Jump to content

Zanimljivosti


Face Of Melinda

Recommended Posts

To mi se čini malo verovatnim jer ako se crne rupe povećavaju srazmerno kao i sam Svemir onda će Svemira uvek biti "više" nego crnih rupa pa se nikad neće spojiti u jednu hiperdžinovsku rupu. Kapiraš šta hoću da kažem?

 

 

Meni se od racionalnih teorija više sviđa ona koja kaže da ne postoji ni kraj ni početak već da je jednostavno Svemir postojao oduvek i da će postojati zauvek (ono što je nama ljudima teško da shvatimo i prihvatimo) i da se ti ciklusi stalno smenjuju. Svemir se širi do jedne tačke a onda krene da se sužava sve više i više dok se ne pretvori u beskrajno malu mrvicu i onda ponovo eksplodira (tj. dođe do sveopšte ekspanzije materije i energije) tako da se taj Big Beng stalno ponavlja. Ovaj Big Beng za koji mi znamo da se desio pre oko 13,7 milijardi godina je samo posledica skupljanja (i ponovnog širenja) prethodnog univerzuma.

 

 

A od iracionalnih teorija najkul mi je ona (čini mi se da je to proročanstvo onog neverovatnog afričkog plemena Dogona) koja kaže da će, kada kucne sudnji čas, velika plutajuća kosmička riba progutati sve. Je l' zna neko nešto više o tome?

 

pa da,meni je to verovatniji scenario:shirenje pa skupljanje svemira i tako u krug,a ako bi se dogodilo da se crne rupe sudare ( a to bi se deshavalo uchestalo u drugom scenariju) onda bi se spojile u jednu (najverovatnije)

 

 

 

U svakom slučaju ja bi vreme ovako stručno definisao: vreme predstavlja protok vremena tokom određenog vremenskog perioda. :mhihi:

 

:haha:

 

 

Kvantna fizika je okrenula svet nauke naglavačke, ako mene pitate to je genijalno, jer taj pokret je doneo jedan sasvim drugi način razmišljanja, koji je skoro pa lišen logike, što je ljudima jako teško za razumeti, jer nije logično :rockdevil:

 

 

:rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da prokomentarišem i reaktor, malopre sam pisao edit i posle sveg pisanija error dobijem icon_confused.gif

 

U Černobilu je došlo do eksplozije (hemijske, ne nuklearne po uvreženom mišljenju, da je bila nuklearna ne bi Pripyata više bilo na planeti Zemlji, a i pola Belorusije i Ukrajine) i to je bilo dovoljno da izloži unutrašnjost reaktora atmosferi. Ljudi su sigurno iz toga izvukli pouku i bolje zaštitili same reaktore, zato reaktor u Fukušimi nije oštećen eksplozijom koja se desila.

 

Što se izmerenog zračenja tiče - po nekoj logici moguće su dve stvari - da postoji rupa u oblozi reaktora, da materija iz reaktora curi napolje (veri veri bed) i, s druge strane, da se kućište reaktora delimično otopilo, a rekao bih da je to slučaj jer sve vreme govore 'parcijalno topljenje'. Obloga reaktora je izgleda od nekakvog čelika, koji se topi na nekoj temperaturi od recimo 2000 stepeni Celzijusa, zavisi kakav je čelik, lupio sam vrednost. Reakcije nuklearne fisije bez problema dostižu energije koje mogu da zagreju reaktor do tih temperatura, i mnogo mnogo mnogo preko 2000 stepeni, zato je ključno da se nađe način za hlađenje reaktora, jer pazite, te reakcije (nuklearne) ne staju, one idu dok ima neraspadnutih jezgara radioaktivnog elementa koji se koristi kao gorivo, radioaktivni raspad je prirodan proces, nema tu nekog prekidača koji će zaustaviti raspadanje. Ako ne spreče topljenje i materija se izlije, em će imati neverovatnu radijaciju em će imati problem kako da ohlade nešto što se zagrejalo na desetine hiljada stepeni, a to će moći uraditi samo nekom ogromnom količinom nekog materijala koji će efikasno oduzeti toplotu toj lavi koja ispadne napolje (Sovjeti su koristili beton čini mi se).

