Jump to content

Običaji, gatanja i predanja...


Recommended Posts

 

A ako, dobrovoljno, "pije sa izvora"

:o

 

ја сам чуо да кад ти се нека омеци у кафу или чај (или чокиш млеко), диспелујеш тако што лупкањем споловилом направиш шећер у праху од шећера у коцки.

 

Bitno je da se zviždi vesela melodija dok lupkaš. Znači,molska skala ni pod razno.

Takođe,alkohol pomaže. Opjaniš kozu i gledaš je čežnjivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako, dobrovoljno, "pije sa izvora" (ako kapiraš) nema tog obreda, koji će to poništiti.

 

Некад давно, кад бејах наложенији да постанем бајкер, једна девојка ми рече да је један од услова да неко постане Анђео пакла био да канилингуше током циклуса. Биће да ми је куја нешто предлагала и шћела да ме веже на тај начин. Срећом - нисам!

Него, имаш ли ти и даље рецепт за ону вештичју мас'?

 

Иначе, за свако срање које вас задеси има онај рецепт са три камена и рузмарином. Помаже увек.

 

.......................................................................

Ако је по црногорском сретала=сријетала, да ли је и рецепт=ријецијепт?

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако је по црногорском сретала=сријетала, да ли је и рецепт=ријецијепт?

Naravno da jeste. Poenta je crnogorskog da se IJE ubachi dje je god to moguce. Not.

 

Srela, srijetala, vrijeme, vremenska, recept, recept :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Иначе, за свако срање које вас задеси има онај рецепт са три камена и рузмарином. Помаже увек.

Prvi put čujijem za ovo. Možije li mala ijelaboracija?

 

Inače,ne znam koliko ima veze sa temom,ali su me asocirali ova tri kamijena...

Naime,kad vas bocne osa,pčela i sl. uzmete tri različite trave,spojite i 3 puta pređete preko uboda u kontra smjerovima (kao da crtate X). Kao rukom odnešeno. Ne zajebavam se,to mi je rekla strina kad me fištila osa dok sam bra' drenjine.

Edited by In The Flesh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi put čujijem za ovo. Možije li mala ijelaboracija?

 

У питању је један спел који сам више пута наводио овде, а који све лијечи. Узмеш три облутка испод неког каменог моста (капирам да може и бетонски, али не гарантујем), метнеш у воду са рузмарином и пијеш кад је пун Месец по мало. Тако док не попијеш, кад попијеш, бачиш те крше на некој раскрсници (пријеко главе). Нема бољке коју не лечи, чак и пресахло споловило.

...................

 

Хвала Морбиде, ко ће испратити и изучити толике правописе.

 

...................

 

Иначе, моја баба је нешто бајала са сољу и бејах свиједок кад је зауставила град. Не знам да ли би исти и сам стао да она то није радила, али причам шта сам видео. Није шћела да ми каже како, обаћала је да ће то да уради пред смрт, но не бејах ту тада.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontam da ne perem krše prije nego ih stavim u vodu? :)

 

Само мало смочиш у колоидно сребро, али не мораш ако немаш.

 

Него, зна ли неко да ли је салигуз опаснији ако има трагова менструалне крви или не?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axe, lenštino, natera me da kopam po sajtu, nađoh recept koji okačih 2006.

 

Recept - Vesticja mast

 

CUVENI RECEPT OD VESTICA, MAST VESTICA (holl, heksen of vliegzalven)

 

 

 

Ova mast se NE uzima oralno, maze se samo po polnim delovima, ispod pazuha, ili se sa klistirom unese u analni ili vaginalni kanal! Kolicina se odredjuje zavisno od broja clanova koji zele da probaju vesticinu mast!

 

Za cetiri osobe najbolje je spremiti jednu osrednju serpu velicine dva litra! Svi sastojci se prvo isitne i stave sa pola litra vode da se na laganoj vatri kuvaju nekoloko sati, redovno mesaju, i po malo dodaje voda dok citava smesa ne postane gusta kao kasa!

 

Od svih navedenih sorti stavite po pola sake u serpu, a od jako otrovnih-smrtonosnih par biljaka kao sto su ,,Kukuta,'' ,,Bunika'' i ,,Pomocnica'', stavite samo po jedan komadic velicine nokta sa palca!

