Jump to content

Narodnjački metal


ÆSTROPHOBOS

Recommended Posts

Већина ствари које највише слушам у последње време има баш одличне текстове. Leprous, WoY, Anathema, Solstafir (ако је гугл транслејт у праву)...

 

А мени некако иде природно ако је музика бахата да је и текст такав.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što onda nisi uporedio Minelu sa prostim tekstom Metalike, npr?

 

Uzeo sam za primer prva dva teksta koji su mi pali na pamet.

 

I zbog toga su narodnjački tekstovi bolji? Zato što metalci preteruju u ljubavi prema muzici i zbog toga što su narodnjački tekstovi bliži svakodnevnom životu? Ne znam, meni to nije neki reper.

 

Nisam uopšte rekao da su bolji, nego da je normalnije slušati pesme o ljubavi nego tekstove o večnoj zimi, zmajevima, ubistvima, politici, magiji, istoriji i drugim temama u tekstovima metal pesama. Pri tome ne mislim na normalnije u smislu poželjnije, nego u smislu da je to opšte prihvaćeno.

 

 

Edit: i sad kad se Lou javio, opet jedna kontradiktornost kod tebe, Kuruze. Narodnjački tekstovi su ti bliži svakodnevnom životu aka. odavanju alkoholu na splavovima, a mrziš pijančenje i izlaske. Kako sad to?

 

Ni na kraj pameti mi nisu bili alkohol i splavovi, mislio sam na tekstove u kojima se pominju žene i prijatelji. I ko kaže da je reč o mom svakodnevnom životu? Retki su ljudi koji ne vole da izlaze i pijanče i ne mogu se uzimati kao primer za uopštavanje.

 

 

Ova rasprava ide u pogrešnom smeru, ispada da branim narodnjake, a u stvari ih uopšte ne slušam, volim tek poneku pesmu. Samo sam hteo da kažem da su tekstovi koje pišu metalci mnogo udaljeniji od stvarnosti od narodnjačkih i to u dva pravca -ili su kvalitetni, složeni, stvoreni za razmišljanje ili nemaju dodirnih tačaka sa realnošću.

 

I kad već pričate o tome, mislim da su tekstovi pesama jako bitni. The Green Album od Woods of Ypres, npr, je muzički sjajan, ali su tekstovi toliko bedni, da je prosto nemoguće slušati pesme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Ova rasprava ide u pogrešnom smeru, ispada da branim narodnjake, a u stvari ih uopšte ne slušam, volim tek poneku pesmu. Samo sam hteo da kažem da su tekstovi koje pišu metalci mnogo udaljeniji od stvarnosti od narodnjačkih i to u dva pravca -ili su kvalitetni, složeni, stvoreni za razmišljanje ili nemaju dodirnih tačaka sa realnošću.

 

 

 

Onda se nismo razumeli, pošto sam ja stekao utisak da hoćeš da kažeš da su narodnjački tekstovi kvalitetniji od metalskih.

 

ODOH SAD DA SPAVAM RADIM SUTRA JEBO TE BOG

Share this post


Link to post
Share on other sites

ODOH SAD DA SPAVAM RADIM SUTRA JEBO TE BOG

 

Ja imam ispit u dva. :haha:

 

Sta bre ja sam na osnovu mojih metal lyricsa na yumetalu pojebo vishe riba nego mitar miric morali su taj podforum da zatvore da bih poceo da sviram ozbiljnije

 

De si ti video ribe ovde? :D

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem sa narodnjackim tekstovima i klincima koji slusaju te pesme je to sto mogu svoju svakodnevnicu lakse da pronadju u tim tekstovima i da usvoje taj "sistem vrednosti" koji zaista jeste blizak realnom sistemu vrednosti kod nas.

metal s druge strane pruza neku alternativu tome koja je vise ukorenjena u fantaziji (djavoli, ktului, nuklearni ratovi, gospodari prstenova, kurcevi...) sto s jedne strane nije da bas preterano obogacuje duh, ali svejedno, nije stetno.

 

Ma nije stetno kurac.Stetno je kod nekog labilnog degerika u potpunosti koliko i gore navedene stvari.Daj ljudi jeboga bog,ko da ne znate kakvu muziku slusate.Ljudi koji se drogiraju kao manijaci,piju kao stoka,drza svinjske glave nabijene na kolceve,pevaju o jebanju raspadnutih leseva,pale crkve i ubijaju ljude ne uticu lose?Dozovite se.

 

Ali pitanje je u količini. Koliko često o čemu razmišljaš, koliko često šta radiš. Lomljenje čaša od kristala, jer si sit i kafane, jer te je ostavila zbog drugog na dan venčanja ne dolazi svakodnevno kao psovanje političarske majke. Pa ti vidi šta je bliže, u tom smislu.

 

Ma daj bre,kakav ti je to argument?Cinjenica je da su to stvari iz zivota koji je oko nas,svakodnevno,i to je to.Ja se vise sekiram oko sebe,sebi dragih ljudi i nasih zivota,nego oko politicara i stvari na koje ne mogu uticati.

