Jump to content

Heavy metal opšta diskusija


Demon Seed

Recommended Posts

Ovo mi bio treći put tamo, svaki put lagano za smeštaj manje-više. Prve godine neka airbnb soba, prošle godine ub'o hostel koji je bukvalno prekoputa stanice/hale, a ove godine neki hotel 10ak minuta peške. U principu, svaki put sam nešto rano rezervisao pa nisam imao problema.

Sad mi čak stoji i rezervacija za Hammer of Doom fest sledeći mesec, ali to ću verovatno da preskočim.

edit: Ja inače pričam za Würzburg, sad sam tek skontao da ti verovatno misliš na ono neko manje mesto gde se "pravi" KIT održava

Edited by Angelystor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do jaja izvestaj! Iskreno lista bendova mi nije bila nesto privlacna pa preskocih ovaj put, sledece godine ako bude malo jaca lista, posetio bih ponovo.

Cek, zar nije ovo bio pravi KIT ali u Würzburg? I da, mislim da Laza misli na selendru gde se inace KIT odrzavao do sada (i dalje ne znam jel ovo sada bio KIT rising ili KIT?). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, nisam znao da postoji druga lokacija. Da, ja sam bio na staroj lokaciji, sala za rukomet u nekom malom selu,  Lauda-Königshofen.

Ja cu svakako da probam onaj Up the Hammers u Atini sledece godine konacno da uhvatim. Izduvao u 2020 kad je krenula korona i izduvao u 2022 jer sam dobio koronu. 

Malo mi prevelika starudija na KITu iskreno, jedino sto je moglo da me dovuce tamo je bio Awaken the Guardian realno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, taj "originale" KIT je i dalje u tom selu, a ovaj dodatni KIT (Rising) je u istoj hali gde i Hammer of Doom fest, usred grada, tako da kulturnija varijanta i lakša za organizovati se.

UTH bihi ja voleo nekad posetiti, ali čekam da vidim šta će još da ubace za sl. godinu.

6 minutes ago, ShinigamY said:

Do jaja izvestaj! Iskreno lista bendova mi nije bila nesto privlacna pa preskocih ovaj put, sledece godine ako bude malo jaca lista, posetio bih ponovo.

Cek, zar nije ovo bio pravi KIT ali u Würzburg? I da, mislim da Laza misli na selendru gde se inace KIT odrzavao do sada (i dalje ne znam jel ovo sada bio KIT rising ili KIT?). 

Ovo sad je bio KIT Rising, isto kao što smo bili ti i ja prošle godine. Što je tehnički drugi festival u odnosu na KIT, koji se evo već tri godine zaredom mislim nije održao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Perverzno je otvoriti set sa "Witching Hour" baš.

Nego, hteo da dopunim izveštaj da je Conklin brat gostovao i Riotu (na "Magic Maker"), što će reći da je blejao tri dana na festu a pevao ukupno pola sata možda za sve to vreme :haha:Nešto mi fascinantno da se neko cima preko okeana za tako malo vremena na stejdžu, ali svakako sa strane fanova do jaja oba gostovanja bila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 7 months later...

Evo uspeo sam da odem na Up the Hammers, nisam dobio koronu opet, pa da bacim reportazu. 

Nisam bio na warm up gigu, jer sam hteo da gledam Toxik u novom sadu, jbg, cuo sam da je Sonja svirala prestrasnu obradu Bridge of Death i da su generalno jako dobri uzivo. 

Video sam se sa Claymoreancima i onu su zadovoljni kako su bili prihvaceni. Dejana je takodje gostovala sa Cloven Hoof na Astral Rideru, i odlicno se snasla. 

Ja sam covek koji ne zna da proceni prostor i koliko ljudi staje, ali kaze Internet da Gagarin 205 prima 1,200 ljudi. Za vreme headlinera je bio lepo pun, ali ne da ne mozes da dises i cak i da se proguras malo blize bini ako zelis. Grci su vatreni ali i pristojni i fini. 

Prvi dan Thriumpher bili odlicni, imaju lepo bazu lokalnih fanova, bilo sigurno 400-500 ljudi iako su svirali u 16h. Dosta njihovih majica sam video. Od tih mladjih grckih bendovima, po majicama, rekao bih da se oni i Achelous dobro kotiraju lokalno. 

Dark Quarterer su interesantan bend. Meni su njihovi snimci uvek bili previse opskurni, ali lepo to zvuci uzivo. Pevac ima 70 god, izgleda kao Vlada Dzet, ali glas zvuci sjajno. Nisu oni nikad isli na turneje, tako da je uspeo matori lepo da ocuva glasne zice. 

