Jump to content

Angra


Elderane

Recommended Posts

LJUDI SLUSA LI OVDE IKO ANGRU.da li vam je bolja sa MATOSEM ili bez njega

 

Stvarno ne znam ko je Matos (Andre Matos?) nisam bas upoznat s ovom grupom, ali ako ucestvuje na Rebirth-u, onda je bolja! Mada ne mogu bas da ocenim stvarno, posto sam slusao samo Fireworks i Rebirth.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Bilo je to pre vise od tri godine kada sam pri put cuo za Angru. Uzeo sam neki mix od ortaka na kome je bilo svasta, od Cofa i Amorphisa pa do Satrianija. Kao decak koji je zeleo da dodje dublje u ovaj pravac (metal) taj mix sam iscrpedo do maksimuma slusajuci ga. Bio sam fasciniran dvema pesmama, Lisabon i Wings of Reality, obe od Angre. Tada je to bilo nesto najfenomenalnije sto sam cuo, tako melodicno, tako zestoko, tako kvalitetno... tako lepo. Tada je krenulo ludilo. Otisao sam do SKC-a i trazio ceo album Fireworx (tada poslednji) kod tada najjace metal tezge i jurio ga 4 meseca. Uvek kada sam dolazio tamo govorili su mi "sledece nedelje"... na kraju kada sam digao ruke konacno sam ga nasao. Pored prethodne dve iskopao sam jos jednu fenomenalnu pesmu, Metal Icarus. Kombinacija denfovane gitare i daira sa cepajem bubnjeva me je odmah osvojila. Ostalim pesmama nisam ni dao mnogo sanse, jer uvek kada zavolim par pesama sa albuma, na kraju ispadne da samo njih vrtim. Elem, kada sam posle nekoliko meseci otisao da zamenim neki CD na istoj vecpomenutoj tezgi, uzeo sam Holy Land, neznajuci sta drugo da uzemem. Kada sam dosao kuci pustio sam CD i posto sam oslusao ceo intro razocaran, iskljucio sam player. Ne mogu da verujem da je malo falilo da propustim najvece otkrovenje u mom zivotu. Dok sam nekoliko meseci kasnije lezao u krevetu uzeo sam par puta pred spavanje da pustim ovaj album. Posle 5,6 slusanja, kada sam ga konacno svario prosto sam odlepio za njim. Ovde mnogo vise dolaze do izrazaja Matosove sposobnosti pevanja, covek koji je skolovani muzicar, pored pevanja odlican je i kompozitor, njegovo poznavanje muzike od metala se siri ka etnou i klasici, a kasnije na projektu Virgo pokazace se i mnogo sire. Njegovo pevanje je savrseno, kada ga slusam imam osecaj da peva andjeo. Prirodnim glasom peva sve sto vecina drugih power pevaca nemoze ni falsetom, i sto je najvaznije peva u frazama, znaci nije samo spustanje i dizanje skala sto vecina pevaca radi. Pored pevanja svira i klavijature. Loreiro i Bittencourt su isto kljucne licnosti za Angra muziku, obojica su vrhunski gitaristi, prvi je zasluzan za pojedine blues i funk deonice, dok je drugi majstor za akusticne melodije i tvorac moje omiljene pesme Stand Away. Da se vratim malo na pricu o Holy Landu. Album je koncepcija o koloniziranju Juzne Amerike. Kao prvo tekstovi nisu sword/kill/glory fazon, vec su mnogo emotivniji. Muzika bi se mogla definisati kao melodicni progpower sa uplivima klasike i brazilskog etnoa. Ustvari muzika je nedefinisana. Po mom nekom shvatanju ima sve sto savrena muzika treba da ima. Vazno je i to sto su pojkedine pesme recimo sklapane iz nekoliko delova potpuno razlicite prirode, koriste fore tipa rast tenzije i onda naglo opadanje... to je princip komponovanja, i oni

