Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

5 hours ago, HUMAN said:

Kakvo je to pitanje uopšte? Pa valjda znaš šta jedino zanima prosečnog srbina?

Spremaj gajbice;)

Verovao ili ne, ima i čvaraka, pogačice bolje nego kod nas. Mada imaju samo vojvođanske, nema duvan čvaraka nigde. Ali njih nema ni u Novom Sadu. Za kavurmu ne znam, niti me zanima :D Mada imaju sličnih stvari. A čuo sam skoro da u DE neki lik dovozi i jogurt (moja kravica). A u Astriji se pravi kajmak isti kao naš (domaći, ne ono imlek đubre)

5 hours ago, Srbin Hamza said:

pa rekao sam u prethodnom postu...

btw većina ljudi su zanatlije i šljakeri i vozači kamiona i lekari i med. sestre, nisu sigurno otišli jer ti poslovi ne postoje kod nas. Ti pričaš o nekoj manjini uskostručnih ljudi

otišli su zbog para, realno, od 100 gastosa 90 su već opisani ljubitelji Brene i pečenja

Zapravo, sada zanatlije i vozači mogu da imaju veću platu (u odnosu na troškove) u Srbiji nego van, pošto je tržište takvo, ali oni i dalje odlaze. A i medicinarima je bitnije da rade u kakvom takvom sistemu, nego u ovom raspadu.

Nisam video šta si rekao, nema ništa konkretno, jedino familija, rođaci, prijatelji... Ako bi to bilo merilo, onda bi većina nas mogla da se pakuje za Dojčland ili Austriju koliko danas. Mada, tvoja porodica ide sa tobom, tako da je svejedno, a prijatelje ćeš naći svuda. Nije ni život u Srbiji posle nekih godina kao što je bio dok si bio mlad. Nema kafane svaki dan, sport samo ako mora, roštiljanje 2-3 puta godišnje i to je to.

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 hours ago, Dead Man Drinking said:

tvoja porodica ide sa tobom, tako da je svejedno, a prijatelje ćeš naći svuda

nijednog gastosa nisam čuo da je preterano srećan u ovom pogledu. Većina se žali da ih gledaju kao nižu rasu, al standard!

Ti ako možeš da promeniš prijatelje tako lako ja ti ne bih bio prijatelj.

Uostalom, ni tamo ne cvetaju ruže, ima onih koji to ne smeju da priznaju, al njihov problem. Moj zet koji je policajac kaže da zaustavi te strane table a u vozačkoj piše da je rentakar

boli mene đoka, ali gastosi lažu već 50 godina o svom životu tamo, ne spominju one koji su tamo beskućnici pa im Nemačka obezbedi socijalne stanove pod stare dane i tome slično

nego sve se živi fenomenalno, mnogo radi, mnogo cuclaju jaja i Ekrem sve laže...

kao što rekoh, ono što sam ja čuo što se inostranstva tiče, živeo bih samo ako je osam puta bolji poso, a ova površna prijateljstva, da nisi blizak sa rođacima jer ih vidiš jednom godišnje na slavi, posle napune 70 godina, napiju mi se i padnu u depresiju kakav su posran život proživeli, baš je to ideal, nema šta ,neki tako žive i usred Srbije pa misle da je normalno

jedini likovi gastosi koji su super zadovoljni su zapravo radili 15-20 godina i vratili se. Taman da ti familija ne ode u pm u nekom Štutgartu.

 

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 hours ago, Dead Man Drinking said:

Ako uspeš da nabrojiš 5 stvari koje su bolje u Srbiji nego preko grane (u Jevropi), daj mi adresu da ti pošaljem karton vinjaka ili gajbu piva, po tvom izboru.

Je l' može karton domaće (kvalitetne) rakije? 

