Jump to content

Običaji, gatanja i predanja...


Recommended Posts

Има заправо доста ситница које чинимо или из навике или јер су нас тако научили. Неке од тих ствари су логичне и могу се објаснити. Многе смо заборавили, а многе "бапске" и даље свесно занемарујемо не придавајући им претерани значај. Ипак, лепо би било имати све те ситнице, остатке наше старе вере који још увек живе, на једном месту.

 

 

На пример, пролећно спремање куће има пре свега хигијенску сврху, да се ишчисти од свега што се годину дана скупљало по ћошковима, месечевом (сада: освећеном) водом освеже зидови и углови, а затим поспу ивице просторија, прагови и отвори, сољу као заштита.

 

 

 

Наведите неки свој пример:

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas sam hteo da otvorim slicnu temu - a to je stare jezive price koje ste culi kao deca i sl. :haha:

 

Recimo, drug mi je jednom davno ispricao sta se desilo njegovom dedi - ustao je rano i otisao u dvoriste, verovatno da proveri zivinu i sl. i video u susednom dvoristu zenu u dugoj suknji ispod koje je virio rep. Zena ga je primetila i te veceri posetila u snu i davila ga. Osecao je jak pritisak na grudima i to se desilo nekoliko veceri zaredom. Kao da je neko nevidljiv sedeo na njemu. Zaboravio sam kakav ritual je deda uradio, nesto sa novcicem, cini mi se, ali uspesno je oterao i ona je prestala da ga posecuje. Eto, to se navodno desilo u susednom selu, odakle je moj drug. Prica je delovala mnogo jezivije tada, sa svim detaljima, sada sam je na brzinu ispricao.. Meni su te stvari uvek bile zanimljive, pa ako hocete mozemo ovde i o tome. :) Ako znate neku zanimljivu horor pricu podelite je ovde. Ili da ipak otvorim novu temu? :haha:

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ti si to poverovao njemu ? Kazes davno ti je ispricao ? :)

 

Ne radi se o tome da li neko veruje ili ne, vec da podelimo ono sto smo culi. :) Moj drug je definitivno poverovao svom dedi, to je sigurno. :haha: Pa bilo je to pre nekih mozda 7-8 godina. A to se navodno desilo kad je njegov deda bio mladji, naravno. Tema je narodni obicaji i predanja. ;)

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pf, secam se, mi bi sedeli celu noc uz pivo i pricali razne price. Jednom sam cekao zoru da bih isao kuci, nije mi bilo svejedno. :haha: I dosao sam taman pre nego sto je otac ustao da ide na posao, imao sam 14 godina tada. :haha: Neke od tih prica su bile ocigledne izmisljotine da zastrase i zabave, ali neke su jednostavno bile tako jezive i realisticne da jednostavno zelis da ih zaboravis sto pre. Izmedju nasa dva sela je jedna poljana, dosta mracna i jeziva - pokraj poljane je groblje, a svuda naokolo napustene i polurazrusene ciganske kuce, malo ko je smeo tuda da prolazi sam nocu, a ja prolazio skoro svake veceri nakon izlaska u klub, iz prostog razloga jer bih skratio put do kuce za pola. Jednom je bila magla tako gusta da sam zalutao u groblje, umesto kod druga na rodjendan. :haha:

 

Edit - pa ko je tako ljubomoran na moje detinjstvo pa mi deli minuse? Bas mi te je zao. :sad:

Edited by Novaliis
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj deda koji je bio iz Vlasinskog kraja i sada oni tamo imaju toliko prica, kada sam bila klinka ja ga terala da mi prica jelte price iz njegovog kraja koje su licile na strasne price za malu decu :haha:

Jedna od njih je da je djavo usao u telo nekog bika, i onda je taj bik tako jurisao i terorisao uvece ko god da je zalutao u tom delu sela, da bi ga nabijajuci na rogove odveo o obliznje jezero i tu udavio... ovo je sustina prica u originalu je mnogo strasnija varijanta :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro majku mu, jedan dan me nema na forumu i već ode tema dođavlola :D

 

Dakle, predanja, običaji.

