Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

9 hours ago, Dead Man Drinking said:

I opet ta zabluda o SFRJ kao industrijskoj sili.

ama kakva zabluda, o čemu ti? Zašto SFRJ mora biti industrijska sila da bih ja crno a belo dokazao da sfrj industrija jebe sve ekonomije posle toga? Šta se brineš za taj traktor, on da se nastavio proizvoditi i zadržao tržišta na koje je izvozio, imao bi solidnu situaciju, ovako je nema. Kakav ti dokaz uopšte hoćeš, ako od tog traktora nema Srbija danas 2-3 milijarde izvoza, a imala bi, to je dokaz meni u prilog, ne znam kakav dokaz tražiš, da taj traktor postane spejsšatl, digitalizovano oranje, pa bi onda bio zadovoljan? Besmislice

Češka je bila uvek ispred nas i o ovome smo se već raspravljali. Mislim da i Poljska je imala bolji standard, sem što i danas kad odeš u Poljsku, eo bukvalno na granici sa Češkom, likovi bacaju trulo meso u reku, raspadaju se od alkohola, jebeni Poljaci pa to je Srbin na Srbinu kroz pola mađara pola ustašu

i mojne se bre zezamo neozbiljno, ja gde god da dođem, pričam s čovekom iz Singapura, on se žali da se mafija zapravo infiltrirala u državu, kamoli u neku Hrvatsku, Meksiko, Italiju, o SAD da ne pričamo. Šta tamo mafija ne vlada? Zato što ne maltretira nekog pčelara?

Pa to ćemo tek videti dal će mafija maltretirati pčelare u SAD kad se budu ekonomski srozali kao Srbija. Do tada, za srozavanje su odgovorni oni koji su odlučili da vode neoliberalni kurs i grade tercijarni sektor, jer to nije izvor stabilne države već vodi ka njenoj propasti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Ma naravno da je SFRJ industrijska sila u odnosu na sve države koje su je nasledile. Jedno se Slovenija drži/držala nekako. Ali to ne znači da je to dovoljno da nas izvuče iz bede. Česu su proizovidli manje više sve što i SFRJ i u sličnom kvalitetu. I većina njihovih fabrika je propala, ali ljudi koji su u njima radili su uspeli da i u privatizovanim i u novim firmama stranih vlasnika naprave okruženje koje im omogućava ozibiljniji rad, razvoj, unapređenje, itd. U Srbiji su svi preselili samo amtoru proizvodnju, za koje ti nije potrebno skoro nikakvo znanje. Inženjeri koji rade u tim fabrikama takođe rade idiotski posao i neke gluposti. Ti ljudi neće naučiti kako se pravi novi traktor, automobil, motor, šporet... Plus što su Česi napravili nove domaće firme koje se bave ozbiljnom tehnologijim. Ima toga i kod nas, ali u mnogo manjoj meri. Mi gubimo znanje, koje nije palo s neba, već se sticalo i prenosilo sto godina. Oni su ga sačuvali.
 
 A i u IT sektoru su i oni i Poljaci , ako ne bolji, onda bar isti kao mi. Tj. ta priča kako je Srbija IT lider je takođe budalaština. Jesu mnogi naši ljudi i firme sjajni, ali takvih ima i u Bugarskoj i u Češkoj, Estoniji, Ukrajini....
 
 Ja se slažem da je glupo oslanjati 3/4 ekonomije na sektor usluga i prodavanje magle, ali to je od 2000. do danas donelo veliki rast mnogim zemljama. Moglo je i nama. Naravno, sad vidimo da se to veoma lako može urušiti, i da je zemlja koja nema 100% kontrolu nad svojom poljoprivredom, farmaceutskom industrijom, proizvodnjom uređaja i mehanizacije za osnovne delatnosti... golo govno. Ispalo je i da proizvodnja nekih sirovina ipak vredi više nego što tržište misli, i da nije baš pametno prebaciti sve u Kinu.
 
Ne diraj mi Poljake. Njihova jedina mana je što vole Hrvate više nego nas. Pa šta ako piju špiritus sa 95% alkohola, i oni su ljudi, i to izmučeni i s leva i s desna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali šta očekuješ od mene da ti odgovorim? DS je svojim programom i Vladinim projekcijama direktno radio protiv industrijalizacije jer je smatrao da je uslužni sektor dovoljan. Pritom nije poenta omalovažavati uslužni sektor, pa IT je praktično to, ako si programer ti vršiš uslugu. Umesto toga, DS je radio samo na onom jeftinom uslužnom sektoru, a to je šoping, marketing, ugostiteljstvo i uvećanje administracije. Ono fazon dođe cura sa sela i nađe posao u butiku - bukvalno ekonomski pad ali ona umišlja da je napredovala. Dakle DS nije radio ni na isplativom, inženjerskom (arhitekta je bre uslužni sektor), ozbiljnom tercijarnom sektoru.

