Jump to content

Emanuil


SixStepsOnTheMoon

Recommended Posts

Genre: Alternative / Indie / Rock

Location Novi Sad, Se

Profile Views: 36822

Last Login: 10/21/2011

Member Since 5/13/2006

Website http://www.myspace.com

Record Label Brlog Records

Type of Label Indie

 

Influences:

 

16 Horsepower, Woven Hand, Joy Division, Nick Cave, Lift To Experience, The Cure, Swans, Patti Smith, Radiohead, Low, Ana Never ++++++++++++++++++++++++++++++++ Fr. Seraphim Rose, Martin Buber, J.S.Bach, Edward Hopper, Andrey Rublev, Susan Sontag, Wim Wenders, Jim Jarmush, Lars von Trier, Andrey Tarkovsky, Werner Herzog, Michelangelo Antonioni, Keith Jarrett, Meredith Monk, Dorothy Norman, Nick Kilroy, F. Dostoyevsky, Andre Gide, Martin Heidegger, Ivan V. Lalic, Branko Miljkovic, Milan Mladenovic, Blessed Avgustine

 

Sounds Like:

 

Lift To Experience; Joy Division

 

 

3838844887-1.jpg

 

Members Member Since: May 13, 2006

 

Boris - vocal ,Pedja - guitar,Gordan Sergej - bass guitar,Vladan - keyboard (ex),Borislav - drums

 

http://www.myspace.com/emanuil

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo da postavim zadnji album sa Brlog Records-a :

 

Emanuil - Mesta Gde Ne Mogu Sam -

 

Label : Brlog Records

ID : No. 046

Year : 2011

Artist : Emanuil

Album : Mesta Gde Ne Mogu Sam

Tracks : 8/8

T/L : 0:44:58 h/min/sec

 

 

01. Izadji

02. U Zalasku

03. Emanuil

04. Izmedju Cetiri Reda

05. Pored Grada

06. Jos Jednom

07. Corpus Christi

08. Danas Prvi Put Cujem Kisu

 

 

 

EMANUIL_Front.jpg

 

Review

 

 

Tradiciju ukrštanja pravoslavlja i rokenrola na našim prostorima (Idoli, Mizar, kompilacija "Pesme iznad istoka i zapada" (2001)...), Emanuil je obogatio odličnim CD-om "Ptica koja čini jato" (2006), gde alternativnom sazvučju posebnost daju povremena verska mističnost ("Svetlost probi mrak", "Prijatelju moj"...) i kroz crkveno pojanje oblikovan glas Borisa Malinovića.

 

Na takvom zvučnom putu ostaju i "Mesta gde ne mogu sam", ali skoro bez verskih motiva koji se otvoreno mogu prepoznati iz kriptičnih stihova. Album otvara "Izađi", pesma čudnovato uspela na suprostavljenosti polagane zvučne melanholije naspram stihova koji pozivaju na životno buđenje. Sledi jedan od vrhunaca albuma sporovozna "U zalasku", sa šturim i ponavljajućim, čini se, fatalističkim rečima.

 

Pesma "Emanuil" će ipak biti samo poluuspeo spoj ritmičke vrckavosti i nezgrapnog propovedničkog nabrajanja, dok ispod tri minute najkraća stvar "Između četiri reda" više služi kao uvod u moćnu "Pored grada", začinjenu sjajnom zavijajućom gitarom Peđe Vernačkog, koji maštovitom svirkom između melodije i buke blista na čitavom albumu, posebno u teškoj i teskobnoj "Još jednom".

 

Položen na pamtljivu i ponavljajujuću bas deonicu "Corpus Christi" je magnum opus "Mesta gde ne mogu sam", i to ne samo zbog 11-minutnog trajanja. Pesma zaista zvuči kao da je proživljena, kako stihu kaže, "na poslednjem spratu najviše zgrade na svetu". Šta god da znači završni refren "Amerika se graniči sa Bogom" - zvuči moćno. Posle takve pesme "Danas prvi put čujem kišu" nezasluženo zvuči kao višak, umesto prikladan kraj albuma.

 

Kod Emanuila se da naslutiti uticaj pravoslavlja, pre svega zbog Malinovićevog pevanja, ali je potpuno pogrešno, zbog povremenog prizivanja Boga, odrediti Emanuil samo kao skup vernika koji sviraju alternativni rok. Pre se radi o duhovnoj potrazi i preispitivanju kroz muziku, što može posvedočiti, recimo, "Corpus Christi" stih "tamo gde sam stigao bilo je iznutra" (lepa EKV posveta).

 

Čak i uprkos manjim nedostacima, «Mest gde ne mogu sam» je odličan, izvođački duboko proživljen album, čiji "blokautovski" naslov slušalac može prihvatiti kao poziv na zajedničko duhovno putovanje, bez obzira veruje li u nešto ili ne.

 

Drugi album beše planiran još za proleće 2009. godine, ali je Emanuilov hod po produkciono/izdavačkim mukama okončan tek sada spasonosnom ulogom Brloga, koji se postarao za CD i besplatni download. U trenutku pojavljivanja, "Mesta gde ne mogu sam" su već par godina stara priča za Emanuil. Samo da do trećeg albuma opet ne potraje čitava večnost...

 

 

Review

by Aleksandar Arežina

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Odlični su...vjerovatno nešto najbolje što sam čuo kod nas zadnjih godina.Autentični su.Prije par dana su gostovali u Novom Sadu - Crni Bik (pivnica) sa Mrcinama.

 

Sledeću nastup sa Wooden Ambulance 21 Januara 2012 u Subotici :

 

 

http://www.facebook.com/events/184013688355549/

 

http://www.last.fm/event/3127078+Wooden+Ambulance+-+EMANUIL

 

Wooden Ambulance

 

31329824765359861887123.jpg

 

EMANUIL

 

l.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...