 

 

 

Evo jedan spell koji sam uspešno svojevremeno izvela a naučila me baka:

 

 

Predmet dobijen od osobe koja te ne voli baš a ti to znaš i svejedno ti poklanja stvari, pogotovo takve koje se nose uz telo (oko vrata, ogrlice i sl) uz obraćanje vodi naglas da sve što je ta osoba poželela loše odnese, ili prosto usmerenom pažnjom misli na želju, baca se NIZ tekuću vodu (potok, reku).

 

 

Ajde ti Varže jesi iskopao zašto se kupa na Imbolc koji je bio pre neki dan...?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Evo jedan spell koji sam uspešno svojevremeno izvela a naučila me baka:

 

 

Predmet dobijen od osobe koja te ne voli baš a ti to znaš i svejedno ti poklanja stvari, pogotovo takve koje se nose uz telo (oko vrata, ogrlice i sl) uz obraćanje vodi naglas da sve što je ta osoba poželela loše odnese, ili prosto usmerenom pažnjom misli na želju, baca se NIZ tekuću vodu (potok, reku).

 

 

Što je tačno bilo uspješno u ovome?

Osoba te je zavoljela?

Osoba je prestala da ti poklanja stvari?

To što si bačila NIZ rijeku je otišlo NIZ rijeku?

 

:haha:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima veze sa Brigid i njenom povezanoscu sa izvorima, kao i prociscenjem, sto fizickim, sto psihickim, verovatno. Reci ti, nisam ja toliko upoznat sa keltima. :)

 

Edit - inace tekuca voda je poznata po tome, svako ko se razume u materiju zna za dejstvo tekuce vode.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas sam hteo da otvorim slicnu temu - a to je stare jezive price koje ste culi kao deca i sl. :haha:

 

Recimo, drug mi je jednom davno ispricao sta se desilo njegovom dedi - ustao je rano i otisao u dvoriste, verovatno da proveri zivinu i sl. i video u susednom dvoristu zenu u dugoj suknji ispod koje je virio rep. Zena ga je primetila i te veceri posetila u snu i davila ga. Osecao je jak pritisak na grudima i to se desilo nekoliko veceri zaredom. Kao da je neko nevidljiv sedeo na njemu. Zaboravio sam kakav ritual je deda uradio, nesto sa novcicem, cini mi se, ali uspesno je oterao i ona je prestala da ga posecuje. Eto, to se navodno desilo u susednom selu, odakle je moj drug. Prica je delovala mnogo jezivije tada, sa svim detaljima, sada sam je na brzinu ispricao.. Meni su te stvari uvek bile zanimljive, pa ako hocete mozemo ovde i o tome. :) Ako znate neku zanimljivu horor pricu podelite je ovde. Ili da ipak otvorim novu temu? :haha:

 

Zanimljivo.

 

Meni je baba pričala kako je nju kao djevojčicu stalno posjećivala u snovima jedna starija žena i davila je. Tu ženu bi srijetala svaki dan kad bi išla da donese vodu sa bunara,a uvijek je bila strašno ljubazna. NJena majka ju je naučila da kaže toj babi da ako joj još jednom dođe u snove da će joj jebat mater. Dobro,nije baš tako rekla,ali nešto na tu foru. Ova žena je za trenutak stala,nije riječi progovorila,okrenula se i nikad je više nije sanjala.

 

Moj kućni prijatelj,inače ugledni advokat,mi je pričao kako je bio lud za jednom ženom koja mu je život uzimala. Zbog nje bi bio depresivan,sklon piću,potpuno zablesen u nju,ona ga vrti oko malog prsta,on to vidi ali ne može ništa da uradi.

I onda njegova majka slučajno u unutrašnjem džepu njegovog sakoa nađe neko malo končano klupko (ili neki novčić vezan koncem,zaboravio sam). Kaže ona to sinu svome,pođu zajedno na balkon i ona to zapali (vjerovatno uz neke riječi a la Ajlin). E sad,opet kažem,nevjerovatno pametan,obrazovan,uspjesan i ugledan covjek mi prica kako je svojim ocima gledao kako je to klupko kad se zapalilo po metar skakalo od zemlje,dok nije potpuno sagorjelo.Od tada,rzavršio je sa tom curom za sva vremena,nikad vise nije osjetio ni najmanju potrebu za njom i sve je krenulo super.