 

Pri nuklearnim reakcijama može da se emituje alfa, beta ili gama zračenje. Alfa i beta zračenje je opasnije (ima veću jonizacionu moć) od gama zračenja, ali gama zračenje ima DALEKO veću prodornu moć od prva dva. Ne zaboravite, alfa čestice su jezgra helijuma, beta čestice su elektroni i pozitroni, dok se gama zračenje sastoji iz x-zraka, koji su elektromagnetno zračenje, sastavljeno iz fotona koji su mnogo mnogo mnogo manje mase od elektrona/pozitrona, a pogotovo od jezgara helijuma (zapravo fotoni ni nemaju masu mirovanja, masu dobijaju tek pri brzinama bliskim brzini svetlosti), eto zato je gama zračenje prodornije. Nažalost, x-zraci su najnesrećniji izbor iz elektromagnetnog spektra ako želite niskoenergetsko zračenje. Imaju male talasne dužine, visoku frekvenciju i samim tim ogromnu energiju. E sad, pošto je gama zračenje elektromagnetno, ono se pokorava Lamber-Berovom zakonu koji kaže da intenzitet svetlosti pri prolasku kroz neku sredinu opada sa povećanjem debljine te sredine kroz koju prolazi. Tako ako je došlo do delimičog topljenja obloge reaktora, sloj čelika ili olova ili šta već koriste je tanji, a samim tim kroz oblogu prolazi više gama zraka i brojači registruju veći intenzitet zračenja van reaktora pivopije.gif

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT: Ček ček ček, udaljavanje brzinom većom od brzine svetlosti? Nononono pivopije.gif

Ok znam na šta misliš ali znam da sam negde pročitao nešto slično:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Observable_universe

 

However, due to Hubble's law regions sufficiently distant from us are expanding away from us much faster than the speed of light.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Metric_expansion_of_space

 

It is thus possible for two very distant objects to be moving away from each other at a speed greater than the speed of light (meaning that one cannot be observed from the other).

 

To valjda znači da se galaksije koje su najudaljenije od nas zapravo i najbrže udaljavaju tj. kreću se toliko brzo da svetlost sa njih ne može ni da stigne do nos jer se non-stop udaljavaju. Ipravi me ako grešim.

 

Inače, kako sada stvari stoje, nema skupljanja i ponovnog rađanja svemira. To je samo teorija koja nema nikakve temelje u činjenicama kojima astronomija raspolaže.

Naravno da je samo teorija ali opet deluje najlogičnije jer kad pogledaš oko sebe Priroda ima ciklični karakter tj. karakterišu je stalno smenjivanje određenih "faza" (npr. godišnja doba, rađanje i umiranje, dan i noć) i zašto to isto ne bi važilo i na mnogo većem nivou - na nivou cele Vaseljenje? Ali naravno, svako može da veruje u šta hoće. Evo, i teorija "mehur univerzuma" (bubble universe theory) deluje veoma zanimljivo ali je meni teško da poverujem u to.

 

Where's your Michio Kaku now?

Michio Kaku is my best imaginary friend. :mrgreen:

 

pa da,meni je to verovatniji scenario:shirenje pa skupljanje svemira i tako u krug

Broj pristalica ove teorije raste svakim danom i to je super... sve dok neko ne postavi pitanje: A ko je i zašto stvorio sav taj epohalni ciklus? :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ono, rađanje i umiranje nije isto što i rađanje i umiranje pa ponovno rađanje i umiranje i tako :D Zemlja će umreti ali se neće ponovo roditi, Sunce će umreti ali se neće ponovo roditi. Ubeđen sam da su te teorije ponovnog rađanja idealističke i da ih ljudi smišljaju zato što bi voleli da je tako, kao što bi voleli da se posle smrti negde u nekom obliku ponovo rode, tj. da nikad ne prestanu da postoje, jer je ideja da ćeš jednog dana prestati da postojiš indeed zastrašujuća.

 

Zanimljivo je ono za širenje, ja sam automatski mislio na galaksije koje su, ono, bliže. Ali, suštinski, te se galaksije ne udaljavaju brzinom svetlosti već se između nas i njih pojavljuje toliko novog prostora da se dobija ta brzina. Mislim, ni naša ni ta neka udaljena galaksija se ne kreću brzinom svetlosti pivopije.gif Čudno je to, teško zamislive stvari iz naše zemaljske perspektive icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ono, rađanje i umiranje nije isto što i rađanje i umiranje pa ponovno rađanje i umiranje i tako :D Zemlja će umreti ali se neće ponovo roditi, Sunce će umreti ali se neće ponovo roditi. Ubeđen sam da su te teorije ponovnog rađanja idealističke i da ih ljudi smišljaju zato što bi voleli da je tako, kao što bi voleli da se posle smrti negde u nekom obliku ponovo rode, tj. da nikad ne prestanu da postoje, jer je ideja da ćeš jednog dana prestati da postojiš indeed zastrašujuća.

 

Taj strah je prisutan kod neznalica, kod onih sto veruju u vecne muke u paklovima i sl.

