Jump to content

Genetika


Ајлин

Recommended Posts

Vidim da nema teme.

 

Evo malo podtema pa ko želi neka piše:

 

-genetski inženjering

-veštačka oplodnja

-genetske modifikacije na biljkama i životinjama

-ljudski genom

-matične ćelije

-istraživanje Nacionalne Geografije

 

 

 

Za početak nešto zanimljivo: http://en.rian.ru/infographics/20110521/164139634.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preskocila si mitozu, mejozu, broj i morfologiju hromozoma, hromozomske aberacije, DNK, RNK, geneticki kod, mutacije, kongenitalne malformacije i jos pregrst stvari a htela bi da pricas o genetskom inzinjeringu? :) Pomesala si babe i zabe. Jedno je genetika a drugo etika. Bolje leti kroz noc. ;)

Edited by enclave

Share this post


Link to post
Share on other sites

kul tema.

meni je super kako su ljudi pre Mendela, Mishera i ostalih 'otaca' genetike mislili da okolina i ono sto roditelji rade utice na izgled deteta.

btw dobra je ''Genetika za pocetnike'' ako nekog interesuju osnovne stvari a zaboravio je sve to iz 4. srednje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja upravo završih sa gimnazijskom biologijom, i ozbiljno razmišljam da je upišem... Genetika je mnogo dobra oblast, samo što kod nas nema ništa od toga još nekih 150 godina...

 

Inače, ovim testom je na neku foru utvrđeno da je "Eva" starija od "Adama" oko 20k godina...

Edited by ~HaVoC~

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako sigurno?

 

A šta mislite o matičnim ćelijama i budućnosti na temu zamene organa umesto operacija? Koliko sam upućena, Zakon o matičnim ćelijama je kod nas uskoro na usvajanju!

 

 

Za neupućene, matične ćelije su one koje dobijamo na rođenju i nalaze se u pupčanoj vrpci. Univerzalne, nediferencirane ćelije od kojih kasnije nastaju sve ćelije našeg tela. Zamislite da imate plastelin koji je kompatibilan sa vašim tkivom i od njega u 60 i nekoj npr napravite sebi nove srčane zaliske umesto što ih operišete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

200k godina, pardon...

 

Uglavnom, ja sam skeptična što se cele priče o matičnim ćelijama tiče... Ok, sve je to lepo, da nam rastu novi bubrezi u laboratoriji, ali, koliko će dobrog odatle izaći...? Već smo se prenakotili, još ako nikada ne budemo umirali pod nožem... Fantastika ili ne, koliko god lepo zvučalo sa jedne strane, toliko je loše i sa druge...

 

E sad, kada bi osoba imala genetski urođenu srčanu manu koja bi se ispoljila posle lupam 25. godine, da li bi novo srce imalo istu manu? Koliko bi to sve pomoglo u ovakvim slučajevima?

 

Šta mislite o genetskoj smrti kao kazni za zločine, da li je realno ubiti jedan gen sterilizacijom kroz par porodičnih kolena i na taj način čistiti populaciju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To smo završili u gimnaziji :D

 

 

Da li bi uradio ovaj test gore, sve i da ti ga besplatno daju?

Ne bih. Ipak bih voleo normalan proces smrti. :)

 

Sto se tice maticnih celija, jedna zanimljivost.

 

Poznato je da Ceca cuva svoje maticne celije u Svajcarskoj jer naravno, u Srbiji nema gde da ih cuva. :)

Edited by enclave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za početak malo o "genetičkoj alhemiji":

 

http://www.youtube.com/watch?v=nKZ-GjSaqgo

 

A šta mislite o matičnim ćelijama i budućnosti na temu zamene organa umesto operacija? Koliko sam upućena, Zakon o matičnim ćelijama je kod nas uskoro na usvajanju!

 

Ima na TED Talks i predavanje na sličnu temu čini mi se iz 2009, o gajenju ljudskih organa u neorganskoj sredini, u organskoj neljudskoj sredini i naravno u/na samom čoveku. Nisam se sad trudio da iskopam, ali ako niko u međuvremenu ne linkuje brljaću sâm jednom. Ukratko, već neko vreme postoji tehnologija za tako nešto, a šta se sve radi - znamo samo površinski i ono što je dozvoljno da javnost zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh da, TED ima odlične stvari! Dugo ih nisam pratila, ako te ne mrzi baš otkopaj jer bi bilo super postaviti ovde da to ljudi čuju.

Sad da odgovorim koleginici...

 

 

200k godina, pardon...

