Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

3 hours ago, kuruz said:

ništa jače od priče o demokratiji i standardu u dojučerašnjim kolonijalnim silama
izuzetno zabavna lupetanja

+ večiti argument "da da a zašto onda niko ne emigrira u Rusiju, nego svi idu na zapad?"

tj. "argument"

Mene jako nervira kad kažu, da su amerikanci izmislili kompjutere i mobilne telefone. 

Najveća glupost izrečena ikada. 
Ako ćemo tako da gledamo, prva stvar koja je malo zaličila na kompjuter bila je ona mehanička Hitlerova mašina Enigma. 
A kasnije, kada se tržište razmahalo sa računarima, svako živ ih je proizvodio, i svi su pravili svima konkurenciju što je dovelo do boljeg razvitka. 
Japanci su pogotovo bili ludi sredinom 80'ih. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

13 minutes ago, Srbin Hamza said:

Čak i da jesu, uvezli su toliko evropskih naučnika da je ono Mađar Janoš fon Nojman stvorio samu arhitekturu računara. Tesla itd.. Ta Austro-Ugarska je čudo bila.

Upravo to... 

I mađari, i srbi, i šiptari, i poljaci, i omraženi im rusi, i voljeni im ukrajinci... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, Dark_Elf said:

Mene jako nervira kad kažu, da su amerikanci izmislili kompjutere i mobilne telefone. 

Možda ih nisu izmislili, ali imaju najveće zasluge što su isti postali dostupni običnim smrtnicima, što kroz razvoj tehnologije, što kroz veličinu i potrošačku moć tržišta.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe pa upravo u tome i leži caka, Batin odgovor sa prethodne stranice ne moram ni da objašnjavam, upravo ste ga demantovali, ali ajd kad me već vuče za jezik, valjda si čuo za Filipa Ceptera? ili Milana Mandarića, da ne pominjem umetnike, sportaše, pa i neke naučnike. Mislim naravno da će 99% ljudi biti obični šljakeri, oni ni sami ne očekuju neko bogatstvo i slavu, sad će neki majstor Mile iz Rakovice da otvara lanac hotela po švabiji, običan čovek samo želi da obezbedi koliko toliko pristojan život pre svega za svoju porodicu, a da ima i ponešto kad ode u zasluženu penziju!

Elem da se vratim, naravno da su ti "uveženi" (ja bih pre rekao svojevoljni emigranti) ponajviše i doprineli razvitku čovečanstva, jer im je demokratsko društvo to i omogućilo, upravo jer nisu gledali mnogo ko odakle dolazi i ko su mu djedovi, već videli potencijal u njima kako će unaprediti sredinu u koju su došli, a samim tim i samo društvo, rekao bih na obostrano zadovoljdstvo.. Nije ni malo čudno što najviše i odlaze ili bivaju proterivani upravo iz autorativnih i diktatorskih režima kojima nije bilo mnogo bitno da li se radi o intelektualcima, umetnicima, naučnicima.. već su u njima samo videli kritičare režima, izdajnke i neprijatelje.. za svakog ko im se suprotstavi (ili ima bilo kakav SVOJ stav!)

 

6 hours ago, kuruz said:

+ večiti argument "da da a zašto onda niko ne emigrira u Rusiju, nego svi idu na zapad?"

tj. "argument"

Zašto mi ti ne kažeš koji je tvoj argument kao antiteza mojoj tvrdnji (tj. činjenici;))?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 minutes ago, oʞɾoƃ said:

Možda ih nisu izmislili, ali imaju najveće zasluge što su isti postali dostupni običnim smrtnicima, što kroz razvoj tehnologije, što kroz veličinu i potrošačku moć tržišta.

Naravno, dovoljno je samo reći i da ovo što im omogućava da pišu razne teorije, budalaštine i sl blaćenja takodje omogućio zapad - pre svega USA koja je prva koristila sistem umreženih kompjutera kao vid komunikacije u vojsci, nazvan ARPANET, kasnije preinačen u internet

Share this post


Link to post
Share on other sites

19 minutes ago, oʞɾoƃ said:

Možda ih nisu izmislili, ali imaju najveće zasluge što su isti postali dostupni običnim smrtnicima, što kroz razvoj tehnologije, što kroz veličinu i potrošačku moć tržišta.

