Jump to content

2012.08.09-11. *Jaromer, Czech Republic* Festival: Brutal Assault 2012


azal

Recommended Posts

E, ajd i ja nesto da napiskaram ovudan, bio bi red...

Za razliku od prethodnog BA na kom sam bio (2010), ovaj put smo ekipa i ja isli kolima i mogu reci da je to skroz kul varijanta, benzina smo potrosili oko 200 jura, vinjete bile oko 40, cuvani parking na festivalu za sve dane oko 20, tako da je nas cetvoro platilo po glavi oko 75 ojra, ali je mnogo opustenije ici kolima i razgledati pejsaze i shumarke u Ceskoj i Slovackoj, sa mogucnoscu stajanja gde ti padne na pamet.

 

Dakle, sto se tice nultog dana, stigli smo u Josefov oko pola 8, parkirali se, malo procunjali okolo i oko pola 10 stali u red za VIP kamp. Shalter cura je kasnila postenih 10-15 minuta, i u redu smo proveli oko 40 minuta, dobili sektor u koji smo taman uleteli tako da uvatimo ok mesto za chadre. Na frku smo sve skucali, ubacili stvari i otisli u potraznju za menjacnicom (iz nepoznatih razloga ona na ulazu u festival nije radila u tom momentu).

 

Posle nekoliko kilometara setnje zavrsili u banci, sto nikom ne preporucujem jer su im kursevi pobednicki a i uzimaju proviziju oko 1.5 ojra. Kad smo to obavili zaseli u kafanu na "jedno" pivo, usput naleteli na neku moju ekipicu iz Vukovara te ostali do daljnjeg. Kad nam je ponestalo sitnih novaca i mogucnosti za koncentraciju, krenuli da uzmemo karte.

 

Pouceni iskustvom od proslog puta, samo smo rezervisali karte, bez placanja, te smo karte uzeli bez cekanja od nekoliko sati. Usli smo na poslednje tonove Forgotten Silence i po onome sto sam cuo nista nije bilo propusteno, sto mi je zao jer sam ih slusao tamo 2003-04 i bas su mi se dopadali. Posle par pesama Engel su me totalno smorili pa sam izasao da blejim sa drugarima koji su jos cekali u redu za e-karte. Vratio sam se unutra na Anaal Nathrakh koji je bio jako dobar iako mi nije bas set lista bila skroz po ukusu i zvuk je mogao biti i bolji. Pazario sam pivo i seo na tribine da gledam Root. Doticni su imali odlican zvuk i solidan nastup, meni mozda cak i bolji nego u BGu onomad, ali me je umor sustigao pa sam na poslednjoj pesmi otisao na sovu u shator...

 

DAN 1. :

Ustali ujutro oko 9, otisli do Teska na pazar, kafu i kenj, i vratili se tek na sam kraj Totema, koji sudeci po zadnjoj pesmi i onom sto sam prethodno cuo na netu zvuci jako dobro i na albumu i uzivo.

 

Toxic Holocaust - Mrzim genericki thrash i jos su imali onako flat zvuk, tako da...

 

Arkona - Standardno dobar zvuk i nastup, samo vec malo postaje umoran taj fazon, mogli bi malo da "oplemene" zvuk, nove pesme su mi sve iste

 

General Surgery - fino, pomalo pankasto, vuce na slam death malo vise nego na grind, ali dobar zvuk i dobra atmosfera.

 

Crowbar - Kratji ali jebitacno, matorci objasnili

 

The Black Dahlia Murder - Dobar zvuk, jako slican nastup kao 2010, mada u malo losijem terminu, nisu me poneli ko prosli put, ali nisu razocarali.

 

Corrosion Of Conformity - nikad nisam voleo doticni bend, a pride su imali gadan zvuk, pevac ko da prolazi kroz pubertet, smorio se na prvoj pesmi i zabo na merch

 

Lock Up - Brzo i masno ko i uvek, mislim da oni ne mogu da zvuce lose ni po svom najgorem danu...

 

Swallow The Sun - Dobar nastup, pevac je malo metro, clean deonice se poprilicno mucio ali je uglavnom izvukao sve, setlista mogla i bolja za ovakav festival ali svejedno bejah zadovoljan

 

Heaven Shall Burn - zvuk odlican, bend tezgosaurus generikus smece

 

Krisiun - Zvuk smece, muzika onaj najgori death metal, samo landaranje po bubnju i tri dosadna rifa u krug po 5 minuta

 

Ministry - Deda se solidno drzi iako se oseti da nije to vise za njega, zvuk je bio odlican, izbor pesama malo previse baziran na ne bas impresivnom novom albumu, ali dovoljno hitica za veselje, falio mi samo Senor Peligro i bili bi im oprosteni svi gresi...