 

Uglavnom, ja sam skeptična što se cele priče o matičnim ćelijama tiče... Ok, sve je to lepo, da nam rastu novi bubrezi u laboratoriji, ali, koliko će dobrog odatle izaći...? Već smo se prenakotili, još ako nikada ne budemo umirali pod nožem... Fantastika ili ne, koliko god lepo zvučalo sa jedne strane, toliko je loše i sa druge...

 

E sad, kada bi osoba imala genetski urođenu srčanu manu koja bi se ispoljila posle lupam 25. godine, da li bi novo srce imalo istu manu? Koliko bi to sve pomoglo u ovakvim slučajevima?

 

Šta mislite o genetskoj smrti kao kazni za zločine, da li je realno ubiti jedan gen sterilizacijom kroz par porodičnih kolena i na taj način čistiti populaciju?

 

 

Sa tačke gledišta izvodljivosti, i self-grown organi bi bili isto kao npr danas sopstveni stan. Ne bi ih mogli priuštiti svi. U neku ruku bi se prirodna selekcija dešavala već tako, znači onaj ko bude imao para da zameni bubreg novim, to će i da radi. Onaj ko ne bude, ići će na dijalizu pa će ili da živi ili da mre. Ili će da živi na planini u šumi i da bude po defaultu zdrav ko dren, i prava jedina konkurencija ovim 'popravljanim' ljudima. Dakle, ništa specijalno novo u smislu mehanizma, isto kao i hirurgija pre toga i lekovi za AIDS itd itd.

 

 

Da smo se prenakotili, hmmm... moraćemo da se raselimo sa gusto naseljenih područja i da naselimo područja koja su manje atraktivna za život (bila), a otkrićem novih tehnologija postaju isplativa za naseljavanje. Tehnički zemlja nije prenaseljena, samo su pojedina područja prenakrcana. Dalje se postavlja pitanje da li će ono stanovništvo koje bude moglo da sebi produžava život zamenom organa, uopšte imati želju da se razmnožava...?

Druga mogućnost (koja se već dešava...) je što smo počeli da tražimo druge planete za naseljavanje. Sad bih ja dodala na to, isto onako kako su nas 'posejali' na planetu Zemlju (možda se neko neće složiti ali ja verujem u to). Dakle prenaseljavanje ćemo rešiti, ovako ili onako!

 

Genetska smrt je realna opcija. Malo fašistoidna, ali ako ćemo se razmnožavati iz epruvete onda je i suprotna opcija sasvim realna kao mogući scenario. Napiši koju više o tome ako te ne mrzi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro tehnički ne možeš da 'ubiješ' gen. Možeš da ga ... 'isključiš'... blokiraš. Tako nekako.

 

Jeste fašistoidno, ali pogledaj šta radimo biljkama i životinjama. Takva arogancija ne može da bude opravdana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije realno ubiti jedan gen jer postoji genticki zapis. Mozes ga modifikovati ali ne ubiti, uostalom-koja je poenta? Niti je eticki niti moralno uraditi tako nesto bez obzira na zlocin.

Gen se metiluje i na taj nacin se inaktivise, a sto se tice etike i morala za to postoje silni komiteti koji odobravaju ispitivanja na zivotinjama. A u ostalom ako se to radi u prave svrhe, ljudi mogu samo imati korist i nista drugo.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto postoje silni komiteti za politicki korektan govor? :haha: Salu na stranu, ne vidim kakve veze zivotinje sada imaju sa moralom i etikom.

 

edit: Pricalo se o "ubijanju gena" kao kazni za zlocince a ne o tome da li covek ima korist od toga ili ne. ;)

Edited by enclave
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada je genetika u pitanju, meni je jako interesantna analiza haplo-grupa, odnosno istrazivanja odakle pojedini evropski narodi vode poreklo i ko su zapravo nasi pravi preci. Evo vam dva interesantna linka, ukoliko se neko zanima za slicnu tematiku:

http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml

http://rodstvo.ru/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ja bih pre eksperimentisao direktno na ljudima, ne toliko sto mi je zao zivotinja, vec je ovako efikasnije i prakticnije. Nesto krene pogresno, dobro, jedna budala manje, nesto se uspesno odradi, odlicno, vide se rezultati direktno na coveku.

  • Upvote 4
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom, možda delujem k'o mizantrop (i da se ne lažemo, jesam), ali ^+1

 

Anyway, što se tiče morala i humanosti, hoćeš da kažeš da je humanije nekog baciti na injekciju ili u gasnu komoru ili pod giljotinu nego jednostavno odstraniti gen?

