Jump to content

Extol


SixStepsOnTheMoon

Recommended Posts

Extol++1998.jpg

 

______________________________________________________________________________

 

Diskografija :

 

Embraced (demo) - 1997

Burial - 1998

Mesmerized (EP) - 1999

Undeceived - 2000

Paralysis (EP) - 2001

Synergy - 2003

The Blueprint Dives - 2005

 

_________________________________________________________

 

 

Jedan od bendova koji ima svoj skroz jedinstven zvuk, nešto što se ne ponavlja,ne kopira,nešto što bježi od svakodnevne metal monotonije i kalupa.Već su se svojim prvim albumom izdvojili na sceni i tu originalnost su sačuvali do zadnjeg albuma iz 2005-te godine.Na radost svih onih koji su prepoznali tu originalnost, Extol se posle 7 godina okupio i uveliko rade na albumu.Zvanično su tri člana benda tu: jedan od osnivača, bubnjar David Huvsik, vokalista Peter Espevoll i gitarista Ole Borud.

 

Inače sam bend tj.sadašnji i bivši članovi je poznat po još nekim projektima poput benda Lengsel, Twisted Into Form, Absurd2, Mantric + par projekata koji idu u neke pop/folk/rock varijante.Gitarista Ole Borud je poznat po kultnom albumu iz `96 - "Sonrise" sa svojim bendom Schaliach...sa kojim je izdao taj jedan album da bi se par godina posle prodružio Extol-u.

 

Danas sam naišao i na ExtolFilm - ytb kanal koji radi dokumentarac o Extol-u.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

U iščekivanju da iscuri zvuk za novi Extol, upotrijebiću ovu temu posvećenu bendu, da malo skrenem pažnju na njene članove i na njihove muzičke projekte.Ovo radim jer su članovi izuzetno talentovani a i muzički aktivni,

 

Naime, Ole Borud, gitarista/prateći čisti vokal na Extol-ovim albumima (osim na "The Blueprint Dives") i lik koji je `96 izdao melodic death metal album "Sonrise" (koji je u međuvremenu poprimio kutlne razmjere - ko nije čuo, preporuka), je poznat i po svojoj solo karijeri pod svojim imenom.Muzički se temeljno razlikuje od pomenutih izdanja i svojom solom karijerom on se nalazi negdje u pop/soul/funk zvuku.Izdao je 3 albuma,

 

Uglavnom, radi se o jednom izuzetno talentovanom muzičaru.Meni je lično na ovom solo projektu simpatičan zbog vokala, jer te čiste dionice koje je odradio na Extol - ovim albumima su ostavile traga.Mada i ovaj soul/funk je onako catchy, možda uz neku jutarnju kafu :D

 

http://youtu.be/ky-_vWlphek

 

http://youtu.be/AnHsY-O_GOM

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam u toku, ponovo je u Extolu u postavi koja snima novi album. Super lik.

 

Evo i pomenutog melodeath projekta, Schaliach se zove. Vrlo neobičan album.

 

Da, on, bubnjar i vodeći vokalista su tu.

 

Taj Schaliach-ov album je reizdat 2005.

 

Jesi otvorio temu jer je hrišćanski metal u pitajnu? :D

 

hm,hm, da je neko drugi postavio temu sigurno ne bi bilo ovog pitanja.... hrišćani ili ne, metal bend je u pitanju : ) mada,meni lično tematika kod njih svakako prija, oni su u svojim životima i praktični hrišćani, tako da sa te strane sigurno pjevaju o onom što žive i vole...iskreni su u tome i to je jedna fina "sinergija" sa muzikom koju stvaraju : )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bend Lengsel koji po svom zvuku pripada nekoj vrsti black metal zvuka, ili u definiciji samog benda "post-black/depressive metal", je zajednički pojekat članova Extol-a, tačnije 3 člana John Robert Mjåland, Ole Halvard Sveen i Tor Magne Glidje.Izdali su 2 albuma, "Solace" 2000 (moj avatar) i "The Kiss-The Hope" 2006, kao i kompilaciju 2011 na kome se nalaze 9 neobjavljenih pjesama i neki demo snimci.Jedan kvalitetan i neprolazan zvuk, kako to često biva iz nordijskih krajeva.

