Jump to content

Rune


Thule

Recommended Posts

Koliko znate o runama uopste, o njihovom pravljenju i "osvestavanju"...

Da li znate za sta se sve koriste, kako su nastale, i uopste sve sto znate, a mislite da bi bilo korisno da drugi znaju, bio bih vam zahvalan da napisete...

Ja znam solidno o istim, nego me cisto zanima kako vi stojite po ovom pitanju...

 

P.S. Ako je vec bila tema ja se izvinjavam, ali ocu malo da ozivimo ovaj forum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm.Zanimljivo......... biggrin.gifa:

Razumem se delimicno ok,losije od odlicnog/bolje nego mnogi :wink:

Uglavnom koristim germanske,i imam fenomenalno iskustvo sa njima.U pocetku sam bila malo skepticna,ali bukvalno svako otvaranje mi je zaista reklo istinu.

Trenutno sam u velikoj muci pronalazenja Letonskih runa,pa ako neko ima bilo bi lepo da se javi biggrin.gif Vrlo mi je BITNO,u pitanju je arheoloski pronalazak,pa bi nam mnogo pomogle u desifrovanju.....

Ja ih koristim u cilju saznanja zavrsetka nekih dogadjaja koji slede,ali mi pomazu i da razresim neke dileme u sebi.

Mogu da se koriste kao slova,magijski znaci,magijski simboli za amajlije,i naravno kao sredstvo za proricanje.To je neki pocetni stepen,dublje necu da zalazim.Uostalom,vecina vas sigurno vec zna sve ovo,pa da ne bude da kucam za bezveze....Ako neko zeli da sazna nesto vise od mene,odlicno,vise sam nego raspolozena da pricam i kucam o tome danima,ali do tad necu vise.Sto se tice ozbiljnijeg koriscenja,vec sam spomenula Letonske,ono sto smo za sad uspeli da uradimo sto se tice tih spisa je FASCINANTNO.Za nepoverovati.Ali ne bih u ovom momentu o svojim iskustvima tog tipa....

Sto se tice ''blank rune'',drzacu se misljenja starijih,tj,da je ona izmisljena,zato sto su rune nastale kao simboli,a samim tim,simbol ne moze biti prazan.Ipak,pri otvaranju,ne izbacujem Wyrd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam to negde zapisano, ali sad me mrzi da trazim. Mada nemam sve, to je nesto sto sam prepisao iz Zabavnika od pre 7-10 godina, koji je bio u jako losem stanju tako da imam samo za pola runa. Kad vec znas, napisi ponesto o tome!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledacu i ja da skucam jedan poveci tekst, a opet ne dovoljno velik da kaze sve o runama, ali makar da da neki uvid... Samo sam htio prvo da vidim kakvo ljudi iskustvo imaju sa istim...

A sto se tice pravljenja svojih runa, naravno da je to najbolja opcija... Samo, trebace vam bas dosta krvi smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Germanske su mi poznate mada ne narocito... nikada nisam imao dovoljno slobodnog vremena da im se posvetim... Cypher ajde malo vise o Letonskim plz. Blank rune... da li postoji ili ne? Jos davno sam citao o tome i zakljucak tog texta je otprilike bio da ona zapravo sadrzi simbol koji se ne vidi?!? u smislu da je svako cita na drugaciji nacin zavisno od stanja svesti zavisi sta cete procitati... nije mi delovalo ubedljivo tada a ni sada mi ne deluje narocito... tja... ko ce ga znati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice Runa Milosh (Babbage) ima citav dopisni kurs, nazvan Raido, zasnovan na istim. To znaci svakodnevni rad od jedno sat vremena u trajanju 6 meseci. Kurs je za pocetnike, ali ne znaci da je lak i da na njemu ne mogu da nauce nesto novo i bolje upuceni. Cak naprotiv.

E da, sto je najbolje kurs je free wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne morate ici na kurs da bi znali citati rune...

Kao prvo uradite svoje rune, nije fora da se kupe ili tako nesto, jer to onda nisu vase, niste vi unjeli svoju energiju u njih, nego neko drugi...

Ja cu uraditi svoje, samo cekam proljece, da procvjetaju stabla biggrin.gifa:

 

Cypher, kako si ti napravila svoje (ako si)? Sta si sve koristila, koje stablo, cime si ih ugravirala, cime "osvestala" i tako dalje. Interesuje me kako je nastao tvoj set...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odakle da krenem?

