Jump to content

Burzum


sevast

Recommended Posts

quote:

Prvi poslao INVICTUS:

Kako mozete da slavite toga ludaka i ubicu? I to sto je najgore, sa LEDJA je izbo Euronymousa. Upoznao sam ljude sa norveske black scene koji znaju obojicu (tj. sad samo jednoga) i svi kazu da je Varg lud i to kazu blackeri. Nek je slavljeno ime Euronymousovo, a njegovog ubicu neka proguta vjecna tama i zaborav.

 

Vidi ovako;

 

Varg i ako je lud, to opet ne znaci da nije genije, naprotiv...vecina genijalaca su ludaci, za tu vezu si valjda vec cuo...

 

Ipak mislim da Varg nije lud, jer znam kako funkcionisu stvari u skandinaviji - da je lud ne bi bio u zatvoru vec na prisilnom lecenju, u to budi siguran...e, sad svako ima svojih bubica...

 

Sto ti velicas Euronymousa, stvarno ne razumem, jer je on meni sumnjiviji od Varga(po pitanju mentalnog zdravlja) - jeo je komade lobanje i mozga od svedskog vokaliste MAYHEMa Dead-a (nakon sto je ovaj izvrsio samoubistvo)...

 

To sto je Euronymous izvukao deblji kraj u sukobu sa Vargom, ne znaci da je Varg lud a Euronymous odjednom andjeo...

 

Varg je genije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi mogu da pricaju da je Varg ludak i da je pokvario BM scenu... Pa sta onda? Uveren sam da ga je bas briga sta misle neki Black metalci. Covek vise nije u toj BM prici ni aktivan(mada ce uvek biti deo nje). Svaki individualac ima neke svoje ideje koje vecini izgledaju kao ideje ludaka. Zato se taj covek naziva individualcem a ostali su obicno stado.

 

Da nije bilo Vikernesa BM se ne bi razvio. Bio bi samo jedna ogranicena zamisao Euronymousa. Vikernes je uneo Paganizam u BM. Taj potez ima najvise smisla ako cemo gledati BM pokret kao anti-hriscanski pokret. Euronymous je bio obozavalac Satane. A satana je deo hriscanske mitologije. Znaci, Euronymous je urezao pravilo da ce hriscanstvo uvek biti deo BM-a. To nije bas zdravo. Ako se boris protiv hriscanstva onda moras teziti tome da ga totalno izbrises. Vikernes je to i zapoceo da radi. Da je nastavio ovako, BM bi bio cist. Ne bi se hriscanstvo uopste pominjalo vec bi se samo pevalo o BM pokretu i paganizmu.

Black Metal bi bio cist.

Vikernes je jedini razmisljao logicno u vreme kada je tezio da se prestane sa satanizmom i da se razvije paganizam.

 

 

Vikernesa ne bih mogao nazvati odlicnim muzicarem. Pre bih rekao da je Varg Vikernes umetnik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote="sevast"

 

Vikernesa ne bih mogao nazvati odlicnim muzicarem. Pre bih rekao da je Varg Vikernes umetnik.

 

Bas tako.

I u ostalim granama umetnosti se razlikuje umetnost lepote forme od umetnosti ideje (koja je danas daleko redja, btw)

Opet kazem da postoji x bendova koji su svoje albume doveli do tehnicki daleko viseg nivoa, na izgled sve je perfektno, ali nas njihova muzika opet ostavlja ravnodusnima. Dok je Vargova muzika daleko jednostavnija i "sirovija" ali od koje te jeza prolazi...

 

Nevezano za muziku cisto sto se tice ubistva Euronymousa, zanimljivo je zasto je Varg tako postupio? Mislim, Varg nije glup, mogao je to bolje izvesti da je hteo, da je planirao, ali on nakon sto je ubio E. vratio se mirno u svoj hotel i cekao na hapsenje. Cak nije prilikom ubistva nosio rukavice koje inace tvrdi da je uvek imao. Znao je sta ga ceka, nije mogao dobrovoljno pristati, cak planirati da provede najbolje godine u kavezu...ipak tako izgleda....niti je verovatno da je doziveo "blackout", posto bas nisam primetio da se kaje zbog tog sto je uradio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto bi osecao uopste neku krivicu

kada tvrdi da je E. planirao da ga ubije? Znaci, to je bila, u neku ruku, samoodbrana. Mozda je i bilo:

ili ce Euronymous biti mrtav ili ce Vikernes biti mrtav.

Vikernes je mrzeo Euronymousa.

Ne vidim razlog za kajanje...