Seven Sisters su bili predobri. Jako lepo usvirani, jak su i svirali neke duze pesme, nisu pustili da heavy publika diktira setlistu. Jako lepo usvirani i harizmaticni britanci, i pevac super zvuci. Dobar odmor od visokih i krestavih vokala na festu. 

Riot City su bas bas popularni u grckoj, rekao bih da sam dvaput vise RC majica video nego Enforcer i Exciter zajedno. Uzivo su dobri, dobra energija, mada je pevac dosta tanak bio. Bas onako namucen. cuje se da su to te note, ali bez autoriteta otpevano. 

Enforcer ne volim generalno i nastup mi je potvrdio da nisu bend za mene. Lepa produkcija, atraktivni na bini, ali pesme me ne rade. Svaki stil koji pokusaju mogao bih 20 bendova da nabrojim koji sviraju taj fazon bolje od njih. I pevac zvuci kao Vince Neil koji nije jebo. 

Exciter nikad nisam voleo, ali korektno zvuce. Gitarista deluje dosta mlad i energican, i matorci su posteni bili. 

Bio sam vec dosta pijan i umoran, pa mi je giros pored kluba ostavio svakako bolji utisak od Enforcera i Excitera. 

U subotu sam ustao rano da se prosetam, kupim porodici neke stvari, i da po obicaju u atini obidjem sve najjace shopove u exarcheia. 

Kopao malo, nakupovao se. Imam ortaka grka sto sam upoznao na Nevermore forumu pre 20 godina sa kojim sam isao na Keep It True i Morgana Lefay, pa sam dosta tih matorih grka upoznao sa njim. Uvek mi najdraze bude da odem u Eat Metal zbog debelog brata sto drzi shop. On je jedan od prvih ljudi sto je krenuo da dovodi te heavy bendove u atinu, mislim da je radio i Brocus Helm i Manilla Road u onom periodu kad su to samo grci i jedva oni slusali. pre NWOTHM eksplozije. Pravi domacin, pusti te da odradis kupovinu, i kad odes da platis, on kaze sedi sad, i lepo se ispricali sat vremena o metalu, porodici, politici, zivotu. Realno mi trebao odmor u tom momentu. 

Onda sam se naterao da pojedem celu grcku salatu da bih uneo neke vitamine u svoje matoro telo koje ne moze vise da zivi na jeftinom pivu i goriosu dva dana i krenuo na festival. 

Blood Star kao na disku, jako pitka i fina muzika, ali nista specijalno. Pevacica je skinula sve Doro pokrete. Svirali su i Wild Child obradu koja je bila meh ali nije losa to fora kad samo imas jedan album i niko ne zna ko si. Tu svira gitarista iz Visigotha.

Millenium neki bezveze UK heavy metal, dosta prosecni matorci, nemam pojma. 

Blazon Stone su bili iznenadjenje jer znam da su bedroom project i Running Wild tribute maltene, tako da ne mozes mnogo da ocekujes od takvog opisa. Ali su skupili bend mladih skandinavaca, pevac je finac, i bas dobri bili. Dobra power metal energija, pevac solidan, muzika bas Running Wild.

Cloven Hoof bili sjajni ali najvise zbog Conklina koji jezivo dobro zvuci idalje. Kakav upgrade. Ubio je stvarno, u nekim momentima nisam mogao da verujem kako zvuci.  

Vicious Rumors isto odlicni, i taj pevac je bio fin, nije Carl Albert naravno, ali je dovoljno dobar bio. Mislim da je on nesto kratko pevao sa Metal Church. Malo me podseca glas na onog brata iz Ross the Bossa. VR sve same hitove svirali, nikakvo smaranje sa novim pesmama. 

Riot isto klasa, pevac nabildovani standardno odlican, bend uvezban, Conklin opet dosao na binu i nije hteo da sidje, mislim da je 3 pesama otpevao sa njima. Bacili su shout out Nicku iz Moon Tootha, koji ne moze da leti idalje zbog svoji zdravstvenih problema, to mi bilo bas drago. I onda je on istog dana ili sledeceg imao svoj povratnicki koncert u new yorku. Nadam se da cu ih jednom uhvatiti sa njim ako vec Moon Tooth nema sanse da svira u evropi. 

Sve u svemu, tople preporuke za festival i generalno svako metal desavanje u atini. Stvarno nema bolji grad za full heavy metal experience. 

  • Upvote 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Da održim "tradiciju", kratak report sa trećeg KITRa iz Vircburga i sada mi već jako drage Poštanske Hale.

