Jump to content

Običaji, gatanja i predanja...


Recommended Posts

Dobra ova tema!

Zaista treba otrgnuti od zaborava sve one gluposti koje su nase bake i majke brizljivo njegovale i u koje su duboko vjerovale a koje su,pak,nastale kao rezultat neznanja,straha,zaostalosti,ogranicenosti,neobrazovanosti i primitivnosti.

To su,uostalom,razna vjerovanja,bajalice i obicaji koji svjedoce o bujnoj i neukrotivoj masti nasih baka.Nije vazno sto se tim mastarijama nauka grohotom smije,dok progres ostaje u ocaju i suzama;cinjenica je,da uprokos snaznim atacima nauke i znanja,nase divne majke i bake,uspjele su da te i takve obicaje sacuvaju i ostave svom potomstvu u nasljedje.

 

Zaista ljudi-kao sto to vec stoji u nazivu ove divne teme-svi mi mozemo reci samo jedno:Da se ne zaboravi!

Nasim majkama i bakama dugujemo tako mnogo.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je ta priča o modernom naučnom čoveku Vs primitivnom seljaku ovde bespotrebna. Radi se o tradiciji, pričama starih koje su sa generacije na generaciju prenošene među ljudima jednog drugog vremena, okupljenih oko vatre. Jedan drugačiji svet, drugačiji čovek. Primitivno jeste prvobitno, a ne nešto lošije, ili gluplje. Čovek će se isto tako jednog dana smejati nama, modernim ljudima 20. i 21. veka nauke i tehnologije, jer je sigurno da mnogo toga i dalje radimo pogrešno, da je mnogo gluposti oko nas - ne one primitivne gluposti, već moderne gluposti i prokletstva 21. veka, čoveka zarobljenog u sterilnom i od mašte i jedinstvenosti operisanom svetu lažnih, površnih vrednosti i izgubljenog identiteta. Ako bih mogao da biram, izabrao bih uvek svet mašte, naivnosti i razigranog duha ispred ovog prokletog sveta sivila, konfuzije i laži. Jer nebitno je ko u šta veruje, bitno je kakav život se proživi, bitan je taj niz momenata koji čini naš kratak život. Kvalitet zavisi samo od načina proživljavanja, ne od toga šta je apsolutna istina. Nikada nećemo naći apsolut, samo ćemo se gubiti u fragmentima. Uživaću više u Mesecu i zvezdama na nebu i u njihovim transcendtalnim karakterima, tj. u oba njihova aspekta - mitološko mistično značenje noću, fizičko naučno ili kako god, danju. I sa tim savršeno nemam problema. Subjektivne kategorizacije i predavanje površnim definicijama i zakonitostima ''pravog i jedinog istinitog znanja'' jeste samo ograničavanje ljudskog duha i odlika je čoveka koji još mnogo toga ima da nauči, posebno o sebi samom.

 

Ko se igra vatrom upisace se u krevet! Sens?

 

Moram da platim 5 dolara da bih otišao na obalu jezera i uživao u pogledu! Sens?

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako mislis da je svijet maste primitivnih ljudi nesto vrijedno onda ti nemam sta reci;masta kod primitivnih ljudi ne moze poroditi nikakvu vrijednost vec jedino nanijeti veliku stetu,kao i sto cini.Prije svega,tu nema duhovnosti;to je sve jalovo.I naravno,ja tradiciju,evo,odbacujem i mislim da je nas zadatak da rusimo a ne da se pokoravamo i slijepo slijedimo neka davno postavljena nacela i obicaje ciji je korijen u dubokoj proslosti,kada je vladalo jedino neznanje i glupost.Dakle,ja se ne klanjam pred autoritetima,moj zadatak je da odricem sve ono sto ne smataram vrijednim.

Mislis li da moderan covjek koji se gnusa tradicije i primitivnosti ne moze naci svoju duhovnost i biti kreativan?

  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja se ne klanjam ni pred kim, ali to nije tema!

 

Moderan čovek traži svoje na svom mestu i u svojim viđenjima, a ova tema i kad sam je otvorila, veruje i treba da istakne nešto drugo;

da se moderan čovek toliko udaljio od prirode da zaboravlja da je njen deo. Da misli da se izdigao iznad prirode, što je nonsens. To je suština. Pogledaj temu iz početka, videćeš da je mnogo toga 'prepisano' iz prirode i suštinski predstavlja obnovu veze čoveka sa prirodom i verovanja da smo svi povezani upravo jer smo njen neodvojivi deo.

 

 

@Novaliis: za jezero. Nonsens.

Tj ako pristaneš da platiš 5 dolara onda si pristao, i ovce su za šišanje :razz:

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec sam u par navrata ovdje raspravljao na tu temu,i moja razmisljanja o covjeku i njegovom odnosu spram prirode teku u suprotnom pravcu.Prije svega,taj koncept (ako to mogu tako nasvati) koji zagovaraju neki New age ekoloski,duhovni pokreti (ili kako vec) koji

 

^da nastavim,omace se,jebem ti forum :) ... koji,naime,konstantno upozoravaju na tu,po njihovom shvatanju, odvec bolnu cinjenicu koja glasi da se covjek suvise udaljio od prirode i ostao zarobljen u nekom sterilnom,materijalnom svijetu pri cemu najvecu krivicu za takav njegov "izbor" ima da snosi moderna civilizacija;a s druge strane pravu srecu i duhovnost covjek ce naci u tom velikom "povratku" prirodi,u njenom majcinskom zagrljaju.Jer covjek je dio prirode,on treba da zivi u skladu sa njom,da dise sa njom;to je njegov dom itd itd.Ovo misljenje je dominantno na forumu,primijetio sam.