Ateista nema strah, valjda, zna da ce jednog dana postati smrdljiva crvljiva smesa i to je kraj. Nema vise misli, svesti, nicega. Kraj. I to je ok po meni, bas me briga. Ali ja jednostavno ne mislim tako. :)

Neko ko veruje u postojanje nakon fizicke smrti ne mora pripadati tom sablonu - a, to je samo jer je plasi smrti i sl. vec je to logican zakljucak, deo njegove filozofije zivota, verovanja u neprekidan prirodni ciklus gde zivot i smrt predstavljaju samo faze vecnog zivota, a ne apsolutni pocetak i kraj... prema tome smrt nije nista lose, vec nesto sto je itekako neophodno i krajnje logicno. Samim tim, teorija da verovanje u nesto sto postoji van naseg fizickog sveta, duhovnost ili religioznost, postoje smao zbog straha od fizicke smrti nisu tacne, vec predstavljaju neznanje onih koji to tvrde i nepoznovanje pravih duhovnih ucenja i filozofija, a koje su mnogo drugacije od mejnstrim religija savremenog doba gde se preti vecnim mukama i slicnim glupostima.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na kraju krajeva, svako može sam doći do tih zaključaka. Ljudi danas ne veruju u moć spostvenih umova i zato se radije hvataju za neko već gotovo učenje umesto da dokuče sami svoje odgovore na misterije postojanja pivopije.gif

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

zamisli kako je dobro na taj nacin selektivno ubijati celije raka... ali jedina industrija jaca od oruzane je famaceutska, a citostatici su jako skupi, samim tim isplativi. Doduse ako naprave deal sa farmaceutskim kucama u pogledu uzimanja nekih lekova pred lasersku terapiju, ovi ce cak i finansirati istrazivanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je materijal za 'bem ti život, ali eto pošto je u pitanju kontaminacija zemljišta da ovde postavim. RTS se na trenutak okrenuo nekim kontroverznijim temama, samo zato što je sada bezbedno o ovome pričati. Evo ga jedan novi članak na njihovom sajtu:

 

Agent Orange

 

I jedan odličan nepristrasan tekst iz 2009., kratka priča o posledicama i prikrivanju istih, kao i zatvaranju očiju na nešto za šta se znalo da ubija:

 

Tekst

 

Ovo je jedna od priča u koju čovek teško poveruje, realnost surovija od bilo kojeg filma koji pokušava da dokaže surovost realnosti. Btw pada mi na pamet i bombardovanje '99, pa ako me neko može uputiti na neki online materijal u kome je cela situacija sa prljavim bombama i nuklearnim otpadom istražena na neki naučni način, bio bih više nego zahvalan, pošto takvi materijali kao da su u zemlju propali, pošto mi je jako teško da poverujem da ih nije uopšte bilo. Računam na Melindu da možda ima neke podatke vezane za kancere i eventualni porast obolevanja od istih u poslednjih 10-12 godina, pošto se meni npr. čini da porast postoji. Možda sam ovo već negde spominjao, ako jesam izvinjavam se :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stooooolet dugo te nije bilo... kontam ispitni rok? :razz:

 

Pazi smatra se da je povecana prevalenca kancera, ali s obzirom da nam je statistika bila losa pre, ovo sto sada vodimo, daje nam neke okvirne podatke. Unazad deste godina raste broj novootkrivenih karcinoma, pogtovu krvnog sistema (leukemije, mijelodisplazni sindromi, limfomi itd) za sada koliko se secam postoji podatak da je na Kosovu naglo skocio broj obolelih, dok u ostatku zemlje zabelezen blagi porast, ali to moze biti rezultat samo bolje evidencije...

 

Dobri su linkovi, i pretpostavljam da nikada nece ni biti optuzeni za bilo koje delo, jer su ipak oni nosioci demokratije, ali s druge strane gojaznost koja raste u USA je takodje povezana sa povecanom pojavom karcinoma, sterilitetom i broj drugim hronicnim nezaraznim bolestima, tako da sve ima svoje, ja verujem da postoji neka ravnoteza... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na informacijama. Imao sam ozbiljnih problema kada sam pokušavao da tako nešto pronađem na Internetu. Našao sam samo neki blog na kome je bio članak o porastu u broju karcinoma i dece koja nisu rođena zdrava. Otprilike krajnje nepuzdane informacije, obično bombardovanje brojevima. Slična je situacijama i sa npr. fotografijama koje su napravljene za vreme bombardovanja. Jedino pouzdano i opširno svedočenje o tome šta se zapravo dešavalo sam našao na blogu jednog irskog novinara, koji je u '99 boravio u Srbiji. Fotografije su u najmanju ruku bile da se čoveku smuči, a dodatni efekat su su ostvarili postavljanjem fotografija žrtava dok su bile žive, onako pored fotografija sa lica mesta po završetku napada aviona (čini mi se da je u pitanju bilo bombardovanje mosta u Varvarinu). Znam da ljudi vole zavere, ali stvarno deluje kao da su informacije vezane za bombardovanje uklonjene sa Interneta, bar one koje nisu priča koju je NATO plasirao svetu.