 

1. Acontium napellus, srp,.......?,, holl, Blauwe monnikskap,

 

2.Acorus calamus, srp, Iridjot, holl, Kalamus,

 

3. Atropa belladonna, srp, Velebilje, holl, Wolfskers,

 

4. Conium maculatum, srp, Kukuta, holl, Gevlekte scheerling,

 

5. Datura stramonium, srp, Tatula, holl, Doornappel,

 

6. Canabis sativa, srp, marihuana, holl, Hennep,

 

7. Hyoscyamus niger, srp, Bunika, holl, Bilzekruid,

 

8. Mandragora officinarum, srp, ...?...., holl, Alruin

 

9. Papaver somniferum, srp, Mak i turcinak, holl, Slaapbol,

 

10. Solanum nigrum, srp, Pomocnica, holl, Zwarte nachtschade,

 

11. Amanita muskaria, srp, Muhara, holl, Vliegenzwam,

 

12. Claviceps purpurea, srp, Kukolj, holl, Moederkoren,

 

13. Bufo bufo, srp, Zaba gubavica ili krastaca, holl, Gewone pad, (od ove zabe stavlja se samo osusena koza i glava izmlevena u prahu!)

 

14. Lytta vesicatoria, srp, Spanska musica, holl, Spaanse vlieg,

 

15. Salamandra salamandra, srp, Dazdevnjak, holl, Vuursalamander, (od dazdevnjaka stavlja se samo osusena koza izmlevena u prahu!)

 

16. Na kraju se dodaje 200 grama ovnovskog loja i jedno parce izmlevenog jelenskog roga u prahu!

 

Zavisno od iskustva sa magicnim svetim biljkama i psihicke jacine ucesnika, ne zaboravite da trip pod vesticinim mastima traje od 5 do 20 sati!!

:bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da jeste. Poenta je crnogorskog da se IJE ubachi dje je god to moguce. Not.

 

Srela, srijetala, vrijeme, vremenska, recept, recept laugh.gif

 

Prijelazi, nijesam, mlijevena grijeza, manastijer, bistijerna, vrijezanj, crijena gora, mrijest...

samo

 

 

fbxcn5.jpg

 

 

do-plemenice neka si postavio ovu ekipu cetinjsku...dolje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axe, lenštino, natera me da kopam po sajtu, nađoh recept koji okačih 2006.

 

Recept - Vesticja mast

 

CUVENI RECEPT OD VESTICA, MAST VESTICA (holl, heksen of vliegzalven)

 

 

 

Ova mast se NE uzima oralno, maze se samo po polnim delovima, ispod pazuha, ili se sa klistirom unese u analni ili vaginalni kanal! Kolicina se odredjuje zavisno od broja clanova koji zele da probaju vesticinu mast!

 

Za cetiri osobe najbolje je spremiti jednu osrednju serpu velicine dva litra! Svi sastojci se prvo isitne i stave sa pola litra vode da se na laganoj vatri kuvaju nekoloko sati, redovno mesaju, i po malo dodaje voda dok citava smesa ne postane gusta kao kasa!

 

Od svih navedenih sorti stavite po pola sake u serpu, a od jako otrovnih-smrtonosnih par biljaka kao sto su ,,Kukuta,'' ,,Bunika'' i ,,Pomocnica'', stavite samo po jedan komadic velicine nokta sa palca!

 

1. Acontium napellus, srp,.......?,, holl, Blauwe monnikskap,

 

2.Acorus calamus, srp, Iridjot, holl, Kalamus,

 

3. Atropa belladonna, srp, Velebilje, holl, Wolfskers,

 

4. Conium maculatum, srp, Kukuta, holl, Gevlekte scheerling,

 

5. Datura stramonium, srp, Tatula, holl, Doornappel,

 

6. Canabis sativa, srp, marihuana, holl, Hennep,

 

7. Hyoscyamus niger, srp, Bunika, holl, Bilzekruid,

 

8. Mandragora officinarum, srp, ...?...., holl, Alruin

 

9. Papaver somniferum, srp, Mak i turcinak, holl, Slaapbol,

 

10. Solanum nigrum, srp, Pomocnica, holl, Zwarte nachtschade,

 

11. Amanita muskaria, srp, Muhara, holl, Vliegenzwam,

 

12. Claviceps purpurea, srp, Kukolj, holl, Moederkoren,

 

13. Bufo bufo, srp, Zaba gubavica ili krastaca, holl, Gewone pad, (od ove zabe stavlja se samo osusena koza i glava izmlevena u prahu!)

 

14. Lytta vesicatoria, srp, Spanska musica, holl, Spaanse vlieg,

 

15. Salamandra salamandra, srp, Dazdevnjak, holl, Vuursalamander, (od dazdevnjaka stavlja se samo osusena koza izmlevena u prahu!)

 

16. Na kraju se dodaje 200 grama ovnovskog loja i jedno parce izmlevenog jelenskog roga u prahu!

 

Zavisno od iskustva sa magicnim svetim biljkama i psihicke jacine ucesnika, ne zaboravite da trip pod vesticinim mastima traje od 5 do 20 sati!!

