Jump to content

Zanimljivosti


Face Of Melinda

Recommended Posts

Mene nervira to što nema studija zemljišta sa mesta koja su bila zahvaćena bombardovanjem, bar o tome nema reči u javnosti, a ljudi žele da znaju da li smo otrovani ili ne. Pa eto ja planiram da sakupim nešto uzoraka sa mesta blizu mog rodnog sela koje je bombardovano 5-6 puta pa da donesem na faks, kad budem na postdiplomskim iz analitičke hemije, tj. sledeće godine.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledah taj BBC serijal, optičke iluzije su ludilo. Generalno volim te stvari koje se igraju s mozgom, ili ga varaju, ili ga jednostavno pokreću i održavaju maksimalno 'gipkim' ako ćemo gimnastički da se izražavamo. Baš sam nedavno bio na testu za onu stipendiju republičkog fonda za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka, test je genijalan, izuzev dela u kome je test analogija i one sprdnje jednostavne sa testa inteligencije. Ako neko slučajno planira da konkuriše, mogu da posvedočim da stipendija NIJE korumpirana, mada je fensi, pošto sam je eto dobio a nikakve mutne radnje nisam radio. Ovo verovatno postoji na forumu, mnogi su verovatno rešavali, ali evo za slučaj da neko nije icon_biggrin.gif

 

ALBERT EINSTEIN'S RIDDLE

 

ARE YOU IN THE TOP 2% OF INTELLIGENT PEOPLE IN THE WORLD? SOLVE THE RIDDLE AND FIND OUT.

 

There are no tricks, just pure logic, so good luck and don't give up.

 

1. In a street there are five houses, painted five different colours.

2. In each house lives a person of different nationality

3. These five homeowners each drink a different kind of beverage, smoke different brand of cigar and keep a different pet.

 

THE QUESTION: WHO OWNS THE FISH?

 

HINTS

 

1. The Brit lives in a red house.

2. The Swede keeps dogs as pets.

3. The Dane drinks tea.

4. The Green house is next to, and on the left of the White house.

5. The owner of the Green house drinks coffee.

6. The person who smokes Pall Mall rears birds.

7. The owner of the Yellow house smokes Dunhill.

8. The man living in the centre house drinks milk.

9. The Norwegian lives in the first house.

10. The man who smokes Blends lives next to the one who keeps cats.

11. The man who keeps horses lives next to the man who smokes Dunhill.

12. The man who smokes Blue Master drinks beer.

13. The German smokes Prince.

14. The Norwegian lives next to the blue house.

15. The man who smokes Blends has a neighbour who drinks water.

 

ALBERT EINSTEIN WROTE THIS RIDDLE EARLY DURING THE 19th CENTURY. HE SAID THAT 98% OF THE WORLD POPULATION WOULD NOT BE ABLE TO SOLVE IT.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Optičke iluzije se ne igraju mozgom, niti ga varaju, ako hoćeš da kažeš da održavaju um gipkim i da ga pokreću - one samo varaju našu percepciju. A ako nii to hteo da kažeš - zaboravi. :D

 

Inače, ovakve i slične zavrzlame sam rešavao (ili su nas barem učili tome) kada sam bio mali i išao u matematičku školu i takmičenja. Potrebna je tabela kojom se eliminišu mogućnosti dok se ne dođe do rešenja. To što je Ajnštajn rekao da ovo može da reši samo 98% svetskog stanovništva, ne znači ništa.

 

Osim toga... "ALBERT EINSTEIN WROTE THIS RIDDLE EARLY DURING THE 19th CENTURY". Ajnštajn je rođen krajem XIX veka, tačnije 1879, ne znam kako je mogao da piše početkom veka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledah taj BBC serijal, optičke iluzije su ludilo. Generalno volim te stvari koje se igraju s mozgom, ili ga varaju, ili ga jednostavno pokreću i održavaju maksimalno 'gipkim' ako ćemo gimnastički da se izražavamo. Baš sam nedavno bio na testu za onu stipendiju republičkog fonda za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka, test je genijalan, izuzev dela u kome je test analogija i one sprdnje jednostavne sa testa inteligencije.