 

Ja i ne generalizujem. Upravo hoću da ukažem da glupih tekstova ima i kod jednih i kod drugih, a isto tako i dobrih, ali je glupo dokazivati nešto tako što ćeš porediti babe i žabe. Isto kao i taj kosijaner su smešni i zeldiji za koje su metalci smrdljivi satanisti i narkomani. Generalizacije ima svuda i to je ono što je sranje. Upoznati čoveka, pa onda pričati o njemu, a ne donositi zaključke na osnovu tuđih priča. Meni nije bitno ko kakvu muziku sluša, ne vrednujem ljude na osnovu toga. Kod mene, ili si čovek ili nisi, muzika tu nema apsolutno nikakvu ulogu.

 

Apsolutno i u potpunosti sam saglasan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma daj bre,kakav ti je to argument?Cinjenica je da su to stvari iz zivota koji je oko nas,svakodnevno,i to je to.Ja se vise sekiram oko sebe,sebi dragih ljudi i nasih zivota,nego oko politicara i stvari na koje ne mogu uticati.

Argument veće brojnosti pojave. ;) Ne kažem ja da svakodnevno ne brinemo za sebi drage ljude i porodicu, nego, eto, toga nema mnogo u narodnjačkim stihovima - većinom su ljubavne tragedije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Predrasude su nešto najgore, bilo da se čovek "procenjuje" prema:

  • autu koji vozi
  • muzici koju slusa
  • diplomama koje poseduje
  • oblačenju

 

Konkretno Kanibali, o kojima je reč, niti su alkosi niti se drogiraju. Bilo je na nekim snimcima kako stalno vežbaju u teretani mada to i nije neka mustra. To je Death metal, najekstremnija muzika, sigurno neće pevati o cveću i držanju za ruke... Svako normalan će shvatiti da je to samo muzika.

 

Po meni mnogo štetniji po omladinu je Grand i ovo uvozno pomodarstvo tipa Rihanna i njoj slične (fuxice čiji tekstovi sadrže previše vulgarnosti i priča o sexu).

Za normalne devojke to sigurno neće imati nikakvog uticaja, za ove nedefinisane sigurno hoće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Једини ваљани народњачки текстови (видим да се о томе прича) су они од пре 20, 25, 30 година.

 

Данас је бесмислено говорити да су "пријемчљивији", "бољи", "ближи" или шта већ текстови народњака. Јесте, има неких ђубре металских текстова, то стоји, али се исто тако не може од неког Grind или Gore бенда очекивати да пева о љубави. Осим ако није у питању некрофилија. :haha:

 

Niko nije rekao da su danasnji tekstovi bolji,vec da je sve to isto govno.Kada mi neko peva o zmajevima i jednorozima,meni je to identicna budalastina kao kada neko peva kako vozi motokultivator.Isto govno.Naravno,cinjenica jeste da kvaliteta ima vise na kosijanerskoj strani,pogotovo sada kada je "narodna" muzika nikad grdja i losija,ali poruke tekstova imaju identicnu moralnu vrednost i na jednoj i na drugoj strani.

Mislim,kakva je tacno razlika izmedju Suicide Solution od Ozzy-a i Malo viski malo koka kola od Fazlije?Isti kurac,obojica pevaju kako se satiru od alkohola i karanja picaka.

 

Za normalne devojke to sigurno neće imati nikakvog uticaja, za ove nedefinisane sigurno hoće.

 

Isto se moze reci i za Burzum.Na one normalne ljude nece uticati,a kreteni ce otici i zapaliti crkvu.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисам мислио на метал текстове о змајевима, принцезама, карању мртвих, лешењу од дроге/алкохола, већ о оним комплекснијим који се баве животним темама.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нисам мислио на метал текстове о змајевима, принцезама, карању мртвих, лешењу од дроге/алкохола, већ о оним комплекснијим који се баве животним темама.

 

Metal i jeste, između ostalog, specifičan po tome što se ne bavi živiotnim temama.

Ako oćeš introspektivnu kuknjavu eno ti ga grandž, indie i sl, za isprane političke parole i borbu za prava prasića - pank i HC.

Naravno, moderno doba donelo je svašta, ali ja ako sam već sjeban pre ću pustiti šabana i utopiti tugu u alkoholu, nego se pronaći u nekoj WOY ili Katatonia pesmi.

Edited by truliandedzombileš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Интроспективну кукњаву (барем што се љубавне тематике тиче) си имао и у раном Heavy Metalu и Hard Rocku '70-тих. Готово да није било бенда који није имао песму са текстом посвећеним томе - Led Zeppelin, Deep Purple, Scorpions, Accept, Rainbow, Riot, Black Sabbath (који су се качили и са политичким и са окултним и са опијатским и са љубавним темама)... А то се наставило са Doom Metalom крајем '80-тих и почетком '90-тих. Тако да то није баш нешто што је модерно доба донело.

 

Конкретно, бенд на који сам у тренутку кад сам написао то мислио, је Leprous. Погледај текстове са последњег албума, и видећеш о чему говорим.

 

Шабан, Синан, Харис, Митар и остала компанија имају те "неузвраћена љубав" текстове, али ћу се уз њих боље провести у кафани уз весеље са драгим ми људима, него уз туце ракија закуцан главом за сто док проклињем живот.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Шабан, Синан, Харис, Митар и остала компанија имају те "неузвраћена љубав" текстове, али ћу се уз њих боље провести у кафани уз весеље са драгим ми људима, него уз туце ракија закуцан главом за сто док проклињем живот.

 

 

a ja mislio da je to normalan sled stvari - od veselja do zakuca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...