Jump to content

Marburg limuzina & Ebola lokomotiva


Face Of Melinda

Recommended Posts

Anyway iako je limuzina u naslovu pesme Atheist rap-a Wartburg, sama reč Marburg definiše naziv virusa (Marburg virus) koji je prvi put otkriven u Marburgu, potom u Farnkfurtu i zamisli u Beogradu (ne tako davne 1967god.). Iste godine su izbile epidemije u sva tri navedena grada kod osoblja koje je radilo sa inficiranim zelenim majmunima uvezenim iz Afrike.

Ebola je prvi put otkrivena 1976 u Zairu i prvobitno dobila naziv po tamošnjoj reci.

 

Marburg virus je izazivač hemoragičnih groznica kao i sada jako popularni virus Ebole, samo sa manjim procentom smrtnosti kod Marburga je 60% a kod Ebole 90%.

 

Prirodni rezervoari su glodari, a vreme javljanja je karateristično nakon kišnog perioda koga prati period suše... Oba oboljenja su karakteristična za afričko podneblje, upravo zbog uslova života i klime. Ali danas sa aviotransportom sve je ovo relativno, zato postoji jaka opreznost od daljeg širenja infekcije.

Pretpostavka je da se virus prenosi putem aerosola preko slepih miševa, a kada dođe do čoveka u prvoj generaciji infekcije prenos je preko aerosola i respiratornim putem, zatim u svakoj narednoj generaciji inficiranih prenos je preko drugih telesnih izlučevina (kod osoba koje se brinu o obolelima). Prenošenje je moguće i kontaktom sa nedovoljno sterilisanim med.instrumentima.

Onog momenta kada virus sa glodara pređe na ljude, sledi period inkubacije koji traje do 3 nedelje i u tom periodu osobe su infektivne a kako su bez simptoma mogu da šire infekciju. Sa pojavom prvih simptoma temeprature, glavobolje, dijareje, povraćanja, bolovima u mišićima, krvarenjima po koži, iz nosa, iz materice, mokraćovoda, analnog otvora uz niske krvne pločice, uz pad krvnog pritiska sledi ulazak u šok, a potom u multiplo oštećenje organa i smrt. U ovoj fazi su pacijenti najinfektivniji, jer se virus nalazi u svim telesnim tečnostima (znoj, urin, krv, sperma, vaginalni sekret, ispljuvak, čak i aerosoli koji se izbacuju za vreme govora, kijanja i kašljanja čiji je domet do 2m). Osobe koje su se izlečile su zarazne za bližnje narednih nekoliko nedelja, ako npr stvaranje spermatozoida traje 75 dana, virus inkorporiran u taj vid semene tečnosti će se izlučivati narednih 75 dana nakon preležane infekcije.

Terapija ne postoji već je simptomatska, moguće je koristiti serum od rekonvalsecenata (izlečenih) koji su već stvorili dovoljnu količinu antitela i dati obolelim osobama.

Prevencija: stroga izolacija i karantin, uz korišćenje maski, rukavica, kecelja da bi se sprečilo širenje bolesti...

 

Ovo je bio neki uopšteni uvod a kako je tema aktuelna diskutujte o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj klip o eboli sam obrisao slučajno, zajedno sa proseravanjem o spašavanju duša kojeg je forum prepun. Klip se vraća, ostatak ne.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ма ниси ми морао да враћаш што се мене тиче, боље обриши и клип ако хоћеш да тема улива проценат озбиљности, мада ми личи да никог баш и не интересује пpетерано. :D

  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, Lou slobodno radi sta mislis da treba ja niti sam imala uvida u komentare, a klip mi je na blic delovao ok.

 

Sustinski ljudi nema mesta za paniku ali da je zeznuta situacija jeste. Koleginica moja koja radi na jugu Spanije je prosla celu obuku za situaciju epidemije, znaci ljudi se pripremaju na najgore... mada cudno je da infekcija ovoliko dugo traje i da se pored ebole pojavio i marburg deadly combo...

 

edit: Izgleda da sam ja otvorila neki drugi klip i istripovala da je ovo gore ok :haha:

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sada i ne mogu da vidim klip, jer mi nešto trokira, tako da doktorki verujem na reč kada kaže da je ok stvar. Mene zanima i ova tema i ona o vakcinaciji, jer su aktuelne i važne, a ljudi o njima ne znaju dovoljno. Ako se za dva dana nije razvila diskusija, ne znači da "nikog baš i ne interesuje preterano", tako da... samo malo ozbiljnosti, ima sprdnje koliko hoćeš.

 

Javila se doktorka, ipak ide klip. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ево вам, гледо сам пре пар дана.

Црнци не јебу Еболу ни 2%, што бисмо ми онда цвикали од ње ?

