Jump to content

Recommended Posts

963877_10152167250036978_1953633079_o.png

 

Posto se niko nije setio, evo tema, cudi me kako je jos nije niko otvorio do sad.

 

Swans is an American experimental rock band originally active from 1982 to 1997, led by singer, songwriter and multi-instrumentalist Michael Gira. The band was one of the few groups to emerge from the early 1980s New York no wave scene and stay intact into the next decade. Formed by Gira in 1982, Swans employed a shifting lineup of musicians until their dissolution in 1997. Besides Gira, the only other constant members were keyboardist/vocalist/songwriter Jarboe from 1984 to 1997, and semi-constant guitarist Norman Westberg. The band was noted for droning vocals and repetitive song structures. In 2010, Gira reformed Swans without Jarboe.

Studio albums:

 

Pricu o novom albumu To Be Kind mozete nastaviti ovde.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nikako da se odlucim da li da se ubijem od slusanja ovog 96kbps rip-a ili da se nekako strpim dok ne procuri 320..

 

Sto se tice albuma, jos je rano da se donosi bilo kakva odluka, mada mi je ipak jaci od The Seera. A i zvuci nekako kao nastavak tog albuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ću, bogami, sačekati 320. Treba njih slušati kako treba. :) Ja ne znam zašto ali imam neki osećaj da neće napraviti bolji album od Seer-a. Meni je Seer bio jedno veliko osveženje a i povratak u smislu kvaliteta. Ali naravno, otom potom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ga vec obrnuo par puta i takodje je osvezenje pa cak i u odnosu na The Seer. Jednostavno su videli kako je on dobro prosao i resili da guraju dalje. Mozda bi ipak nekome novi delovao unazadjeno zbog vise post-rocka, ali opet taj post rock (barem meni) zvuci bolje nego bilo sta sto sam cuo od GYBE-a npr.

Mislim da ipak necu preterivati sa slusanjem jer kapiram da je sam album daleko monstruozniji kad se sve lepo cuje i razabire, ali ponavljam da je bar po mom misljenju u ovakvom kvalitetu prevazisao The Seer.

 

Jos jedna bitna stvar je to sto je za potpuno uzivanje u ovome sto danas rade potreba neka posebna atmosfera (kao za recimo pri slusanju Bohrena, Burial-a itd.), tipa da se preslusa na nekom putovanju ili u neko posebno vreme, jer tako uspes da vezes detalje u muzici za taj trenutak i dodas mu posebnu dimenziju.

Tako mi se i svideo The Seer jer prvi put kad sam ga preslusao nisam skoro nista uspeo da pokopcam, pa sam ga lepo ostavio za neku drugu, posebnu priliku.

E u bas tome mislim da je To be kind jaci, da bi ta 'nova dimenzija' mogla da bude jos veca i sadrzajnija..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće. Svakako ću da dam albumu šansu. Apropo preslušavanja na putovanju, Seer sam prvi put preslušao u autobusu kada sam se vraćao sa mora iz Grčke i bilo je vrlo interesantno iskustvo. Baš sam obraćao pažnju na dosta detalja. Legao mi je tad album skroz i ostavio je veoma jak utisak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad procitam "postrock" u istoj recenici sa swansima okrene mi se zeludac. to je ambijentalna muzika koju su oni maltene izmislili u svom maniru za soundtracks for the blind koji je posle isti taj gybe! pokrao za svoje albume.

 

meni the seer uopste nije bio legao kad se pojavio jer tada nisam raspolozen za mentalno silovanje ali mi je onda kasnije sinulo da im je to mozda najbolji/najkompletniji album u karijeri. svakako meni najbolji nacin/primer kako da se umetnik izrazi primereno svojim godinama.

 

za novi cu da se strpim jos malo da izadje bolji rip. ipak oni to zasluzuju... bar da je 192 pa ajd ali 96 je bas unistavanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ambijentalna muzika je sirok pojam, a post rock ga ipak suzava. Eto reci cemo da su takav post rock izmislili Swans na Soundtracks-u pa nema prevrtanja zeludca.

GYBE je najcenjeniji post rock bend, pa sam zato i sa njima poredio, iako je originalni post rock zvuk nesto drugcije od njihovog.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja sam hteo to da prokomentarisem ali reko zalepicemo se za to

 

uglavnom ljude na internetu treba obavestiti da da bi nesto bilo post rok mora da ispunava sledece kriterijume:

 

a. mora da bude -rok

- (1) mora da, u prvom redu, stilski izvire iz muzickih pravaca nastalih najranije kasnih osamdesetih godina, uglavnom devedesetih (sugejz, post-hc, math, slowcore itd) i ti pravci moraju spadati u rok zanrovsku familiju

 

b. mora da bude post-

- (2) mora da bude stilski derivativno (potpuno originalni bendovi su avangardni, eksperimentalni itd.)