 

Pazi ja sam konkurisala onako sportski ovo mi je bio treci i poslednji put :haha: , ali jbga prosek je kljucni faktor, ne test, bas kada sam zvala onu zenu ona mi je rekla rezultat testa i u sustini poprilicno sam ga dobro odradila, ali ko ima prosek manji od 9.6 ili 9.7 ne vredi da se prijavljuje, jer ne racunaju ni sto imam dva objavljena rada u naucnim casopisima, i jos brdo drugih...

A opet decko koji je bio 10,00 na mom faxu pre par godina i sa pisanjem radova nije uspeo da je dobije... tako da je to meni bilo malo :uhoh:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varanje percepcije = varanje mozga :D U videu koji je Melinda priložila čovek ne očekuje razdvojenu stolicu, na osnovu ranijeg iskustva, tj. mozak je navikao da stolicu prepoznaje kao celinu i upada u problem. Ali taj primer je prilično jednostavan. Igre sa bojama su odlične, čemu doprinosi i to što je vid još uvek velika misterija, bar njegova suština. Sve smo mi to učili lepo hemiju, fotoni, retinol, pa stereohemija, izomeri blabla električni impulsi, a ono što te zapravo zanima ti ne kažu :D

 

Mislili su napisati verovatno u ranoj fazi života, sa 20 kusur godina, nisam ja pisao, samo prvi google rezultat kopirao. Mislim, ko ne zna da nije bilo Ajnštajna na početku XIX veka taj je n00b u fizici icon_biggrin.gif Nije ni poenta u tih 98% već da čovek razmišlja i dođe do rešenja logičkim putem. Vežbanje logike nikad nije na odmet.

 

Pazi ja sam konkurisala onako sportski ovo mi je bio treci i poslednji put icon_smile.gif , ali jbga prosek je kljucni faktor, ne test, bas kada sam zvala onu zenu ona mi je rekla rezultat testa i u sustini poprilicno sam ga dobro odradila, ali ko ima prosek manji od 9.6 ili 9.7 ne vredi da se prijavljuje, jer ne racunaju ni sto imam dva objavljena rada u naucnim casopisima, i jos brdo drugih...

A opet decko koji je bio 10,00 na mom faxu pre par godina i sa pisanjem radova nije uspeo da je dobije... tako da je to meni bilo malo icon_uhoh.gificon_wink.gif

 

 

9.24, dva preneta ispita iz 3. godine, ništa radovi (još), ništa Petnica, ništa diplome iz srednje laugh.gif Uspeo sam da sa dve ocene spustim prosek sa 9.65 pivopije.gif Poništavanje it is ove godine. Jako me iznenadilo što sam na spisku, ali ono, od svih onih pitanja nisam stigao uraditi 3, i to čini mi se u delu sa podvlačenjem reči u zagradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Percepcija je odvojena pojava od kognicije, zato sam to tako napomenuo. Mali je to deo onoga što mozak radi. ;)

 

Znam da je ono za doba kada je napisao citat, nije bilo tebi upućeno.

 

Kada smo kod vežbanja mozga, skoro sam naišao na jedan članak koji govori o čoveku koji čita knjige naopačke pod stare dane (mislim da ima šezdesetak godina) ne bi li održao oštrinu uma. Definitivno ništa previše zahtevno čime bilo ko može sa vremena na vreme da se bavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

9.24, dva preneta ispita iz 3. godine, ništa radovi (još), ništa Petnica, ništa diplome iz srednje laugh.gif Uspeo sam da sa dve ocene spustim prosek sa 9.65 pivopije.gif Poništavanje it is ove godine. Jako me iznenadilo što sam na spisku, ali ono, od svih onih pitanja nisam stigao uraditi 3, i to čini mi se u delu sa podvlačenjem reči u zagradi.