Ove godine nije bilo warm up dana, samo dva glavna, i iskreno da nije bio zakazan Watchtower teško da bih se iscimao. No, kako je voz krenuo da piči pored Majne, i kako su se otkrivali suncem okupani vinogradi na obroncima na ulazu u grad, znao sam da je ipak bila dobra odluka i da se smeška lep vikend. Trčeći do smeštaja da ostavim ranac sam prošao pored hitne koja je kupila neku lutalicu sa ulice, i video sam bar 3 mullet frizure. Znao sam da sam metal kući.

Dan 1

Triumpher - Nažalost uhvatio samo zadnje 3 pesme, jer su solidno rano stavljeni, a ja to jutro krenuo na put. Ono malo što čuh zvučalo klasa, i publika ih baš volela, i znali se tekstovi. U prvom redu neko imao Manowar zastavu. Pevač baš odskače od benda, em jedini "u kostimu" i uživo me podseća na brata iz Riot City koliko preteruje sa vriscima.

Destructor - Za mene jedna kvalitetna pikanterija. Naravno da me zanimale samo pesme sa prvenca, i srećom je bilo 4 pesme sa istog, i 4 novije, koje su sasvim ok zvučale. Ali kraj sa 3 MD pesme je bio odlčan, i starci zvučali više nego uredno. Dobra fora što im backdrop mini zastava koja mogla da se kupi na merchu.

Q5 - Čuo "Missing In Action", precrtao i to sa metal bucket liste. Šalu na stranu, dve naj pesme sa drugog albuma i sve ostalo sa prvenca, odlična lista. Jedino što je ovo u stvari Q5 pevač + anonimusi, ali to je nekako bio i secret theme ovogodišnjeg festa. KIT(R) je pravo mesto da se vide ovakve stvari, nikad ne bih dao keša za solo gig. Ali mi drago da sam video. Žena-monstrum iz Solicitor se nasumično pojavila na jednoj pesmi.

Onda bio Evil Invaders, koji sam preskočio da bih posetio lokalni vijetnamski na klopu. Ne verujem da sam pogrešio.

Omen - Jedna od naj listi festivala, pikali manje-više samo prva dva, i čak iako su preskočili neke lajv stejplse (kamo "Dragon's Breath" leptejebo). Toliko mi bilo lepo da ću da ih uhvatim i za 10ak dana u Holandiji. Uživo to zvuči 8/10 realno, ali sa pravom atmosferom je 10/10 iskustvo. A Nemci su bili baš raspoloženi ceo viken. Ovaj neki Kipranin/Grk pevač zvuči ok, više entuzijastično nego kvalitetno, ali je kul frontmen, i bubnjar je malko spavao na nekim pesmama, ali ajde prvi cert na turneji.

Alive And Dangerous - Thin Lizzy bubnjar i neki anonimusi, pikaju uglavnom TL "očekivane" pesme. Zvučalo OK, samo meni lista jako dosadna, maltene ništa sa zadnja 2-3 albuma, koje daleko više od volim od ranijeg materijala. Deda deluje preparirano, ali bio precizan, good on him.

Flotsam And Jetsam - Apsolutni šok i neverica koliko je ovo bilo dobro. Imao sam priliku pre cca 7 dana da ih gledam live solo, ali nisam hteo jer sam ionako imao ovaj nastup na festu, a nisam imao neka očekivanja. Sad mi žao što i tad nisam gledao. Možda najbolji zvuk festivala, i jedna od najboljih atmosfera za oba dana. Najveće šutke svakako. Oko mene headbang takmičenje. Odavno mi ovako nije bilo žao što nemam više duge kose. Lista je svakako mnogo pomogla, 8/9 pesama sa prva dva. Samo klasik za klasikom. I još ih izvukli za pravi bis (za razliku od lažnog Viski bisa sa Thin Lizzyem pre toga), a na bis ni levo ni desno nego "Special song for our German friends" - i opa, "Der Fuhrer", sa sve Erikom koji je dizao ruku tokom refrena, srećom samo jednom. Drao sam se "Sieg Heil" usred Nemačke, i to skinuto sa bucket liste, bwahah. S obzirom od čega se sastojala lista, nemam zamerki za pevanje, izvukao maksimum.

