Jump to content

2012.04.07. *Dom mladih, Sarajevo* Sarajevo Metal Fest 2012


So What!

Recommended Posts

sarajevo+metal+fest.jpg

 

Sarajevo Metal Fest 2012 će se održati 7. aprila u Domu Mladih u Sarajevu. Ovaj festival će se održati treću godinu zaredom, a predstavlja najsvjetliju tačku na tamnoj bosanskoj heavy metal sceni. Nakon što su se prva dva festivala održala u klubu Cinemas (Sloga) u Sarajevu, festival se ove godine seli u Dom Mladih. Festival je osnovan kako bi se i u BiH razvio neki jači festival ovakve vrste. Na prvom festivalu je nastupila osam domaćih bendova iz svih dijelova BiH, dok su se na drugom pojavili i strani bendovi pa tak oda su headlineri prošle godine bili turski Moribund Oblivion i smederevski Psychoparadox koji je tri godine nakon raspada prvi puta zasvirao baš na ovom festivalu.

 

Dosad su objavljena imena 6 bendova koji će nastupiti dok ćemo za dvije sedmice imati potpuni spisak bendova koji će nastupiti. Ovaj festival će biti odlična prilika da se zagrijte uz domaće bendove prije Metallice ili Black Sabbatha, a cijene su i više nego jeftine za gomilu odličnih bendova u samo jednoj noći. Uglavnom ja pozivam sve ljude iz regije koji slušaju metal da dođu 7. aprila u Sarajevo na Sarajevo Metal Fest 2012.

Bendovi

 

As I Fall / Metalcore / Banja Luka, BiH

Bane / Black/Death Metal / Novi Sad, Srbija

Bogamber / Thrash Metal / Tuzla, BiH

Duat / Grindcore / Bihać, BiH

Hellride / Sludge Metal / Sarajevo, BiH

War-Head / Thrash Metal / Osijek, Hrvatska

Oficijelni sajt

Facebook

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sada ide full lista bendova koji nastupaju na ovogodišnjem Sarajevo Metal Festu i još jednom pozivam sve ljubitelje teškog zvuka da dođu u Sarajevo 7. aprila i vide odličnih 7 bendova iz regije i legendarni brazilski bend Grave Desecrator.

 

Bendovi

 

As I Fall / Metalcore / Banja Luka, BiH

Bane / Black/Death Metal / Novi Sad, Srbija

Bogamber / Thrash Metal / Tuzla, BiH

Duat / Grindcore / Bihać, BiH

Grave Desecrator / Death/Black Metal / Rio da Janeiro, Brazil

Hellride / Sludge Metal / Sarajevo, BiH

Stronghold / Hardcore / Zagreb, Hrvatska

War-Head / Thrash Metal / Osijek, Hrvatska

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Gig Report: Sarajevo Metal Fest 2012 @ Amfiteatar Doma mladih

KO: As I Fall, HellRide, Duat, Bogamber, Stronghold, War-Head, BANE, Grave Desecrator

KAD: 7.4.2012.

GDJE: Amfiteatar Doma mladih

 

Nakon prošlogodišnjeg izleta u Slogu, Sarajevo Metal Fest se ove godine vratio u Amfiteatar Doma mladih i samim tim zaradio poveći plus u našim očima (a i ušima). Ali dobre strane trećeg SMF-a nisu stale samo na prostoru; skoro svi drugi aspekti su bili bolji nego prethodnih godina, počevši od organizacije, preko izbora bendova, pa do atmosfere, uz tek nekoliko mana. I to prvenstveno u vidu nešto slabije posjete od očekivane (iako bi se na prvi pogled reklo da je Amfiteatar bio solidno popunjen), a ne možemo se oduprijeti ni dojmu da bi brojka od šest bendova bila bolji izbor od osam (izdanje iz 2010. godine) i devet (izdanje iz 2011. godine) bendova.

 

No, zamjerke na stranu – organizacija je bila na nivou zadatka, pa je prvi bend sa svirkom počeo tačno u 20:00 h. I to pred stidljivom publikom, koja se većinom udobno smjestila na tribine Amfiteatra (po dobrom starom običaju, je l’), dok je šačica ljudi sišla i stala ispred bine da podrži sarajevski HellRide onako kako to i zaslužuju. A uprkos malom broju ljudi koji su pokazivali pošten interes, HellRide nije razočarao; sve probe i trud uloženi u autorske pjesme su se itekako osjetili, pa bi se teško reklo da im je ovo bio tek drugi nastup. U dvadeset i pet minuta, koliko su imali na raspolaganju, ekipa iz HellRidea je odsvirala nekoliko dobro poznatih pjesama, uz moj favorit “5 Years” i tek jednu obradu (“Sabbath Bloody Sabbath”), da bi nastup završili premijernim izvođenjem svoje nove pjesme “Unwanted Child”.

 

hellride-4.jpg

HellRide na bini Amfiteatra Doma mladih

 

Nakon Hellridea, pred binom se stvara puno veća gužva nego što je moja malenkost očekivala, ali tako mi i treba kada nisam ljubitelj grind/death kombinacije, ili da budem precizniji, vokala bihaćkog Duata. Vokal i nije bio neki problem velikom broju ljudi te večeri, pogotovo kada u obzir uzmemo (nažalost) manji broj zainteresovanih za južnjački HellRide zvuk. I da, grijeh bi bio ipak ne pohvaliti odličnu atmosferu koju je stvorio Duat zajedno sa ekipom ispred bine.

