Jump to content

Fear and Loathing in YUMETAL


Face Of Melinda

Recommended Posts

Pa ne rade se za iste mišiće zgibovi i mrtvo. Mrtvo dizanje je lek, kakvo kilavljenje, radiš najveću težinu s kojom možeš pravilno da uradiš i samo može bolje da ti bude kičma. Sem naravno ako si usled medicinskog stanja onesposobljen da ne možeš da radiš mrtvo... Što se kilavljenja tiče, urolozi preporučuju ljudima sa širim inguinalnom kanalom (ili oba) da rade donje trbušnjake, ono dizanje nogu... Tako ga možeš da odeš kod (dobrog xD) urologa da ti proceni kakve su ti šanse da se iskilaviš, jer to najviše zavisi od genetske predispozicije (pod uslovom da se pravilno diže), čvrstoće trbušnog zida prednjeg i donjeg i širine inguinalnih kanala - ovo drugo može da se ustanovi na pregledu. Tako da se ne bih plašio kilavljenja ako ne dižem težine daleko van svog dometa i gađam 2 reps u seriji. Takođe je tu bitna i gojaznost i disanje tokom vežbe, to je cela nauka jbt kod svih compound vežbi s nogama na zemlji - balans pritisaka između grudne, trbušne i karlične šupljine, zato kod mrtvog ne izdisaj kad podigneš teg pa pre spuštanja nego tek kad spustiš itd, objašnjeno je u klipovima ispod. Takve stvari mogu da ti poteraju crevca u skrotum.

Meni je omiljeni tkzv "big 6" program, sve compound: zgibovi, rows, mrtvo, čučanj, overhead press, bench press/sklek.

Mislim da program bez mrtvog dizanja pravi probleme u držanju i svakodnevnom funkcionisanju, treba mrtvo za hamstring, guzicu, donja ledja. Trenira pokrete koji se puno koriste u svakodnevnom životu itd...

I onda po želji neka vežba da se doda, izolaciona ili još bolje ako nije, tipa menjanje chinup/pullup... I telo spartanca baijo moj, Kyriakos Grizly.

Uzgred, meni je overhead press sredio impingement na oba ramena, a i uz priloženu teoriju i dokaze (nažalost još uvek anegdotalne koliko sam video) verujem da ispravno i redovno izvođenje mrtvog daje podršku diskusima i popravlja držanje...

Dok na primer crunchevi trbušnjaci se smatraju bezopasnom vežbom, a mogu da glockaju diskuse. Kod mrtvog je za razliku od njih kičma prava.

Samo barbell prescription!

https://startingstrength.com/article/barbell_training_is_big_medicine

Glasovi razuma...

Najbolja objašnjenja za sve vežbe:

Mada može sve ovo i verzije sa bučicama, ali principi koje objašnjava da se ispoštuju... 👌

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 minutes ago, Demon Seed said:

Pa ne rade se za iste mišiće zgibovi i mrtvo.

Kažem za leđa amatera šta će mi mrtvo, dovoljne su mašine, bučice testerisanje i zgibovi.

Bogdan je ipak ozbiljan, ja sam rekreativac i drkadžija.

Inače, ipak sam 202cm, tako da mrtvo mi je baš mrtvo, nisam ja za te priče, sem da mi neko dokaže da je mrtvo najbitnija vežba za leđa. Ali jebeno ga prvo tehnički nisam nikad savladao, dodirni mi kolena fazon, kamoli onda da natrpam neku težinu na šipku.

Ima li šta za donje trbušnjake da nije hebeno dizanje nogu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo rumunsko mrtvo

Ja sam radio program bez mrtvog, i onda sam dodao rumunsko, imao 5 dana upalu zadnje lože, kao da nikad pre toga mišić nije radio :haha:

Osećam se preporođeno od kako sam uveo mrtvo, a za rumunsko ti ne treba ni barbell, može i sa bučicama, a s bučicama može i pozicija kao za trap bar deadlift.