 

Ek izvinjavam se na oftopicnenju ;)

 

Mozda za tvoj fax, na mom faxu donja granica je bila tipa 9.6 a ja 9.53 tako da joke is on me, ortak i ja vec se dve godine sprdamo jedno sa drugim jer znamo test napamet jer je prosle godine bio isti, osim opste kulture :haha:

 

Anyways aj se vratimo temi :bigblue:

 

Poenta price je da nas mozak na osnovu en general slike vec unapred pozove vec zapamcenu informaciju koja je u bazi protektivnog karaktera... jer nas mozak funkcionise bolje spreciti nego leciti da uprostim :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ek izvinjavam se na oftopicnenju icon_wink.gif

 

Mozda za tvoj fax, na mom faxu donja granica je bila tipa 9.6 a ja 9.53 tako da joke is on me, ortak i ja vec se dve godine sprdamo jedno sa drugim jer znamo test napamet jer je prosle godine bio isti, osim opste kulture icon_smile.gif

 

Anyways aj se vratimo temi icon_biggrin.gif

 

Poenta price je da nas mozak na osnovu en general slike vec unapred pozove vec zapamcenu informaciju koja je u bazi protektivnog karaktera... jer nas mozak funkcionise bolje spreciti nego leciti da uprostim icon_biggrin.gif

 

Pa, podeljeno je na 4 grupe, ne računajući srednjoškolce i umetnike buduće (pošto oni ne polažu test, nije mi najjasnije zašto), ja sam u prirodno-matematičkoj. Verujem da je najteže probiti se u prirodno-matematičkoj i medicinskoj grupi, u prirodno-matematičkoj su ljudi sa matematike, fizike a oni MORAJU da znaju da razmišljaju kako bi bili dobri u tome što studiraju pa su i dobra konkurencija. Sa medicine ljudi verovatno imaju više proseke od ostalih grupa pa je zato zjebane. Koja si ti grupa ako nije tajna? icon_biggrin.gif Btw ova moja grupa dobija najmanje stipendija, što mi nije najjasnije, ali ajd, samo umetnici primaju manje - 25 naspram 18, mislim, a koliko više studenata imaju svi PMF fakulteti i slični u Srbiji od svih akademija? Bla icon_biggrin.gif

 

I on topic manje-više, evo ga krivac:

 

800px-Retinol.svg.png

 

EDIT: Neće da se pokaže, toliko je mističan icon_ne.gif

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poenta price je da nas mozak na osnovu en general slike vec unapred pozove vec zapamcenu informaciju koja je u bazi protektivnog karaktera... jer nas mozak funkcionise bolje spreciti nego leciti da uprostim :bigblue:

Nije u pitanju protektivni karakter, nego dovršavanje forme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije u pitanju protektivni karakter, nego dovršavanje forme.

 

Pazi tu su jako stari primitivni centri u vezi sa nasim limbickim sistemom, postoje veze da kada ti vidis da u tvom perifernom vidnom polju ide neka ostrica mahinalno se okrenes pomeris, a da to bude samo senka. Zato i rekoh da ima u biti protektivni karakter, ista stvar je sa sluhom. to je ono sto nam je evolutivno dato kako kod nas tako i kod zivotinja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U biti je dovršavanje forme, a služi protektivno, ako tako hoćeš.

 

A što se tiče Gandijeve poruke: ne mogu ništa što je rekao da prihvatim kao glas razuma kada znam kakve je seksualne eksperimente vršio, dok je drugima pričao o čednosti.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

U biti je dovršavanje forme, a služi protektivno, ako tako hoćeš.

 

A što se tiče Gandijeve poruke: ne mogu ništa što je rekao da prihvatim kao glas razuma kada znam kakve je seksualne eksperimente vršio, dok je drugima pričao o čednosti.