Doro - Posle Flotsama me stvarno boleo k za bilo šta. Da je Gamma Ray trebao da svira sledeći pa bih verovatno samo seo. Elem, Doro gledao pre par godina kad nije bila pod "Sings Warlock" marketingom, pa i tad radila većinu Warlock stvari, a sad je trebalo samo to i plus ceo "Triumph And Agony". Dupli prc, jer em nije bio ceo album, em radila par solo novih stvari i  "Breaking the Law" (i to sumanutu produženu verziju :haha:), čisto da se upotpuni vašarski vaćarski osećaj. Opet KITR lažni marketing kao za Gardijane onomad, samo što me sad za Doro bar bilo briga. Ne kontam iskreno ič njenu popularnost. Ili samo ima jak menadžment/marketing. U publici je taj dana bilo više Flotsam nego Doro ili Warlock majica, moj neki utisak.

 

Dan 2

Claymorean - Poranio da uhvatim "domaći" bend, za mene do pre par dana kanda nepoznat, ali nakon što sam čuo zadnji album prijatno sam se iznenadio da se tako nešto svira u Srbiji, sa tim kvalitetom. I uživo je bilo prijatno iznenađenje nivoom svirke. Pevačica mi bolja na albumu tho, malo više išla u kreštavost uživo. Bio i neki kromanjonac koji mahao zastavom Hrtvatske napred. Lik veče pre mahao istom zastavom i na Doro tho, tako da ko zna šta se tu dešava. Imao sam depra momenat dok su svirali "Burning of Rome" gde sam se setio da verovatno nikad neću videti VSteele uživo...

Wizzard - Vrhunski Keep It Naftalin bend, ali vrhunski u smislu da ne može veći naftalinski primerak od ovoga. Niti čuo za bend pre ovoga, niti si mogao igde da skineš išta što su radili pre, tako da sam presedeo na ogradi deo nastupa, deo gledao diskove. Random 80s hard rock/heavy, zvučali usvirano, ali i nebitno.

Phantom Spell - Ovo sam vrteo studijski prošle godine i bilo mi ok. Retroish heavy odrađen ok, navodno studijski projekat, a ovo im bila prva svirka. Momci zvučali kao da im 50a, super bili. Nisam ultra fan materijala, ali pratiće se karijera.

Ambush - Švedski bend koji em izgleda nemački, em zvuči nemački, i ima pevača koji zvuči kao Kai još više nego što lik iz Persuadera zvuči kao Hansi. Kanda popularni, ali meni ni studijski ni uživo nije bilo naročito zanimljivo. Na pola otišao da dokupim još koji disk.

Metalucifer - Posle ovog nastupa više ne mogu da vidim "Keep it True" a da ga ne pročitam "kipituru" kao Gezol legenda. Urnebesna pojava, i ništa ga nisam razumeo dok priča, ali bratija mu je super usvirana, i bila je velika žurka na nastupu. Naravno da je cela lista bila samo od "Heavy Metal.." pesama. Vrhunac je bio na "Heavy Metal Hunter" kada je izašao brat u masci i sa Linkin Park duksom, sa bi ga onda drugi lik, Hunter, prebio na bini, skinuo mu duks i otkrio Metalucifer majicu ispod. Neke stvari su neprocenjive za doživeti.

Enforcer - Nakrkan očajnim currywurstom i sa ok pilsnerom ispratih Enforcer drugi put uživo a osećao sam se kao da ih 10. put gledam. Zadnja dva albuma su me baš ohladila, a iako je lista uglavnom bila dva albuma pre toga, koje i volim, nije me ič radilo. Bila baš jaka atmosfera tho, nema sumnje u njihovu popularnost. I zvule dosta dobro, objektivno baš nema šta da se zameri. Bolje i ovo da se voli nego Sabaton svakako.

Watchtower - Mrzim da se hajpuje neki bend pred fest, jer em ima uvek drugih bendova za videti, em opasnost da pređe u overhype uvek nekako pokvari iskustvo. Sve ovo gore što gledah drugi dan mi je bilo baš u senci ovoga i ubih se od iščekivanja. Od prve note Asyluma do kraja sa Meltdown, sistem mi je bio izbombardovan dopaminima za bar do kraja godine. Razaranje mozga, ne znaš da l pre da probaš da vrištiš sa McMasterom, ili da gledaš njega kako se izmotava, ili da probaš da headbanguješ ili da jednostavno uživaš u sviračkom umeću ispred tebe. Ili da se nanovo iščuđavaš basistovom outfitu (žuti karirani sako, bez majice/košulje i Under Armour šorcić) ili njegovom sprdanju sa ostalima na bini. Overload za metal čula. I zvučali su jebeno dobro, i samo Ron imao jedan očigledan ispad pred kraj. Atmosfera isto bila fenomenalna, bar napred gde se nabih.  Zabavno bilo gledati kako svako na drugačiji način pokušava da upije ovo. Fenomenalno, voleo bih opet da mogu da doživim. Pogotovo jer su nekako uspeli da ne sviraju "Violent Change". Smh.