 

Inače,nadam se da niko ne čita ovu temu,reći će ljudi da smo poluđeli.

Edited by In The Flesh
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobra tema. Ajlin, ako nisi etnolog svakako gajis skrivene tendencije ;) elem za one koji misle da su obicaji puke izmisljotine i babska posla koja se ticu proslih vremena- ne nisu. meni je npr zanimljivo da u osnovi svih radnji bez vremenske barijere, postoji ista shema. tako npr. rutinska radnja jutarnjeg umivanja ima isti obrazac po kojoj se odvija krstenje ili ceremonija vencanja. kada postanemo svesni te univerzalne sheme, shvatimo da obicaji nisu samo random radnje ljudi kojima je bilo dosadno ili nedostatak IQ onih koji su spremni da u njih poveruju. nego imaju neku sopstvenu logiku i svrhu koja je vesto skrivena. primera radi, meni je zanimljiv obicaj ponovnog sahranjivanja ubijenog vanbracnog deteta. celo selo se organizuje u potrazi za detetom, a kao indikator takvog dogadjaja sluze vremenske neprilike koje skode usevima. ako se u nekom slucaju dete nadje njegove mosti se polivaju vodom i ponovo zakopavaju. taj obicaj olicava teznju drustva da sve drzi u savrseno normalnom stanju i ravnotezi i da pojedinac nije ovlascen da ista radi na svoju ruku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja jedino znam da se protiv strahova i fobija ide kod babe vrachare da ona salije olovo i onda se to olovo (izgleda bzvz, kao kad zguzhvate konac, npr, i velichine ~2 cm) stavlja ispod jastuka gde spava onaj ko se plashi nechega. to znam zato shto je moja pokojna bakuta to praktikovala kad se mladji burazer kao klinac plashio oluja i grmljavine.. bash smo bili u tripu shta mu je to ispod jastuka kad smo nashli..

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što je tačno bilo uspješno u ovome?

Osoba te je zavoljela?

Osoba je prestala da ti poklanja stvari?

To što si bačila NIZ rijeku je otišlo NIZ rijeku?

 

:haha:

 

 

Ne verujem da me zavolela, ali prestala je da zivka i da šalje gluposti. Videla sam je jednom nažalost na jednoj sahrani posle toga, i nikada od tada više. Eto tako znam da je uspelo, plus, nikoga od mojih više nije zvala, niti ju je iko sanjao niti išta, a sve se to dešavalo ranije.

 

 

 

Zanimljivo.

 

Meni je baba pričala kako je nju kao djevojčicu stalno posjećivala u snovima jedna starija žena i davila je. Tu ženu bi srijetala svaki dan kad bi išla da donese vodu sa bunara,a uvijek je bila strašno ljubazna. NJena majka ju je naučila da kaže toj babi da ako joj još jednom dođe u snove da će joj jebat mater. Dobro,nije baš tako rekla,ali nešto na tu foru. Ova žena je za trenutak stala,nije riječi progovorila,okrenula se i nikad je više nije sanjala.

 

Moj kućni prijatelj,inače ugledni advokat,mi je pričao kako je bio lud za jednom ženom koja mu je život uzimala. Zbog nje bi bio depresivan,sklon piću,potpuno zablesen u nju,ona ga vrti oko malog prsta,on to vidi ali ne može ništa da uradi.

I onda njegova majka slučajno u unutrašnjem džepu njegovog sakoa nađe neko malo končano klupko (ili neki novčić vezan koncem,zaboravio sam). Kaže ona to sinu svome,pođu zajedno na balkon i ona to zapali (vjerovatno uz neke riječi a la Ajlin). E sad,opet kažem,nevjerovatno pametan,obrazovan,uspjesan i ugledan covjek mi prica kako je svojim ocima gledao kako je to klupko kad se zapalilo po metar skakalo od zemlje,dok nije potpuno sagorjelo.Od tada,rzavršio je sa tom curom za sva vremena,nikad vise nije osjetio ni najmanju potrebu za njom i sve je krenulo super.

