Jump to content

Istorija domaće metal scene


Veles

Recommended Posts

Treba mi pomoć oko pisanja ove teme pa bih vas zamolio da i date predloge od kojih bandova da počnem kao i popis svih naših metal bandova (bez obzira da li su aktivni ili ne). Znači početi od starih heavy(ne hard rock i sl.) pa do današnjih pravaca i poznatih bandova (čisto nabrojavanje ništa više da se je ne bih mučio :mrgreen: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

RS

Parastos, Annabel Lee, Recall, Interfector, Progressor, Korbach

 

YU

Tornado, Alogia, Diluvium, Enjoy Sarma, Amentes, Averna, May Result, Psychoparadox, Alister, The Stone, Maroth, All My Sins, Philosophy Smile, Azazel, Necrophobia, Draconic, Punished, Number One, Simargal, Seansa, Amon Din, Scared, Mindcrime, MAD Goya, Duh Predaka, Amrantha, Abonos, Cobi's Death, Pathological Splatter, Kolac, Kramp, Anestezija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scissorse, jak si biggrin.gif

 

Ali, ako ti treba istorija scene, moraces ici malo ranije:

PERGAMENT na prvom mestu, pa RAPID FORCE, BLOODBATH, DEMONIAC, HELLER, BOMBARDER, ARMAGEDON... sad sam mrtav umoran, ne mogu da se setim vise, ali pisacu sutra jos... biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto Pergament ispred Hellera kad je Heller svirao pre Pergamenta. Potom, Bombarder je bilo obicno seljacenje - lik sa poklopcima od tomi majoneza na gornjaku bez rukava, a tekstovi u stilu "Kuga i cuga su dva najbolja druga" ? Gledao sam ih uzivo - pocetak sa "Dje ste spidasi i sl? Mislim to je bilo gore do Divljih jagoda.

A u Sarajevu kad je pevac skakao u publiku a svi se izmical i pa se lik razlepljivao po podu zajedno sa poklopcima od majoneza i brcinama - ko god je normalan gledao nije znao da li da se smeje ili da place. To sto je Kole njih protezirao, zajedno uz novosadsku Anatemu koja je bar muzicki bila jako dobar bend za svoje vreme, umesto Hellera koji je mogao da napravi svetsku slavu jer su bili dobri i muzicki i po pitanju imidza jeste sasvim druga prica. Ali to govori o njemu i o tome koliko je on u stvari celu tu stvar zapravo sahranio. Dakle, manite se Bombardera posto je to samo jedna ruzna mrlja prostakluka u ovoj istoriji koju spremate i bolje je da se zaborave...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ces da pises istoriju, valjda treba poceti od davnih vremena:

POP MASINA/ROCK MASINA

Prvi pravi i dobri heavy metal bend iz Srbije

Robert Nemecek-bass,glas

Zoran Bozinovic-gitara,glas

Vidoja Dzindzer Bozinovic-gitara

Vladan Dokic-bubnjevi

Albumi:Rock Masina, Izrod na granici,

U pesmi Izrod na granici koriscen je snimak glasa Alistera Crowley-ja.

Pop masina/ Put ka suncu, Kiselina

Nemecek i Bozinovic su razbijali i bukvalno gitare na sceni, sto je izazivalo zgrazavanje tadasnjeg establishmenta sedamdesetih.

Ako pises o staroj yu-sceni

onda su Atomsko skloniste nezaobilazni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto Pergament ispred Hellera kad je Heller svirao pre Pergamenta. Potom, Bombarder je bilo obicno seljacenje - lik sa poklopcima od tomi majoneza na gornjaku bez rukava, a tekstovi u stilu "Kuga i cuga su dva najbolja druga" ? Gledao sam ih uzivo - pocetak sa "Dje ste spidasi i sl? Mislim to je bilo gore do Divljih jagoda.

A u Sarajevu kad je pevac skakao u publiku a svi se izmical i pa se lik razlepljivao po podu zajedno sa poklopcima od majoneza i brcinama - ko god je normalan gledao nije znao da li da se smeje ili da place. To sto je Kole njih protezirao, zajedno uz novosadsku Anatemu koja je bar muzicki bila jako dobar bend za svoje vreme, umesto Hellera koji je mogao da napravi svetsku slavu jer su bili dobri i muzicki i po pitanju imidza jeste sasvim druga prica. Ali to govori o njemu i o tome koliko je on u stvari celu tu stvar zapravo sahranio. Dakle, manite se Bombardera posto je to samo jedna ruzna mrlja prostakluka u ovoj istoriji koju spremate i bolje je da se zaborave...

 

Konacno da neko prizna sta stvarno oseca prema ovoj bedi koja se naziva metalom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto Pergament ispred Hellera kad je Heller svirao pre Pergamenta. Potom, Bombarder je bilo obicno seljacenje - lik sa poklopcima od tomi majoneza na gornjaku bez rukava, a tekstovi u stilu "Kuga i cuga su dva najbolja druga" ? Gledao sam ih uzivo - pocetak sa "Dje ste spidasi i sl? Mislim to je bilo gore do Divljih jagoda.

