Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

da se ne vraćam na postove sa prethodnih strana - hvaljenje standarda i uređenosti zemalja koje su izgrađene na uništavanju, porobljavanju i ekonomskom eksploataciji drugih država i delova sveta je van pameti

 

  • Upvote 7
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 hours ago, kuruz said:

da se ne vraćam na postove sa prethodnih strana - hvaljenje standarda i uređenosti zemalja koje su izgrađene na uništavanju, porobljavanju i ekonomskom eksploataciji drugih država i delova sveta je van pameti

 

Pa i Ruska imperija iliti Carska Rusija se uklapa u ovaj opis, opet ne vidim da se može pohvaliti standardom, uredjenošću ili slobodama koje su razvile zapadne sile.. a i pričali smo o emigraciji, a tu sam jasno naglasio gde i odakle su se one najviše vršile, to je valjda svima jasno..

Pošto vidim da se ovde samo vrtimo u krug, vidimo se na ovim stranicama posle izbora kad budete proslavljali Vučićevu pobedu, živela Jelena Karleuša, živela Srbija, Slava Rusiji itd..

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 hours ago, HUMAN said:

i Ruska imperija iliti Carska Rusija se uklapa u ovaj opis

potpuna nebuloza. Ovo može reći samo potpuno neobrazovana osoba.

Rusija nije bila na 6 kontinenata kao neki niti je prodavala robove

možda nisi upoznat da je reč rob slave potekao od Sloven ili Slaven ili sclavus, iliti Šveđani su hvatali robove na teritoriji današnje Rusije i prodavali ih kao robove svuda od Praga do Bagdada

dakle, u poslednjih hiljadu godina Rusija ili nije postojala ili su je bila teritorija za poharu i prikupljanje robova, ili je bila kolonija Mongola odnsno Tatara te se tako opustošena oslobodila u vreme kada su zapadne zemlje već harale po obe Amerike, Africi i Aziji

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 hours ago, HUMAN said:

Pošto vidim da se ovde samo vrtimo u krug, vidimo se na ovim stranicama posle izbora kad budete proslavljali Vučićevu pobedu, živela Jelena Karleuša, živela Srbija, Slava Rusiji itd..

Koliko je meni poznato Jeca ima slicne stavove kao i ti.  Nije li prvo bila clan LDP-a, za koji si verovatno i sam glasao. 

Elem, evo i legende Yum-a 

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

potpuna nebuloza. Ovo može reći samo potpuno neobrazovana osoba.
Rusija nije bila na 6 kontinenata kao neki niti je prodavala robove
možda nisi upoznat da je reč rob slave potekao od Sloven ili Slaven ili sclavus, iliti Šveđani su hvatali robove na teritoriji današnje Rusije i prodavali ih kao robove svuda od Praga do Bagdada
dakle, u poslednjih hiljadu godina Rusija ili nije postojala ili su je bila teritorija za poharu i prikupljanje robova, ili je bila kolonija Mongola odnsno Tatara te se tako opustošena oslobodila u vreme kada su zapadne zemlje već harale po obe Amerike, Africi i Aziji
lik se očigledno obrazuje za N1 i iz sličnih izvora, ne vredi habati tastaturu


edit: "obrazuje"

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Vaše tumačenje istorije i analize društva

 

tvoje tumačenje bilo čega je mim? čoveče :haha:

jbt ne znam ni šta se javljaš, pre par sedmica sam ti rekao daj ime i prezime autora koji pobija nalaze Fernana Brodela ili Imanuela Volerstina u vezi bogaćenja Zapadne Evrope

samo prokleto ime i prezime, da vidimo ko to tvrdi suprotno za ovo što pričam, sem tebe i subhumanog

i do sada nisam dobio. Tvoje tvrdnje od tada imaju utemeljenje koliko i antivakseri što se razumeju u vakcine jer su se počešali po mudima jednom ispred Medicinskog faksa

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam ni rekao da se Evropa nije obogatila kolonizacijom, zašto bih pobijao to? Ali ti bukvalno izmišljaš istoriju i predstavljaš je kako tebi odgovara.

Samo ne znam dokle ćete da izjednačavate bogatstvo (od pljačke) sa uspešnim društvom, pored toliko raznih primera uspešnog društva bez pljačke, neuspešnog društva sa pljačkom, bogaćenjem, pa bankrotom, pa ponovnim uspehom, itd. I naravno, sloboda ni u jednom slučaju nije bitna

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 minutes ago, Dead Man Drinking said:

pored toliko raznih primera uspešnog društva bez pljačke

kojih? 

