Jump to content

Običaji, gatanja i predanja...


Recommended Posts

razumem da ne gledamo jednako na pojam magije. magija i narodna verovanja se jedan antropoloski i kulturni fenomen, mislim da moze da se proucava zajedno sa religijom i mitologijom jer ima brojne dodirne tacke s istima, a i sa ostalim narodnim stvaralastvom. ali u moderno vreme, stvarno ne vidim gde ima mesta za licno bavljenje magijom u zivotu coveka koji zivi nekim savremenim tokovima, osim ako taj bas ne insistira da se vrati u neko primordijalno stanje ali meni to izgleda isforsirano i ima neki smek "novokomponovanosti".

 

sta fali novijim (uslovno receno) tekovinama, kao sto je filozofija recimo.. ili drugi nacini da se oplemeni duh kao sto je knjizevnost, umetnost uopste. meni sve to nekako izbacuje magiju iz vidokruga.

 

nemoj da mislis da gajim preterano neke predrasude (samo malo, kao u svemu), zaista sam radoznao vise nego sto hocu da poentiram na necemu.

 

Ova tema i jeste o narodnim obicajima, a ne ko u sta veruje.

Ja inace mislim da nema veze u kom dobu zivimo - jer se neke vrednosti, one najdublje i najskrivenije, nikada ne menjaju. Povratak u primordijalno stanje i jeste poenta i ono cemu bi trebali da tezimo. Mi se stalno vracamo i udaljavamo od tog prvobitnog stanja tokom beskonacnih ciklusa radjanja i umiranja celog sveta. To i jeste sustina, philosophia perennis et universalis - ko kaze da se magija i filozofija ne mogu kombinovati? Ili magija i slikarstvo, knjizevnost..? Vec sam otvorio temu o magiji reci. O magiji u slikarstvu i vizuelnoj umetnosti mozemo otvoriti temu takodje. Danasnja, moderna filozofija samo odslikava stanje uma modernog coveka - suva analiticka fiozofija, pricanje u prazno i hladni racionalizam i logika (otuda toliko hladnih racionalista na ovom forumu :rockdevil: ), ali uzmi da citas Hermesa Trismegistosa, recimo, i sta je rekao o filozofiji i kako ce se preokrenuti i postati lazna, odnosno povrsna. Neko ko je sklon filozofiji, neka razmislja o bogu i coveku, naravno da se na taj nacin moze oplemeniti duh, ili pisanjem, ali po meni to su sve delovi ljudskog bica povezani nitima koje su oku nevidljive, i povezivanjem svih tih celina u jednu vecu sliku dobijamo konacno pravu, kompletnu sliku zivota i sveta, a to se moze jedino putem koji ocigledno nije vodjen materijalisticki nastrojenim umom. Suvom analizom stvaramo bezbroj nepotrebnih pitanja. Nije poenta sve secirati, jer se time udaljavanmo od vece slike, stvaramo sve vise iluzija i gubimo se u lavirintu koji sami stvaramo. Ono sto coveka okrene umetnosti, pisanju, filozofiranju, o tome ja govorim, o pokretackoj sili, unutrasnjim osecanjima, najdubljim nagonima ka stvaranju i istrazivanju sveta.. Magija (ne volim toliko tu rec al' ajde) je postojala medju ljudima od samog pocetka i postojace do kraja naseg vremena. Neko kaze da je to proizvod straha, ja kazem da je to sastavni deo naseg bica, neodvojivi deo koji jedino moze biti ostavljen duboko u podsvesti i ostati neupotrebljen. covek je mnogo vise od onog sto mi vidimo. Ljudi se menjaju, i menjace se pa tako i generalno pogled na svet, ali ne smemo zaboraviti da smo mi ti koji se menjamo, a ne svet. Nekada su ljudi bili okrenuti animizmu, totemizmu, pa mnogobozackoj religiji, monoteizmu, danas uglavnom veruju samo u ono sto vide golim okom i sto se cini prihvatljivim materijalistickom umu. Normalno je da se covek menja, stvara nova doba, nova dostignuca, ali u svom tom zanosu cesto zaboravlja ko je i sta je. Ja licno verujem da ako pakao postoji, da je to ovaj svet, gore mesto ne postoji za coveka. Ali takodje, da mi i samo mi mozemo stvoriti raj, samo ako hocemo, na ovoj istoj planeti. Ali odlucili smo da stvorimo pakao, sto ce reci da se krecemo u pogresnom smeru, i sada je kasno da se bilo sta menja. Tehnoloski progres nije sustina zivljenja, moderan nacin zivljenja je totalno ispunjen iluzijama koje su stetne po coveka jer se sve vise udaljavamo od one unutrasnje pokretacke sile o kojoj sam ranije pricao. Nemam sad toliko vremena za pisanje pa sam zbrzao, vec sam i zaboravio sta sam hteo da kazem. :haha:

A udaljavamo se i od teme opasno, nije ovo mesto za ovu vrstu diskusije. :) Sve u svemu, bolje je nastaviti diskusiju o narodnim obicajima i predanjima, bez prica o tome ko u sta veruje ili ne veruje, to apsolutno nije bitno na ovakvom mestu.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diskusija je krenula u pogresnom smeru, sto i nije neobicno na ovom podforumu, i najbolje je zavrsiti je poluozbiljnim postom. Sto se mene tice, bolje da moderator obrise poslednjih nekoliko postova, i da se nastavi sa narodnim obicajima i predanjima. Yum nikada nije ni bio za vise od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije problem ovakvo odstupanje od teme, nego me ubi komadina teksta bez novog reda i entera, gubim se :haha:

 

Pa to i kazem, namerno sam pisao tako jer znam da niko nece citati (nepregledno, nema reda i smisla) i time je spam/disksuija zavrsena. :haha:

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je pomenuo (mislim Belobog al na drugoj temi) o tome kako su se samo kod nas održale slave.

 

Izgleda da nije baš tako u potpunosti, jer recimo Gruzini isto slave pravoslavne svece i to su im mnogo jaka crvena slova Barbaroba (Sv.Barbara), dve Giorgobe (Sv.Djordje, letnji i zimski) i još neke kojih sad iz cuga ne mogu da se setim! I to se tačno zna, koji regioni (zapravo, plemena pošto oni i dan-danas se dele na plemena i imaju nekoliko različitih jezika u svojoj maleckoj zemlji) slave više jednu, a koji slave više drugu tj koji svetac im je veći.

 

To je možda nekakav ostatak porodičnog sveca, i za sada još jedini u svetu za koji ja znam da postoji kao nasleđe iz starih religijskih običaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U slučaju da im se parohije poklapaju sa plemenskim oblastima, onda ima smisla.

 

A to ne znam baš da li je tako jer su im oblasti nejednake tj vidi se da nisu administrativno krojene već su etničke ili geografske sa prirodnim granicama između.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Vrlo su interesantni naši običaji, ima ih gomila, ali najveća je šteta što ih sve manje ljudi izučava i kako oni polako zamiru.

Ja sam imala sreće pa sam učila predmet zvani etnomuzikologija, koji se dobija na trećoj godini u srednjim muzičkim školama i bavi se proučavanjem muzičkog folklora zemalja bivše Jugoslavije.

Ono što je meni bilo vrlo interesantno jeste da one narodne pesme kod kojih ne postoji refren su direktno nastale iz paganskih pesama, čija je odlika bila da nemaju refren. Takva je i većina koledarskih pesama. Koledarski običaji su bili paganski običaji, slavili su se zimi, neposredno pre Božića. Kao i kod većine narodnih običaja, i ovaj u sebi ima elemente magije, tj. javlja se sinkretizam. U narodu se verovalo da od jesenje ravnodnevnice do zimske kratkodnevnice, kada dan postaje kraći, Sunce se bori protiv sila mraka i demona koji ga ''izjedaju'' i tako ga slabe. Nova godina bi počinjala onda kad bi dan postajao duži, Sunce jačalo i tada su počinjali i novi poslovi i napori.

Dan kad bi se dete rodilo se zvao ''Kravaj''. Porodilji bi u posetu dolazile žene iz susedstva i donosile bi mnoge poklone, ali uobičajeno je bilo da donesu i medene kolačiće - ''kravajčiće''. Pevale bi se pesme ''cucaclice'' dok bi se dete pocupkivalo na kolenu.

Na Đurđevdan je pridavan veliki značaj svom bilju i zelenilu, pa bi ljudi kitili stoku vencima cveća, a ujutru bi se umivali vodom u kojoj su prethodno bile potopljene lekovite trave. Isto bi mlađarija išla da bere cveće i drugo bilje i od njih su pravili vence, itd...