su jedni od retkih ljudi u metalu a i sire koji su shvatili sustinu harmonije. I svaka pesma ima drugaciju srz. Kada me neko pita koja mi je omiljena pesma, mislim da je zlocin odgovoriti. Mozda eventualno kada bih odvojio fenomenalne od manje fenomenalnih ove prve bi bile Nothing to Say, Silence and Distance, Holy Land i Deep Blue. I ponavljam to ne znaci da su druge manje dobre. Za ovaj album je i snimljen spot Make Believe, koji se meni dosta dopao. Nekako je istripovan, dobro uklopjen u pesmu i dobro snimljen. Posto sam bio tako fasciniran albumom otisao sam na internet i isopao njihovu diskografiju, video sam da mi je ostao jos jedan album da fali - Angels Cry. Otisao sam pravo do SKC-a i narucio ga. Kada sam ga preslusao par puta shvatio sam da nista ne zaostaje sa Holy Landom. Nisam mogao da verujem da je ovo debi album. Pocevsi od prelepog covera, slike statue andjela u sred zitnog polja kako drzi ruzu prosto zraci pa do same muzike je neverovatan. Sta reci kada je u Japanu prodat u preko 100.000 primeraka!?! Kao i Holy Land album pocinje kratkim instrumentalom samo sto je u ovom pitanju Unfinished Allegro (uzet iz Shubertove nezavrsene simfonije). Ko neveruje u Matosove sposobnosti trebao bi da preslusa Wuthering Heights, obradu od Kate Busha, i videce da album nije trebao da se zove Angels Cry, vec Angel Sings. Carry On je ja mislim najpopularnija pesma od Angre, i to ne bez razloga. Moji licni favorit je Stand Away. Ako se pitate odakle su Brankovici dobili ideju za ubacivanje poznatih klasicnih dela u sredini pesme odslusajte Angels Cry. Jel znate onaj osecaj kada vas prodju zmarcu dok slusate neku pesmu? E pa za vreme ove pesme ih je bilo najvise ikada. U medjuverenu sam saznao da se bend raspao, ali kasnije se sve kompenzovalo kada sam saznao za Shaman. Bez obzira znam da se nikad nece ponoviti ono sto su do sada stvorili kao celina. Ipak, morao sdam da kompletiram njihovu diskografiju i nabavio sam zivi album Holy Live i EP Freedom Call. Holy Live dokazuje da su ne samo odlicni kompozitori koji su snimi dobar album, vec da mogu i perfektno da odsviraju svoje stvari. Freedom Call je usustini pakovanje koje svaki fan ove grupe MORA da ima, bar zbog pesme Queen of the Night, jedne od najboljih pesama ove grupe, za koju sam se uvek pitao zasto nije