6 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Ali ti bukvalno izmišljaš istoriju i predstavljaš je kako tebi odgovara.

ja trenutno mislim da, ako si kojim slučajem nešto studirao, taj faks nije imao nikakve veze sa istorijom. Grešim li?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srećom (ili nažalost), potrebno je samo znati istoriju i društvene nauke iz srednje škole. A mi zaboravljamo i znanje iz osnovne.
- Pokušavaš da nametneš kao činjenicu da su (zapadni) Evropljani izmislili ropstvo, iako su se prve civilizacije (Afrika, Azija) izgradile robovima. Staro je koliko i civilizacija. Pri čemu danas niko nije gori od Kine (tj. Azije) po tom pitanju. Od radnika u fabrikama, do radnih logora za (neisto)mišljenike, nešto najbliže ropstvu što postoji. I to je zvanična politika zemlje koja nam je idol, jer će srušiti Ameriku.


- Kritikuješ Evropu što se obogatila i napredovala osvajanjima i na tuđoj muci, dok istovremeno hvališ Arape, Kineze, Tatare... koji su se obogatili i napredovali osvajanjima i na tuđoj muci. Ako si zaboravio, neće me mrzeti da se vratim na taj post i citiram ponovo.


- U isto vreme (bukvalno u isto vreme) dok su Englezi, Španci i ostali išli po Africi i Americi i jahali crnce i Indijance da bi se obogatili od njihove zemlje, Rusi su išli po Aziji i radili nešto potpuno drugačije, jahali su Tatare i Kazake da bi se obogatili od njihove zemlje. Kojom logikom razlikuješ englesku pljačku i okupaciju drugih naroda koji su 5000-10000 km od Londona, sa ruskom pljačkom i okupacijom drugih naroda koji su 5000-10000 km od St. Petersburga? Ili zaista misliš da su Tatari, Jermeni, Kazaci hteli da budu deo Ruske Imperije? Kako si uspeo da preskočiš period u kom je Rusija imala teritoriju ko današnja Francuska, do toga da imaju delove današnjeg Irana, Kine i Aljasku? Palo im s Marsa? Jer sigurno nisu osvajali kao Englezi i Francuzi? Ili jesu, ali na tim prostorima nije živeo baš baš niko i oni su samo došli i ogradili ničiju zemlju?


- Od 50 evropskih zemalja, možda njih 6 su imale velike kolonije na više kontineta. Od kojih su 2 izgubile sve pre 200 godina, bankrotirale, i od tada bili prosek ili ispod proseka. Danas su dobra društva (relativno). Ostali su imali znatno manje, negde u rangu sa Rusijom i Kinom u tom periodu. Što kaže Crna Guja - britanske kolonije čine pola planete, a nemačke čini fabrika kobasica u Tanganjiki. Ali mi gledamo samo Italijane u Etiopiji, a zanemarujemo Kineze u Burmi, jer Kinezi su išli da šire pismenost valjda, ne da osvajaju i okupiraju druge narode i teritorije. Jesu li danas Slovenci krivi što su Austrijanci bili bolji prema njima i dali im deo opljačkanog bogatstva, nego što su Rusi bili prema Gruzinima, pa su sve opljačkano ostavili u Moskvi i Peteru? E to je tvoja logika kojom kriviš Slovence, Poljake, Irce... što danas žive bolje od Gruzina, Azera, Kazaka. Ali nema veze, naći će se već razlog zašto Rusi nisu mogli da ulažu u razvoj svojih osvojenih teritorija, znam samo da nije zbog Rusa.


- Zanemaruješ činjenicu da je Rusija po potrebi bila na istoj strani sa Englezima (Francuzima, Švabama...), ako bi politika neke male Srbije ili velike Kine bila suprotna njihovim interesima. Ako imaju istu imperijalističku politiku, isto uređenje, rade iste stvari - u čemu se tačno razlikuju? Ne, zaista, u čemu su razlike između Rusije i ostalih država u tom periodu?