A u Sarajevu kad je pevac skakao u publiku a svi se izmical i pa se lik razlepljivao po podu zajedno sa poklopcima od majoneza i brcinama - ko god je normalan gledao nije znao da li da se smeje ili da place. To sto je Kole njih protezirao, zajedno uz novosadsku Anatemu koja je bar muzicki bila jako dobar bend za svoje vreme, umesto Hellera koji je mogao da napravi svetsku slavu jer su bili dobri i muzicki i po pitanju imidza jeste sasvim druga prica. Ali to govori o njemu i o tome koliko je on u stvari celu tu stvar zapravo sahranio. Dakle, manite se Bombardera posto je to samo jedna ruzna mrlja prostakluka u ovoj istoriji koju spremate i bolje je da se zaborave...

 

Konacno da neko prizna sta stvarno oseca prema ovoj bedi koja se naziva metalom.

 

A sta mislite, ako je to istina, zasto je onda u Bombarderu Jaksa (Abonos), Adimiron (The Stone) ???

Nisam ni ja neki ljubitelj tog benda, ali pojedini ljudi koji se i te kako razumeju u metal se kunu u njih. Stoga ih ne treba nipodistavati.

 

A Pergament sam stavio na prvo mesto iz razloga sto su oni po meni najbolji metal bend bivse YU.

 

A zaboravio sam spomenuti i Sanatorium i Drinking Skull, i opet kazem, bez obzira da li se oni nekome svidjaju ili ne, ti ljudi su ipak svirali, i ostvarili neki uspeh, inace mi sad ni ne bi znali za njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bombarder je jedini bend koji sam od pocetka do kraja ispostovao na H'n'H festu. Upravo su snimili PETI album, pa nek se neki drugi domaci metal bend pohvali time. Definitivno jedan od najiskrenijih bendova.

 

Nije kvantitet, vec kvalitet, Invictuse. Ok je da se ukusi razlikuju i postujem tvoj i Nebojsin ukus, ali za mene je Bombarder jedan od onih bendova koji obezvredjuju sve pokusaje metala kao zanra da postane postovan i ravnopravan sa ostalim kvalitetnim muzickim izrazima. Znas i sam kako se gleda na metal muziku. Smatram da ovakvi bendovi snose najveci deo krivice za takve stavove. Sta moze da pomisli neko van metala kada cuje ovakve tekstove, sem da smo svi pijana i drogirana stoka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bombarder je jedini bend koji sam od pocetka do kraja ispostovao na H'n'H festu. Upravo su snimili PETI album, pa nek se neki drugi domaci metal bend pohvali time. Definitivno jedan od najiskrenijih bendova.

 

Nije kvantitet, vec kvalitet, Invictuse. Ok je da se ukusi razlikuju i postujem tvoj i Nebojsin ukus, ali za mene je Bombarder jedan od onih bendova koji obezvredjuju sve pokusaje metala kao zanra da postane postovan i ravnopravan sa ostalim kvalitetnim muzickim izrazima. Znas i sam kako se gleda na metal muziku. Smatram da ovakvi bendovi snose najveci deo krivice za takve stavove. Sta moze da pomisli neko van metala kada cuje ovakve tekstove, sem da smo svi pijana i drogirana stoka?

BRATE,NE MISLIM DA METAL UOPŠTE TREBA DA POKUŠAVA DA BUDE RAVNOPRAVAN SA OSTALIM KVALITETNIM MUZIČKIM IZRAZIMA SAMIM TIM ŠTO JE VEĆ NAJKVALITETNIJI!BOMBARDER NIJE NAJSJAJNIJI ,TO JESTE TAČNO ALI SE MORA U OBZIR UZETI VRIJEME KADA SU ONI POČINJALI(A TADA SU BILI JEDINI SPEED METAL BEND U SARAJEVU I ŠIRE,ZNAM IZ POUZDANIH IZVORA).U MORU' CRVENIH JABUKA',NISU NI IMALI GDJE DA SNIME ALBUM SA DOBROM PRODUKCIJOM,A ONI SU IPAK PROTIV SVIH SNIMALI I SVIRALI KAKO GOD SU MOGLI I UGRADILI SVOJE IME U TEMELJE YU METAL SCENE.ZBOG TOGA SE MORAJU POŠTOVATI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BRATE,NE MISLIM DA METAL UOPŠTE TREBA DA POKUŠAVA DA BUDE RAVNOPRAVAN SA OSTALIM KVALITETNIM MUZIČKIM IZRAZIMA SAMIM TIM ŠTO JE VEĆ NAJKVALITETNIJI!

 

Najkvalitetniji? Poslusaj malo Baha, recimo branderburske koncerte.

