Jump to content

Istorija domaće metal scene


Veles

Recommended Posts

Svi spomenuti bendovi su kreirali tadašnju metal scenu , svako na svoj način , nije bitno kako , kada i gde , to je nepobitna činjenica , a kvalitet je postojao , ljudi su imali bolje uslove za rad , više novca za opremu ... Al i danas se naši bendovi trude koliko im mogućnosti dozvoljavaju da prate taj neki trend , mnogi od njih su uspešni i poznati van granica naše zemlje , što je sjajna stvar . Veoma je važna podrška za opstanak benda , scene , metal muzike u globalu . Neko će reći šta ovaj lupeta , al mislim da sam donekle u pravu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste malo oftopik ali pošto je pominjana Enjoy Sarma, da li neko zna šta se dešava sa bendom Crash, u kojem su svirali neki članovi Sarme? Gledao sam ih jednom u Domu omladine, svirali su obrade raznih stranih hitova i baš su pokidali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 years later...

Mene zanima da li bi neko stariji mozda mogao da mi kaze za neke startije bandove sa kraja osamdesetih i pocetka devedesetih koji su bili nekog lokalnog karaktera,mozda snimili neki demo/promo ili nisu ili su mozda imali neku svirku..Samo po imenu ako se seca..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam Kozeljnik je imao neki band Nefas se zvao i kaze barem u onom cuvenom intervju za Mex da je imao svirke sa njima tako da pretpostavljam na toj svirci svirao jos neko :D

 

Mikica iz Bethor-a je imao isto neke druge bandove poput Grimorium Verum i Leponexx ako sam u pravu.

 

Bas me zanima da li su neki od tih bandova ostavili neki utisak na nekoga.Takodje me jako zanima koje prvi put u Srbiji svirao black metal?Da li je to bio Introitus?Da li postojao jos neki black band u to vreme 89/90 kod nas..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Takodje me jako zanima koje prvi put u Srbiji svirao black metal?Da li je to bio Introitus?Da li postojao jos neki black band u to vreme 89/90 kod nas..

 

HELLER. To što su svirali na toj ploči iz '89 se tada nazivalo i "black metalom", pre svega zbog "satanističkih" tekstova. Doduše, danas većina to vidi samo kao thrash.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јбт како је тај интроитус био добар бенд.Ни дан данас не могу да прежалим што нисам пре неколко година купио диск у Мамуту ондашњем за неке смешне паре.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene zanima da li bi neko stariji mozda mogao da mi kaze za neke startije bandove sa kraja osamdesetih i pocetka devedesetih koji su bili nekog lokalnog karaktera,mozda snimili neki demo/promo ili nisu ili su mozda imali neku svirku..Samo po imenu ako se seca..

Hypnosic

 

https://www.youtube.com/watch?v=phl2b8Nf8AY

Edited by igoraki
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Svarog

Overdose

Dažd

Hazarder (vode se kao bend iz Zagreba, ali je jedan od članova iz Beograda)

The Stone

 

+ako se Hazarder ne računa, onda:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Draconic (trendseteri metala, iako su ubrzo posle pali u zaborav) :cry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

kada biste morali sastaviti listu od 5 najbitnijih domacih METAL bendova (bez obzira da li postoje trenutno ili ne), kakav bi vas izbor bio? dajte imena...

 

Svoje omiljene bendove bih mogao navesti, ali ovde se traze najbitniji. To bi mi vec bilo itekako tesko da izdvojim, jer po kom osnovu najbitiniji? Po uticaju na scenu i na kasnije bendove, po visokim dometima svojih albuma, po proboju na inostrano trziste? :)

Generalno gledano, na ovaj ili onaj nacin, veoma bitni su i Heller i Bombarder i Pergament, pa onda Divlje jagode, pa onda i Bloodbath i Rapid Force i Svarog, pa Introitus, pa May Result, pa i Alogia i K. Apartman, i Southern Storm i Tornado, pa onda i Consecration i The Stone i Forever Storm i Burning Circle i tri tacke, da ne kazem dopisati po zelji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim metal bandova kao sto su Heller i Bombarder koji i danas vaze za apsolutni kult na domacoj metal sceni,mislim da se bez preterivanja moze reci je The Stone ostavio i dalje ostavlja najveci trag u istoriji scene.Bilo je dosta bandova ali The Stone je nas najveci metal band svih vremena.Uopste Kozeljnik je realno legenda nase scene.A najveca nesreca srpske metal scene je sto nismo imali vise ljudi kao sto je on,koji su bili spremni da isprate taj put.

 

Tek u poslednje vreme sam poceo da shvatam ono sto me je uvek nerivalo kada Kozeljnik kaze da mi nemamo metal scenu,danas tek vidim koliko je covek bio u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tamo početkom 00-ih mi se čini da je May Result bio jače ime nego The Stone, posle se to malo preokrenulo

 

inače nemam pojma za ovu listu najbitnijih, verovatno bi top 3 bili Bloodbath, The Stone i Alogia (što jes jes, jebiga), i dodati još Heller i Bombarder koji su, što bi rekao Demon Seed, bili više uticaj nego kvalitet :D

 

kad bih pravio listu mojih favorita to bi izgledalo podosta drugačije (Svarog i Simargal <3) ali za ove mi se čini da su sveukupno najviše uticali na raju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i May Result je ostavio sigrno veci trag nego sto recimo Simargal koji je bio dobar band ali nije uspeo da napravi od sebe ime ni u zemlji a kamoli u inostranstvu.

 

Bombarder

Heller

May Result

The Stone

Psychoparadox

 

To su nasi kultovi a od toga je ipak The Stone najveci srpski metal band koji stoji rame uz rame i sa evropskim metal bandovima,barem sto se underground-a tice.

 

Ostali kao sto je Infest ce svakako ostaviti traga u buducnosti jer se radi o mnogo mladjim ljudima od Kozeljnika/Nefasa i te ekipe.

 

Ostali su tu i tamo samo prosli scenom,ostavili trag ali nikad nisu postigli ono sto je Kozeljnik sa svojim bandovima postigao na domacoj i evropskoj metal sceni.Siguran sam da je za to bilo potrebno zrtvovati mnogo toga da bi se to postiglo.

 

Kako stvari danas stoje tesko da ce se uskoro pojaviti band takvog kalibra i karijere kod nas.Mozda taj put nastave Infest i Space Eater ili recimo Zloslut oni mi lice na neku osovinu buduce metal scene.

 

Ja ne znam da li gresim ali mi se recimo cini da na domacim metal svirkama koje kako kad posetim i nema klinaca od 15/16 godina kao sto mo mi isli kad je svirao taj isti May Result ili The Stone.

 

emancipacija metalaca je unistila scenu :mhihi:

 

Daleko od toga da mislim naravno da Simargal i Sacramental Blood nisu kvalitetni bandovi i da nemaju svoje ime u istoriji metal scene,mada Sacramental Blood jos radi.Svakako su kvalitetniji i od Bombarder i Heller ali su ova dva ipak bili uticajniji.

 

Realno Heller-ov comeback je bio velika stvar,kao i onaj koncert u Bozidarcu,sad vec i sa ovim novim pesamama,i nije to to.

 

Ali mislim da je Zloslut band koji ce da jebe kevu i koji moze u buducnosti da zameni The Stone/May Result.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...