Koje mašine radiš umesto mrtvog? Ako je testerisanje ono kao da pališ kultivator haha, single arm rows, to opet mogo više gađa lats, nego donja leđa, a zadnju ložu ič. Neam ideju čime može da se zameni mrtvo, a i to traje duže, i to je bitno amateru koji nema vremena ceo dan da trenira...

Nije ti visina problem ako ne metneš prvi put 50kg, stavi 20kg i nauči ga, vrv ćeš i to da osetiš ako ga ne radiš. Može i bent over rows jer traže sličan položaj kičme i kolena, fino idu zajedno da se savladaju bent over rows i rumunsko mrtvo. S druge strane na veću visinu su ti još bitniji ti support mišići za držanje nego patuljku.

Btw rumunsko mrtvo je takođe najbolja vežba istezanja za zadnju ložu koja postoji, pa onda iz istegnutog položaja kontrakcija, pa hip thrust, fakjea bebo. Jebeš kao terminator. We will all make it bruhs.

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

47 minutes ago, Demon Seed said:

Osećam se preporođeno od kako sam uveo mrtvo

možda je od trena!

ma za jačanje donjeg dela leđa može svašta, od bent over row do plenkova realno, ali mrtvo dizanje je više od toga, neka ozbiljnija hipertrofija sigurno

ja više vežbam zbog zdravlja a ne znam jel bi mi mrtvo dizanje na duži rok to pokvarilo

moj program je vidim šta Šrafciger radi u osmoj deceniji i to radim haha

ako Arnold ne radi mrtvo onda ništa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 hours ago, Srbin Hamza said:

ja više vežbam zbog zdravlja a ne znam jel bi mi mrtvo dizanje na duži rok to pokvarilo

moj program je vidim šta Šrafciger radi u osmoj deceniji i to radim haha

ako Arnold ne radi mrtvo onda ništa!

Ja ga baš iz ugla zdravlja i propovedam :D

Jbg mislim da nema skroz smisla da se upravljaš prema penzionisanom profesionalnom bodibilderu u 70+, ipak se on u mladosti i preforsirao malo, možda i sjebao neki diskus, mator je, mora da vodi red...

Plank ne volim, mislim da podstiče malo povijenost unapred, nisam 100% siguran ali svakako mi besmislena vežba jer sve ove velike compound vežbaju i core, tako da nema potrebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 hours ago, Srbin Hamza said:

Kažem za leđa amatera šta će mi mrtvo, dovoljne su mašine, bučice testerisanje i zgibovi.

Bogdan je ipak ozbiljan, ja sam rekreativac i drkadžija.

Inače, ipak sam 202cm, tako da mrtvo mi je baš mrtvo, nisam ja za te priče, sem da mi neko dokaže da je mrtvo najbitnija vežba za leđa. Ali jebeno ga prvo tehnički nisam nikad savladao, dodirni mi kolena fazon, kamoli onda da natrpam neku težinu na šipku.

Ima li šta za donje trbušnjake da nije hebeno dizanje nogu...

Ima za donje trbusnjake radi makazice

Nema veze koliko si visok ako radis pravilno tehniku neces imati problema sa povredama i slicno

Ali iako je jedna od najboljih vezbi koje se mogu raditi u teretani (mrtvo i sve njegove varijante) uopste nije potrebno da ga radis ako neces 

Ja nisam mrtvo radio godinama i mislim da su mi ledja sasvim solidna 

272059562_1614331495570278_1782036373919

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bo88gdanLedja su ti fenomenalna, ali na tu konstituciju i nivo razvoja ostalih mišića, ništa ne bi falilo od da su ti malo i donja ledja shredded! Na stranu šalu i estetske ciljeve, mislim da znači za balans, a sad ko kako hoće... Ja još ne znam jesu li shredded jer imam 10kg sala viška :haha:

Sacam se napalio da dizem mrtvo, taman...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, Demon Seed said:

@bo88gdanLedja su ti fenomenalna, ali na tu konstituciju i nivo razvoja ostalih mišića, ništa ne bi falilo od da su ti malo i donja ledja shredded! Na stranu šalu i estetske ciljeve, mislim da znači za balans, a sad ko kako hoće... Ja još ne znam jesu li shredded jer imam 10kg sala viška :haha:

Sacam se napalio da dizem mrtvo, taman...