- (3) mora da koketira u izvesnoj meri sa minimalistickom estetikom (ne moze da bude previse muzicki namudjeno u bilo kom smislu, da ne bi otislo u progressive/experimental/atmospheric x/y/z rock/metal/-core/pop)

- (4) ne bi trebalo da bude angazovano, campy i uopste preterano upadljivo i "obvious" (ovde ima najvise izuzetaka doduse)

 

swans nisu nista od ovoga. eventualno ponesto po malo.

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

- (1) mora da, u prvom redu, stilski izvire iz muzickih pravaca nastalih najranije kasnih osamdesetih godina, uglavnom devedesetih (sugejz, post-hc, math, slowcore itd) i ti pravci moraju spadati u rok zanrovsku familiju

 

Ali eto mnogi za 'prvi post rock album' tj. za album koji je inspirisao ceo zanr uzimaju Future Days of Can-a koji je izasao '73ce

I sam krautrock je najvise uticao na rani post rock devedesetih, a eto mogu se cuti i neki Can momenti na To Be Kind..

 

Npr. u pesmi She Loves Us!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije to post rok, to je muzikoloski neispravno. to je kao kad za mejdene kazu da su power metal.

svaki pravac zavisi od neke scene ili nekog konteksta kao sto je supkultura, stampa, konsenzus i ima neki svoj istorijat i pedigre, ne mozes da pravac nastao devedesetih nakacis na can.

mozes ako se radi o nekoj opisnoj konstataciji (npr instrumentalno, ambijentalno itd) ali ne ako se radi o konkretnom pravcu, a post rok to jeste.

 

edit: tako ja mogu da kazem da je bah simfonicni/neoklasicni darkvejv

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni rekao da je to post rock, krautrock zavisi bas od toga sto si nabrojao, on je vise scena prog/psihodelicnog rocka u Nemackoj tokom sedamdesetih, ALI je inspirisao nastanak post rocka muzicki gledano.

To se moze cuti jednostavno, sama muzika je ono gde nalazimo slicnost. Kada sam rekao da mnogi za 'prvi post rock album' uzimaju Future Days, nisam rekao da je tad nastao pravac, vec sama inspiracija za njega.

To sa Mejdenima je cisto brkanje pravaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ili da su sabati doom metal

 

pa zasto je sabati = doom metal brkanje pravaca a swansi = post rok nije brkanje. bas je identicno brkanje.

 

jedno je metonimija (x je prvi y_pravac album = y_pravac izmedju ostalog vuce korene iz x) a drugo je nepreneseno znacenje.

 

ljudima se to preneseno znacenje upekne ("blek sabat je prvi doom") pa pocnu to da dozivljavaju kao realnost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ja ni hteo da Swanse strpam u post rock, vec da jednostavno opisem momente na albumu koji stilski mogu da se nadju u tom pravcu kao sto su kresenda i sl. Zato sam i spomenuo GYBE.

Pa Sabati bi mogli da se opisu i kao 'tradicionalni' doom, a i kao heavy ako opisujemo zvuk benda. Naravno da ako su prvi metal bend moramo da ih opisemo kao heavy metal.

 

Eto reci cemo da su takav post rock izmislili Swans na Soundtracks-u pa nema prevrtanja zeludca.

Znaci nisam ih nigde u potpunosti pripisao post rocku, vec da su nekako prosirili sam pravac na svoj nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok

 

jedino sto bih ja rekao da su "na takav post rok imali kljucni uticaj" a ne da su ga izmislili. ipak ga je izmislio onaj koji ga je prvi odsvirao a to nisu bili oni

 

koliko ja znam tradicionalni dum je ovo

 

sabati su hevi metal i proto-doom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro to za razliku izmedju proto-doom-a i tradicionalnog doom-a si upravu, jer priznajem da nisam toliki fan doom-a pa nisam ni znao da prepoznajem te razlike (pojeo sam gomno).

To za Soundtracks je bilo protiv prevrtanja zeludca, hajde da se nadjemo na polovini i da kazemo da su sa Soundtracks-om pokrenuli novi talas post rocka (iako sama muzika nije cist post rock jelte).

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Baal unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...