 

Dimmu Borgir - odlicna setlista u odnosu na to sta sam ocekivao, solidan zvuk, ali aranzmanski je sve onako malo presuvo, neke pesme sam jedva prepoznao zbog izmenjenih sintova, ali s obzirom da bend nisam slusao skoro 10 godina zadovoljan sam istima. Vokali na matricama su bili malo bezveze, takodje.

 

Sick Of It All - Predobar zvuk, energija sa bine ko da svi imaju 25 godina, odlicna set lista, svi ostali hc bendovi mogu odma da idu kuci i potpisu da nece vise pipati instrumente. Definicija no nonsense hard-coreta, treba ih odma u Webstera i Oxfordski recnik zavesti...

 

Samael - Iako mi se ne dopada set lista (previse black metal orijentisanog materijala) jako dobar nastup i zvuk, bolje nego u BGu kad sam ih gledao.

 

Budvar Stg. - Inquisition - standardni black metal, pristojno su zvucali, masa ih kanda gotivi, slusao 2 pesme, na frku

 

Budvar Stg. - Pigsty - odlican zvuk, brzo masno i energicno ali su me smorili sa pricom izmedju pa sam otisao na pola na Nile

 

Nile - Nikad mi nije ulazilo u glavu sto ovaj bend svi drze na pijedestalu kao neko savrsenstvo, umorni i dosadni rifovi, bubanj ne lezi na ono sto gitare rade, strukture pesama totalno random, zvuk generalno vrlo osrednji. Nisu me bas smorili (za razliku od nekih drugih DM bendova), ali su mi generalno dosadnjikavi bili onih par pesama sto videh...

 

Arcturus - Dobar zvuk i pored smanjene postave, Vortex je konacno sredio vokale tako da ne guta deonice pesama - nije Garm ali po meni the next best thing jer ima harizme na izvoz. Cela ekipa se videlo da se lepo zabavlja na bini, premalo sham mirrors pesama ali svejdeno vrlo lep nastup i konacno da vidim jedan od mojih omiljenih bendova.

 

 

DAN 2.

ustali oko 9, popili kafu, otisli na pivo i kenj u neki restoran, pa dosli na festival

 

Vildhjarta - run-of-the-mill djent, imali jako dobar zvuk, malo nesnadjeni sto se tice vokala, malo forsiraju neki stariji meshuggah fazon bez previse shanse da pokazu nesto novo, ali slab sam na te masne zvuke te sam bio jako veseo...

 

Warbringer - copy/paste sa Toxic Holocausta, mozda trunku bolji

 

Norther - jedan od onih Nuclear Blast bendova koji bi navodno trebali da postanu megahit i to nikad ne urade...ostavili su me ravnodusnim, pokoj im dushi...

 

Incantation - bili bi dobar doom bend da ne sviraju onaj dosadni americki death metal fazon... eto, toliko - i zvuk im je bio bunar...

 

Insomnium - bili bi dobar melodeath da nisu iz finske i da ne soliraju na gitarama uspravno, ali mogu da prodju...

 

Kampfar - volim sta je ovaj bend ranije snimao, ali zvuk im je bio odvratan (jedva sam razaznavao gitaru sta svira) i nove pesme su im dosadne do bola

 

Darkest Hour - jako dobar zvuk, jako dobre pesme, ali su suva kopija In Flames-a, ko da su proterani iz Svedske jer je trziste prezasiceno :)

 

Vallenfyre - Sve vreme dok su svirali mi je u glavi bio prvi album Paradise Losta, pa sad kom se dopada, kom ne...dobro zvuce,ali su one trick pony

 

Morgoth - Dobar energican nastup, solidan zvuk (tonac se mucio oko jednog gitarosa celu svirku jer je ovaj imao jako blag overdrajv na djitri s kojim tonac kanda nije znao sta da radi), takodje mi je drago sto sam video jedan od prvih metal bendova koje sam u zivotu cuo,

 

Suicidal Angels - copy/paste sa Warbringera, mozda trunku bolji

 

Hatebreed - jedna jako dosadna Panterina pesma koju neko svira ukrug 40 minuta, otiso na merch kako su krenuli, izdrzao manje nego na EXITU

 

Municipal Waste - jako dobar genericki speed/thrash, energicnije i mocnije od svih prisutnih, ali not my cup of tea. Otish'o na Budvar stage.

 

Budvar Stg. - Obscure Sphinx - jako dobra mesavina Isis, Tool, Deftones, Cult Of Luna fazona sa zenskim vokalom, jedno od otkrica festivala, steta sto su u isto vreme pocinjali napalmi, pa sam video samo prve 3 pesme...