Naravno da znaci sveto trojstvo gym treninga je mrtvo, cucanj i ravni benc, i svakako pocetnik to treba da savlada za dalje treniranje ali moze i bez njih svakako da se postigne odlican rezultat 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sudeći po bogdanovim leđima ne treba mrtvo haha

šredid donja leđa je kao pitanje treba li bmw-u ekran na zadnjem sedištu

najbitnije je da je bmw

4 hours ago, Demon Seed said:

mislim da znači za balans

ili ribe da rade ramena i propadanja zbog balansa

dok ti radiš mrtvo neko drugi jebe neizbalansiran

Share this post


Link to post
Share on other sites

28 minutes ago, Srbin Hamza said:

sudeći po bogdanovim leđima ne treba mrtvo haha

šredid donja leđa je kao pitanje treba li bmw-u ekran na zadnjem sedištu

najbitnije je da je bmw

i

Pocinjes pametne stvari da pises, oce neko nevreme da pogodi Srbiju 😄 

Ajde za vas 2 procena mog bf%, btw slikano isti dan kad i ova slika ledja 

265895394_466039458434605_11632641037700

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Srbin Hamza

Naravno da i ribe treba da rade celo telo, ne razumem, je l' to neka forica kao? Ako jeste onda je tragično :haha:

To je kao pitanje ima li BMW zadnju vuču. Ako nema, nije BMW. Tebi je "važno da je BMW" jer nemaš pojma o BMWu, kao ni o vežbanju i o svemu uopšte.

5 minutes ago, bo88gdan said:

Pocinjes pametne stvari da pises

K A K O se dođe do takvog zaključka ☹️

 

8% body fat

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

slab sam sa tim procenama, al možda je 8% premalo

ne verujem ni da su na Olimpiji baš 2%

2 hours ago, Demon Seed said:

Naravno da i ribe treba da rade celo telo

eh, pa rade ramena i kad rade benč ili leđa, šta treba da rade baš presu za ramena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presa je ozbiljnija vežba od samo ramena (ako se radi stojeći kako Bog nalaže), smatra se da ako radiš bench press a ne radiš overhead press, povećava se šansa za povredu, a meni lično je OHP sredio oba ramena, budio sam se s utrnule obe ruke ujutru, bolovi u ramenima u nekim položajima, i pozitivna sva 3 ona znaka za impingement, to je godinama postajalo sve gore, naročito su me bolela ramena dok vozim. Dva meseca OHP i kao nov.

Sam malo bolji pogled na zglob ramena i mislim da je jasno zašto je esencijalna vežba...

Jedan dan bench, squat, row

Drugi dan overhead press, deadlift, pullup

Najjači program koji postoji, usliši i pomiluj, amin...

I da se završi priča oko vremena koje to oduzima, najkraći program koji postoji.

Ali jebiga, svih 6 nabrojanih vežbi traže malo vremena za savladavanje na početku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, Demon Seed said:

meni lično je OHP sredio oba ramena

bre ima li šta da te ne boli, ramena, leđa, utrnule ruke...

mislim da nije do jedne vežbe, nego prosto teretana ili vežbanje uopšte učvrsti sve

opustiš se, počneš da se izležavaš kao ja poslednja dva meseca, odma leđa bole

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da je sve bitno, nije jedna vežba, ali pre toga sam imao stint kad sam trenirao i zapostavljao OHP pa sam mogao da uporedim...

Al' što se leđa tiče, ništa te ne osposobljava za saginjanje, ispravljanje, podizanje i spuštanje, kao mrtvo. 😄

I ne znam kad sam se žalio na nešto sem ramena...

I zapamti, jak si onoliko koliko ti je jaka najslabija karika, tj. donja leđa, to te koči u životu, kad sam uveo mrtvo, probio sam lične rekorde na svim vežbama u nedelju dana.

Stay stronk and let tha metal flo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...