 

 

 

Тако да :

 

Don’t touch your friend!

No kissing!

No eating something

It’s dangerous!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi stvarno verujete u pricu o Svetskoj epidemiji Ebole ?

 

Licno ne verujem o pandemiji ebole, ali su epidemije moguce.

Radi se o infekciji koja je ima svoj krug kretanja... Kada izadje iz rezevoara infekcije (glodara) i predje na majmune i ljude ona ima tendenciju da se odrzava, kako je jako zarazna bolest ona ima nagli pik (odgovara fazi intenzivnog umnozavanja virusa), potom se javlja kratak plato gde ljudi umiru (sa njima i virus) ili prezive (i stvore imunitet koji ubije virus) i krug infekcije se zavrsava jer se virusna replikacija istrosila.

 

 

Pa ako cemo bas da ga cepidlacimo s ozbiljnoscu, ovo nije aktuelna tema, svuda hara ebola, a mi diskutujemo o marburgu... xD

 

Gde se pojavio Marburg? U Ugandi? Razumem ja da u Ugandi postoji aerodrom, ali je logicnije da se otvori tema o eboli, ako vec hocete da diskutujete o tome, ili zajednicka tema za oba.

 

Dimone Marburg se zove takodje Ebola like virus, izazivaju isto stanje, takoreci isti virusi koji se razlikuju u par proteina ;)

A naziv teme je takav da ces kliknuti sa jednom premisom, procitaces je i shvatices o cemu se radi tj da naziv teme i sadrzaj nisu u konfliktu vec dopunjuju jedan drugog, a kako su razliciti brze ces memorisati informacije... to je mala caka kada se bavis e-learningom pokupis neke fore kako studenti da sto efikasnije obrade informacije :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam razumeo da oni što imaju para, ovo prežive.

Oni što nemaju patos.

 

Jebote te život, u Norvešku poslali neipitanu vakcinu za ebolu. Mogu misliti koliko su love pukli za to.

Fazon 1 Norvežanin vredi ko 100 crnaca.

 

Kao sto rekoh gore terapije je simptomatska i u zavisnosti od sredstava ( a tu prednjace bogatije zemlje) ti ces resavati korak po korak simptome i izvuci ces ga. A u Africi em nemaju dovoljno materijala, em je tamo centar i ima dosta inficiranih i ne mogu finansijski da pokriju.

A sto se tice vakcine... vise se tu radi o preciscenom serumu rekonvalsecenata (izlecenih koji su stvorili antitela na virus), i ta anitetla se daju obolelima da bi koliko-toliko blokirali virus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Blog koji pratim... New England Journal of Medicine- Ebola Outbreak

 

Bila je neka informacija u nekim novinama da je ovaj pacijent sto je sleteo u Hamburg trebalo da sleti i kod nas, pre Hamburga. Koliko je to istinito ne znam, ali recimo da je ta informacija izasla u novinama dva dana pre ove informacije na NEJM-u. Anyway dobro za ovog coveka, sto je tamo, jer se iz ovog tipa sepse tesko izvlaci.

 

Sledeci dobar info je vakcina, koliko procitah napravili su plan kako ce koja faza kl.istrazivanja ici, vidi se da su u prvoj fazi, i da koriste dva tipa. Jedna je monovalentna sadrzi soj Zairskog virusa ebole (koji je izazvao epidemiju),dok je druga bivalentna tj pored Zairskog sadrzi i Sudanski soj.

 

In the meantime, u Ugandi je jedan lekar cini mi se preminuo od hemoragicne groznice Marburg virusom, dok je ostatak ljudi sa kojima je on bio u kontaktu u karantinu.

 

Ne znam za vas ali ove stvari su zabrinjavajuce da mi kao drustvo nismo spremni da se izborimo i da nemamo vakcinu protiv virusa koji zivi sa nama vec decenijama. Onog momenta kada je bolest presla u Novi Svet kao i u Evropu onda se digla frka. Ovo je neki vid opomene barem ja tako to vidim za sve ljude ukljucene u istrazivanja, kojih je danas hiperprodukcija i mlacenje prazne slame, da se realni novac treba orijentisati na konkretna istrazivanja, koja ce dati efektivne rezultate.

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

На вам ваша ебола

 

 

http://objavi.net/posts/2458

 

Blog koji pratim... New England Journal of Medicine- Ebola Outbreak

 

Bila je neka informacija u nekim novinama da je ovaj pacijent sto je sleteo u Hamburg trebalo da sleti i kod nas, pre Hamburga. Koliko je to istinito ne znam, ali recimo da je ta informacija izasla u novinama dva dana pre ove informacije na NEJM-u. Anyway dobro za ovog coveka, sto je tamo, jer se iz ovog tipa sepse tesko izvlaci.

