Jump to content

Istorija domaće metal scene


Veles

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

zna li neko, ovo je nas bend, zar ne? ne mislim na atlantidu koju svi znamo

 

http://www.youtube.com/watch?v=5NwimDVDoSo

Videh ovo sad slučajno, sa zakašnjenjem... Hahahahaha, gde si brate to iskopao :D

 

U Atlantidi je pevao Miša Marjanović, rođeni brat Ljube Marjanovića iz Demoniac-a. Imao sam tada u rukama taj singl ili EP šta je već bio... ali se danas ne sećam da li su ga snimali isti ljudi koji su se posle slikali. Vidim na tube-u da su se u to vreme na TV gostovanjima slikali Miša, za gitarom je pokojni Proka (koji je posle svirao sa Lana i Aldo), za bubnjevima je Hogar koji je posle svirao u raznim tezga varijantama, i na bas gitari je Alek iz grupe Pussycat. Ljuba je posle želeo da bude domaći Džiboni pa je snimio neki album na kom sam mu ja odsvirao gitare. Ne znam koliko je uopšte taj bend stvarno bio aktivan, mislim da su oni to nešto pokušali i odustali posle dve tri godine.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Pozdrav ljudi.

 

Ako moze neko da mi pomogne oko nekih stvari.Studiram video dizajn pa sam za zavrsni rad resio da napravim kratak dokumentarac o extreme srpskoj metal sceni.Ako ima nekih starijih metalaca na forumu ili mladjih koji su upuceni pa da mi odgovorite na par pitanja.(ovo extreme je za zavrsni rad,dakle o thrash,death,speed,black,doom metalu)

 

Ovaj skolski rad planiram da mi posluzi kao osnova za pravljenje jednog ozbiljnog dokumentarca kasnije o srpskoj metal sceni.

 

Dakle

 

Kog datuma je odrzana Balkan Horror Opera u Domu Omladine?Koji su bandovi nastupali i da li mozda neko ima sliku plakata za taj fest?

 

Koji su jos bili festivali u Srbiji i gde su najcesce odrzavale svirke?I koji su bandovi dolazili kod nas(ex-yu tada) i da li su nasi bandovi odlazili tada u inostranstvo da sviraju?Ovde mislim na period od sredine 80-tih do sredine 90-tih.

 

Koji su fanzini i magazini izlazili u to vreme i da li neko moze da okaci neke skenirane stranice tih zinova u kojima se podrzava domaca metal scena(intervjui sa bandovima,izvestaji sa svirki,recenzije)

 

Ko je zapravo cinio aktivno jezgro scene sredinom 80-tih do sredine 90-tih.

 

Gde su se okupljali metalci u to vreme i gde su odrzavale svirke najcesce?

 

Snimaka imam dosta sa youtube ali ako neko ima neki jos snimak ako moze da postavi.

 

Takodje slike ako neko ima koje ste vec kacili ili koje nista na temi ovde posto ne mogu da vidim slike na temi.

 

Gde je bio centar metala tada da li je to bio Beograd ili neki drugi grad.

 

I za kraj koji su bili problemi metalaca tada sa okolinom i kako je okolina gledala tada na pojavu metalaca u Srbiji to jest na prostoru bivse Jugoslavije.

 

 

Za sada kao sto sam napisao imam dosta snimaka sa youtube,uglavnom mi trebaju slike pa ako neko voljan da ih podeli bio bih mu jako zahvalan.

 

 

Bilo kakva informacija je takodje dobrodosla bilo da se radi o nekom underground bandu koji nije bio toliko poznat ili bilo sta drugo.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.metal-archives.com/search/advanced/searching/albums?bandName=&releaseTitle=&releaseYearFrom=1970&releaseMonthFrom=01&releaseYearTo=1996&releaseMonthTo=12&country=RS&location=&releaseLabelName=&releaseCatalogNumber=&releaseIdentifiers=&releaseRecordingInfo=&releaseDescription=&releaseNotes=&genre=#albums

 

Ovo nije loše polazište, kontam da si već kopao, al' eto ako nisi, nije im loš advanced search

 

 

Prvi bm su nam Introitus, May Result i Bethorov Leponnex :D

 

Bilo je po forumu po malo od svega što si pitao, nadam se da će da se iscimaju ljudi koji gaje materijale na hardu da ti pripomognu, srećan rad! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala sto si se javio.

 

Gledao sam ovu temu i jos jednu "kultovi devedesetih" pa ne znam da li postoji jos neka sem jedne koja se bavi HC,Crust i Punk scenom sto mi u ovom trenutku nije vazno.

 

Zato sam i pitao za slike,posto su nestale.Ja sam se malo cimao i nasao neke slike po Face stranicama bandova i nesto malo sa nekih sajtova sto sam uspeo da nadjem.

 

Imam vremena jos 7 meseci pa polako za sada samo prikupljam "sirovi materijal" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kog datuma je odrzana Balkan Horror Opera u Domu Omladine?Koji su bandovi nastupali i da li mozda neko ima sliku plakata za taj fest?

