemo 80-ih) se znalo sta je metal,sta nije.

Ne znam na sta se ovo odnosi ali tek iz danasnje perspektive se vise ne zna bas za stare bendova da li su metal ili ne. ACDC odjednom rock, nekad je bio metal i to bez sumnje.

 

Данас блек,сутра металкор,прексутра хеви и тако у круг...

Kakav crni black!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta htedoh reći sa tim da je manje-više sve odsvirano: pre svega sam mislio na tu neku tehničku stranu muzike. Dakle, u metal su vremenom ulazili i growl i scream vokali, pa operski vokali, pa ekstra duboki štimovi, pa ultra-brzi ritmovi i blastovi, oni jako spori ritmovi, klavijature, folk instrumenti... vremenom je to sve ubacivano kao nešto novo, dok se danas sve svodi na razradu i korišćenje tih elemenata, baš je retko da neko krene da ubacuje nešto skroz novo što bi moglo da iznedri ceo novi žanr. To htedoh reći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa znam ali sto mislis da je sve ubaceno? Dodje jedan korn koji zvuci kao nista do tada i pokrene ceo jedan novi talas. Nisu nista posebno i distinktno novo uneli kao sto je novi instrument ili slicno. A opet je bilo sveze i drugacije.

 

I gansi nisu uveli nista novo u tom smislu ali su bili bas bas dobri i bas bas direktni i puni energije i cega sve ne. Nisu pokrenuli neki gansi zanr ali samo hocu reci da je ponekad dovoljno samo tako nesto pa da se prodrma sve.

 

 

 

Ali me ne zanima zasto je sada tako ustajalo sve, vec sta vi vidite kao skoriju buducnost metala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, ja bih rekao da Korn itekako jesu uneli nešto novo u muziku. Ritmovi, stil pevanja... dosta je to novo bilo u ono vreme. A što se budućnosti tiče, ja bih lično bio najsrećniji da po mogućstvu situacija nekako i ostane ovako neutralna - ionako je internet doneo mogućnost da se za svakoga čuje i da svaka vrsta muzike nađe svoju publiku, tako d aje i publika sada jasnije definisana i ne konzumiraju više svi istu materiju kao nekada, tako da meni lično ta razdvojenost odgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nikad nije ovoliko dobrih bendova i albuma bilo.

 

Ne bih se slozio.Ajde,mozda nije bilo toliko dobrih bendova (zbog pristupacnosti sirokim narodnim masama),ali je mnogo veca stvar sto trenutno nema toliko odlicnih bendova kao sto je bilo ranije (naravno,mislim na 80-e).Pogled na muziku zavisi od ukusa pojedinca,i licnih afiniteta.Samim tim,tebi ce mozda ova godina biti bericetna po pitanju albuma,a meni sa druge strane kanta (za sada jeste tako,na prst jedne ruke mogu nabrojati albume koji su izasli ove godine a da su me oduvali).

Sto se tice albuma,mislim da je nemoguce porediti nekada i sada...cak mislim da je i bezobrazno porediti nekada i sada...nikada to nece biti isto,nikada se neki album Amorphisa,Borgira,Dew-Scented-a ili Enforcer-a,koliko god dobar bio,nece moci porediti sa jednim Seasons In The Abyss,Master Of Puppets ili Somewhere In Time.Takvi gigantski albumi se vise ne prave.Prave se dobri ili odlicni albumi,ali oni nisu ni blizu onoga sto je nekada izlazilo.

 

Sto se tice metal muzike generalno,ona ce opstajati bez problema.Pre svega zbog baze fanova koja ce uvek postojati.Kod muzike koja nije podlozna trendovima a ima veliku bazu fanova nema brige za opstankom.Ali ono sto je cinjenica jeste da se vise nikada nece pojaviti bend koji ce steci takav status kakav sada imaju veterani ove muzike,niti ce se ikada pojaviti bend koji ce moci na samostalnom koncertu okupiti 20-30.000 ljudi.Nikada.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

lemi:

 

nema to veze sa zanrovima.snima se pregrst dobrih albuma u svakom zanru,vanvremenskih isto.po tvojoj prici npr u heviju nije snimljen vanvremenski album jos od 80tih.po meni,ove godine,novi slough feg.ja cu se tom albumu vracati i za 5-6 godina,kao sto sam se npr vratio nocas "hail to england-u".nema hajpa,to je jedina razlika,ja sam se navikao,meni je hajp bio uz koji sam odrastao npr novi katalog polzovica.UG 4 life.

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas su svi naucili da sviraju..i to je ono sto smara.. :haha:

 

u pravu je Lemi,monumenata od albuma vise nece biti..u svojim zanrovma ,da..