1) Zakup stanova i kuća je višestruko skuplji u inotsranstvu (ovde možeš pristojnu gajbu da nađeš za recimo 300 evra, tamo šupu u predgrađu plaćaš minimum 1000) 
2) U Srbiji, u najvećem broju slučajeva, stigneš na posao za max po sata, a ne da putuješ preko sat i po. 
3) Hrana je daleko jeftinija i kvalitetnija (pogotovo voće i povrće, koje nije plastika kao u Nemačkoj). Za restorane, kada želiš da počastiš društvo, ti ne treba 500 evra, nego 50-100 evra. 
4) Komunalije su jeftinije u Srbiji 
5) Kupovina nekretnine je daleko jeftinija u Srbiji, a i porez na istu kad je kupiš je mizeran u odnosu na neke zemlje iz inostranstva (gde se maltene zbog poreza i ne isplati da imaš nekretninu) 
6) Imamo lepu prirodu, kao retko koja zemlja 
7) Ovo se verovatno može računati i u mane, ali alkohol je daleko pristupačniji, i ne treba ti bogatsvo da kupiš kvalitetan alkohol (a ne ko poljaci što po Nemačkoj piju najgoru brlju). 

Sve u svemu, ako se na primer baviš frilensingom (što je sve zastupljenije) ti si sa 1000 evra u Srbiji car (pogotovo ako imaš svoju nekretninu), a u inostranstvu sa tim parama ne bi ni kiriju mogao da platiš... a kamoli ako uspeš da zaradiš 3-4k evra, što bi ti u inostranstvu bilo ok za neki prosečan život, a ovde bi sebi sa tim parama mnogo više mogao da priuštiš. 

Ovo sve gore ja nisam napamet pisao, nego u konsultaciji zadnjih godina sa ortacima koji žive po Nemačkoj, Austriji, Engleskoj i td... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 hour ago, Dark_Elf said:

Je l' može karton domaće (kvalitetne) rakije? 

1) Zakup stanova i kuća je višestruko skuplji u inotsranstvu (ovde možeš pristojnu gajbu da nađeš za recimo 300 evra, tamo šupu u predgrađu plaćaš minimum 1000) 
2) U Srbiji, u najvećem broju slučajeva, stigneš na posao za max po sata, a ne da putuješ preko sat i po. 
3) Hrana je daleko jeftinija i kvalitetnija (pogotovo voće i povrće, koje nije plastika kao u Nemačkoj). Za restorane, kada želiš da počastiš društvo, ti ne treba 500 evra, nego 50-100 evra. 
4) Komunalije su jeftinije u Srbiji 
5) Kupovina nekretnine je daleko jeftinija u Srbiji, a i porez na istu kad je kupiš je mizeran u odnosu na neke zemlje iz inostranstva (gde se maltene zbog poreza i ne isplati da imaš nekretninu) 
6) Imamo lepu prirodu, kao retko koja zemlja 
7) Ovo se verovatno može računati i u mane, ali alkohol je daleko pristupačniji, i ne treba ti bogatsvo da kupiš kvalitetan alkohol (a ne ko poljaci što po Nemačkoj piju najgoru brlju). 

Sve u svemu, ako se na primer baviš frilensingom (što je sve zastupljenije) ti si sa 1000 evra u Srbiji car (pogotovo ako imaš svoju nekretninu), a u inostranstvu sa tim parama ne bi ni kiriju mogao da platiš... a kamoli ako uspeš da zaradiš 3-4k evra, što bi ti u inostranstvu bilo ok za neki prosečan život, a ovde bi sebi sa tim parama mnogo više mogao da priuštiš. 

Ovo sve gore ja nisam napamet pisao, nego u konsultaciji zadnjih godina sa ortacima koji žive po Nemačkoj, Austriji, Engleskoj i td... 

Baš mnogo mitova koji nemaju mnogo veze sa realnošću. Pre svega praviš u startu grešku što porediš koliko te nešto košta u apsolutnom iznosu, a zapravo treba da porediš koliko te košta procentualno u odnosu na primanja. Npr:

1) Netačno. Pristojan stan od 50 kvadrata u širem centru Beograda košta minimum 400€ mesečno. Prosečna neto plata u Beogradu je oko 800€. Dakle samo za kiriju ti treba 50% mesečnih primanja. Pristojan stan iste veličine u širem centru Milana (koji važi za jedan od najskupljih evropskih gradova u odnosu na primanja) košta oko 1.000€, dok je prosečna plata oko 2.000€. Dakle, identičan odnos. Naravno, postoje izuzeci poput Londona ili Njujorka, ali mali broj naših ljudi živi u takvim gradovima.

