Jump to content

Жал за младос'


kuruz

Recommended Posts

mi se nismo jurili preko tih kanala po ulicama, nego smo pravili praćke od telefonskog kabla i gumica iz lastiša i metke od bakarne žice iz elektromotora, pa ubijali žabe

 

popularno je bilo i igranje zvonceta - odvrne se poklopac zvonceta za bicikl (ivica je morala da bude zaobljena, nije moglo s onim kojem su ivice pod 90 stepeni) i postavi se na sredinu druma

podelimo se u dve ekipe, pa prednjim točkovima bicikala gazimo taj poklopac i pokušavamo da ga odguramo preko ivice druma (jedna ekipa preko leve, druga preko desne)

 

i konvoj biciklima je bio redovna aktivnost - minimum četvorica na biciklima, vozi se betonskim stazama u parku, onome koji je na čelu kolone je cilj da što brže i pod što oštrijim uglom skrene na drugu stazu tako da se ovi iza njega izlome kad pokušaju da urade isto to

 

zatim takmičenje u jedenju ljutih papričica koje su rasle u saksijama

pa hokej na obližnjoj močvari

gađanje ledenjačama (dve opcije - praviti grudvu toliko dugo, da postane tvrda kao da je cela od leda ili napaviti da bude meka, ali u sredinu staviti komad leda)

 

 

deca danas ne mogu da izgube glavu gledajući u telefone i računare, tu su u prednosti

Edited by Underkuruz
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pričam o stvarima tipa:

- Između dve vatre (mi smo to zvali još i srede)

- Žmurke

- Ledene vije (ono kad se ćerate pa kad ga pipneš zalediš ga pa mora neko da ga odledi)

- Lastiš

- Aračkinje - baračkinje (Aberečke abertude?)

- Grupa grupu traži (kao žmurke samo u timovima)

- Žabice u kanalu (ovo je kad se ćerate i pretrčavate kanale za odvod vode ispred kuća, karakteristično za Vojvodinu možda)

- Čepe (mi smo to zvali još i Sandokan, to je ono kad se čepate nogama, nešto kao turn based nagaziš nekog, od ovoga su se patike kidale ko ništa)

- Janjine banjine (kupusa i slanjine :haha:, to je ono kad se preskačete ko kozlić)

- Kauboja i indijanaca (...)

 

Ovde kod mene sam viđao da klinci igraju žmurke. Između dve vatre verovatno igraju na časovima fizičkoj u osnovnoj (treba pitati Jareta). Viđao sam klince da igraju one "školice", klikere, i jurke ponekad igraju.

Ono što nisam viđao (a što smo mi radili kao klinci), su na primer cevke i gađanje fišecima, Trule Kobile. Vešanju ljudi (postaviš pecarošku strunu između dva znaka na pešačkoj zoni, u predelu vrata odraslog), sakriješ se, i gledaš kako se ljudi "vešaju", psuju, padaju na dupe (mada bolje što to ne rade, sjebano je to).

Nisam viđao da se gađaju kockama od gline teškim skoro pola kilograma (i to je bolje što ne rade). A ponajviše se nadam da ne praktikuju bacač plamena sa sprejom i upaljačem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Praćke razne varijante, one sa tankom gumicom a za municija se žica savijala na U pa te sve po nogama izbuši, sav krvav dođeš kući. Ili one "kamenjare" praćke. Al kad se setim kad sam dobio onu rubolovačku praću za prihranu ribe, bila mi je oduzeta od strane roditelja u roku od 20 minuta hahaha. Al kako je dobro bacala. Lepa vremena lepa vremena.

Edited by serblackbeard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro da, bilo je tu svega što ne treba. Ovo što sam ja pisao je ipak možda za malo manje klince, 4-10 godina recimo, posle tih godina svi malo polude...

 

Jedno vreme su bile popularne praćke Jenki Zulu stajl http://www.imdb.com/title/tt0111787/ pa smo gađali time sve i svašta, npr novu fasadu zgrade.

 

zaboravih jenki zulu

svi ste gledali film, znate o čemu se radi

 

Hah, napisao sam baš to pre nego što sam video komentar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene u kraju grupa trazi grupu, podelimo se na cigane i grobare, njih petorica nas sedamnaest. Bila je i lozinka, mada rekao, ne rekao, ko bude uhvacem bude pristojno isutiran. Bilo do jaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stoje dve ekipice jedna nasuprot drugoj i drže se za ruke... onda jedna grupa viče drugoj - "Ar(j)ačkinje-bar(j)ačkinje, koga ćete?!", a ovi drugi izaberu nekog iz suparničkog tabora, po mogućstvu što slabijeg, pa se taj neko zaleti i pokuša da prekine lanac, tj. da protrči između nekih dvoje i razdvoji im ruke. Ako ne uspe, ostaje u toj ekipi, a ako uspe, dovodi jednog od suparnika u svoju ekipu. Gubi ekipa koja nema barem 2 člana, jer nema ko da se drži za ruke :D

 

Ulete HodamSadKaoZombi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Арачкиње-барачкиње" је овдје код мене било "А(е)берећке-а(е)бертућке"... Ево један скеч Надреалиста у којем се види дотична игра (на 4:55):

 

Прочитах читаву тему у протекла три дана, има ту добрих момената али се ја сјетих нечега, чудно ми да нико није споменуо - нисмо ми тако далеко... Да ли је ико скупљао метке? Значи, најпопуларнија (дјечачка пубертетска) колекционарска дисциплина 1992-1996.

:haha:

Лако је било скупити ове наше (7,62 пиштољски, пушчани; 7,9 за М-48, за пушкомитраљез; 7,65 пиштољски итд.), а онда се гања егзотика (.38, .357 за револвере, 12,7 амерички метак за Томпсона; 5,56, 5,45...). Сјећам се кад сам први пут добио метак за М-16 са засјеченом кошуљицом, умро од смијеха у фазону "каква је ово биједа"...

Имао сам колекцију од неких 40-ак различитих, од 6,35 па до 23,7 мм (ПАМ), био сам добио и метак (гранату) за Прагу (30 мм) али ту је стара рекла: "Е, то нећемо држати у кући!"

:haha:

Наравно, то је пратила милитарија свих врста (ножеви, двогледи... зоље, некад и неиспуцане), вађење барута из метака, паљење штапина... било занимљиво.

:haha:

 

Ево .357, остатак колекције ми није близу...

 

260320161883.jpg

 

260320161884.jpg

 

То ми је прво пало на памет, па ћу додати још понешто док посложим коцкице...

Edited by Vlaja Buraz
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...