Jump to content

Zanimljivosti


Face Of Melinda

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Weasel Apparently Shuts Down World's Most Powerful Particle Collider

 

The Large Hadron Collider, a 17-mile superconducting machine designed to smash protons together at close to the speed of light, went offline overnight. Engineers investigating the mishap found the charred remains of a furry creature near a gnawed-through power cable.

 

http://www.npr.org/sections/thetwo-way/2016/04/29/476154494/weasel-shuts-down-world-s-most-powerful-particle-collider

 

Jadničko.. ali, ali :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Do jaja, pročitah neko objašnjenje, preveo ga sa nemačkog, mrzelo me da se udubljujem xD

 

 

Elem:

 

http://www.biocidi.org.rs/stranica.php?s=tretmankomaraca

 

Tretman suzbijnja odraslih formi komaraca sa zemlje vrši se biocidnim preparatom koji je bezbedan po zdravlje ljudi i registrovan za tu namenu.

 

Baš mi je drago da to čujem, uliva mi poverenje. Jesu li ovi dužni da daju informaciju koja je supstanca u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka me neko ispravi ako grešim, ali insekticidi često rade tako što napadaju nervni sistem insekata, a taj nervni sistem je dosta drugačiji od ljudskog, pa stoga i mogu da se rade stvari tipa zaprašivanja kočmaraca. Ali evo sad i mene zanima šta tačno koriste, a piše u tekstu da se ta aktivna supstanca rastvara u nekom organskom rastvaraču, pa me zanima i koji je rastvarač u pitanju. Bilo bi idealno da je voda, ali naravno voda nije organski rastvarač, taj biocid je sasvim sigurno nekakvo organsko jedinjenje koje je najverovatnije previše nepolarno da bi ga voda efikasno rastvarala.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka me neko ispravi ako grešim, ali insekticidi često rade tako što napadaju nervni sistem insekata, a taj nervni sistem je dosta drugačiji od ljudskog, pa stoga i mogu da se rade stvari tipa zaprašivanja kočmaraca. Ali evo sad i mene zanima šta tačno koriste, a piše u tekstu da se ta aktivna supstanca rastvara u nekom organskom rastvaraču, pa me zanima i koji je rastvarač u pitanju. Bilo bi idealno da je voda, ali naravno voda nije organski rastvarač, taj biocid je sasvim sigurno nekakvo organsko jedinjenje koje je najverovatnije previše nepolarno da bi ga voda efikasno rastvarala.

 

http://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4612-3292-6_2#page-2

 

Verovao ili ne, komarci rade na iste neurotransmitere kao i mi (samo mi imamo koji nt više, izgleda da oni nemaju adrenalin/noradrenalin, histamin...), svi smo od istoga tkanja :bigblue:

Npr. organofosfatni insekticidi deluju tako što inhibiraju enzim koji razgrađuje acetilholin, koji imamo i mi i komarci, i na jedne i na druge deluje po istom mehanizmu, samo nama treba mnogo veća doza. To mu dođe 'nervni gas', u tu grupu spada Sarin npr, bilo je njime terorističkih napada 90ih u Japanu i tako...

Posle 2000. su krenuli da ih zabranjuju svuda u svetu, al' znajući nas, ovde su ga možda opušteno rokali do 2010. Našao sam neki članak iz 2013. gde se diskutuje o tome da mi koristimo neki zastareli otrov koji nije baš najbezbedniji, ali valjda su prešli na neki bolji do sad, negde videh da su u poslednjih par godina menjali otrov i da smo sad po 'standardima Evropske Unije'.

 

 

A među organskim rastvaračima ima dosta kancerogena i ostalih otrova, mada ima i onih koji nisu mnogo toksični, valjda ove naše dilee koriste neki od tih.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

to za bluetooth jeste

 

za ime već sumnjam, pre će biti nešto od ovoga:

 

Harald's nickname "Bluetooth" (blátǫnn) first documented appearance is in the Chronicon Roskildense from 1140. The usual explanation is that Harald must have had a conspicuous bad tooth that appeared "blue" (i.e. black, as "blue" meant dark).

 

Another explanation, is that he was called Thegn in England (corrupted to "tan" when the name came back into Old Norse) — in England, Thane meant chief. Since blue meant "dark", his nickname was really "dark chieftain".

 

A third theory, according to curator at the Royal Jelling Hans Ole Mathiesen, was that Harald went about clothed in blue. He theorized that blue color was the most expensive, so by walking in blue Harald underlined his royal dignity. This theory has since been disproven as the dye the Norse used to make blue came from woad, which is a common plant. It is easy to use for dying and would have been utilized for common, everyday textiles.

Edited by Јарослав

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...