2) Netačno. Osobi koja radi na Novom Beogradu, a živi bilo gde u starom delu grada severno od Senjaka autom treba minimum 45 minuta od posla do kuće u popodnevnom špicu za udaljenost od 5-6 km. Meni u Milanu od posla do kuće za 5 km razdaljine nikad ne treba više od 20 minuta.

3) Delimično tačno. Lično ne primećujem veliku razliku između kvaliteta voća i povrća u supermarketu u Srbiji i u Italiji, ali je činjenica da su u Srbiji pijace dostupnije, a cene značajno niže. Što se tiče restorana, razlika nije ni blizu tako drastična kao što si naveo. U Beogradu pristojna pica ili pasta koštaju 700-800 dinara u restoranu, u Milanu isto to (samo daleko kvalitetnije) možeš naći za 8-10€. Isto važi za bilo koju internacionalnu hranu. Jedino što je dosta jeftinije je kafana, tj. mesina.

4) Netačno. U Beogradu sam infostan plaćao 70€ mesečno, ovde plaćam 90€. Internet sam plaćao 35€ za 300 mbps, ovde plaćam 28€ za 3 Gbps. Mobilni i struja su me koštali 45€ mesečno, ovde ih plaćam 65€. Dakle, troškovi su mi otišli 30-50% gore, višestruko manje nego što sam dobio u razlici u plati.

5) Delimično tačno. Cene kvadrata su uglavnom vrlo uporedive kad se uzmu primanja u obzir. Porezi na nekretnine jesu visoki u nekim zemljama, ali skoro sve zemlje imaju povlastice za kupovinu prve nekretnine. Italijani čak daju i poreske olakšice u trajanju od 5 godina ako kupiš nekretninu u Italiji kao imigrant.

6) Sorry, ali ovo je baš smešna izjava. OK, ima par bogatih zemalja koje su topografski siromašne, poput Danske, Holandije ili Belgije, ali većina drugih (posebno velikih) zapadnih zemalja ima neuporedivo impresivnije prirodne odlike od Srbije. O stepenu razvoja ruralnog i planinskog turizma da ne pričam, nismo u istom veku uopšte.

7) Verovatno stvar ukusa. Ja npr. ne pijem žestinu, pa me rakije, vinjaci i ostalo ne impresioniraju preterano. S druge strane, kvalitetnog piva u Srbiji gotovo da nema (van velikih urbanih sredina ga nema uopšte), a ni sa vinom situacija nije mnogo bolja osim ako si spreman da izdvojiš 15€ i više za flašu.

Najgora od svega je izjava da si sa 1.000€ u Srbiji car. Možeš li sa 1.000€ mesečno da platiš sebi stan, račune, auto, gorivo, namirnice, odeću/obuću i četiri nedelje odmora godišnje? Ni blizu. Dodaj decu u računicu i možeš u najboljem slučaju da se svrstaš u neku nižu srednju klasu.

Edited by oʞɾoƃ
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOL 

Sine, pa gde nađe BG, koji je jedno od najgorih mesta za život u Srbiji? 
Čuj, garsonjera u širem centru BG-a. Pa ko uopšte želi da živi tamo? 
Zatim opet BG...  i to prevoz sa jednog kraja BG-a na drugi kraj BG-a, gde je raspad u svakom pogledu....
Šta je sa ostalim mestimma u Srbiji? NS, Niš, Kragujevac, Čačak i td i td... 

Uzeo si asmo najveće ekstreme u Srbiji, i to predstavio kao normalnost, iliti situaciju u kooj je većina, a to nije tako. 

Treće, količina novca koju zarađuješ je proporcijalna tvom umeću (i donekle sreći) da zaradiš taj novac, a ne nužno mestu u kojem živiš i opštem standardu u tom mestu. To što ovde ljudi rade za siću, samo je posledica toga što ne cene sopstveni rad, a ne zato što ne bi mogli da zarade. 
2-3 hiljade evra ti i u Srbiji možep komotno da zaradiš, ako se recimo baviš nekom trgovinom, al' da nisi baš duduk i prodaješ recimo kobasicu u kraju gde ljudi masovno proizvode kobasice i sami. 