 

Moram priznati da mi je takodje prilicno bizaran ovaj tvoj vapaj za tim velikim povratkom koji bi se,ocito,imao isposlovati na taj nacin sto bi ljudi u svome pamcenju prizvali neke obicaje i rituale koje su praktikovale "nase majke i bake".

E sad,bilo bi korektno da pojasnis sta ti zapravo u tome nalazis vrijedno,na sta time zelis ukazati?Kaku poruku zelis poslati?Koja vrsta duhovnosti se tu krije?Da li mislis da bismo svi to trebali praktikovati?Da li je po tebi to metod "povratka prirodi".

I na koncu,sta je po tebi vrijedno u prirodi samoj?

 

Moje misljenje je-a nadam se da cemo se ovdje sloziti-da su se te i takve predstave kod covjeka razvile na osnovu krajnje slabog i siromasnog znanja o svijetu u kome je covjek zivio,i to ogromno podrucje nepoznatog(priroda) s kojim se on srijece i naspram koga se osjeca malen i slab cine da covjek pocinje stvarati sebi predstave pomocu kojih bi imao svladati razne pojave u prirodi.Naravno,posto to nije mogao uciniti u stvarnosti on zamislja da to moze uciniti u svijetu svoje fantazije.Stoga je primitivan covjek pomocu culnog opazanja,koje je svojstveno zivotinjama,stvorio "mehanizme" za ovladavanje tim silama:magiju,gatanja,citav taj ceremonijal...

 

Drugo,kada je rijec o prirodi -a to sam vec negdje ovdje napisao-da priroda nije nikakav balans,nikakva ravnoteza,hramonija vec HAOS,LUDILO priroda je slijepa sila,ravnodusna spram svih stovorenja.Da bi prezivjela,napredovala,i razvila svoju svijest-moras voditi aktivnu proizvodnu razmjenu,moras mijenjati predmete prirode ,prilagodjavati ih svojim potrebama i prisvajati ih.Toja pozicija spram prirode je pozicija stranca,ti si nasuprot,da tako kazem.

 

Takodje, u nekom visem egzistencijalnom smislu,ja cvrsto drzim,ili je to bar moj temeljni osjecaj da ne pripadamo ovoj Zemlji,da se ovdje nikad ne osjecamo kod kuce;ne naravno u pogledu gnosticke tradicije po kojoj smo svi mi potekli od nekog neznanog Boga,odsjeceni smo od ovog svijeta,tu ne pripadamo no nasa dusa tezi povratku;vec da smo mi "baceni" u ovaj svijet hajdegerijanski receno,i nemamo prvobitnog doma,i bar u mom slucaju, oduvijek je bio prisutan onaj osjecaj nepripadanja,i uznemirenosti bica koje se radja iz nekog iskonskog straha pred zivotom,pred egzistiranjem,koje je sustinsko stanje covjeka.Ovim zadnjim samo pokusavam oznaciti jer ne vjerujem da mogu i objasniti moj "dozivljaj svijeta".

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaku poruku zelis poslati?

kakvu posluku zhelish porati?

 

Drugo,kada je rijec o prirodi -a to sam vec negdje ovdje napisao-da priroda nije nikakav balans,nikakva ravnoteza,hramonija vec HAOS,LUDILO priroda je slijepa sila,ravnodusna spram svih stovorenja

ne bih se slozhio. u chovekovom odnosu prema prirodi, shta je tu dobro a shta loshe, glavna rech treba da bude harmonija. najbolji filmski citat (makar po mom mishljenju)

 

"I'd like to share a revelation during my time here. It came to me when I tried to classify your species. I realized that you're not actually mammals. Every mammal on this planet instinctively develops a natural equilibrium with the surrounding environment but you humans do not. You move to an area and you multiply and multiply until every natural resource is consumed. The only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus. Human beings are a disease, a cancer of this planet."

 

poenta je u tome da ako chovek ne pochne da zhivi u harmoniji sa svojim stanishtem, unishticje ga, a samim tim cje unishti i sebe, jer sem zemlje nema drugog stanishta. dakle, glavna rech mora da bude harmonija, ne mozhe se sve ostaviti u nekom haosu jer cje se "samo popraviti".

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali pošto harmonije nikada neće biti, čovek će izumreti a Zemlja nastaviti da živi bez njega. Zbog toga su sve te green ekološke akcije širom sveta čisto licemerje, jer ova planeta nije u opasnosti. Kada čujem ono spasimo planetu, ugasi svetlo na jedan sat i slične gluposti zaboli me glava.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali pošto harmonije nikada neće biti, čovek će izumreti a Zemlja nastaviti da živi bez njega.

i to zavisi koliko unishtimo sve, pa shta cje uopshte da ostane da zhivi, mikroorganizmi, neke biljke i neki isekti, sve ostalo cje izumreti..

 

Zbog toga su sve te green ekološke akcije širom sveta čisto licemerje

to je idiotizam chist, ugasi svetla na chuku vremena, i shta s tim? ako hocjemo da prezhivimo treba da se zabrani korishcjenje fosilnih goriva i svih aparata koje proizvode efekat staklene bashte, da se ukine vecjina industrija, da se racionalizuje potroshnja vode i da se zabrani sve od chega otpad ne mozhe da se reciklira. u prevodu, shto reche- izumrecjemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko lezhe sa decom treba ga streljati, ili makar u tamnicu dozhivotno..

 

sta je lose u tome da se ugase svetla na sat vremena...

nije loshe, ali je glupo, jer se to radi sa odredjenim ciljem. taj cilj je 500 miliona kilometara daleko, a to gashenje svetla na chuku vremena cje nas priblizhiti tom cilju mozhda 10 metara.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...