Postoje i Vučari, Sedeljke, Lazarice i Dodole i mnogo, mnogo toga drugog... Jako mi je žao što nismo više radili na narodnim običajima. Više su nas zatrpavali imformacijama o svim postojećim dokumentacionim centrima i fonografskim arhivima narodnih napeva u svetu i Evropi.

Možda sam ovim otišla malo dalje od teme, ali nije loše ni malo proširiti opseg saznanja. Eh, eh, eh...

:pivopije:

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi, to je to.

 

Možeš napisati za svaku od pomenutih ako te ne mrzi

 

 

Inače dugodnevnica nam je prošla pre nekoliko dana, smatra se da je to najplodniji dan u godini kako za biljni i životinjski svet tako i za ljude, pa oni koji žele decu treba da iskoriste. Običaji nalažu da neudate devojke treba tog dana da uberu 7 različitih poljskih trava i dogodine imaće porodicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. tek sad primetih... Napravila sam grešku u kucanju, pesme se zovu cucalice, ne cucaclice, kako sam napisala. Slepa ja. :mrgreen:

Vučari spadaju u zimske običaje i ovaj običaj je bio rasprostranjen kod Srba Krajišnika.

U njemu su učestvovali muškarci koji bi u pozno doba noći izašli u selo i paradirali, noseći istaknuto kožu mrtvog vuka, napunjenu slamom i okićenu paprikama i zvoncima. Živopisna slika, zar ne? :rolleyes:

Lazarice je narodni običaj koji se slavio na Lazarevu subotu (osam dana pred Uskrs). U njemu je učestvovala povorka devojčica ili mladih devojaka koje su svečano obučene išle od kuće do kuće i domaćinu pevale neku prigodnu pesmu, uglavnom praćenu i igrom. Pesme su bile upućene ili domaćinu kuće ili njegovom detetu. Kao nagradu bi dobijale jaja.

U dinarskim predelima, Lazarice su se izgubile, pa su njih preuzeli Romi, tako da se samo izvođenje običaja izmenilo. U njemu sada učestvuju jedna starija žena - pevačica, jedna devojka - igračica i svirač, koji je bio instrumentalna pratnja. Najuobičajeni instrument je bila violina.

Lazarice su opet u nekim predelima imale ulogu u zaštiti od zmija. Ljudi bi puštali decu iz kuća da trče kroz selo i da viču, i tako su pravili ''zvučnu granicu'' koja je odbijala zmije.

Slično ovome je i Jeremijin dan, s time što bi domaćica išla oko kuće lupajući o bilo koje metalne predmete (mada, uglavnom su to bili lonci i šerpe) i vičući - Jeremije u polje, gujurine u more. Jeremijin dan inače pada na 14. maj (a Jeremija je uzgred starozavetni prorok).

Najređi su bili običaji koji su padali na jesen, a jedan od njih su Sedeljke. Ljudi su uz obavezan posao, koji je zahtevao da se tokom rada sedi (grebanje vune, pletenje, predenje,itd...), pa otuda i naziv Sedeljke, pevali i pesme koje su se zvale ''pripevke'' ili ''pripojke'' čija je osnovna tematika bila ljubavna tematika, i tako su nastojali da na šaljiv način spoje dvoje prisutnih u ljubavnu vezu.

Htela bih još da dodam za koledare, opis običaja u oblasti leskovačke Morave. Povorka od deset mladića, maskiranih u šumske duhove je u kasno doba noći išla kroz selo i pevali su prigodne pesme praćene igrom. Mislim da ih je narod zvao ''mome''.

I slave spadaju među narodne običaje, i ono što mi je bilo interesantno jeste da su češće one pesme koje se bave nazdravljanjem, nego one koje su posvećene svecu koji se slavi. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

He, sad sam se setila one pesmice "U Milice duge trepavice" i necega sto me je svojevremeno zacudilo.