 

Inače,nadam se da niko ne čita ovu temu,reći će ljudi da smo poluđeli.

 

 

Neće reći jer ta "klupka" su veoma poznata. Tako ako nađete neki zavežljajčić nečega što uopšte nije vaše i ne znate kako i odakle tu, ne bacati, nego spaliti. Isto i ako se nađe konac zašiven za deo odeće, jorgana. Spaljivanjem se onome ko je to ostavio, vraća dejstvo.

 

 

 

dobra tema. Ajlin, ako nisi etnolog svakako gajis skrivene tendencije ;) elem za one koji misle da su obicaji puke izmisljotine i babska posla koja se ticu proslih vremena- ne nisu. meni je npr zanimljivo da u osnovi svih radnji bez vremenske barijere, postoji ista shema. tako npr. rutinska radnja jutarnjeg umivanja ima isti obrazac po kojoj se odvija krstenje ili ceremonija vencanja. kada postanemo svesni te univerzalne sheme, shvatimo da obicaji nisu samo random radnje ljudi kojima je bilo dosadno ili nedostatak IQ onih koji su spremni da u njih poveruju. nego imaju neku sopstvenu logiku i svrhu koja je vesto skrivena. primera radi, meni je zanimljiv obicaj ponovnog sahranjivanja ubijenog vanbracnog deteta. celo selo se organizuje u potrazi za detetom, a kao indikator takvog dogadjaja sluze vremenske neprilike koje skode usevima. ako se u nekom slucaju dete nadje njegove mosti se polivaju vodom i ponovo zakopavaju. taj obicaj olicava teznju drustva da sve drzi u savrseno normalnom stanju i ravnotezi i da pojedinac nije ovlascen da ista radi na svoju ruku.

 

 

Ej, nisam etnolog, ali me zanimaju te stvari a evo kako je počelo. Kaže meni mama svojevremeno dok smo jednom pričale na ovu temu, da je još prababa salivala stravu olovom, i to nije htela svakome to da radi i bila nadaleko poznata po tome. Jeste malo 'spooky' običaj, ali se jako dugo održao, sve do danas.

Edited by Ајлин
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo.

 

Meni je baba pričala kako je nju kao djevojčicu stalno posjećivala u snovima jedna starija žena i davila je. Tu ženu bi srijetala svaki dan kad bi išla da donese vodu sa bunara,a uvijek je bila strašno ljubazna. NJena majka ju je naučila da kaže toj babi da ako joj još jednom dođe u snove da će joj jebat mater. Dobro,nije baš tako rekla,ali nešto na tu foru. Ova žena je za trenutak stala,nije riječi progovorila,okrenula se i nikad je više nije sanjala.

 

Moj kućni prijatelj,inače ugledni advokat,mi je pričao kako je bio lud za jednom ženom koja mu je život uzimala. Zbog nje bi bio depresivan,sklon piću,potpuno zablesen u nju,ona ga vrti oko malog prsta,on to vidi ali ne može ništa da uradi.

I onda njegova majka slučajno u unutrašnjem džepu njegovog sakoa nađe neko malo končano klupko (ili neki novčić vezan koncem,zaboravio sam). Kaže ona to sinu svome,pođu zajedno na balkon i ona to zapali (vjerovatno uz neke riječi a la Ajlin). E sad,opet kažem,nevjerovatno pametan,obrazovan,uspjesan i ugledan covjek mi prica kako je svojim ocima gledao kako je to klupko kad se zapalilo po metar skakalo od zemlje,dok nije potpuno sagorjelo.Od tada,rzavršio je sa tom curom za sva vremena,nikad vise nije osjetio ni najmanju potrebu za njom i sve je krenulo super.

 

Inače,nadam se da niko ne čita ovu temu,reći će ljudi da smo poluđeli.

 

Ta zena sto joj je dolazila u snove je vracarica sigurno.

Meni licno se mnogo puta desavalo da nalazim zamotuljke na radnom mestu ali ih nisam spalio,ne znam zasto.

Jedan covek mi je davno rekao da su neki probali da mi nachine ali da im nije uspelo jer sam zasticen.Takodje me pitao da li sam nalazio krv ispred ulaznih vrata...