Pogotovo sada može da se zaradi kada je više para u opticaju u Srbiji.... evo ja trenutno plaćam majstore... jedan će da zaradi 2k evra, za 20 dana posla (plus još jedno 500 kad me pokrade za materijal (al' nema veze... samo neka se radi...). 

Ti si u severnom delu Italije, kako žive oni u južnom? 
Da l je njima bolje, ili nekom našem liku iz Leskovca, koji ima sopstvenu kuću, ide na posao, zaradi oko 400-500 evra, plus sa strane što uhvati i zaradi... sve mnogostruko jeftinije (opet, ne gledaj samo BG cene)... 
 

Ako je BG merilo svega - onda da - slažem se u potpunosti da je bolje da se živi i u Iraku. 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sam si pominjao kako je skup život u velikim evropskim gradovima. Ako porediš životni standard svetskih metropola moraš ih porediti sa najpribližnijim što postoji u Srbiji, a to je Beograd. Ako ćemo gledati životni standard u Leskovcu, Kragujevcu i Čačku, onda treba da ga poredimo sa mestima slične veličine u zapadnim zemljama. U suprotnom, koja je poenta?

8 minutes ago, Dark_Elf said:

Čuj, garsonjera u širem centru BG-a. Pa ko uopšte želi da živi tamo? 

Sudeći po cenama kvadrata, skoro svi. Bilo bi divno da nije tako 😄 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa evo ti uzmi recimo ovaj primer. 

U NS-u imaš da iznajmiš neku PREDIVNU veliku kuću na periferiji za nekih 300 evra (ili čak jeftinije). 
I to pričamo o čistom, uređenom naselju, poput recimo Temerina ili Kamenice, ili tako nešto. 

Programer prosečan ima minimum 1500 evra platu, plus ženica ako mu radi za toliko, ili manje (ili više), to je već ozbiljna cifra... nek' bude ukupno i 2200. 
Računi, komunalije, u proseku ne prelazte 200 evra... 300 evra kirija... ostaje im 1700 za hranu i sve ostalo.

Još ako imaju svoju kuću od nasledstva (a mnogi imaju), to je po meni mnogo bolja kombinacija, nego da žive u inostranstvu u nekom tamo drugom po veličini gradu. 

Uostalom, originalno pitanje je bilo pobrojati 5 stvari koje su bolje u Srbiji. 
Ja sam siguran da ih ima mnogo više od 5. 
A život ko život je i stvar ukusa... nekom više priija Srbija, nekom više inostranstvo... neko više voli da smrdlja u garsonjeri u BG-u i radi kao magacioner, neko više voli da majstoriše po manjem gradu i radi kad mu se radi, kad mu se ne radi, da roštilja ili ide u pozorište. 
Dosta je to i stvar ličnog ukusa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas je velika razlika izmedju Bg-a i ostatka Srbije, sto se cene stanovanja i zivota tice. U Nemackoj nema nekih bitnijih razlika izmedju sela i grada, kao ni izmedju samih gradova. Ali u Srbiji vecina ljudi ima svoj stan, tako da je tu najbitna razlika. Ovde vredi doci ako imas solidan posao u struci. Sljakerski poslovi su sve slabije placeni i preporucio bih samo onome ko ne moze nikakav normalan posao da nadje. Sto se tice price o nasim gastosima, istina je, u 80% slucajeva ih zanima da prvo kupe dobar auto, tj. uzmu na kredit, i da se vikendom ode na neko pecenje. Ali vecina ljudi su takvi, i u Srbiji i u inostranstvu. Kao da prosecnog Nemca nesto vise interesuje nego da vikendom odgleda utakmicu Bajerna i najede se kobasica ili pojede neku smrdljivu picu. Mada oni, generalno, vise od nas, provode vremena napolju, u prirodi.

I ko planira da dolazi da obavestis i svoju gospodju da ce morati da radi, nema ovde da bude domacica 😄 Ako muz sam radi ne pise se dobro, cak i ako ima solidan posao. 

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

45 minutes ago, Dark_Elf said:

Uostalom, originalno pitanje je bilo pobrojati 5 stvari koje su bolje u Srbiji. 
Ja sam siguran da ih ima mnogo više od 5. 
 