Prva stvar, smanjila bi se naseljenost (o kojoj ću sad), kao drugo, počinilac bi bio kažnjen ukidanjem potomstva, a kao treće, odstranjivanje genetskog zapisa njegove najbliže porodice bi vodila do postepenog ukidanja "zlog" gena.

 

Što se tiče svetske populacije, ako sagledamo "vreme" kao jednu liniju, ljudska civilizacija jeste doživela ekspanziju u jako brzom periodu, pod kojim i kakvim uticajem je irelevantno, ali, ono što stoji je to da se ne zna da li ćemo ikada biti u stanju da stignemo do druge planete, i da li ćemo ikada naći drugu planetu koja bi bila prihvatljiva za opstanak... A to raseljavanje po do sad nedostupnim krajevima... Pa, i nedostupni krajevi će se naseliti, pa i prenaseliti, a ta tehnologija će i dalje zagađivati okolinu... Dokle ćemo svi imati vazduha, to je već pitanje... A ako je novac postao prirodna selekcija, onda je smešno uopšte pričati o opstanku, jer, zašto bi zakržljala buržujka od metar i 20 sa srčanom manom i nekrozom stopala imala više šanse od nekog prosečnog i zdravog?

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom, možda delujem k'o mizantrop (i da se ne lažemo, jesam), ali ^+1

 

Anyway, što se tiče morala i humanosti, hoćeš da kažeš da je humanije nekog baciti na injekciju ili u gasnu komoru ili pod giljotinu nego jednostavno odstraniti gen?

Ni jedno ni drugo. Postoji zakon koji to regulise. To sto su kazne smesne je druga stvar. Medicina je tu da pomogne a ne da osudjuje i kaznjava. Ti ne mozes da budes mizantrop jer imas osamnaest godina i trazis od tvojih 100, 200 dinara za kafu. Dakle, malo objektivnosti molim.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radim već par godina, tako da ne tražim od mojih 100, 200 dinara za kafu... Ne poznaješ me i ne možeš ni na koji način da zaključiš šta ja to mogu/ne mogu da budem... A što se tiče toga koliko godina imam, užasno je glupo govoriti o nekome na osnovu toga koliko je star...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije. Gde radis vec par godina? :haha: Znaci radis od petnaeste ili sesnaeste godine? :haha: Super si ti i srednju(gimnaziju) zavrsila. Jos sad spremas i prijemni za fakultet. :haha: Neki honorarni posao mozda(jednom nedeljno za cigare ili pivo), ali ozbiljan nikako. Nije potrebno da te upoznam da bih shvatio da pricas ono sto ne mislis ili ne znas.

Edited by enclave
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom, možda delujem k'o mizantrop (i da se ne lažemo, jesam), ali ^+1

 

Anyway, što se tiče morala i humanosti, hoćeš da kažeš da je humanije nekog baciti na injekciju ili u gasnu komoru ili pod giljotinu nego jednostavno odstraniti gen?

Prva stvar, smanjila bi se naseljenost (o kojoj ću sad), kao drugo, počinilac bi bio kažnjen ukidanjem potomstva, a kao treće, odstranjivanje genetskog zapisa njegove najbliže porodice bi vodila do postepenog ukidanja "zlog" gena.

---

A ako je novac postao prirodna selekcija, onda je smešno uopšte pričati o opstanku, jer, zašto bi zakržljala buržujka od metar i 20 sa srčanom manom i nekrozom stopala imala više šanse od nekog prosečnog i zdravog?

 

 

Mislim da ovde imaš jednu pogrešku u startu.

Zločin tj kriminogeno ponašanje nije genetičkim kodom predodređen. Ako imaš vremena dva i po sata za celovečernji dokumentarac, odgledaj Cajtgajst III tu sve lepo i potanko objašnjavaju kako to da nisu GENI krivi ni za šta.

 

Realno, 'blokada' gena bi mogla da bude izmišljena samo kao moderan i možda jevtiniji vid 'kazne' umesto zatvaranja po principu 'seme mu se zatrlo'. Ne bi ti statistički pročistila time ljudsku populaciju već bi eto nametnula novi vid selekcije, da mi sami one što su bili loši osuđujemo na bezdetetnost. U realnosti, nove okolnosti otkrivale bi nove potencijale za zločin.

 

A propos buržujke od metar i 20, ja ne verujem da će ona ikada moći da pretekne npr Novaliisa na duge staze, ali kratkoročno gledano novac jeste i to odavno, sredstvo selekcije.

Edited by Ајлин
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Držim privatne časove iz matematike i fizike, Matematička gimnazija, hvala lepo...

 

A za dokumentarac nemam vremena trenutno, ali čim završim sa maturskim, obrazujem se ^^

Edited by ~HaVoC~

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...