- Pokušavaš da svedeš slobodu na jedan segment života, i to onaj koji ti u tom trenutku odgovara. Bitno je to što su Šveđani pre 1000 godina vršljali po teritoriji današnje Rusije, a nije bitna Francuska revolucija pre 200 godina. Gde tekovine revolucije ni do dan danas stigle u Rusiju (Kinu, Indiju, Pakistan...). U vreme kada su Srbi u Austriji i Turskoj imali prava na svoj jezik i kulturu, Rusi su Poljacima zabranjivali isto to. To nije bilo pre 1000 godina, bilo je pre 150 godina. Posle francuske revolucije. Kada Špancima i Portugalcima nije ostalo ništa u Južnoj Americi. Ali to se ne računa, jer ipak nisu bili robovi? Je l' Rusija među poslednjim državama u Evropi ukinula kmetstvo? Ali ni to se ne računa, to nisu bili (pravi) robovi. A ne računamo ni da se Rusija zbog toga bogatila na tuđoj muci, jer oni zapravo nisu bili potlačeni narodi, bili su Poljaci, Tatari, Gruzini... u Rusiji, njihovoj matičnoj zemlji.


- Slično tome, posmatraš periode u istoriji kao nešto zakucano u kamenu, ali opet isključivo po potrebi. Jedni narodi su osuđeni na svoju politiku od pre 1000 godina, dok drugi nisu krivi ni za onu od pre 50. A najgore od svega je što imaš našu državu i društvo koje je prošlo kroz neverovatne faze i transformacije u poslednjih 100-150 godina. I ono što je bilo nenormalno pre 150, bilo je normalno pre 75, pa opet nenormalno danas.


- Pokušavaš da svedeš kvalitet života na mir, bogatstvo, pun stomak ili šta već. I zanemaruješ činjenicu da je nekima (mnogima) sloboda na prvom mestu. To je (kod nas) standardno razmišljanje - šta se buni kad ima posao, platu i krov nad glavom? A ne znam kako se tako lako ignoriše sloboda koja danas postoji samo u zapadnom svetu, dok se istovremeno tom zapadnom svetu prigovara da je prethodnih 500 godina uzimao slobodu drugima, pa onda danas zbog toga "navijamo" za neslobodni svet, da uništi slobodni, jer će nam tad svima biti bolje? Mentalna gimnastika. Ali valjda postoje uslovi u kojima je pojedincima dozvoljeno da ukidaju slobodu narodu. Samo mi još niko nije objasnio kada je to slučaj. I naravno, ni na kraj pameti vam nije da se sloboda mora stalno braniti, i da postoji mogućnost da izgubimo i to što imamo sad, što su mnogi platili glavom. Naljutio se Bata na kralja Leopolda i otišao dobrovljno sa Ujgurima u logor. Valjda će na taj način Afrikanci dočekati pravdu, ne znam koja je logika iza tog razmišljanja.

 

I na kraju da ponovom po ko zna koji put - ja ne opravavam to što su Evropljani radili pre 1000 godina, ni pre 100 godina, a dobrim delom ni danas. Ali bio bih lud ako bih verovao da su bolji ljudi vodili ostale države/narode i pre 1000 godina i pre 100 godina, a posebno danas. Naravno da je bilo slučajeva kada je na istoku bilo bolje (npr. Jevrejima do pre 100 godina), ali nije normalno izvlačiti pojedine delove iz istorije i predstavljati ih kao aksiom. Možda je najbolje malo proučiti poljsku ili irsku istoriju, ima mnogo toga korisnog da se nauči, a nije čovek ostrašćen kao kada čita srpsku, tursku, rusku, englesku...

Edited by Dead Man Drinking
  • Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mogu 1000 pluseva bih dao za post gore!

Jedino što će imati efekta ovde koliko ga pročitao i ovaj lik.. 

Mada mi deluje da se lik sprda samo tako.. ali ono ja ovako vidim jedno 88% Srba.. JER aloo breee, nisu priznali Kosovo i nikada neće, šta više pomoći će nam da ga povratimo! Jebeš i slobodu i uredjenu državu i jebenu evropsku platu i to što Palma siluje pola Jagodine, Dačić pola srbije, ali sve je to za njihovo dobro!

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matematika, logika i filosofija se studiraju, cuj nase tumacenje istorije. Istorija se ne tumaci, jer je pise svaka mandovcina koja pohara nekoga...

Dok smo mi isli Subotom u skolu, Dedmen je cekao da izmisle vikipediju... Svaki pristojan covek bi to najeo govnima, ali posto nismo pristoni, nema govora o tome.

Cvele i Kuruz brat Delija da ispostuju kafanu u najkracem roku, ape me za djoku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 hours ago, Dead Man Drinking said:

Srećom (ili nažalost), potrebno je samo znati istoriju i društvene nauke iz srednje škole. A mi zaboravljamo i znanje iz osnovne.