 

 

27. i 28. maja 1994. održana Balkan Horror Opera, od poznatijih bendova svirali Bloodbath, Rapid Force, Demoniac, Dead Joker, Necrophobia, Svarog, Sanatorijum itd.

 

Pre toga, 89-e održan prvi Yu Metal Attack, tada su nastupili Heller, Bombarder, Annathema, Pergament.. sledeće godine održan drugi YuMA (na otvorenom prostoru, i ogromnim brojem posetilaca), tada su svirali Sarcasm, Demoniac, Bloodbath, Epidemic Zone itd.

 

Izuzetnu ulogu za promociju metala na ovim prostorima su imali ljudi (Polzovići preciznije :bigblue: ) iz Exsplosive recordsa (počeli sa radom 84.), naime pored fanzina (kasnije časopisa - Hard Metal), imali su radio emisiju Hard & Heavy Special na radio Ns, a kasnije 92. i TV emisiju, koliko se sećam ona se emitovala (vrv sa prekidima) sve do neke 2000-e. Takodje, odgovorni su i za dosta metal koncerata u srbiji (Napalm Death, At the Gates, Cannibal Corpse, Pro-Pain), kao i za gorepomenute Festivale i naravno za izdavanje albuma većine ovih bendova koji su na njima nastupali.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

TV emisiju, koliko se sećam ona se emitovala (vrv sa prekidima) sve do neke 2000-e.

 

Тачније до 24. марта 1999. Последњу емисију сам одгледао вече пре бомбардовања. Касније су сјебали зграду телевизије НС па је практично било и немогуће снимати било шта.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

posle bombardovanja su vrteli dve epizode u beskonačnost, baš onu sa Balkan Horror Operom i jednu sa spotovima tipa Metallica, Pantera, Slayer, Sepultura...

 

Ја после те последње коју сам навео нисам нити једну више гледао. Који је култ био тај НС плус канал јбт. Тад није било ни интернета ни свих ових срања где су ти информације на извол`те па сам једва чекао тај један дан у недељи (понедељак је био колко се сећам) да видим шта има ново у свету метала хаха. Ево сад ме баш ухвати нека носталгија за тим временима.Тад сам вртео касете у недоглед. А све сам куповао у феликсу или код скца на оним тезгама. Ни дискова,ни јутуба... Милина у Бога :haha:.

Ех каква су то блажена времена била...

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji su fanzini i magazini izlazili u to vreme i da li neko moze da okaci neke skenirane stranice tih zinova u kojima se podrzava domaca metal scena(intervjui sa bandovima,izvestaji sa svirki,recenzije)

Izlazio je Hard Metal pocetkom 90-ih, vrlo kvalitetan mag za ono vreme, a i po nekim danasnjim standardima.

 

Gde su se okupljali metalci u to vreme i gde su odrzavale svirke najcesce?

U Beogradu se izlazilo ispred Ruskog Cara, zatim Masinac, KST, Akademija itd... Sviralo se u Bunkeru, Bozidarcu, KST, povremeno Akademija, itd...

 

I za kraj koji su bili problemi metalaca tada sa okolinom i kako je okolina gledala tada na pojavu metalaca u Srbiji to jest na prostoru bivse Jugoslavije.

Nikakvih problema, gledali ih ljudi kao bogove, zenske volele, sve normalno... ne racunajuci policiju. Bar su meni ljudi tako pricali. Tek kasnije, sa pojavom turbo sabanerije nastaju problemi, no oni su imali problema i sa samima sobom, tako da to je neka deseta prica.

Do raspada SFRJ traje jedan vremenski period, posle toga (od 91-92) sve se radikalno menja nagore.

 

Mada, dobar deo ovoga znam iz prica neke starije ekipe, nisam bas toliko mator :bigblue: , tako da ostaje prostora za korekcije.

I da, NS Plus. Ta emisija na NS Plus-u je bila bogotac :da:

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ta emisija bila ubedljivo nešto najbolje što se ikada emitovalo kod nas, a da ima veze sa muzikom (htedo da napišem sa metalom, ali i ovako je realno :bigblue:).

Zbog te emisije sam se i navuko na ekstremnije pravce (pre toga sam uglavnom slušao treš i hevi), tu sam prvi put video spotove i lajv snimke Deatha, Morbida, Corpsa, Napalma, Entombeda itd. stvarno su imali pun kurac što spotova, što koncerata, koji su mogli preko njih i da se naručuju, i dalje imam 5-6 video kaseta sa njihovim stvarima.. da uključujući i dokumentarce, nažalost neke kasete sam dao nekome i više ih nisam video jbg.

 

Bili su daleko bolji od one Jadrankine emisije na studiju B, ona uglavnom vrtela samo komercijalne bendove (metallica, sepultura, slayer, pantera, megadeth..), mada i to je bilo super u odnosu na današnje vreme, kad nema bukvalno ništa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...