Jump to content

Tom Waits


Recommended Posts

Jbt već godinama gledam, teme o ovoj legendi nema.

 

Tom Vejts, ime ništa možda nekome ne znači ali

tom%2520waits-7.jpg

e to je taj, sad ga znate.Opičeni čova promuklog razjebanog alkoholičarskog glasa, kog sam se plašio kad sam bio mali.Piše, komponuje, a bogami i glumi(npr onaj u ludari iz Stokerove Drakule), što bi se reklo pravi pravcati umetnik, faca i kralj.

 

E kad je počeo s karijerom muzikanta nije imao tako čudan glas, prvi album izdaje pre okruglo 40 godina, Closing time, koji je u nekom džez-folk fazonu.

1974. izdaje The Heart of Saturday night, na kom polako formira svoj specifični stil, glas je i dalje normalan. :mhihi:

Otvara koncerte Frenka Zape.

Već postaje kultan tip, međutim komercijalno i dalje neprimetan, ali među muzičarima veoma zapažen.

E tu počinje polako da mutira u ono po čemu je poznat diljem sveta.Elem alkohol, noćni klubovi, red alkohola,pa hoteli , pa opet klubovi u kojima je nastupao(nešto poput naših kafana) počinju da ostavljaju traga.

Naredne godine izdaje lajv album Nighthawks at the diner, gde mu je glas već postao trejdmark.

Zatim se do osamdesete godine ređaju albumi Small Change(1976), Foreign Affairs(1977) i Blue Valentine(1978)

Najsmešnije od svega je to što u rodnoj Ameriki i dalje nije toliko poznat, dok u svetu već luduju naveliko za njim.

 

77297.jpeg

Osamdesete donose manje promene u zvuku

Heartattack&Wine(1980), Swordfishtrombons(1983), Rain Dogrs(1985), Franks wild years(1987)

Sledeće godine izdaje novi live album zajedno sa filmom nazvan Big Time.

30vcenp.jpg

Devedesetih se nije nešto nasnimao, samo tri albuma 1992 izdaje Bone Machine i soundtrack za film Džima Džarmuša- Night on earth.

The black rider(1993) i Mule variations(1999)

359bsch.jpg

Ulazimo u dvehiljadite, tu u 2002. izdaje dva albuma, da razbije urok.Alice i Blood Money.,zatim Real gone izlazi 2004.

A poslednji aktuelni album mu je Bald as me, koji je izašao jeseni gospodnje 2011.

To je to što se tiče neke hronologije albuma.

http://www.youtube.com/watch?v=w_PfwVNmckc

 

 

Neke od neprejebivih pesama su mu Jersey Girl, Ol' 55, Christmass Card from hooker in Minneapolis, Heartattack and Wine, Muriel, I never talk to strangers(duet sa Bet Midler), On the Nickel, Mr Siegal, Step right up, Temptation, Martha, Tom Traubert's Blues(Waltzing Matildaaaaaa :mhihi: ), Jockey full of bourbon, Warm Beer Cold Women.....

  • Upvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Martha <3

 

i naravno:

 

 

And we're always at each others throats

You know it drives me up the wall

But most of the time I'm just blowing off steam.

And I wish to God you'd leave me

Baby I wish to God you'd stay

Life's so different than it is in your dreams.

 

So please call me, baby

Wherever you are...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebeni bog, u svakom periodu i šta god da je radio. sigurno jedan od najboljih tekstopisaca ikad, genije.

 

 

"Don't you know there ain't no Devil, there's just God when he's drunk"

 

Christmass Card from hooker in Minneapolis

 

koliko je ta stvar genijalna :wub:

 

ostali favoriti - Lucinda, Ice Cream Man, No One Knows I'm Gone, Whistlin' Past The Graveyard, I Hope That I Don't Fall In Love With You, All The World Is Green... sve, jebiga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Carčina, "Blue Valentines" prvo što sam čuo od njega, "Sweet Little Bullet From A Pretty Blue Gun" mi je himnica

 

Na svakom narednom albumu uvodi poneki novi instrument koji nikad ranije nije koristio, Na "Real Gone" čak pomalo i beat box-uje, i uvodi gramofon i skreč (ne baš pravi hiphop skreč, već suptilno onako). I nemoš' ga svrstati ni u jedan konkretan žanr, čovek za primer

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Imao sam priliku da prelistam knjigu, štampa je dobra, provuklo se nekoliko fotografija, prevod deluje valjano na prvi pogled. Oni koji očekuju mnogo detalja iz Tomovog života će biti razočarani, sve je to ostavljeno po strani u korist navođenja pesama, albuma, njihovog zvuka i uspeha koji su postigli među publikom. Mislim da nije preskupa, oko 1100 kinti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...