 

Sledeci dobar info je vakcina, koliko procitah napravili su plan kako ce koja faza kl.istrazivanja ici, vidi se da su u prvoj fazi, i da koriste dva tipa. Jedna je monovalentna sadrzi soj Zairskog virusa ebole (koji je izazvao epidemiju),dok je druga bivalentna tj pored Zairskog sadrzi i Sudanski soj.

 

In the meantime, u Ugandi je jedan lekar cini mi se preminuo od hemoragicne groznice Marburg virusom, dok je ostatak ljudi sa kojima je on bio u kontaktu u karantinu.

 

Ne znam za vas ali ove stvari su zabrinjavajuce da mi kao drustvo nismo spremni da se izborimo i da nemamo vakcinu protiv virusa koji zivi sa nama vec decenijama. Onog momenta kada je bolest presla u Novi Svet kao i u Evropu onda se digla frka. Ovo je neki vid opomene barem ja tako to vidim za sve ljude ukljucene u istrazivanja, kojih je danas hiperprodukcija i mlacenje prazne slame, da se realni novac treba orijentisati na konkretna istrazivanja, koja ce dati efektivne rezultate.

 

 

Ја не знам како ти уопште можеш целу ову ебола спрдачину да схватиш озбиљно :haha:

 

Ne znam za vas ali ove stvari su zabrinjavajuce da mi kao drustvo nismo spremni da se izborimo i da nemamo vakcinu protiv virusa koji zivi sa nama vec decenijama. Onog momenta kada je bolest presla u Novi Svet kao i u Evropu onda se digla frka. Ovo je neki vid opomene barem ja tako to vidim za sve ljude ukljucene u istrazivanja, kojih je danas hiperprodukcija i mlacenje prazne slame, da se realni novac treba orijentisati na konkretna istrazivanja, koja ce dati efektivne rezultate.

 

Класично срање ко и свињски груп, рокај вакцине пичке материне да се згрне што више пара док може.

Мислим, ти си старија од мене, самим тиме и психички зрелија,капирам да би барем требала да имаш реалан поглед на целу ову манипулацију и спрдњу, не видим што си се испримала .

:da:

Ко да већ нисмо прошли кроз овако срање пре неколико година, исти курац био са свињским грипом. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog takvih teorija kao gore nevedno, su i vakcine na losem glasu... Pa je Tirsova zabelezila sve veci porast difterije (izguglaj sta je difterija)

Jel i HIV teorija zavere? Zatim West-Nile encephalitis, koji je sve vise aktuelan kod nas, koji se prenosi preko komaraca? Mozda je teorija zavere i hemoragicna groznica koja se prenosi preko miseva i koje su endemska za jug Srbije, a zove se Krimsko-Kongoanska (izguglaj i to ;) )? Znas o tim stvarim se ne prica jer ne pogadja mnogo ljudi a i zasto bi prosecan stanovnik Srbije uopste znao za takve stvari. Pazi ja sam po vokaciji lekar, pa mi je u biti da se "lozim" na ovakve stvari. Imam najbolju drugaricu u NYC za koju sam zabrinuta jer je ebola dosla i tamo, jer je jako infektivna bolest, a stradaju i prenose je lekari.

Sada zamisli svet pre nego sto se pretvorio u globalno selo. Imas ovako zarazan virus, epidemija izbije u Africi, umre seoski vrac i njegova ekipa zajedno sa oboleima, i infekcija prodje, jer nema mesta za njeno sirenje, nije bilo tako brzog transporta kao sto su avioni i drumski saobracaj. Pri tome svi znaju za ovaj virus, zive sa njim, i znaju sta treba da rade, ali se situacija otrgla kontroli zbog idiota. Politicka prica mozda ide na ruku USA, ali to ne menja cinjenicu da vakcine jos nema, a da ce je primati kao pokusni kunici upravo medicinsko osoblje (znaci ne radi se o idiotima koji idu i razmnozavaju se, clanak pominje njihov rast populacije zato nagalsavam), vec se radi o srednjim-visim slojevima drustva koji su imala novca da uloze u svoje znanje, samim tim njihova reprodukcija je planirana itd. Sto znaci ako je vakcina toliko losa, zasto ubijas produktivan sloj drustva lekare, koji se ne razmnozavaju tom stopom i koji zapravo doprinose drustvu.

Kada se vec primas na teorije zavere pogledaj malo iza ogledala koje ti serviraju, ne primaj sve zdravo za gotovo.

 

Nemoj me shvatiti pogresno, ali tvoji postovi su cesto "post radi post-a" iliti pises da bi odgovorio, pri cemu nisi razmislio o svim mogucim pitanjima i idejama koje se kriju u nekoliko recenica, ali to je i normalno jer si dosta mladji ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...