Sa runama sam se ''upoznala'' pre jedno pet godina,i to je bio germanski futhark.Koristim ga i danas,ali zanimam se za sve tipove.

Sto se tice porekla runa,postoje razlicita misljenja.Ja cu se ipak drzati onog,koje kaze da su rune verovatno nastale kod germanskih plemena.

Sama rec runa znaci:misterija,tajnovitost-tajna.Drugo izvedeno znacenje jeste:saputati.Svaka runa ima svoje magijsko,horoskopsko,slovno znacenje,izmedju ostalog.Rune su usko povezane sa astrologijom i svako slovo-runa je vezano za odredjeni zodijacki znak,ili za planetu.

Naravno,pet najzastupljenijih tipova su:germanske,svedske,danske,anglo-saksonske i skandinavske rune,iako su rasprostranjene i po drugim delovima Evrope.

Legenda kaze da je rune izmislio Odin,jednooki bog skandinavskog podzemlja.Obesen naglavacke,Odin je na Svetom drvetu Yggdrasilu visio,bez hrane i vode,devet dana i noci.Na taj nacin,on je doziveo spoznaju i formulisao rune.Zato ja po nekom svom pravilu,ne jedem nista 24h pre otvaranja(kad mi je vazan ishod).

Yggdrasil je drvo koje sibolicno povezuje nebo i zemlju.Ima tri korena od kojih se prvi nalazi u zemlji divova,drugi u podzemlju(zagrobnom svetu) a treci u kuci bogova.Tako rune povezuju coveka sa navedenim svetovima.

Odin je jahao na osmonogom konju u pratnji dva gavrana i dva vuka.

Putujuci,lecio je bolesne runama,sebe branio stitom od runa.

Sad svi koji su gledali''the Blairwitch2:book of shadows'' shvataju glupost filma,kad se cela ekipa navodno prestravi zato sto imaju neobjasnjivo urezane rune svuda po telu,a jedna od njih,navodna vikanka,kaze da su na taj nacin ''obelezeni'' i da ce umreti 8O .

U svakom slucaju,nesumnjivo je magijsko poreklo runa.

Prvobitne rune su ostrih oblika zato sto su urezivane u kamen.Sa napretkom civilizacije korisceno je drvo i metal.Danas one mogu biti uspesno napravljene i od tvrdog obojenog papira(pastel je najbolji).Za pocetak,dobro je ogranicavanje na crvenu ili crnu boju podloge.Kasnije je dobro napraviti ih na podlozi u boji koja karakterise vas astroloski znak.

Sto se tice njihovog posvecivanja,mislim da je prilicno glupo to ciniti na vikanski nacin,ili bilo koji vezan za odredjenu religiju,ako joj sami ne pripadate.Zato je najbolje osvestati ih,tj,''napuniti'' snagom i voljom uma-o tome drugom prilikom.Ako ih radite na papiru,graviranje je besmisleno,tako da je najbolje iscrtavanje posebno pripremljenom bojom,tusem...Ja imam svoja pravila sto se tice toga,i o tome isto sledeci put.

Sad stvarno moram da palim,ali rado cu da podelim sve sto znam sa vama. :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cypher, napisala si sve sto bih i ja, samo cu nadodati nesto svoje i jednu "ispravku"...

 

Da pocnem sa tom "ispravkom" kad sam je vec spomenuo... Znaci ja mislim, da bi bilo najbolje da se rune prave od drveta, jer ipak one bi trebalo da oznacavaju Odina u neku ruku, a uglavnom se i prave od drveta, upravo zbog Yggdrasil drveta, na kome je Odin visio devet dana...

Dobro si se sjetila toga iz Blair Witch 2, ja sam skroz zaboravio smile.gif

 

E sada, i nesto moje :roll: smile.gif....

Rune bi trebalo da se prave od drveta (kao sto rekoh), a najbolje bi bilo da se prave od drveta neke vocke, i to u trenutku cvjetanja, jer je tada moc stabla najveca... Otkine se grana stabla, i podijeli na 24 dijela (ne pravi se prazna runa!). naravvno, pozeljno je da se te plocice, na kojima ce biti rune malo uoblice, da lice na nesto smile.gif

Onda je potrebno da se koristi neka od tjelesnih tecnosti osobe koja ce ih koristiti (preferira se krv, ali ako se gadite krvi, ili nesto slicno, onda moze i nesto drugo, kako vama odgovara). Naravno, sve to prati odredjeni ritual u osvestanju (formiranju) runa, koji je predugacak da se ovdje pise, ali ako vas sve to bas BAS interesuje, vjerujem da cete naci vec neke izvore informacija... Takodje bi trebalo da se prizovu Bogovi, i bilo koja druga stvorenja koja zelite da budu prisutna dok osvestavate rune, jer tako ce ta stvorenja ugraditi svoje moci i energiju u rune i bice zauvijek vezani za njih... Nije potrebno, ali je pozeljno da se prizovu Bogovi runa (Odin, Freya, Balder...)...