Metal Church - Isto kao i posle Flotsama prethodni dan, bilo mi nebitno ko svira dalje, potpuna emotivna potrošenost. No drago mi da sam se nacrtao i MC da ispratim, jer su zvučali k'o kuća. Takođe, lista 10/12 pesama sa prva dva albuma (možda treba fest da se preimenuje u "Keep It First Two Albums Rising"?) dosta pomogla. Novi lik baš super skida Vejna, jedino što ne može da se otrese svoje Manowar prošlosti pa povremeno baca Adamsolike vriske. Nešto mi ceo ovaj MC bittersweet posle Howe-tove smrti, ali drago mi da ovo videh live, čak i najkvalitetnije što sam ih video do sada.

Dirkschneider - Prvo veče headliner Oma, drugo veče Opa. Iskreno, očajan izbor headlinera ove godine. Ostatak festivala većinom ekskluzivni bendove, ili ekskluzivne liste. A headlineri "bendovi" koje možeš da vidiš po pola Evrope od Bugarske do sela po Nemačkoj. Gledao ovaj Acceptschneider i pre par godina na festivalu i manje-više ista lista kao tad bila. Sve to zvuči ok, i pomaže što mu Baltes svira bas sad, ali i dalje mi nešto odaje vašarski utisak ova dvojica anonimusa na gitarama. Udu svaka čast kako i dalje zvuči tho. Bilo mi toliko dovoljno da sam čak i otišao pre bisa. Dobio sam već šta sam hteo ovaj dan sa Vočtauerom.

Dobar vikend sve u svemu, dobra atmosfera, i super poseta opet. Sledeće godine bih voleo da se pre vratim na "Hammer of Doom", ali čekamo da vidimo šta će da objave. Najava za KIT2024 već krenula, i pola plakata je solidan Keep it Naftalin vajb:

https://loudandproud.it/site/wp-content/uploads/2023/04/Keepittrue2024proovvaprile.jpg

Ali nema šanse da se motam po nemačkim selima kad ima festival u centru grada. Nešto me plaši da ću i sledeće godine ponovo da budem odvučen u Poštansku Halu.

 

 

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Slasna heavy poslastica od večeri sinoć - Sumerlands i Eternal Champion došli u Evropu da nas malo posete.

Lepo je gledati ovakve varijante po festivalima, ali je uvek veća uživancija kad nisi u maratonu i lagano odgledaš 2-4 benda za veče i onda samo sabiraš utiske o tome. Glavni utisak koji sam sabrao je da je "I Am The Hammer" himentina i jedna od naj-hm pesama ovog veka. Dušu dala i za masan headbang, i da ogoliš grlo pride.

No, redom, blago mi je smešno što su obe gitare i bas isti za oba benda, u oba ćele pevači, tako da kad čovek malo zažmiri maltene kao isti bend da je svirao dvaput. Ok, da, i basista iz nekog razloga skinuo cvikere za EC nastup :haha: Ali sa muzičke strane jasna razlika, a iskreno i po izvedbi i utisku, mnogo veći utisak EC ostavio, i nastup i atmosfera vreliji. Sumerlands jako uredan, samo najveća falinka mi bila pevač, koji maltene ništa bravuroznije sa albuma nije izvodio, a takođe nije ni pomagalo što se niko nije harmonizovao sa njim. Poređenja radi, sa ECom posle jesu radili backing vokali, a isti ljudi, tako da čudne odluke. Još kad peva sa prvog stvari peva tunjavao kao Swanson.

Sa druge strane, EC vokal daleko bolji od onoga što čuh na YT snimcima. Dominatan frontmen je slab izraz, lik je još veći nego na onim snimcima iz prošle godine, i onaj tip frontmena koji je toliko pun energije da čak i dok najavljuje pesmu ne može da stoji u mestu. Dosta odskače od ostatka ekipe koja za razliku od njega deluje kao da su upravo završili 12-očasovnu sesiju D&Da. Kontrast energije kao da si stavio Greg Puciata da frontuje Alcest. To na stranu, fenomenalno zvuče uživo. Da mi je češće ovako mlađa imena da sam hvatao, gde bi mi bio kraj. I vidim da su se malo isprsili i da će biti po raznim festivalima na leto, što mi je drago.

Jedina stvarna falinka kratko trajanje svega, Sumerlands 45-50 minuta, EChampion 50-55. S obzirom da nije bilo predgrupa, i da su završili sve skoro 40 minuta pre curfewa, mogli su da cepaju oba benda po oba albuma lagano. Jebena očekivanja, znam.

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...