 

Malo sam googlao, da nemaš slučajno neki pouzdan link? Onako sa nekim finim činjenicama. Ovo što sam našao do sada su sve lupetanja i čist senzacionalizam, pa da ne gubim vreme na gluposti, daj neki link ozbiljan pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

uf... covo koje kontre najbolji deo "We both may be killed by the Muslims," he told her, "and must put our purity to the ultimate test, so that we know that we are offering the purest of sacrifices, and we should now both start sleeping naked."

 

inace radih jungovu tipologiju licnosti i ispadoh da sam isti tip kao i Gandi :haha:

 

proverite jungova tipologija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeću ovo ipak sa rezervom, pokušaću da nađem nekakav neutralan izvor. Ako pročitam indijsko nešto, dizaće ga u nebesa, a ovakvi britanski/američki izvori će ga sigurno pljuvati jer je otrgnuo Indiju od stiska Zapada. Iskreno, ne očekujem da ću naći bilo šta neutralno icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad ti "sveci" nisu čisti. I Majka Tereza je imala dvostruke standarde, pa kada se razbolela nije išla u bolnicu koja je služila za narod koji je zbrinjavala, nego je lepo odletela privatnim avionom u Kaliforniju. Da ne spominjem kako je govorila da patnja i bol približavaju čoveka bogu, a onda zbrisala u bolnicu čim se razbolela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To naravno ne briše ono što su uradili. Ne može čovek poreći njihov doprinos, mada je sigurno da su ljudi preterali u slavljenju takvih ljudi. Poštovanje je preraslo u divljenje, divljenje u idolizaciju i sve loše osobine su tu izbrisane. I to su ljudi, ali mogu reći da je šupački od Tereze to što je uradila, kao i ono za Gandija ako je tačno, doslednost malo jača. Pa jbt ja sam sa 22 godine dosledniji evotigana.gif Inače sam protiv idolatrije uvek. Da nije toga, Indijci bi shvatili da su oni ti koji menjaju svoju zemlju, da to ne radi sam Gandi, pa bi danas Indija možda bila razvijenija zemlja nego što jeste. Tipično za ljude, uvek čekaju nekakvo 'božanstvo' da ih spasi jada i bede umesto da bar pokušaju da to urade sami. U Srbiji to gledamo svaki dan, studenti radije kukaju kako 'nigde nema posla, ne vredi, čak i da završiš faks nema posla' umesto da sednu i uče. Da ne pričam o konstantnom kukanju velikog dela stanovništva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se da ne briše urađeno. Šteta je što ljudi od sebi ravnog prave idola.

 

Ovo što si rekao za menjanje Indije je apsolutno tačno, i sam Gandi je govorio "moraš biti promena koju želiš da vidiš". Ali ljudi su nesposobni da to urade bez vođe, bio on politički ili duhovni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeću ovo ipak sa rezervom, pokušaću da nađem nekakav neutralan izvor. Ako pročitam indijsko nešto, dizaće ga u nebesa, a ovakvi britanski/američki izvori će ga sigurno pljuvati jer je otrgnuo Indiju od stiska Zapada. Iskreno, ne očekujem da ću naći bilo šta neutralno

gde je to pljuvan gandi?

 

I ja sam cuo za Gandija da nije bas takav cistunac.

 

Nikad ti "sveci" nisu čisti.

odakle vam ovo za gandija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad ti "sveci" nisu čisti. I Majka Tereza je imala dvostruke standarde, pa kada se razbolela nije išla u bolnicu koja je služila za narod koji je zbrinjavala, nego je lepo odletela privatnim avionom u Kaliforniju. Da ne spominjem kako je govorila da patnja i bol približavaju čoveka bogu, a onda zbrisala u bolnicu čim se razbolela.

Ko joj jebe mater,nije bila dzabe pripadnik najgore od svih vera,katolicke a i pride albanka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...