Takodje, kad se zavrsi citav ritual, potrebno je da odredite za sta ce vam te rune sluziti. Da li za magiju, ljecenje, ili nesto trece...

Ovo je otprilike jako grub i kratak opis svega toga, cisto da vas zaintrigira, pa ako budete imali dalju zelju da radite sa istim, mozete naci sire informacije...

 

Jos nesto oko porijekla Runa... I ja zastupam tezu da su nastale kod germanskih plemena... Futhark je ipak danas najzastupljeniji oblik kod runa... Javljaju se rune i kod Arapa, Turaka, Rusa...

Zanimljive su i Madjarske rune...

Sve rune su dosta slicne, ali opet toliko razlicite smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na kurs "upadas" tako sto te primi ili Milosh ili neki drugi runski "Majstor".

E sad, Mislosh je 100 % haot, te je njegov pristup prilicno u tom smeru usmeren. Mi smo u Vilinosu svojevremeno izbacivali ljude samo zato sto su ubacivali male rituale koje je napisao Thornson recimo. Nije bila moja odluka, vec nekih ljudi iz Norveske i sa Islanda... Licno, ja sam to smatrao ekstremizmom, no... tesko da ce iko od nordijskih ljudi i prihvatiti nekog sa strane da mu prenese znanje. Naravno, mislim na "prave" ne na laznjake. Sa druge strane Milosh-ev pristup je dosta zasnovan na istorijskom ali mu je metodologija post-moderna. Pre pravljenja Runa ja sam sklon da se covek temeljno upozna sa Runama iznutra, odnosno da ga Rune prihvate. Inace su to samo komadi drveta ili kamencici sa nekim sarama po njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nephilime,naravno da se slazem sa tim da rune treba da se prave od drveta,ali,razmisljaj ovako:i papir se pravi od drveta isto 8O :wink:smile.gif .

Salim se.Ja to gledam ovako:ako si ti potpuno predan radu sa runama,one ce ti uzvratiti makar bile napravljene na papiru.(govorim iz iskustva).

Da bi se postigla bliskost sa runama,treba ih sto cesce dodirivati i gledati.Drzite ih na posebnom mestu.U zavisnosti od toga kako se vi ponasate prema njima,zavisi i rezultat koji one daju.Ako ih pravite od drveta,dobro je za to koristiti drvo ciji plod volite da jedete(zato sto vec imate podsvesnu povezanost bas sa njim).Pri tom,ne mislim na banane ili pomorandze,vec na plodove naseg podneblja.

Taj deo o ''telesnim tecnostima'' sam i htela da napisem,ali sam ostavila za kasnije(da ne pomisle ljudi da sam luda 8O ).Svaka cast za hrabrost :wink: .

Ovako pripremljene rune koriste se iskljucivo za divinaciju(proricanje),a ne za druge svrhe.

Ja imam veliki problem sa ''prizivanjem bogova''/licni problem,uvek mi opadne koncentracija.Zato u bilo kojim delovanjima,za koje je potrebno tako nesto,koristim svoju energiju i snagu uma.Ako nekog zanima postupak,objasnicu ga,napominjem da se moze koristiti u razne svrhe.

Vec sam u jednom od svojih postova spomenula Letonske rune.Pa da malo objasnim:to su spisi sa magicnim krugovima,veoma usko povezani sa astrologijom.Najvecu moc postizu pravilnim izgovaranjem tekstova (napisanim na nepoznatom jeziku,radi se na desifrovanju)u odredjeno vreme,pod uticajem psihoaktivnih supstanci koje ucesnici prave sami.Velika je povezanost sa ''jahacima apokalipse'',i postupak je veoma opasan.To radi ekipa koja nije odavde-i vise ne smem da kazem,Morgane eto odgovora 8)

Najbolja upotreba runa napravljenih od papira je ako nesto izricito zahtevate od njih u toku divinacije.Da bi se to ostvarilo,one se moraju unistiti,najbolje zapaliti.Sto znaci da se posebno prave za takva izvodjenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, u pravu si, i papir se pravi od drveta smile.gif

 