A to sto nije bolje planirao i cekao na hapsenje mozda ima veze sa tim da nije hteo da se krije i bezi... Covek se suprotstavio sa svime sto ga je cekalo. Mozda bi to trebao da bude primer ljudima. Kada uradite nesto cega ste svesni, ne treba se kriti i bezati nego stati iza svoga dela. Tu mozemo da uporedimo kako se ponasaju hriscani i kako se ponasa Vikernes koji predstavlja anti-hriscanina i coveka posvecenog Paganizmu. Hriscani ne priznaju svoje grehove vec kazu da to nema veze sa hriscanstvom nego to je satansko delo(vec svi znamo da je satana deo hriscanstva i to je odmah prva laz). Vikernes, posle onog sto je uradio, je znao da ce drustvo na to gledati kao na greh i da ce krenuti na njega. Za njega to sto je uradio nije greh(covek se ponasao prema svojim ubedjenima i mislim da je to u redu). Branio je svoja ubedjenja i to jos uvek radi. Ne trazi neke besmislene razloge kao hriscani.

 

Stoji iza svojih dela i to treba postovati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

E morao sam naci ovaj topic. Evo preslusavam Aske digipack , tu ima i snimaka za albuma Burzum. Stvarno , ovo je remek djelo. Nisam slusao mnogo od Burzum-a , al ako su ostali albumi , ne racunajuci 2 zadnja , dobri kao i ovaj , to onda moram obavezno da nabavim

Sto mislite o ovom albumu. War , Ea ... , My Journey itd. su pjesme odsvirane sa osjecajem . Ja nemam zamjerke ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da definitivno moras nabaviti ostale albume....Stvarke kao "det som en gang var" (sto je nekad bilo) sa albuma HVIS LYSET TAR OSS (ako nas svetlost uzme/odvede), ili recimo "dunkelheit" (tama) sa FILOSOFEM jednostavno ne smes propustiti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslusao sam "Dunkhelt" sa Filosofem , cak imam citav album. "Tama" je fenomenalna stvar , samo sto produkcija (mora da je do snimka) ne valja ni kurca. Gitare tako shuste da moram smanjivati do kraja visocije tonove da bi se moglo slusat.

A za Hvis ... cu obavezno pogledat , vidim da ga svi hvalite

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Zar ne mislis da je to malo preostro receno? Mozda ce se predomisliti, a i ako se ne predomisli, ipak nam ostaju njegovi stariji albumi da uzivamo u njima i slavimo ga kao velikog umjetnika (i mislioca) koji je pokusavao da ljudima razjasni neke stvari.

Sto se tice komentara tipa "Varg je ubio Euronymous-a zbog para i cure" sigurna sam da su besmisleni tracevi kojima ne treba da se poklanja nikakva paznja. Ja ipak mislim da je varijanta koju je sam Varg iznio najtacnija (i djeluje mi najlogicnije).

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je stvarnost. Ako se bude bavio muzikom mislim da nece koristiti ime Burzum. Naravno da nam ostaju Burzum albumi. Svako ko ih bude slusao videce da je to nesto veoma posebno. Jos uvek kada cujem "Det Som En Gang Var" odusevim se. Jos uvek ne mogu sasvim da opisem kakve slike vidim dok slusam ovu pesmu. Burzum je mrtav ali nije zaboravljen.

 

Prica se da ce izaci Tribute album.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Slazem se, sevast. "Det Som En Gang Var" doista stvara neponovljive slike pred ocima. Moj favorit sto se tice grupe Burzum.

Jos uvijek se nadam da ce se Varg predomisliti, steta je da umjetnik tolikog potencijala prestane sa muzikom kojoj moze da da nevidjeni doprinos... Da je na slobodi...

Slazem se i da Varg ima neobicno bolan glas. Neshvatljivo je koliko sa vokalom govori i pokazuje.Djeluje mi kao mjesavina gorcine, patnje, nesrece...ne postoje rijeci kojima bih opisala kako ga dozivljavam. Mislim da ne postoji osoba koju Vargov vokal ostavlja ravnodusnom.

Sto se tice "War", pocetak ("this is...war") mi ne djeluje bolno (zapravo, to izgovara kao najavu neceg), ali ostatak pjesme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vokal je krajnje bolno iskren...kad cujem onaj vrisak u "lost wisdom" najezim se...sto se tice "Det som en gang var" uvijek mi stvara viziju shume zimi...ne znam zasto...

jedan od najvecih bendova ikad(po mom misljenju) biggrin.gifa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...