Najvece zasluge za to imaju Kinezi. Kurac bi sirotinja u Srbiji, pa i u mnogim zapadnim zemljama,  kupovala novi telefon i pc na svakih par godina da su proizvedeni u USA. I sad bi moglo da se postavi kontra pitanje, u odnosu na tezu da svi idu na zapad raditi - Koliko vas sto veruje u zapadnu demokratiju kupuje proizvode iz komunjarske, diktatorske Kine a koliko iz zapadnih zemalja. I zasto podrzavate diktatorske rezime kupujuci njihovu robu?

Edited by LoveHateLove
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 minute ago, LoveHateLove said:

Najvece zasluge za to imaju Kinezi. Kurac bi sirotinja u Srbiji, pa i u mnogim zapadnim zemljama,  kupovala novi telefon i pc na svakih par godina da su proizvedeni u USA. I sad bi moglo da se postavi kontra pitanje, u odnosu na tezu da svi idu na Zapad raditi - Koliko vas sto veruje u zapadnu demokratiju kupuje proizvode iz komunjarske, diktatorske Kine a koliko iz zapadnih zemalja. I zasto podrzavate diktatorske rezime kupujuci njihovu robu?

Jednom kupio kineski tablet i od tada vise nista od kineske tehnike. Osim ako i Apple ne smatramo kineskom firmom.

Daj neku preporuku za ruske i kineske metal bendove...posto smo vec na yumetalu.

  • Like 1
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, HUMAN said:

Naravno, dovoljno je samo reći i da ovo što im omogućava da pišu razne teorije, budalaštine i sl blaćenja takodje omogućio zapad - pre svega USA koja je prva koristila sistem umreženih kompjutera kao vid komunikacije u vojsci, nazvan ARPANET, kasnije preinačen u internet

Razvitak kompjutera i mobilnih je kao razvitak automobila i aviona. 

Nema tu jedne nacije koja je isključivo zaslužna za to, i zato mi je uvek taj argument "kompjuter i fon sa koga pišete vi krezubi radikali, je došao sa zapada" u najmanju ruku, bljutav. 
Pa čak i u Jugi, mi smo 70. i 80. imali izuzetne stručnjake u toj oblasti (od kojih su mnogi posle otišli na zapad). 

Ako u nekoga možemo da upremo prstom i kažemo da su tehnološki ludaci, onda su to japanci, a ne amerikanci. 
Japanci su 80-ih, (svojevoljno) bili potpuno izolovani od ostatka sveta, i nisu uvozili niti kompjutere, niti konzole, a opet su samostalno pravili (u proseku) bolje konzole i kompjutere nego ceo ostali svet zajedno. 
Eno onaj X68000 sharp komp japanski, je kidao bukvalno sve (kućne) kompjutere tog doba iz ostatka sveta (dobro, i koštao je poprilično). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 hours ago, LoveHateLove said:

Najvece zasluge za to imaju Kinezi. Kurac bi sirotinja u Srbiji, pa i u mnogim zapadnim zemljama,  kupovala novi telefon i pc na svakih par godina da su proizvedeni u USA.

A da nisu Kinezi, bili bi Filipinci, a da nisu Filipinci, bili bi Indonežani itd. Jeftine radne snage koja će da sklapa je uvek bilo i biće. Ali ono što sklapaju je uglavnom osmišljeno u Americi.

1 hour ago, Dark_Elf said:

Pa čak i u Jugi, mi smo 70. i 80. imali izuzetne stručnjake u toj oblasti (od kojih su mnogi posle otišli na zapad). 

Pa zašto su otišli na Zapad? Zato što su jedino tamo mogli potpuno da se ostvare u svojoj profesiji.

Edited by oʞɾoƃ
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 hours ago, oʞɾoƃ said:

Možda ih nisu izmislili, ali imaju najveće zasluge što su isti postali dostupni običnim smrtnicima, što kroz razvoj tehnologije, što kroz veličinu i potrošačku moć tržišta.

pa sad to je samo pola priče. Istina je da su postojali i drugi sistemi sem američkog arpaneta, ali su Ameri nametnuli svoju vojnu diktaturu i do dana današnjeg je sprovode. Pa CIA je Guglu omogućila sve krajem devedesetih, ona im sredila prvi softver za pretragu i prikupljanje podataka jer je udbašima trebao.

A recimo Francuska je prva svojim smrtnicima dala svoj internet sistem osamdesetih i on je uništen pod naletom Amerikanaca. I Sovjeti su imali svašta, neki čak govore kvalitetnije računare, no nisam proveravao. 