:bigblue:

 

 

Ovim su prevaziđena sva moja očekivanja vezano za temu :haha:

Koji delovi biljaka idu u ovu špeciju?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

A inace ta fora sa niz vodu, ako si nikakav i neraspolozen uvek pomaze tusiranje ;)

 

Inace ovde se uopste ne radi o sujeverju. Kako je vecina stanovnistva desnoruka, samim tim i oruzje drzi u desnoj ruci. Ako pruzash tu ruku praznu na videlo to pokazuje tvoju dobru volju i nemanej zlih namera prema sagovorniku.

 

Izneli ste zanimljive stvari vezano za to leva ruka - djavolova ruka, mada dosta tih hriscanskih tripova potice iz mracnog srednjeg veka kada se svako i najmanje odstupanje od uobicajenog smatralo djavoljom rabotom. Ginger kids have no soul. :mhihi:

 

Ne kazem da ne verujem u magiju i u zakone koji se ne slazu sa fizickim zakonima svemira na koje smo navikli u svakodnevnom zivotu. Samo mi smeta kada ljudi svoje slabosti i mane sotonizuju i krive visu silu ili nekog drugog pre nego sto se potrude sami nesto da urade po tom pitanju.

 

Kroz mnoge razgovore sa Lavom Gersmanom dosla sam do nekoliko zakljucaka. Prvo covek mora da bude jako dobar psiholog i veoma socijalno inteligentan da ume da procita ljude. To je 90% rada. Onih 10% je prica o pravoj magiji i pravim problemima.

Tu postoji i ona prica o placebo efektu, kao i autosugestiji.

 

Necu da ulazim u pricu da li je Lav German beli mag ili ne i da li mu treba verovati. Ali tvrdim da svako ko je upoznao ovog neverovatnog coveka nije ostao ravnodusan. On je zaista zraci dosta drugacije od ljudi koje svakodnevno srecemo.

 

Licno smatram da je bavljenje "magijom" na nacin na koji to praktikuju klinci koji su skinuli par tekstova sa neta i kupili par knjiga u knjizari Plato najgora stvar koju neko sebi moze da uradi (zajedno sa tripovanejm na Kroulija i ekipu).

 

Zivotna energija i balans su jako kompleksne i zajebane stvari i sa tim se ne treba zezati. Niko ne moze da nam ucini nazao koliko sami sebi mozemo nehotice.

Zao mi je sto nasa "zapadnjacka" civilizacija, koja je po mom misljenju dosta unazadjena i koja je dosta propatila zbog dogmi hriscanstva, ostavlja tako malo mesta za nasu duhovnu stranu, u odnosu na bilo koju Istocnjacku kulturu.

Jer ne treba samo telo razvijati i hraniti, vec i duh.

 

Ovako, spiritualno osakaceni u svetu u kom se duhovnost (spiritity TM :haha:) negira i zanemaruje, postajemo lake zrtve raznih magijskih amatera i lose karme.

 

 

 

btw Melinda je vlajna, we're fucked now :haha:

 

 

Slazem se sa gore navedenim sve je u covekovoj glavi i nista ne moze da dodje do tebe ako ne verujes u to.

 

Btw Vlasinski kraj nije isto sto i Vlaski, Vlasina je juzna srbija ;)

Probacu kada budem imala nesto vise vremena osim onoga dok pijem kafu da ispostujem neke od prica sa juga srbije, zato sto je tim delom isao carigradski put i ljudi su puni prica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa gore navedenim sve je u covekovoj glavi i nista ne moze da dodje do tebe ako ne verujes u to.

 

U to sam i ja dugo verovao, medjutim, nije bas tako. Pored mnogih papazjanija, travara, vracara i ostale gamadi, postoje stvari koje su ozbiljne i nije tako lako odupreti se. Reci da je sve u covekovoj glavi znaci da mi odlucujemo sta je realno a sta nije, a cesto je covek u zabludi, postoje stvari koje su daleko van domasaja nasih svakodnevnih misli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tačno tako... Odnosno - evo moje neko iskustvo i viđenje svari - još je opasnije ignorisati tj površno neverovati u sve, misleći da će te time što u to ne veruješ to prosto zaobići jer je nemoguće, što je grdna zabluda. Najbolje je zapravo osvestiti svoju energiju i njome plus intuicijom, se braniti tj sprečavati da dođeš uopšte u neku situaciju gde te neko histerično mrzi i želi ti zlo.

 

Ti što po defaultu mrze ljude često i ne znaju koje loše stvari mogu drugima da naprave.