Takoe, zaboravio si da su srpkinje najlepše žene i da niko na svetu nema takvog precednika kao mi;)

..jedino u čemu zaostajemo, doduše za Rusijom, je što mi imamo samo jednog Vulina dok ih je u Kremlju izgleda pun kurac..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti 2 stvari koje su bolje u Srbiji iz ugla mene koji sam skoro 7 godina u Nemackoj (jer sam motao po glavi i ne mogu jebeno 5 tacaka da nadjem):

1) Provod, izlasci, generalno atmosfera u kaficima i druzenje sa prijateljima vani (ali isto to imas i u Italiji, i Spaniji, i Grckoj, tako da je isti kur, bolje je u odnosu na Nemacku i te "hladnije" zemlje)

2) Zemlja i placevi - parcele, po planinama su jos uvek mnogo jeftiniji u Srbiji i ko je pametan, treba kupovati, jer ce globalizacija kad tad doci i do Srbije u mnogo vecoj meri, pa ce sva ta zemlja da kosta mnogo mnogo vise. Recimo Tara planina jos uvek nije toliko preskupa za kupovati placeve. A ima i drugih planina po Srbiji koje bi mogle vredeti. Svakako ce vlast rasprodati sve sto moze korporacijama i strancima, pa bolje mi da kupujemo nego stranci.

Cak je i jebeni Botox jeftinije raditi u Minhenu nego u Beogradu, to govori dovoljno. A necu da govorim sta je "dobro" u Srbiji u odnosu na Nemacku, tipa kriminal je lakse raditi, mozh da podmitis svakoga da pogura gde god zapne, itd. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

45 minutes ago, HUMAN said:

Takoe, zaboravio si da su srpkinje najlepše žene i da niko na svetu nema takvog precednika kao mi;)

Pa jesu lepe naše žene - veoma. 
Što, nisu? 

Lepe su i ukrajinke, i ruskinje i latino amerikanke, i španjolke, ali i naše spadaju među najlepše, definitivno 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma rade ljudi svuda i žive svuda i snalaze se na različite načine, šta smo sad izmislili toplu vodu...

postoji nešto što se zove well-being, ne računa se samo u parama. Da se računa ne bi prskavali mozgovi i bogatima

eo recimo banalan primer: vi ste svi otišli a i dalje se digitalno motate po Srbiji. Što ne prekinete sve veze ako vam to nije bitno? Imate metalaca i u Milanu i Minhenu. Nađite kao DMD nemačke prijatelje, što se javljate svojima po Viberu? Rođaci đene đene, ko ih jebe, rakija connecting people itd

ali vi se i dalje vraćate, i dalje zadržavate neke veze, jer well-being nije samo u kešu

u suštini, mi vama nedostajemo više nego vi nama :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

23 minutes ago, HUMAN said:

O tome ti pričam:haha:

Zaboravio si "o tome da opričaš" pre nekoliko meseci kada je ona britanska ministarka Mej vrištala po medijima da podhitno treba Ukrajini poslati nuklearke, koje su uperene u Moskvu. 

Nešto se ne sećam da su je mediji proglašavali monstrumom kao ovog voditelja, i ruse generalno. 

Al' navikao sam već na zapadno licemerje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahah pa kako se ovi degenerici ponašaju (Lavrov pre svih), jedan dan preti da će upotrebiti nuklearno oružije (bukvalno zemlju po zemlju), drugi dan se žali kako zapadnjaci hoće da napadnu Rusiju:haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa razmisli dobro, da li su obe stvari netačne, ili tačne? 

Zapad definitivno hoće da razvali Rusiju (makar kao SFRJ). 
Rusi u krajnjem slučaju mogu da bace nuklearke. 

Nego osduđuješ li izjavu engleske ministarke Mej, kada je pre nekoliko meseci pozivala da se Ukrajini pošalju nuklearke uperene u Moskvu? 
Da li ti je ona monstrum i degenerik, ili nije? 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Monstruma na delu gledam već dva meseca, a Rusija tj. SSSR se odavno raspao.. ne znam na koliko još delova hoće, al dobro im ide za sad..

kao i nama, tu se negde koljemo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe.. pa naravno... 
Da si rekao da osuđuješ, rekao bih: svaka čast. Principijelnost. Poštujem. 