 

Napalm Death - najbolji koncert napalma kom sam dosad prisustvovao, dobra lista, odlican zvuk, odlicna atmosfera, suva 10ka

 

Amon Amarth - smorili za medalju, sto sam otprilike cuo i od sviju drugih, trebali na OI da se prijave u toj disciplini, i eto svedjanima jos jedno zlato. Bilo jako puno mase, pre toga na merchu se nije moglo prolaziti zbog Meet&Greeta sa istima...

 

Machine Head - dobar zvuk, nikad nisam voleo bend, ali nisu me previse smorili

 

Converge - dobar nastup, iako losiji nego 2010. Moglo je i bez Jane Doe da prodje, ovako ko da su namerno smarali 10 minuta...

 

Paradise Lost - Otaljan nastup, ok setlista, bend vidno oseti da ovo nije festival za njih, ali Gorguts je ispao pomalo shupacki posto su bili prepanjeni na tonskoj, ostavili ukljucen razglas sve vreme i uradili 2 cele pesme sto niko od bendova nije, te su se paradajzi s pravom bunili...

 

Gorguts - mnogo vise u mom dm fazonu, iako malo razvucene pesme, zvuk predobar, energicni i vrlo prisutni na bini, malo su odavili pred kraj, ali jako dobro bez obzira...

 

Pig Destroyer - malo su se oduzili sa namestanjem, tako da sam odgledao samo 4-5 pesama, jer me je ubio vetar, ono sto videh je bilo dosta dobro, ali ja bih ipak tu metnuo i bas gitaru...

 

 

DAN 3.

Ustali oko 8h, popili kafu i ja odma zabo na fest da doruckujem i gledam AG

 

Ahumado Granujo - dobar grind bend, malo previse vremena dobili da popune rupu u programu, doduse...

 

Gods Tower - najblize bih opisao kao ruska verzija Skyclada, sa naravno slovenskim etno motivima i malo paganskijim tematikama...

 

Be'lakor - fini melodeath, onako, jutarnji, nista previse, solidan bendic

 

Aborted - dobar zvuk, veselje i uzivancija, sreo se sa ekipom iz benda Eciton (odlican danski death metal bend BTW, overite) sa kojima smo bili u kampu 2010. pa smo cugali malo tugedr tu, pozdravili su Khargasha i Uruka, ako ovo citaju...

 

The Safety Fire - MTV metro djent iliti poor man's Protest The Hero minus sve dobro...

 

Textures - hepi su zvucali, lepo smo se zabavili plesuci uz umilne zvuke masnoce...

 

Norma Jean - takodje fin zvuk, dosta stvari sa poslednjeg albuma, fino balansiranje izmedju komerc deathcorea i mathcore momenata, bez homo tendencija...

 

Solstafir - da lead gitaros nema prejeban zvuk, i da nisu bili onoliko nepretenciozni, napljuvao bi ih, ovako mi bilo kul da odmaram u prvom redu i da prosetam posle do prvih redova za Kylesu.

 

Kylesa - Ponovo odlicni, ako ne i bolji nego 2010. Iskakao sam se ko zivotinja na njima, dobar balans pesama, vesele shutke,,,

 

Finntroll - ne ljubim previse, bio samo na 3 zadnje pesme jer sam otisao da klopam posle Kylese. Zvucali su jako dobro doduse, i znaju da dignu masu, to stoji...

 

Immolation - onako, meni na momente zanimljivo, ali nista posebno, zvuk solidan

 

Six Feet Under - jako veselo i radosno, death metal najblizi panku moguce, fino smo se zabavili i vise volim 6FU verzije CC pesama nego originale, tako da vupdi fakin du.

 

Agnostic Front - Koliko je Sick of it All dobar toliko je Agnostic Front suvi ocaj na svim frontovima.

 

At The Gates - mozda i najbolji bend na festivalu, pukla me nostalgija samo tako kad su krenuli, nuff said

 

Immortal - Crab walk, moonwalk black metal rocknroll, Black Abbath - Abbath Bloody Abbath, predobro

 

Moonspell - fin nastup, konacno da ih vidim, propustao sam ih jedno 5 puta vec kojekuda, iako sam umreo od smrza (u 3 duksa, pritom) morao sam da odslusam

 

Godflesh - mene smorili, bili bi mi zanimljiviji da imaju vise od 2 rifa po pesmi i da bubanj nije onako odvratno nakucan - znam da je to fazon, ali ne mora da mi se dopada. Uglavnom sam se trudio da ih prespavam na klupici na terasi

 

Virus - jedan od selling pointova ovog festivala za mene, nisu razocarali, iskulirali malo sa pesmama sa poslednjeg albuma, fino iskombinovali sve, zvuk odlican, masa vesela i retardirana ko da je 5 popodne. Super.