 

 

 

 

I hold it true that thoughts are things

Endowed with bodies, breath, and wings,

And that we send them forth to fill

The world with good results - or ill.

 

[Ella Wheeler Wilcox, 1910]

Share this post


Link to post
Share on other sites

iam ja pun k. prica koja mi je pricala i dan danas mi prica baba.... verujem u sve te price manje/vise ako nista zato sto sam porastao uz njih i na selu...

 

evo jedne sto mi prva pada na pamet, blizu mog grada postoji selo gde je bio neki vrac ( koga je crkva zabranjivala ) , dve zene su krenule do njega i ponele flasu rakije da mu daruju, nakon duzeg pesacenja odlucuju da bace tu flasu u zbun, kada su dosli kod tog coveka prvo sto ih je pitao bilo je da niste zaboravili nesto , vratite se da uzmete ono sto ste bacili pa dodjite opet, kada su se vratile da uzmu flasu umesto flase su bile zmije ...

 

a inace postoji definitinvo nesto, bila neka vracara ili ko zna sta u selu i kada deca imaju nocne more ona baje nesto i baci saku brasna na vrata i zamislite brasno se zalepi na vrata.... hmmm objasnite vi to meni ... :)

 

postoji jos xy prica, ja volim da slusam babu i dan danas kada mi prepricava te price ... od bivse cure njena baba cuvala knjigu sa obicajima koju je nasledila od svoje majke i tu je imalo svasta da se nadje i procita ...

 

:)

 

inace zbog yumentalaca nosim crven konac oko ruke . :)

Edited by Frubi_ZMIJA
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

mrijest

tu ije nije ubaceno, mrijest je u standardnom stokavskom, mrest ekavica.

 

 

inace, ja vam ič ne verujem u te magije i vradžbine pa ni tih 10% kojih smorock spominje i ne znam kako sam u zivotu ostecen zbog toga (hipoteticki uzimam da jesam). jel moze neko da mi objasni u cemu se sustinski razlikuje zivot vas koji imate sklonost ka tim stvarima od ostatka sveta?

 

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

inace, ja vam ič ne verujem u te magije i vradžbine pa ni tih 10% kojih smorock spominje i ne znam kako sam u zivotu ostecen zbog toga (hipoteticki uzimam da jesam). jel moze neko da mi objasni u cemu se sustinski razlikuje zivot vas koji imate sklonost ka tim stvarima od ostatka sveta?

 

Uopste se ne razlikuju.

 

Edit - Mozda ce ovo pomoci:

 

Before I had studied Zen for thirty years, I saw mountains as mountains,

and waters as waters.

When I arrived at a more intimate knowledge, I came to the point

where I saw that mountains are not mountains,

and waters are not waters.

But now that I have got its very substance I am at rest.

For it's just that I see mountains once again as mountains,

and waters once again as waters.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

krasan citat, ali ne vidim kako magija moze pomoci coveku u potrazi za nekom dubljom spoznajom, ja sam magiju uvek dozivljavao kao neku zatupelost duha i obicnu glupost u stvari.

 

Bas tako, ti ne vidis, a i kako bi, ako si oduvek imao tako razmisljanje, i ja to postujem. :) Ja se samo bojim da ti i ja ne gledamo na pojam magija jednako. :haha: Ja imam svoje vidjenje zivota, sveta, ljudi, ti imas svoje.. svaki covek ima svoja interesovanja, pokusava da objasni smisao zivota (ili ne pokusava uopste, sto je zalosno), a ako misli da je najpametniji i jedini u pravu, onda sigurno gresi, jer niko ne moze biti najpametniji i znati sve.

Taj citat mi je samo pao na pamet kada sam procitao tvoj pitanje i mislio sam da je to dobar odgovor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

razumem da ne gledamo jednako na pojam magije. magija i narodna verovanja se jedan antropoloski i kulturni fenomen, mislim da moze da se proucava zajedno sa religijom i mitologijom jer ima brojne dodirne tacke s istima, a i sa ostalim narodnim stvaralastvom. ali u moderno vreme, stvarno ne vidim gde ima mesta za licno bavljenje magijom u zivotu coveka koji zivi nekim savremenim tokovima, osim ako taj bas ne insistira da se vrati u neko primordijalno stanje ali meni to izgleda isforsirano i ima neki smek "novokomponovanosti".

 

sta fali novijim (uslovno receno) tekovinama, kao sto je filozofija recimo.. ili drugi nacini da se oplemeni duh kao sto je knjizevnost, umetnost uopste. meni sve to nekako izbacuje magiju iz vidokruga.

 

nemoj da mislis da gajim preterano neke predrasude (samo malo, kao u svemu), zaista sam radoznao vise nego sto hocu da poentiram na necemu.

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...