 

Dobra atmosfera je potrajala i za vrijeme nastupa banjalučkog benda As I Fall, kojem je ovo… ne bih znao koji nastup u našem gradu. Ali da ih publika voli – voli. I to sa razlogom, u što sam se i sam mogao uvjeriti te večeri, iako nisam prevelik ljubitelj modernijeg metal zvuka, kako ga nazivaju gdje god se okrenete. A osim publike, dobro raspoložen je bio i sam bend, koji nas je pored svojih pjesama, počastio i sa odličnom i za mene neočekivanom obradom Mobyijeve pjesme “Lift Me Up”.

 

Četvrti bend večeri je ujedno bio i prvi hrvatski koji smo imali priliku gledati, kako na ovogodišnjem, tako i na Sarajevo Metal Festu općenito – osječki War-Head je publiku zabavio sa thrash metal zvukom koji meni i nije nešto posebno legao, pa sam dobar dio njihovog nastupa proveo izvan sale. Ali nastup drugog hrvatskog benda na Sarajevo Metal Festu 2012 nisam htio propustiti ni pod koju cijenu. O Strongholdu sam slušao priče godinama, ali nažalost uvijek i propuštao priliku da ih gledam uživo (ili istu nisam ni imao prethodnih godina, ako me sjećanje dobro služi). I nisam ostao razočaran, kao ni sarajevska publika zajedno sa brojnim gostima iz drugih gradova – Stronghold je donio sve ono zbog čega i volimo hardcore: odličnu atmosferu, dobar zvuk i raspoloženje, ali i energiju, možda i najbolju te večeri.

 

stronghold-10.jpg

Zagrebački Stronghold uspješno odbranio boje hardcorea na ovogodišnjem SMF-u

 

A nakon dva benda iz komšiluka, na binu izlazi još jedan bosanski i još jedan kojeg nisam imao stigao ranije gledati uživo – tuzlanski Bogamber. To je bend kojeg domaća publika voli iz meni još uvijek neshvatljivih razloga – thrash zvuk i bogohulni, wannabe skandalozni tekstovi bez ikakvog pjevanja / growla vrijednog pažnje su bili dovoljni razlozi da iz sale izađem na još jednu pauzu. A ni tuzlanska publika sa svojim tradicionalnim skandiranjem nije pomogla, mada su ionako bili ubrzo zaboravljeni i to kada se na binu popeo srbijanski BANE koji je na ovogodišnjem izdanju Sarajevo Metal Festa bio zadužen za black metal zvuk. I to kakav black metal: četrdesetak minuta čiste energije, tame i klasičnih blackerskih riffova, praćenih i fantastičnim bubnjevima za koje možemo zahvaliti Marku, našoj publici dobro poznatom bubnjaru iz Festival of Mutilationa (da napomenemo: Marko iz benda Festival of Mutilation bio je bubnjar na posudbi novosadskom BANEU; nije stalni član benda, op. ur.)

 

bane-7.jpg

BANE je oduševio posjetitelje Sarajevo Metal Festa 2012 sjajnom death-black kombinacijom

 

Fest je ove godine zatvorio brazilski Grave Desecrator koji je na binu kasnio kojih pet do deset minuta, što i nije neki minus za organizaciju, ali nam može poslužiti kao dobar dokaz da bi smanjenje broja bendova bio dobrodošao novitet na Sarajevo Metal Festu. Jer, koliko god Grave Desecrator sa svojom black/death/ thrash kombinacijom zvučao dobro, publika je sa početnih četrdesetak ljudi koji su stajali ispred bine i još nekih četrdesetak koji su sjedili na tribinama do kraja njihovog nastupa spala na svega petnaestak ljudi, od kojih su se oni ispred bine mogli prebrojati na prste. Što je opet i lako za shvatiti: SMF 2012 je počeo u 20:00h, a završio u 02:00 i ugostio čak osam bendova.

 

gravedesecrator-10.jpg

Brazilski metalci za najekstremnije: Grave Desecrator zatvorio je Sarajevo Metal Fest 2012

 

I tako ja odoh opet u zamjerke ili tačnije – jednu zamjerku. Jer nedovoljno velika publika nije krivica organizatora koji su ponovo dokazali da znaju dovesti odličnu selekciju bendova koja će zadovoljiti svačiji ukus. Još samo kada bi smanjili broj bendova i trajanje Festa doveli do nekih prihvatljivijih četiri i pol do pet sati, pa da možemo očekivati i konstantno dobru atmosferu i posjećenost od početka do kraja festivala… A publika će valjda doći – Sarajevo Metal Fest je to i više nego zaslužio. Pogotovo nakon ovako dobrog trećeg izdanja.

 

Edited by So What!
  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čeka se dan kad će ex-Yu narodi naučiti razliku između pojmova "srpski" i "srbijanski". :D

 

Ma uvjeren sam da autor teksta nije imao lošu namjeru. Srpski ili srbijanski, sasvim je svejedno jer zna se na šta se misli. Drugo to je Bosna tu je sve malo pobrkano, ali opet kažem nije tu bilo nikakve ružne namjere.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...