 

Pjesma "An Anonymous Phone-Call and a Dead Line" uvodna stvar sa aluma "The Kiss-The Hope"

 

http://youtu.be/s4ulhl4KsHM

 

Sa albuma Solace 2000

 

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm,hm, da je neko drugi postavio temu sigurno ne bi bilo ovog pitanja...

Zato što niko drugi ne forsira skoro isključivo bendove sa hrišćanskom tematikom.

 

Naravno, svakom svoje, samo ti kažem kako to izgleda svima ostalima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne bih to nazvao forsiranjem jer postavljanje bendova sa hrišćanskom tematikom nema za cilj nečije preobraćanje u hrišćanstvo ili tako nešto, tj. to nije ništa manje od postavljanja metal muzike heavy,black, progressive nije bitno...i bendova tipa Testament, Slayer itd.

 

"Svakom svoje?" Čekaj, zar iz ovoga slijedi da ima nešto što je naše/vaše? Metal kao muzički izraz nije manje metal ako je inspirisan bilo kojim stilom života. u ovom slučaju hrišćanski.Meni je potpuno ložačka i bezvrijedna tematika recimo nekih (prvih) Slayer albuma, ali ne umanjujem time muzički izraz koji oni imaju i rado ih slušam.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, iz toga ne sledi da postoji "naše i vaše", vidiš kako se primaš. To samo znači da je evidentno da postoji način na koji biraš svoju muziku i da ja tebi ne osporavam - kao što niko i ne bi trebalo - pravo da to radiš. Svakom svoje.

 

A što se tiče veze metala i hrišćanstva i toga koliko je nešto metal kada se te dve stvari pomešaju - o tome se pričalo već sto puta ovde, nije potrebno još jednom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa dobro, drago mi je da smo razjasnili.A ja biram muziku na osnovu svog sluha.. moji omiljeni bendovi najčešće nemaju niakakve dodirne tačke sa hrišćanstvom...ali shvatam da se na forumu može steći takav utisak, koji si pomenuo gore.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mantric je bend, zapravo dio Extol-a koji je svojim albumom "The Descent" 2010 nastavio priču koju je Extol završio na albumu "The Blueprint Dives".Izuzeztan album.

 

Neke recenzije:

 

"This is Progressive Art Metal at its best....one of this year's best offerings!" Metalreview.com (8,5/10)

 

"Fans of Opeth, Deftones and Dillinger may all find reasons to be intrigued." Metal Hammer (UK): (8/10)

 

"Mantric create compelling, interesting music, whatever tag you want to put on it." Decibel Magazine (USA): (8/10)

 

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto spremaju i drugi album, vjerovatno će izaći u toku ove godine.

 

Evo još nešto od njih u Extol maniru.Bend Ganglion, ranije uopšte nisam čuo za njih ali evo izbacili su snimke sa neke turneje iz 2003 u Njemačkoj:

 

 

Pored toga evo ga i neki blaži zvuk u kome svira gitarista Ole Halvard Sveen" - mandolin, banjo, contrabass, accordion, percussion, backing vocals.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

evo ni sam ne znam koji put preslušavam pjesmu, ali jako ulazi pod kožu što više odmiče, prepoznatljiv zvuk gitare Ole Boruda, biće ovo izgleda albumčina +

 

 

374456.jpg

 

1. Betrayal

2. Open The Gates

3. Wastelands

4. A Gift Beyond Human Reach

5. Faltering Moves

6. Behold The Sun

7. Dawn Of Redemption

8. Ministers

9. Extol

10. Unveiling The Obscure

Share this post


Link to post
Share on other sites

lead singer je isti - Peter Espevoll, samo se može reći da je stil pjevanja vraćen u eru Burial i Undeceived albuma, a clean vokale radi Ole Borud.

 

edit: na blureprint Ole Halvard Sveen iz Mantrica je isto pjevao na nekim mjestima.

 

http://youtu.be/EMKMZi3ajkg

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...