 

mislim i da se cilja na to,koliki uticaj na scenu,stil i na pomeranje granica mogu imati eventualni novi "monumenti od albuma"

 

tj,dzaba je monument ako posle nece pokrenuti lavinu rip off-a

Edited by Fapril ethereal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je otisla diskusija u drugu stranu. Ok je i ova tema ali ne pricam o tome sta to treba da se desi u metalu pa da bude "popularan" kao nekada, vec samo jednostavno i nevino pitanje: Sta vidite kao novi pokret/zanr u metalu koji ce zameniti npr power metal fazu kada je na 10 novih bendova 9 bilo Power, kada su najveci deo baze metal slusalaca bili oni koji vole power itd. To je splasnulo, malo je valjda i dosadilo, a svi najveci bendovi> Edguy, Avantasia, Blind Guardian, Stratovarius, Gamma Ray, Helloween itd. koji su predvodili power zanr su jednostavno podbacili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nikada to nece biti isto,nikada se neki album Amorphisa,Borgira,Dew-Scented-a ili Enforcer-a,koliko god dobar bio,nece moci porediti sa jednim Seasons In The Abyss,Master Of Puppets ili Somewhere In Time.

 

Kontam šta hoćeš da kažeš, ali mislim da tu ne igra samo kvalitet ulogu. Hoću reći, u vreme kad su ti albumi izašli publika je nekako više zavisila od onoga što vidi na tv-u, čuje na radiju, pročita u nekom magazinu... nego danas, kad svako sam izgugla ono što ga zanima, pa je tako i tada bilo lakše da neki album postane legendaran, ti albumi su dopirali do kompletne metal populacije a tržište je bilo neuporedivo manje. Primera radi, objektivno gledano ti danas imaš mnogo death metal albuma koji su bolji od "Scream Bloody Gore" ali nikad neće dostići toliki kultni status.

 

A druga stvar jeste što su to mahom bili albumi koje je, kao što već rekoh, volela kompletna metal populacija a danas je tako nešto teže postići baš zbog toga što se žanr previše razgranao - teško ćeš sad naći nešto što će se istovremeno svideti fanovima Gorgoroth, My Dying Bride, Municipal Waste i Freedom Call, primera radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta vidite kao novi pokret/zanr u metalu koji ce zameniti npr power metal fazu

 

Forsiranje tog pitanje,kao i samo pitanje su bezveze.Otkud mi znamo sta se moze novo izroditi,nismo hrpa Nostradamusa.

 

lemi:

 

nema to veze sa zanrovima.snima se pregrst dobrih albuma u svakom zanru,vanvremenskih isto.po tvojoj prici npr u heviju nije snimljen vanvremenski album jos od 80tih.po meni,ove godine,novi slough feg.ja cu se tom albumu vracati i za 5-6 godina,kao sto sam se npr vratio nocas "hail to england-u".nema hajpa,to je jedina razlika,ja sam se navikao,meni je hajp bio uz koji sam odrastao npr novi katalog polzovica.UG 4 life.

 

Vanremenski u smislu velicine,kulta,popularnosti,pa cak i kvaliteta nije snimljen.Ja ne kazem da ne izlaze albumi koji su dovoljno kvalitetni da se slusaju i za 10 godina,ali nijedan se ne moze meriti sa gigantima kao sto su Reign In Blood,Master Of Puppets,Rust In Peace,Somewhere In Time,British Steel,Ace Of Spades...takvi albumi se vise ne prave,takvi bendovi se vise ne radjaju.

 

Hehe,ovo poslednje se slazemo.Nije vece srece bilo od momenta kada u postanskom sanducetu nadjem najnoviju Explosive dopunu,na narandzastom papiru.Pa narucim neko izdanje koje ima oznaku raritet.Koliko sam samo bootleg kaseta Slayer-a narucivao od Polzovica...

 

u pravu je Lemi,monumenata od albuma vise nece biti..u svojim zanrovma ,da..

 

Nece ni u svojim zanrovima.Navedi mi jedan album koji moze da se meri u bilo kom smislu sa npr.Reign In Blood?Nijedan.

 

A druga stvar jeste što su to mahom bili albumi koje je, kao što već rekoh, volela kompletna metal populacija a danas je tako nešto teže postići baš zbog toga što se žanr previše razgranao - teško ćeš sad naći nešto što će se istovremeno svideti fanovima Gorgoroth, My Dying Bride, Municipal Waste i Freedom Call, primera radi.

 

Istina,ali opet sa druge strane,mnogo je bilo teze jednom npr.Forbidden-u da zaintrigira fanove svojim novim albumom,kada su iste godine izlazile giganterije kojih danas jednostavno nema.

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Шејтанов Чобан

Данашњи бендови могу направити разбијачке албуме,али култан статус неће никад имати.

То што је Слејер постигао са сизнс тако је Емперор постигао са најтсајд еклипс.

Тако је Боргир постигао са девилс пат,мејхем са мистерис итд.

Али је чињеница да ће сваки бенд,нови жанр наћи свој место међу неком новом генерацијом фанова.

без обзира на његову величину

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...