 

Smatrala sam da tadasnje devojke gledaju u zemlju jednostavno jer su stidljive, nenaviknute da razgovaraju slobodno, a u stvari je ovde rec o tabuima. Patrijarhalni tabu-moral istovremeno je i zastita od zlih sila. Devojka obara trepavice i ne gleda u oci iz straha od uroka, a ista patrijarhalna devojka, kad nema tabua, da bi se udala, simbolicno se penje na vratilo (imitativna magija) i govori bez stida: "Ove godine na vratilo, dogodine na grabilo" :bigblue:

 

Takodje su trudne zene bile podlozne uroku, a inace su se u doba trudnoce smatrale za neciste, pa im je bilo prepusteno vracanje i bajanje - ono sto je u nekoj vezi sa kultnom necistocom. U njih mogu da udju i zli demoni, pa zene preventivno nisu smele da jedu meso od ovce ili od koze koje je vuk jeo, jer bi po njenom detetu, kad se rodi, izasle rane koje se zovu vukojedine. U zle demone su se ubrajali: vestice, vampiri, jedogonje, vidovite, zduace, more.

 

I po uvrezenom shvatanju, vidoviti nisu oni koji mogu da predvide buducnost (to je mala modifikacija) vec oni koji idu sa vilama, i znaju vise nego drugi ljudi.

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Јесте, јесте - та песма са Милицом је и мене интригирала кад смо је певали на музичком.:haha: Него, кад већ поменусмо девојке и уроке - то је, на пример, сврха вела као дела свадбене одеће: млада је тада испрошена, није више део породице у којој се родила, али још није удата, па ни не припада породици свог будућег мужа, што је чини нарочито погодном за уроке и сличне катастрофе. Тако се она "крије" велом. Из истог разлога се девојка некада, након што је испросе, склањала из родитељске куће до свадбе - да је уроци не би пронашли.

 

Има онај феноменалан опис у "Нечистој крви" када Софки очева кућа, након што ју је напустила, изгледа као - гроб. За своју породицу, ону у којој је одрасла, она више не постоји. Тако и девојачке песме, које се певају у амаму, док другарицу спремају за удају, више звуче као тужбалице... Богами, требало ми је дуго да преболим те мисли кад сам први пут читала књигу.

 

Него, happy thoughts. :haha:

 

Једна симпатична враџбина коју сам чула још од прабабе: сваки пут кад би нешто изгубила, изговарала је: "Поиграј се, ђаволе, па га мени врати." :haha: Сваки пут упали. :redface:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Saznao sam nedavno za jedan stari balkanski ritual za pravljenje talismana od kostiju. Cist black metal.

 

Vestica treba da ode na staru, zabacenu raskrsnicu, oko 23:00 i da ponese kazan sa oko 9 litara vode, potpuno crnu macku ili crnog petla i ogledalo.

 

Upaliti vatru i kada se rasplamsa, postaviti kazan preko. Cekati da prokljuca. Tada skinuti svu odecu i razvezati kosu, u potpunoj tisini. Jako je vazno da se ne izusti ijedna rec tokom cele noci. U jedan minut posle ponoci ubaciti zivu macku ili petla u kazan. 12:01 = 13. (prema tradicionalnom vesticarstvu, izmedju ponoci i 2 sata je najbolje raditi ritual).

 

Cekati da se meso zivotinje potpuno odvoji od kostiju usled kuvanja. Prosuti vodu i cekati da se kosti ohlade.

 

Nakon toga, vestica postavlja kosti na gomilu, drzi ogledalo i uzima kost po kost, dodirujuci svaku donjim usnama. dok to radi, mora posmatrati svoj odraz u ogledalu. U jednom trenutku, dok vestica priblizava odredjenu kost usnama, njen odraz ce nestati. To znaci da je ta kost njen talisman. Ovo je zapravo jedan od njeniih najmocnijih talismana i ima visestruku upotrebu - donosi srecu, zastitu, novac, bukvalno sve.

 

Kada pronadje svoju kost, vestica u tisini napusta mesto rituala i ne okrece se.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jos jednog, kako naterati nekog da se zaljubi u vas. Ima mali milion takvih cini. :haha:

 

Ovo je verzija iz jednog balkanskog grimoara, iz kojeg je i prethodni ritual za dobijanje talismana. Rituali su bas hardcore, ova dva koja cu postaviti ovde su najblazi, najmanje ekstremni primeri crne balkanske magije propasti nase.

 

Potreban je crni konac, slika osobe koju zelite da kontrolisete i sperma/menstrualna krv date osobe.

 

Ritual se ponovo vrsi tokom noci, za to vreme ta osoba mora da spava.