Žao mi je ali ti nemaš pojma ni šta sam ti ja rekao a kamoli neku istoriju generalno. Ti i dalje bukvalno misliš da sam ja pro-ruski orijentisan? A po čemu? Jer sam rekao da je Zapad gori? :haha:

Pitao sam te koje društvo je bilo uspešno bez pljačke, nisam dobio odgovor. Tolika plahta od teksta, nisam čuo kakvo to čarobno društvo ti vidiš.

daću ti samo elementarnu stvar: ako nešto porediš onda stvarno poredi, ali ne preko one stvari. Broj robova i nivo spoljne trgovine se dramatično razlikuje od Egipta pre 3.000 godina do Amsterdama u 17. veku. A danas jedan običan grad, neka Budimpešta recimo, ima veći spoljnotrgovinski bilans nego kompletna Venecija i Firenca pre 500 godina i svi ti Medičiji i Bordžije. Ima verovatno više nego i Rokfeleri i Rotšildi pre 150 godina.

Ti porediš puste stepe ruske kao da one imaju isti bilans nego kad osvojiš bukvalno te najstarije civilizacije: Egipat, Indiju, pokušaš Kinu i Persiju, ali svakako pokupiš dosta njihovih teritorija, jel ušla Rusija u Avganistan pre 100 godina ili Britanci? Jel Rusija Inke pospremila?

Uhvatiš stočare neke u Sibiru i dobiješ iste pare kao kad Indiju okupiraš? Hajde da se ne zajebavamo: ako to tvrdiš realno si retardiran. Indija je bila bogatija od Britanije po glavi stanovnika.

Dakle, hajd da su Rusi i Zapad podjednako pljačkali pa se pitamo kako su Rusi to proćerdali, a ono razlika je 1:30 da je pitanje kako su Zapadnjaci uspeli da proćerdaju 30 puta bolji bilans pa budu jedva 3-4 puta bogatiji od Rusije? :haha:

Ti prosto lažeš čitavo vreme jedno te isto: da postoji neko uspešno društvo na Zapadu a da to ne duguje pljačci. Lupetao si pre par meseci o Češkoj pa sad ni nju ne spominješ, malo si se opametio, ali i dalje drviš gluposti o tome. Izgleda da ću morati da insistiram da mi se pokaže koje je to društvo koje nikakve koristi nije imalo od pljačke, ni neposredno ni posredno. Jer ako si išta učio u toj osnovnoj školi valjda si morao naučiti da samo onaj ko ima vremena da ne brine o egzistenciji i posveti se nauci (jer ima robove da rade za njega), može da ostvari naučni i tehnološki napredak. Onaj ko se bori za život nema vremena da se obrazuje

Neko ima vremena da se obrazuje i podiže svest čitavog društva samo ako to društvo počiva na patnji, znoju i suzama, pa i krvi drugih ljudi, a jedino - i bukvalno jedino Zapad - je to činio i sa ljudima na više kontinenata. Nijedan imperija sem njihovih to nije mogla, širila se u svojoj blizini i to je otprilike to. Rusija se proširila na sneg i led, ali ne Kilimandžara nego severnog pola.

Možda sam trebao i geografiju da te pitam jesi učio, jer postaješ smešan.

  • Upvote 2
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 hours ago, HUMAN said:

Mada mi deluje da se lik sprda samo tako.. ali ono ja ovako vidim jedno 88% Srba.. 

Najsmešnije kod vas drugosrbijanaca (Tadić vas je tako nazvao, ne ja), je što ste toliko paradoksalni. 

Sve ste kao fol protiv predrasuda, za prava manjina, za slobodi govora, i ostale frazetine. 
A eto ta tvoja rečenica gore je najklasičlnija predrasuda. 

A neretko, iz tih vaših krugova, čujem i neke ideje, koje su klasično nacističke, i kojima bi se i HItler ponosio, poput lustracije te zabrane političkih partija, i ljudima da se bave politikom. 

Vi ste sve, protiv čega se, navodno, zalažete. 

  • Upvote 8
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, Dark_Elf said:

Sve ste kao fol protiv predrasuda, za prava manjina, za slobodi govora, i ostale frazetine. 
A eto ta tvoja rečenica gore je najklasičlnija predrasuda.

to si ga ubo skroz, pa misim DMD nam ovde objašnjava da je 95% svetskog stanovništva ubogo, nesposobno, neobrazovano i neinteligentno, samo se neko čudo desilo u Zapadnoj Evropi pa su svi lepi, beli, pametni i uspešni. Nekim čudom samo tu je mozak evoluirao, ostali su i dalje na nivou polumajmuna. Ostali nisu znali ni da žive dok im Evropljani nisu pokazali.

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...