 

Što se tiče mog odsustva, nije ispitni rok :) Bio sam malo u inostranstvu pa posle toga zauzet na fakultetu, ali nije bilo mnogo učenja :D Biće sad za julski apsolventski rok, u kojem izgleda ne mogu da prijavljujem ispite, ali, Bože moj, mogu da ih položim i dobijem ocenu u septembru. To je jedna fina stvar u 4. godini studiranja - malo studenata pa nije problem da neko dođe sam po dogovoru na (usmeni) ispit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da ljudi vole zavere, ali stvarno deluje kao da su informacije vezane za bombardovanje uklonjene sa Interneta, bar one koje nisu priča koju je NATO plasirao svetu.

 

 

Ово је и мени пало на памет.

 

Знам за податак да, након бомбардовања, од карцинома и сличних пуј-пуј болести умире седам пута више паса него пре. Такође знам да су људи са Ветеринарског института, који су вршили истраживање, имали муке живе да се тај рад објави.

 

Аналоган податак кад су људски животи у питању нисам успела да нађем. Само знам да застрашујуће често чујем да млади људи обољевају од тих не-дај-Боже болести. Слажем се ја да смо изложени свему и свачему, да се раније здравије живело итд, али, са ове тачке гледишта, чини ми се наивно занемарити последице бомбардовања по здравље људи у Србији. Камо среће да грешим.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nisam ni ja u teorijama zavere, ali tako im odgovara kao sto se tek sada prica o vijetnamu...

 

Inace ostavij i na Random temi, ali ostavicu i ovde link... obratite paznju na proces lepo i jasno je objasnjeno kako su japanci od govana napravili meso, sa ukusom govedine :haha:

 

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Zanimljivosti/261319/Japanci-napravili-meso-od-ljudskog-izmeta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strašno :D Mada kad pogleda čovek, glavni razlog zbog kog je izmet ljudima odbojan je miris, a on ne potiče od proteina :D

 

Такође знам да су људи са Ветеринарског института, који су вршили истраживање, имали муке живе да се тај рад објави.

 

Ovako nešto sam čekao da pročitam. Jasno je meni kroz šta naučni radovi prolaze pre objavljivanja, ali deluje mi smešno da su baš toliko retki oni koji spominju posledice bombardovanja :confused: Ne vidim neki realan razlog zašto bi rad grupe naučnika na tu temu bio odbijen. Čak bih i ja mogao osmisliti istraživanje na krajnje naučan i objektivan način, tako da ne verujem da je u tome problem. Mogli bi ih odbiti zbog neoriginalnosti, ali takvih radova nema pa su samim tim novi radovi skoro pa automatski originalni jer obrađuju temu o kojoj nije mnogo pisano. Razlog neobjavljivanja takvih radova u inostranim časopisima bi nažalost mogao biti nedostatak iskustva naših naučnih radnika, njihova manje-više anonimnost, što bi donekle bilo opravdano, ali ako su razlozi politički, što mi se čini da je slučaj, onda, eh, ista priča kao sa Vijetnamom. Svet tek posle skoro 50 godina čuje da je 12% jedne ogromne države, kakva je Vijetnam, zaprašeno jednom od najotrovnijih hemikalija poznatih čoveku, uz svesnost SAD-a o štetnosti onoga što koriste. Prosto neverovatno. RTS je u svoj članak ubacio samo jednu fotografiju urođenih deformiteta, i to pri dnu stranice, ako pročitate i pogledate na Wikipediji bićete zgroženi što se o tako nečemu ćuti decenijama. To nije nekoliko mališana i ljudi, to su milioni i milioni na koje utiče otrov. Na Wikipediji kažu 500 000 dece rođeno sa deformitetima, a sigurno je mnogo više. Jbt to je jedan Novi Sad deformisane novorođenčadi...

 

Evo sa Wiki stranice, karta sa lokacijama zaprašivanja:

 

Aerial-herbicide-spray-missions-in-Southern-Vietnam--1965-1971.jpg

 

Odjednom mi se čini da je procenat mnogo veći od 12. Ako su ovako zaprašivali dioksin ima odličnu šansu da se proširi na veći deo zemlje. Bezbojna tečnost, manje-više nepolarna može lepo da se preko rečnih tokova širi bez većih problema. A ako nešto ima, Vijetnam ima vode :no:

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

The future is now!

 

http://cleverbot.com/

 

How old are you ?You are changing the topic.Yes I am, how old are you ?I'm 21.

 

What are you doing now?

Typing with bot,you ?What else besides typing with me?Listening to music.What kind of music?Metal.Too much I prefer Rock.

 

Is SkyNet your relative?No, I am not affiliated with T700

A jes mu Skynet rodjak neki garant icon_smile.png

Edited by Elldamar

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...