 

Sodom - Gledao 2 pesme i odoh na dzonj, bili super ono sto sam video, mnogo bolje nego na exitu (a na exitu sam bio u shutci konstantno), steta sto su kasnili i sto sam bio mrtav ko konj...

 

Od mercha sam uglavnom gledao majice i garderobu, bilo dosta svega, cene malo jace nego 2010. Na kraju pazario Sleep i Cult Of Luna majice po zlim cenama, i uzeo 2 belo siva/crna duksa festivala, Entombed belo crni duks (8 eur), Extreme Noise Terror majicu (5 eur) i znojnice My Dying Bride i Shining (tuzan izbor kod tog artikla). Bilo inace onih vezenih kosulja dosta, bermuda od bezveze bendova, kacketa od grind kojekakvih bendova i tako toga...

 

Zakljucak : cekamo sledecu godinu, valja se ici nanovo !!!

  • Upvote 2
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje - jesu Bjorleri bili jednako mrtvi na sceni za vreme ATG nastupa kao što imaju običaj da budu? Na Party Sanu prošle godine su bili k'o udrogirani (što i ima logike imajući u vidu skori fejsbuk post Petera Dolvinga, hahah), totalno bez emocije, izraza na licu i bilo kakve zainteresovanosti za nastup.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dimmu borgir - do jaja. pravi show, odlican zvuk. jedino bilo smesno kad su svirali nesto sa puritanical i ovaj krenuo da otvara ustao kao da peva dok su ocigledno pustali vortexa sa sempla. ali dobar headliner sve u svemu.

Sa tog albuma su svirali samo "Puritania", a tu nema Vortexa. On zaista uvek peva u mikrofon zajedno sa semplovanim horom (nemaju Vortexa na semplovima), ali iz daljine, da se ne čuje zaista. Ubija čovek vreme, valjda. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gojko ja iskreno nemam pojma, jer nisam ni obratio paznju. Samo znam da su zvucali bolje nego na albumima. Tompa ubio.

 

Btw evo sad kopam da nadjem jel neko uploadovao neke dobre snimke na youtube. Polako se pojavljuju. Valjda ce neko staviti nesto kvalitetno bar ovo sto mene zanima.

Edited by Џрк

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa tog albuma su svirali samo "Puritania", a tu nema Vortexa. On zaista uvek peva u mikrofon zajedno sa semplovanim horom (nemaju Vortexa na semplovima), ali iz daljine, da se ne čuje zaista. Ubija čovek vreme, valjda. :D

 

zajebao sam se. progenies of the great apocalypse je bio cini mi se. tu je definitivno vortex bio semplovan.

 

a gitaristi jesu bili mrtvi, bengovali tu i tamo, ali nije smetalo jer je tompa leteo po bini.

Edited by azal

Share this post


Link to post
Share on other sites

zajebao sam se. progenies of the great apocalypse je bio cini mi se. tu je definitivno vortex bio semplovan.

Ma jok, sve deonice su ponovo snimili sa horom, da ne bi njega puštali uživo. Nekada se par vokala ističe u miksu da bude jasnije, ali to je to. Načuh da postoji i neka fora sa autorskim pravima i reproduciranjem Vortexa uživo, mada nije najsigurnija priča.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tebi se svidja onaj truli pankerski CoC bez Peppera tako da bas i nisi neki faktor u ovoj raspravi

 

Jebes Pepera! Ionako on nije bio u originalnoj postavi ma kolika on legedna bila. Mada, moram da priznam da volim COC i sa njim.

 

Specijalno za ovu priliku

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj neki Obscure Sphinx snimak odatle.

 

Meni je bilo pretužno da ne čujem gitare na svirci, taj nedostatak se i ovde primećuje.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove godine smo bili iskusniji i mnogo smo se bolje organizovali za festival nego pre 2 godine. Put do Praga nas je izasao 56 eura ukupno, sto je bas dzabe. Prvo voz do Budimpeste (26 e), pa onda autobus do Praga (30e). Jedan dan u Pragu pre festivala, pa smo sutradan presli u Hradec Kralove i kao sto Laza rece, imali smo predobar smestaj tamo. Bili smo u fazonu, blejacemo ovde i piti, jebes festival. :D