Sto se tice tjelesnih tecnosti, kontam da ako ljudi vec dolaze da vide nesto o runama, nece se gaditi takvih stvari wink.gif. (evo sada prave gadosti): Muskarci, ako vam se ne trosi krv na rune, mozete koristiti svoju spermu smile.gif, a zanimljiv je i dio kako zene koje su u menstrualnoj dobi mogu staviti krv na iste smile.gif.... Ovo je stvarno gadno, ali valjda zakljucujete i sami ostatak smile.gif

Sto se tice dijela oko "prizivanja bogova", pokusaj da im ponudis nesto (mljeko, vino...) mozda se osjetis malo rasterecenija, pa ti samim tim i koncetracija bude veca...

 

Zanimljivo je to sto pricas za Letonske rune... Ako mozes nesto poblize da mi objasnis preko pp, bio bih ti dosta zahvalan (privukao me onaj dio kad kazes da ne smijes dalje govoriti.... runa - mistika smile.gif)...

 

Meni na zidu sobe (na drvenom stubu) stoje urezane rune Uruz, Algiz, Sowilo i Othala... Oni koji znaju sta znace, znaju zasto sam ih urezao (uz mali ritualcic biggrin.gif)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice tjelesnih tecnosti, kontam da ako ljudi vec dolaze da vide nesto o runama, nece se gaditi takvih stvari wink.gif. (evo sada prave gadosti): Muskarci, ako vam se ne trosi krv na rune, mozete koristiti svoju spermu smile.gif, a zanimljiv je i dio kako zene koje su u menstrualnoj dobi mogu staviti krv na iste smile.gif....    

Sve sto cu reci:Muskarci,vodite racuna kad ste u drustvu devojke koja je u napomenutom periodu.Sami sebi kuvajte kafu-i ne okrecite joj ledja dok vam je solja puna 8O !

Eto malo ''narodnih'' vradzbina.........

Koliko god da je odvratno--neki to rade,a sto je jos gore-DELUJE 8O

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni na zidu sobe (na drvenom stubu) stoje urezane rune Uruz, Algiz, Sowilo i Othala... Oni koji znaju sta znace, znaju zasto sam ih urezao (uz mali ritualcic biggrin.gif)...

8O

Vidim da i devojke,u neku ruku,treba da paze s tobom..........

Mozda vama,momci, ipak i nije bio potreban onaj moj savet od malopre.......

:wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice tjelesnih tecnosti, kontam da ako ljudi vec dolaze da vide nesto o runama, nece se gaditi takvih stvari wink.gif. (evo sada prave gadosti): Muskarci, ako vam se ne trosi krv na rune, mozete koristiti svoju spermu smile.gif, a zanimljiv je i dio kako zene koje su u menstrualnoj dobi mogu staviti krv na iste smile.gif....    

Sve sto cu reci:Muskarci,vodite racuna kad ste u drustvu devojke koja je u napomenutom periodu.Sami sebi kuvajte kafu-i ne okrecite joj ledja dok vam je solja puna 8O !

Eto malo ''narodnih'' vradzbina.........

Koliko god da je odvratno--neki to rade,a sto je jos gore-DELUJE 8O

PA NEMOJ SAD DA ME PROVALJUJES SVIMA! biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice tjelesnih tecnosti, kontam da ako ljudi vec dolaze da vide nesto o runama, nece se gaditi takvih stvari wink.gif. (evo sada prave gadosti): Muskarci, ako vam se ne trosi krv na rune, mozete koristiti svoju spermu smile.gif, a zanimljiv je i dio kako zene koje su u menstrualnoj dobi mogu staviti krv na iste smile.gif....    

Sve sto cu reci:Muskarci,vodite racuna kad ste u drustvu devojke koja je u napomenutom periodu.Sami sebi kuvajte kafu-i ne okrecite joj ledja dok vam je solja puna 8O !

Eto malo ''narodnih'' vradzbina.........

Koliko god da je odvratno--neki to rade,a sto je jos gore-DELUJE 8O

PA NEMOJ SAD DA ME PROVALJUJES SVIMA! biggrin.gif

smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pih..ta vlashka/seljachka magija je katastrofalna..mozhda deluje, ali meni je to tako gadno i detinjasto. Shta znachi svidja mi se neka devojka, i uzmem prsten i pogledam kroz pun mesec pa u nju pa stavim prsten na ruku i ona cje se zaljubiti..

Upotrebom te vlashe/narodne magije se koristi najnizha astralna energija koja mozhe da utiche samo na debile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...