Ne postoji opravdanje za to. Pogledaj farmaceutsku industriju, sad usred korone nam treba ko leba a nema je, jer je neki tupson bukvalno digitronom računao da mu se ne isplati. Kao da se digitronom računa bezbednost zemlje, ili standard stanovništva ili nivo obrazovanja. Kako mali Perica zamišlja ekonomiju i politiku. Ja zaista ne verujem da su Česi došli 1990. godine i rekli idemo da uvećamo broj šalteruša i konobara. DS su nažalost teški tupsoni a SNS su tupsoni na steroidima.

To kako Srbija danas stoji sa IT, kakve to veze ima? Ona bar nešto stoji, prethodna decenija je izgubljena. Čovek ne zna da li je to to, prosto Singapur i Južna Koreja nisu bile demokratije kada su se dizali ekonomski, Singapur to maltene ni sada nije, i čovek ne zna jel se mora pomiriti s ovim danas po cenu da Vučić vlada još 10 godina, jer realno opozicija i dalje drvi isto, tercijarni sektor, neoliberalni ustav, Evropska unija, nema ništa od toga.

Žalostan izbor, jedino da ova korona stvarno sjebe globalni kapitalizam i ubrza propast pa da besimo kapitaliste 2023.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 7/13/2020 at 4:29 PM, Srbin Hamza said:

Umesto toga, DS je radio samo na onom jeftinom uslužnom sektoru, a to je šoping, marketing, ugostiteljstvo i uvećanje administracije. Ono fazon dođe cura sa sela i nađe posao u butiku

 

Ruku na srce , danas sa DS pristalicama, drugosrbijancima, i generalno liberalima i može da se priča. 
I oni, mučenici, su konačno videli kakva je bagra u DS-u.  

Ali do 2012, sa većinom je bilo nemoguće imati normalan dijalog. To je bilo indoktrinisano do bola. 
Slušao sam priče da ako mučeni Toma pobedi, da će Srbija odmah zaratiti, a da ćemo odmah popiti sankcije. 
Zatim su voleli da se samokažnjavaju što su srbi, i da se stide što su srbi.
Milošević je naravno bio kriv za sve, i Srbija bi možda imala mnogo veći rast, ali svetskas ekonomska kriza je sprečila sposobnog Tadića da ekonomiju digne u nebo (a mi, realno, smo tada imali najveću razmenu sa Bosnom). 

Ponavljam - sad je super. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 minutes ago, Dark_Elf said:

Ali do 2012, sa većinom je bilo nemoguće imati normalan dijalog. To je bilo indoktrinisano do bola. 
Slušao sam priče da ako mučeni Toma pobedi, da će Srbija odmah zaratiti, a da ćemo odmah popiti sankcije. 
Zatim su voleli da se samokažnjavaju što su srbi, i da se stide što su srbi.
Milošević je naravno bio kriv za sve, i Srbija bi možda imala mnogo veći rast, ali svetskas ekonomska kriza je sprečila sposobnog Tadića da ekonomiju digne u nebo (a mi, realno, smo tada imali najveću razmenu sa Bosnom). 

Ponavljam - sad je super. 

Pa eto, ja sam nekoliko puta glasao za DS, pa sam opet 2012. bio za to da padnu sa vlasti.

I dalje mislim da je Sloba kriv za skoro sve.

A sto se indoktrinacije tice, koliko se secam, ti si nas sa foruma hteo da saljes da ratujemo za Kosovo.

Edited by 23/16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol - odmah sam te istrigerovao. :) 

Nisam ja nikoga hteo da šaljem na Kosovo, niti bih to mogao, niti bih imao prava na to.
Samo sam govorio (i danas to mislim), da rat nekada ne može da se izbegne,  i loša je politika ako javno govoriš da nećemo ratovati, ni pod kojom cenom.

Recimo, voleo bih da se ugledamo malo na Izrael.
(koji recimo to gore nikada ne bi izjavili) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi Šiptari ćemo ratovati.

Pa realno, ne bi me čudilo da su bivši spsovci prešli 2000. u DS, pa 2012. u SNS. I da bukvalno postoje ti neki Srbi koji su stalno na vlasti.

Što bi reko Ante Starčević, slavenoserbska pasmina, može biti pohrvaćena, islamizirana, mogu se propederisati, ali srbska suština ostaje

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog masnih kolača. Edit: aa, ok

De si Kinže legendo foruma?!

Takozvani call&response format

 

sergej debilčina, a trudio sam se da mi bude ok zbog toga što se "bori" 😄

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, perzekjušn menijak said:

Čović legendado da predsedava, a ovaj da crta akcije... i sin Danilo da dovodi igrače. Biće tektonskih potresa na košarkaškoj mapi Evrope. Samo nebo je granica i to nebo će se otvoriti. Moraće.

  • Like 2
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...