ČOVJEČE KAKO MOŽEŠ POREDITI NEŠTO SA KLASIKOM DANAS.TEK ZA 200 GODINA,KAD NI TI NI JA NE BUDEMO MEDJU ŽIVIMA,ZNAĆE SE PRAVI ODNOS SNAGA IZMEDJU METAL KOMPOZITORA I BAHA,VIVALDIJA,WAGNERA ILI RECIMO MOCARTA,ŠUBERTA,BRAMSA...

ZAR MISLIŠ MOŽDA DA SU HARRIS,ILI TURILLI,HANSEN,ROMEO,SAMMET...,NIGHTWISH,SHADOW GALLERY,DREAM THEATER,TRISTANIA,EMPEROR,FORGOTTEN SILENCE,OPETH,DEATH,CRADLE OF FILTH,PA I PINK FLOYD(MADA NISU METAL)... NIŠTAVNI U ODNOSU NA BAHA.ONI SU PONOS NAŠE GENERACIJE,A NE NEKO KO INTERPRETIRA VEĆ POMENUTE VELIKANE.INAČE,NEMOJ POGREŠNO DA ME RAZUMIJEŠ,JA SLUŠAM I OBOŽAVAM BAHA,ALI TI TVRDIM DA U NJEMU NIŠTA VIŠE NE UŽIVAM NEGO U RHAPSODY,NIGHTWISH ILI DEATH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao klinja sam na NS Plusu gledao emisiju "Hard metal video magazin"i tada sam tamo mogao videti Bloodbath(koji me ne interesuje),Psychoparadox,Demoniac i ostale domace bendove od kojih mi je pola ocajno zvucalo.Ono sto mene zanima je gde bih mogao da nabavim neke snimke grupe Demoniac?Oni su mi bas pristojno zvucali u to vreme,pa bih zeleo da se malo podsetim kako su svirali.

Sto se tice grupe Bombarder,ne bih mogao da ih slusam ni mrtav.Sramota me je kada cujem koliko losu muziku prave tako matori ljudi koji kao sviraju neki metal.Isto vazi i za Kraljevski Apartman.

Od sadasnje scene mi se svidjaju Alogia,Southern Storm(ono sto sam cuo),Psychoparadox,Tornado,Mindcrime,Alister.Bendovi od kojih mnogo ocekujem,a nisam ih slusao su:Draconic i Interfector.Bend koji me dosta interesuje,a nikako da skupim neki detaljniji podatak je Moon Dive koji sam nekoliko puta cuo na Demo Express Top listi.

Od instrumentalne muzike izdvajam Borka Mitica i Banete Jelica.

Nije nam ova scena tako ni losa kad malo bolje razmislim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

RS

Parastos, Annabel Lee, Recall, Interfector, Progressor, Korbach

 

YU

Tornado, Alogia, Diluvium, Enjoy Sarma, Amentes, Averna, May Result, Psychoparadox, Alister, The Stone, Maroth, All My Sins, Philosophy Smile, Azazel, Necrophobia, Draconic, Punished, Number One, Simargal, Seansa, Amon Din, Scared, Mindcrime, MAD Goya, Duh Predaka, Amrantha, Abonos, Cobi's Death, Pathological Splatter, Kolac, Kramp, Anestezija

Btw. RS APOCALYPSE!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najkvalitetniji? Poslusaj malo Baha, recimo branderburske koncerte.

 

Dobro, mozda nije najkvalitetniji pravac, ali definitivno jeste NAJISKRENIJI.

 

I ne mozes da poredis uslove koje imaju metal bendovi, sa uslovima koje su imali klasicni izvodjaci...

 

I da, definitivno RS - Apocalypse. Ne smeju biti zaboravljeni biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najkvalitetniji? Poslusaj malo Baha, recimo branderburske koncerte.

 

Dobro, mozda nije najkvalitetniji pravac, ali definitivno jeste NAJISKRENIJI.

 

I ne mozes da poredis uslove koje imaju metal bendovi, sa uslovima koje su imali klasicni izvodjaci...

 

biggrin.gif

biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa: biggrin.gifa:

I ne smijemo zaboraviti da je Bah otkriven tek 100 godina poslije svoje smrti kao genijalni kompozitor.A iz naseg vremena necemo imati koga pamtiti osim onih koje sam vec pomenuo(izvinjavam se sto sam zaboravio KAMELOT i CONCEPTION),ne racunajuci neke rokere koji su iznjeli revoluciju na svojim plecima,da ih sad ne nabrajam.Svako vrijeme ima svoje genijalce.Bah i Mocart nisu isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...

Zaboravili ste na Mortuary i Dead Jocker a fantom koji uporedjuje klasiku sa metalom je icon_confused.gificon_confused.gificon_confused.gif .Klasika je nesto najkompleksnije sto je covecanstvo imalo a i dalje ima kompozitora koji su"ZIVI".Ako nesnas raspitaj se malo izgleda da si suvise mlad za ozbiljno razmisljanje.Bez uvrede ali laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...