Ali izgleda da su nečiji životi manje vredni od nekih drugih života. 
Takvu politiku smo imali i pre 70-tak kodina u jednoj evropskoj državi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam ko normalan to nije i osudio? rekao bih zapravo samo oni koji i gaje takve iluzije, a tobož se bore protiv njih.. (pritom naravno da ne mislim samo na Ruse, ima toga svuda, samo je pitanje gde prednjači!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 hour ago, Srbin Hamza said:

ma rade ljudi svuda i žive svuda i snalaze se na različite načine, šta smo sad izmislili toplu vodu...

postoji nešto što se zove well-being, ne računa se samo u parama. Da se računa ne bi prskavali mozgovi i bogatima

eo recimo banalan primer: vi ste svi otišli a i dalje se digitalno motate po Srbiji. Što ne prekinete sve veze ako vam to nije bitno? Imate metalaca i u Milanu i Minhenu. Nađite kao DMD nemačke prijatelje, što se javljate svojima po Viberu? Rođaci đene đene, ko ih jebe, rakija connecting people itd

ali vi se i dalje vraćate, i dalje zadržavate neke veze, jer well-being nije samo u kešu

u suštini, mi vama nedostajemo više nego vi nama :)

Ima istine u tome sto pricas. Iskren da budem, moj well-being se veoma poboljsao odlaskom iz Srbije. Sto je i bio cilj. Pare kao programer naravno sam imao i u Srbiji. U DE imam mnogo vise (istina, te pare remote ne bi mogao imati iz Srbije skoro nikad, tako da eto i to), al' najbitniji je well beign - osecaj sigurnosti, osecaj sistema i da stvari funkcionisu, neka vladavina prava, institucije, dete koje mi se rodilo i koje ima takvu negu i support drzave i sve je organizovano, to nikad u Srbiji ne bih dobio.

Od kontakta u Srbiji sam ostao na fazon 3 drugara, i 3 najbliza clana rodbine (otac, i 2 ujaka). Sa ostalima maltene ni nemam kontakt, ili imam ovako preko socijalnih mreza cisto iz sprdnje i zato sto zelim da ostanem u kontaktu sa nekim ljudima, al' nije da mi zivot ili well beign zavisi od tih ljudi. A u DE sam stekao dosta prijatelja (neke vec mogu reci za zivota), sto kolege sa posla, sto metalci random po koncertima, tako da mi nista od toga ne nedostaje dole. Al realan da budem, nisam tip koji stice prijateljstva na sve strane i koji je ortak sa svima. Biram vrlo dobro kog pustam u svoj krug prijatelja / poznanstava. Radije bih sam ziveo, nego da zivim u nekoj zabludi da sam dobar sa nekim i ortak, brat, sta god. U Srbiju idem samo da bih video ta 3-4 drugara i 3-4 clana rodbine, i nakon nedelju dana mi bude dosadno, i krenem da se nerviram kako je sve kurcina, sranje, negativno, nemastina, muka, i onda jedva cekam da se vratim u DE. Iskrena cinjenica. I da, po nekad ovako na yumu dodjem da kenjam o metalu i sprdam o politickoj situaciji u Srbiji xD
 

Naravno, ima MNOGO vise onih koji pate za Srbijom i veliki nacionalisti gastozi, u poredjenju sa nama koji smo ovako spremniji da se "odsecemo" od vecine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 minutes ago, ShinigamY said:

Naravno, ima MNOGO vise onih koji pate za Srbijom i veliki nacionalisti gastozi, u poredjenju sa nama koji smo ovako spremniji da se "odsecemo" od vecine.

pa ok, ja i pričam za većinu, nije svako za to skrojen, možda ni ti, pokazaće vreme

ja naravno ne sporim da se na Zapadu bolje živi, kako god okreneš sa cenama, mada kad već neko spomenu Milano tamo sam pojeo najgoru picu u životu, iz meni nepoznatog razloga :haha:

1 hour ago, HUMAN said:

drugi dan se žali kako zapadnjaci hoće da napadnu Rusiju

https://en.wikipedia.org/wiki/Prometheism

pa brate nije to baš tajna o komadanju Rusije

Edited by Srbin Hamza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolja pica na svetu je u Novom Sadu, kod Paola, i to je jedino što je zaista bolje u Srbiji nego vani ;)

@Elf
Uzimaš samo određenu grupu ljudi, treba gledati sveukupno i/ili prosek. Stanovi su skupi i u NS-u, a nisu ni KG i Niš mnogo jeftini. I tako dođemo do toga da je u pola Srbije skup kvadrat. U manjim gradovima možeš da iznajmiš stan za 100-150€ i isto toliko za račune. I ako radiš za 300-400€, šta ti ostane?

Ekonomska situacija je svakako bolja van, o tome nema smisla ni pričati. Ima izuzetaka, naravno, ali tome se ne može davati značaj. Zato sam pitao koje su druge stvari bolje. I Gojko ti je odgovorio na tvoje stavke. Pri čemu ja nisam siguran ni za hranu. Kod nas je bolje ako znaš gde i od koga kupuješ, što nije lako u većim gradovima. A inače, i Nemačkoj, ako si blizu nekog sela, možeš da kupuješ sveže domaće mleko, sir, jaja...

@Shinigamy
Nemci kupuju masovno placeve po Mađarskoj, pa i Hrvatskoj. Koji će mu đavo vikendica u DE, kad Sunce ne vidiš k'o čovek. Kupe kuću blizu nekog jezera ili banje, pa na produženi vikend, tokom praznika, na odmor... Inače, u svim V4 zemljama ljudi kupuju placeve, kao i kod nas, možda i više. Kupe stan u gradu, i plac i kućicu van grada i milina.

A naš problem nije cena, već uništavanje prirode. I šta ti znač plac i vikendica na Tari, ako će za 10 godina da liči na Zlatibor ili Divčibare. Ljudi prodaju to što su kupili i napravili jer tamo više nije mesto za odmor. A poslednje što sam čuo je da se planira pomeranje granica nacionalnog parkam kako bi se moglo više graditi. Mada ne znam zašto, na Kopaniku i FG to nije bila prepreka.

Ja sam hteo da kupim plac na planini samo zato što je bilo jeftino (oko 1500€ za 5 ari), iako imam prazno selo. Ali sam odustao kada sam video kakav je put do tamo, a i trend da se gradi sve naopako na drugim mestima, pa da za 10 godina nemam ni želju da odem

4 hours ago, Srbin Hamza said:

eo recimo banalan primer: vi ste svi otišli a i dalje se digitalno motate po Srbiji. Što ne prekinete sve veze ako vam to nije bitno? Imate metalaca i u Milanu i Minhenu. Nađite kao DMD nemačke prijatelje, što se javljate svojima po Viberu? Rođaci đene đene, ko ih jebe, rakija connecting people itd

ali vi se i dalje vraćate, i dalje zadržavate neke veze, jer well-being nije samo u kešu

Iz istog razloga zbog kog 10-15 godina zadržavam veze sa prijateljima koji su u DE, UK, TR... sa prijatljima iz osnovne, srednje, fakulteta, prvog posla... Tj.

9 hours ago, Srbin Hamza said:

Ti ako možeš da promeniš prijatelje tako lako ja ti ne bih bio prijatelj..

ne menjam prijatelje, samo stičem nove. Neću valjda kad promenim posao da ćutim i ne družim se ni sa kim, jer već imam dovoljno prijatelja/poznanika od ranije? Naravno da to nije isto kao kad imaš 15-20 godina, ali nema se ni vremena više za takva druženja. Još bez vibera i fejsbuka, mogu samo uživo da se družim

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre mesec dana sam tražio stan, ne želim nikome da se bavi time
em je već skupo, em su nagrnuli Rusi i Ukrajinci, pa su cene otišle u svemir, a stanovi koji se izdaju su ili go kurac ili teški luksuz, jako je malo sredine

sreća u yumetal konekciju, pa sam našao do jaja stan za male pare, inače bih se upucao od traženja preko oglasa

Edited by kuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...