Dakle, i to što imamo američki internet a ne francuski ili neki drugi je posledica imperijalne sile koja nije dozvolila alternativama da ponude svoja rešenja. Čak i danas kontrolišu agenciju za ip adrese i za internet infrastrukturu, i kad god im Kinezi ili Rusi pošalju zahtev za izgradnju prekookeanskog internet kabla oni ga odbiju jer samo američki kablovi dolaze u obzir. Mislim da su dopustili samo Brazilu da sagradi kabal do Afrike i to je to.

tako da sve je to super, ali nije kao da je pre 30 godina neko raspisao tender za najbolja inženjerska rešenja za internet pa pošteno izabrao najbolju ponudu, nego je tender namešten kao da su Srbi u komisiji

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 hours ago, Havočka said:

odoste vi u kurac svi kolektivno

Zašto si tako usamljena? 

5 hours ago, Talvi said:

imaš Brnabu, close enough

De bre close...  jesi lud... Buraz moj po Doomu... 🙂

.. kaki gejevi.. to je bre staroomodno sad... 
Mada sad kad razmislim... imamo onu trandžu Dženi, što kažu, da je Mišu Vacića štiklom po hrabrim jajima pritisla. 

Ja zaključujem onda da je Miša Vacić tu negde najbliži onome što tražim, premda sa žaljenjem zaključujem da sam razočaran što Dženi nije ustupio kandidaturu. 

4 hours ago, oʞɾoƃ said:

Pa zašto su otišli na Zapad? Zato što su jedino tamo mogli potpuno da se ostvare u svojoj profesiji.

LOL
Tačno sam znao sam da će ovo da bude pomenuto u ovom kontekstu (ne mogu ni argumentom da ga nazovem), i zato sam i "bejtovao"... 
Pa dobro, pa šta? 
Upravo pričam da je to jedan od pokazatelja da zapad nije stvorio mobilne telefone i kompjutere. 

Stvorili smo ih svi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

42 minutes ago, Dark_Elf said:

 Upravo pričam da je to jedan od pokazatelja da zapad nije stvorio mobilne telefone i kompjutere. 

Stvorili smo ih svi. 

Uz božiju volju!

ili pomoć, kako se ono kaže..

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 hours ago, HUMAN said:

Idi bre Hamzo ja reko saće dodješ sa nekim podatkom da su indijanci.. ovaj Indijci još u 18-om veku imali net, pa došo madjar da pokupi znanje, kad ono opet neki zapadnjaci:maca:

pa ja ne sporim da je Zapadna Evropa bitna stavka u istoriji čovečanstva, samo ti ne kontaš par stvari koje su suve činjenice:

1. Zapadna Evropa je podređena američkim varvarima. Zato francuski model interneta nije zaživeo.

2. Zapadna Evropa se kao civilizacija poslednja razvila. Ne prva nego poslednja. Prosto je neverovatno da neko misli da je ta civilizacija najcivilizovanija kad je poslednja.

Ko umišlja suprotno ovim faktima onda umisli da smo svi mi morali da dobijemo baš Apple-ov ili Samsungov fon, da koristimo aplikacije baš ovakve kakve postoje, jer tržište je odgovorilo na želje potrošača i bez Amerike ne bismo ništa postigli itd.

pa ok, onda se pomirite i sa tim da je SNS odgovorio na želje potrošača i da zasluženo pobeđuje. Al mojne da pričamo izokrenute priče u slučaju Srbije i na svetskom nivou. Na svetskom nivou SAD su SNS.

Što se računara tiče, osnovne postavke su postavili evropski naučnici, od Lajbnica, Karnapa, pa i Nojmana, bez Tesle ne bi mogli ni da uključe to sokoćalo, bez Tjuringa ne bi znali ni da obrađuju podatke, i super, dali su Ameri pare pa to sastavili u svojoj laboratoriji. Ali za to je trebalo stotine godina istraživanja u Evropi da bi se postiglo.

I onda dođemo i prdimo kako su Ameri nešto izmislili. Apsolutno ništa. Nijednu jedinu stvar nisu stvorili Ameri, koju bre uopšte, možda frižider. Usavršili da, stvorili ne.

11 hours ago, Dark_Elf said:

.. kaki gejevi.. to je bre staroomodno sad... 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi bas jasno odakle uopste ova rasprava.

Valjda se svi slazemo da pametnih ljudi ima svuda na svetu i da nije slucajno sto idu bas u zemlje zapadnog sveta.

 

https://www.instagram.com/tv/Cbwtldog1Gd/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

 

Jtbt, zar je morao i ovaj da mu daje vetar u ledja?

Edited by 23/16

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...