na albumu. Tu je i obrada Painkiller koja je odlicna, ali ne lezi njima taj fazon (isto kao i sto Djordje David i ako bolji od Bore nije toliko dobro zvucalo kad je pevao njegove deonice), druge verzije Stand Away i Deep Blue. Ja sam uvek nabavljao stvari "od pozadi". Decko koga svi vi dobro znate, Azal, bio je dobar da mi donese Viper, Matosov bend pre Angre i Viper njegov projekat za svreme raspada Angre. Viper je jedno vreme bio najpopularniji u mom Playeru. Album (Theatre of Fate) je odlican, pesme imaju proste deonice ali su perfektno uklopljene. Muzika moze da se defnise kao melodicni heavy. Kako kaze Laza, Matosu nije bilo dopusteno da sam radi jer je bio najmladji u bendu (sto je i razlog njegovog odlaska iz Vipera), ali da je od ranih dana poceo talenat da izbija na povrsinu treba poslusati "obradu" Betovenove Meseceve sonate, od koje je on napravio baladu. Ipak vise volim sa slusam kako moja sestra svira Mesecevu sonatu u originalu. Moja omiljena pesma sa ovoga albuma je Cry from the Edge. Drugi CD je Viper na kome Matos zajedno sa Sashom Paeth (producentom Angrinih albuma, Helloweena, Kamelota i gomile drugih power bendova i clan legendarne grupe Heaven's Gate) svira sve i svasta. Od popa, soula, funka do spanskih melodija i tvrdjih stvari preplicu se melodije na ovom albumu. Matos pokazuje kako je njegov muzicki sprektar jako sirok, kako u komponovanju tako i u pevanju. Angru bez Matosa sam samo jednom preslusao... nije to to. Vidi se da nesto fali, i to Matos, Mariutti i Confessori. Ali imaju zato neverovatne korice. Pre nekoliko nedelja dobio sam i Holy Box - ...acoustic and more. Ovo dodaje jos jednu domenziju nihovoj muzickoj svestranosti. Akusticna gitara, akusticni bas, violina, harmonika... i Matos. Ovo akusticno je snimano uzivo u francuskoj, melodije su malo izmenjene i to na bolje. Ubacili su neke spanske melodijice, Matos peva malo spanski, malo engleski, malo francuski, soloe su izmenili i zvuce kao klasicne melodije. Pesma Angels Cry je odradjena pefrektno, toliko da mi se vise svidja nego u originalu. Pre nedelju dana krug je zavrsen. Posle skoro dve godine putio sam ponovo Fireworx. Iskopao sam dve nove pesme koje prema kojima san ranije bio ravnodusan a sada ih vrtim po ceo dan: Petrified Eye i Fireworx. Petrified Eyes mi ranije bila nekako prosecna. Sad shvatam da je totalno suprotno. Pesma pocinje sa dairama i odlicnim Bluesy rifom, onda posle bridge kada Matos pocinje da peva pesma se nastavlja u heavy/power fazonu i totalno cudnim refrenom i kasnije nekim prelazima u stili stare Angre. Uvek me iznenade, uvek naletim na nesto sto ranije nisam cuo, uvek se odusevim kako starim tako i novim stvarima, koje sam cuo i koje nisam. Ostaje mi jos samo da cujem Shaman, ali se ne zurim, imam jos ceo zivot predamnom. Eto to je moja Angra prica, osecam da niko nece ni hteti da cita ovaj post kada vidi koliko je dugacak smile.gif

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

"]nikako... Rebirth je upravo jedini primer sta se desi u odsustvu Matosa...

 

Neko je pomenuo Angels Cry i Rebirth kao primer Angre s njim. :? Meni nista vise nije jasno. Najbolje stavi diskografiju Angre sa i bez Matosa biggrin.gif.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa procitaj moj ili feanorov post...

 

sa Matosem:

 

Demo-Tape Reaching Horizons (92)

Angels Cry (93)

Evil Warning EP (94)

Holy Land (96)

Freedom Call (96)

Holy Live (97)

Lisbon (Single) (98)

Fireworks (98)

 

*********************************************************

 

bez:

 

Acid Rain (Demo Single) (2001)

Rebirth (2001)

Hunters and Prey (2002)

Rebirth World Tour - Live in São Paulo (2002) New!

 

 

zar ne osetis sama razliku izmedju Angels Cry i Rebirth?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"]pa procitaj moj ili feanorov post...

 

sa Matosem:

 

Demo-Tape Reaching Horizons (92)

Angels Cry (93)

Evil Warning EP (94)

Holy Land (96)

Freedom Call (96)

Holy Live (97)

Lisbon (Single) (98)

Fireworks (98)

 

*********************************************************

 

bez:

 

Acid Rain (Demo Single) (2001)

Rebirth (2001)

Hunters and Prey (2002)

Rebirth World Tour - Live in São Paulo (2002) New!

 

 

zar ne osetis sama razliku izmedju Angels Cry i Rebirth?!?

 

Prilicno, Angels Cry je mnogo experimentalniji. Ali i Rebirth mi se svidja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...