 

Treba sesti, umociti konac u tecnost i posmatrati sliku osobe, bez treptanja, gledanja sa strane i sl. Treba se potpuno fokusirati na sliku i kada slika postabe ziva, vezati 9 cvorova. Poslednji, deveti cvor se vezuje nakon izgovaranja poslednjeg stiha bajalice koja glasi ovako nekako:

Ja ne vezujem konac, ja vezujem ime osobe

Ja vezujem njenu/njegovu glavu

Ja vezujem njene/njegove ruke

 

bla bla bla ponoviti sve to za noge, vene, srce, stomak, snagu...

i nakon jos nekoliko poslednjih stihova, vezati poslednji cvor i cuvati taj konac jer, dokle god ti cvorovi stoje vezani, ta osoba ce biti vezana za vas.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

:haha: hc

 

Samo luk, glogov trn i cveće uročac uza se i brige nema ;)

 

Motiv neosvrtanja je ostatak iz mita o Orfeju i Euridici. Nikad se uglavnom ne treba osvrtati prilikom izvođenja tih obreda, npr. povratak sa groblja, jer se smatra da će nas duh mrtvaca povući za sobom. I obavezno pranje ruku potom, jer voda sve odnosi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Axe, lenštino, natera me da kopam po sajtu, nađoh recept koji okačih 2006.

 

Recept - Vesticja mast

 

CUVENI RECEPT OD VESTICA, MAST VESTICA (holl, heksen of vliegzalven)

 

 

 

Ova mast se NE uzima oralno, maze se samo po polnim delovima, ispod pazuha, ili se sa klistirom unese u analni ili vaginalni kanal! Kolicina se odredjuje zavisno od broja clanova koji zele da probaju vesticinu mast!

 

Za cetiri osobe najbolje je spremiti jednu osrednju serpu velicine dva litra! Svi sastojci se prvo isitne i stave sa pola litra vode da se na laganoj vatri kuvaju nekoloko sati, redovno mesaju, i po malo dodaje voda dok citava smesa ne postane gusta kao kasa!

 

Od svih navedenih sorti stavite po pola sake u serpu, a od jako otrovnih-smrtonosnih par biljaka kao sto su ,,Kukuta,'' ,,Bunika'' i ,,Pomocnica'', stavite samo po jedan komadic velicine nokta sa palca!

 

1. Acontium napellus, srp,.......?,, holl, Blauwe monnikskap,

 

2.Acorus calamus, srp, Iridjot, holl, Kalamus,

 

3. Atropa belladonna, srp, Velebilje, holl, Wolfskers,

 

4. Conium maculatum, srp, Kukuta, holl, Gevlekte scheerling,

 

5. Datura stramonium, srp, Tatula, holl, Doornappel,

 

6. Canabis sativa, srp, marihuana, holl, Hennep,

 

7. Hyoscyamus niger, srp, Bunika, holl, Bilzekruid,

 

8. Mandragora officinarum, srp, ...?...., holl, Alruin

 

9. Papaver somniferum, srp, Mak i turcinak, holl, Slaapbol,

 

10. Solanum nigrum, srp, Pomocnica, holl, Zwarte nachtschade,

 

11. Amanita muskaria, srp, Muhara, holl, Vliegenzwam,

 

12. Claviceps purpurea, srp, Kukolj, holl, Moederkoren,

 

13. Bufo bufo, srp, Zaba gubavica ili krastaca, holl, Gewone pad, (od ove zabe stavlja se samo osusena koza i glava izmlevena u prahu!)

 

14. Lytta vesicatoria, srp, Spanska musica, holl, Spaanse vlieg,

 

15. Salamandra salamandra, srp, Dazdevnjak, holl, Vuursalamander, (od dazdevnjaka stavlja se samo osusena koza izmlevena u prahu!)

 

16. Na kraju se dodaje 200 grama ovnovskog loja i jedno parce izmlevenog jelenskog roga u prahu!

 

Zavisno od iskustva sa magicnim svetim biljkama i psihicke jacine ucesnika, ne zaboravite da trip pod vesticinim mastima traje od 5 do 20 sati!!

:bigblue:

За шта се користи ова маст и какви су ефекти њеног коришћења ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvara se efekat letenja kroz noć i posećuje se veštičji sabat, gde se nesvete jedinke pridružuju divljoj orgiji koju nadgleda Đavo lično.

Буквалног летења у физичком облику или имагинарног летења (халуцинирања) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...