 

Najjezivija stvar koja mi se desila pre nekoliko godina je kad sam sanjao svog pokojnog skolskog druga kog sam mnogo voleo.Kao celo odeljenje u nekoj prostoriji i svi pricamo i zezamo se kad na vrata udje on i svi se razbeze a ja rasirim ruke i kazem "Gde si bre Vladice,odkad te nisam video"?Tog momenta sam se naglo probudio kad sam ga zagrlio i video da je na satu bilo tacno 04:01h.Morao sam da idem do kupatila da se umijem i povratim.

Bio sam ubedjen da mi se to on javlja u snu jer nekako oseca koliko ga volim i koliko mi nedostaje ali kada sam to pitanje postavio jednom coveku malo vise upucenom u te stvari odgovorio mi je da mi se to licno necastivi javio u snu uzevsi oblik voljene osobe,da je hteo da me obmane.

Slicno iskustvo je imao moj blizak prijatelj kog je u snu pozivao deda kog je takodje mnogo voleo ali kada je prisao blize video je da umesto shaka ima zivotinjske kandze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jednog običaja koji je baš drevan a ostao je i do dan-danas: kamen temeljac.

 

Posed je, po predanjima, najbolje zaštititi polaganjem kamenja u zemlju na mestima međa. Ispod zemlje da se ne vide najbolje, uz molitvu ili sveću. Pročitah negde da ne moraju da budu ni mnogo veliki, ali najbolje da ste ih odabrali sami, i to sa poseda. Kako se u današnje vreme često granice poseda poklapaju sa temeljima kuća, otud i polaganje kamena u temelj.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće reći jer ta "klupka" su veoma poznata. Tako ako nađete neki zavežljajčić nečega što uopšte nije vaše i ne znate kako i odakle tu, ne bacati, nego spaliti. Isto i ako se nađe konac zašiven za deo odeće, jorgana. Spaljivanjem se onome ko je to ostavio, vraća dejstvo.

 

Samo da dodam da spaljivanje ne mora da znaci da je dejstvo unisteno. :) Ja sam cuo da je bacanje niz tekucu vodu ponekad delotvornije. Spaljivanjem se misao ili spel ne unistavaju, dovoljan dokaz je jedna vrsta magije koja inace funkcionise spaljivanjem (sigil), gde je svrha, da uprostim, napisati nesto, spaliti i potpuno zaboraviti, cime se sama misao i zelja prebacuju u podsvest, odakle prava magija pocinje da radi. Ne bih da se raspisujem ovde, ipak je ovo yum. :haha:

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da dodam da spaljivanje ne mora da znaci da je dejstvo unisteno. :) Ja sam cuo da je bacanje niz tekucu vodu ponekad delotvornije. Spaljivanjem se misao ili spel ne unistavaju, dovoljan dokaz je jedna vrsta magije koja inace funkcionise spaljivanjem (sigil), gde je svrha, da uprostim, napisati nesto, spaliti i potpuno zaboraviti, cime se sama misao i zelja prebacuju u podsvest, odakle prava magija pocinje da radi. Ne bih da se raspisujem ovde, ipak je ovo yum. :haha:

 

 

Tačno. Mada je vatra brži moćniji element od vode u većini slučajeva, može se i niz vodu baciti, pre toga malo posoliti, kao ja sa ogrlicom!

Ovo iznad što je opisano je tipično za magijsko dejstvo pripadanja - eto šta žena učini od čoveka :haha:

 

A šta je sa bacanjem ulja/masti na prag nekome, šta to znači? Ovaj običaj nam dolazi iz istočne Srbije (da ne kažem, Vlaške)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigurno je vecina vas chula kako se mushkarci "vezuju" za zenu,nakon shto popiju chaj ili kafu u kojoj je sipana njena mentrualna krv...i za njega postoji jedan obred koji ponishtava to...ne znam kako ide

 

Čuo sam za to.

Čini se skidaju na taj način što popiješ kafu sa majkom te đevojke,ali mora da bude bez šećera,i sa njom povedeš veoma neobaveznu priču. Ako nema majku,onda se namažeš bijelom kafom po laktovima,okreneš ih ka napolje i zviždiš veselu melodiju.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...