Na festivalu sve kul proslo, jedino je bilo sranje sa taxistima, bas ih je bilo malo, ali nekako smo se snasli. Organizacija festivala je bila super iz moje perspektive, satnica se postovala, tokeni su se brzo uzimali, kao i pivo, uvek smo nalazili mesto pod satorim i sl. Ja sam se inace ove godine vise fokusirao na hranu, nego na pivo...i bio je zaista ogroman izbor razlicitih jela,kad se prodje pored standova, zaista je bilo tesko ne kupiti nesto. :) Posle festivala smo ostali jos dva dana u Pragu (pola ekipe) i to je bio pun pogodak, obisao se grad, plus sam nadoknadio nepopijeno pivo na festu, bukvalno se voda uopste nije konzumirala. :)

 

 

O bendovima:

 

Prvi dan

 

Crowbar - konacno i njih da vidim, masno kako se i ocekivalo, dobar prijem kod publike, odlican pocetak festivala.

Corrosion of Conformity - ostao sam skroz ravnodusan, bledo, neubedljivo, uopste me nije dotakao nastup.

Swallow The Sun - ne slusam ih nesto, ali lepo mi legao nastup... jos je pocela kisa pomalo da pada, sto je bas doprinelo atmosferi. Pevac ima odlican clean i growl, ali scream mu je blago iritantan i to mi je jedino smetalo.

Dimmu Borgir- nisam obozavalac, ali sam ih gledao 2009. u Zagrebu i tad su me oduvali nastupom, zato ih sad nisam smeo propustiti. Bilo mi je opet do jaja, nove pesme su mi isto bile kul, odlican show su napravili.

Nile - prvi put ih gledam, sta znam, prilicno sam se dosadjivao za vreme njihovog nastupa. Bilo je par momenata koji su me trzali iz letargije, ali generalno smaranje.

Arcturus - njih sam bas mnogo zeleo da vidim, bilo je lepo, ali verujem usled velikih ocekivanja, nije kao da sam ostao u omg fazonu na kraju. Najvise mi legle The Chaos Path i Master of Disguise. Vortex je delovao pomalo pijano inace.

 

Drugi dan:

 

Obscure Sphinx- gledao na Grobovu preporuku i totalno su me odusevili. Sjajan koncert su napravili, devojka iz benda je :wub: . Publiku su vecinom cinili Poljaci, koji su naravno dobro upoznati sa njihovim radom, pa je bila i dobra reakcija na njihov nastup.

Amon Amarth - ne znam sta mi je bilo pa sam otisao da ovo gledam, najsmarackiji bend na celom festivalu. Mislio sam da nikad nece zavrsiti, preminuo sam od dosade.

Converge - vratili me u zivot, predobri su uzivo, bas sam ostao odusevljen haosom koji su napravili. Moram ih opet gledati, mozda cak i u Budimpesti za par meseci.

Paradise Lost - cetvrti put ih gledam i ovo je bio ubedljivo najlosiji. Smorili totalno set listom, kao i svojom kurcoboljom na bini. Gerijatrijski nivo energije.

Gorguts- savrseno zvuce i mnogo dobri muzicari, ali ja sam bio preumoran to vece i jedva cekao da zavrse.

Pig Destroyer - na pocetku zanimljivo, posle par pesama se smorio i jedva docekao kraj nastupa.

 

treci dan

 

Textures - jebali keve, medju najboljim nastupima na festu. Bas sam se odusevio, nedostajalo samo vise pesama sa novog albuma, kao sto rekose iznad, ali i pored toga savrseno.

Solstafir - bend koji sam najvise zeleo da vidim i opravdali su ocekivanja. U top 3 nastupa na festu. Fjara :wub: .

Kylesa - jos bolje nego 2010. Prvi redovi, svaki stejdz dajving isao preko glave. Jebena atmosfera. Laura sludge kraljica!

Immolation - pisanje po sirotinji, savrseno. Verovatno najbolji death metal koncert koji sam gledao u zivotu.

At The Gates - nisam obozavalac, ali su me oduvali. Ostao sam zabezeknut koliko su dobri. Objektivno, mozda i najbolji nastup na festivalu.

Immortal - nista posebno, gledao cisto onako, da vidim kako to izgleda... vecinu vremena se smarao.

Shape of Despair - izabrao njih umesto Godflesh...dobra atmosfera napravljena, legao mi je nastup. Eto jedan i pravi doom metal bend na festivalu da vidim.

Virus - ostali samo zato sto je ortak zeleo da ih vidi. Nije mi se svidelo, sto neko rece, kao da je jam svirka bila.

 

Inace, savrseno vreme bilo ta tri dana festivala. Samo prvi dan palo par kapi kise i nista vise, ostale dane bilo oblacno i sveze, idealni uslovi.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...