Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

21 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Mizes je lepo objasnio zašto društvene nauke jesu nauke i koja je razlika u odnosu na prirodne. Pa ko voli, ima i tu opciju.

Daj da pročitamo.

Može i neka koncizna definicija ove njegove prakseologije pošto su neki društvenjaci uređivali wiki pa nisu lepo.

Ili ako je tačna ova definicija da je prakseologija teorija ljudskog postupanja koja se zasniva na ideji da su svi ljudski postupci svrsishodni, a ne mogu biti i refleksni ili nenamerni, onda znači da je čovek bio maloumnik. Ali nešto mi je teško da poverujem da je to definicija praXeologije.

Mrsomudi, nek rade nešto konkretno, bolje da skupljaju frižidere po srpskim šumama nego što drkaju kurac s ovim društvenim teorijama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 7/20/2022 at 11:53 PM, Dead Man Drinking said:

Na jesen se u Italiji fašisti vraćaju na vlast

Italijani ne žele da se pretvore u mini-verziju Ujedinjenih nacija kao ostatak zapadne Evrope, a EU ne čini apsolutno ništa da spreči iskrcavanje desetina hiljada afričkih migranata na italijansku obalu godišnje. Reakcija je predvidiva i očekivana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, Dead Man Drinking said:

I pored svega toga, postojala je lokalna politika koja je značajno unapredila obrazovanje u Srbiji u tom periodu (do WWI). Danas je njihov uticaj na naše obrazovanje neuporedivo manji, a naše mogućnosti daleko veće. A mi se prema obrazovanju ophodimo gore nego pre 150 godina. Slično je i u ostalim oblastima. Tražiš problem gde ga nema.

Pitaj seljaka koji baca frižider u šumu/potok zašto to radi i reći će ti zato što niko nije postavio kontejner ili došao blizu njegove kuće da odnese otpad. To jeste tačno ali ispada sad da je takvo stanje uklesano u kamenu i ne može se promeniti dok nas Zapad ne pusti na miru. Ajde molim te, znaš da nije tako.

a kako taj seljakov frižider dovede Vučića na vlast? :haha:

Stvar je vrlo jednostavna: privatizacija školstva koja se sprema u SAD je omogućena namernim urušavanjem kvaliteta njihovog školstva kao i širenjem svih mogućih teorija zavere koje sumnjaju u doprinos nauke čovečanstvu, do mere da ne veruju da je Zemlja okrugla. A posledica će biti školstvo u rukama privatnog kapitala.

Šta to imam da poredim sa periodom od pre 100 godina kada školstvo nije moglo da bude privatno?

 

2 hours ago, Demon Seed said:

Vidiš kako si morao da dodaš "humanističkim", tj. komponentu koja sadrži prirodne nauke, da bi mogao da legitimizuješ društvene.

Psihijatrija nije društvena nauka

psihijatrija nije ni humanistička nauka nego psihologija. Iliti filozofski i filološki faks su humanističke nauke

psihijatrija je humanistička samo dotle dok se oslanja na psihologiju

a ako misliš da Vučić ima neurološke razlike u odnosu na obične ljude, ili fiziološki proizvodi nenormalnost, ok, snimite mu glavu :haha:

do tada, njegovu dijagnozu može da donese samo neka ne-prirodna nauka

pošto tvrdite da one ne vrede, onda jebiga, Vučić je normalan

 

2 hours ago, Demon Seed said:

s obzirom da je utemeljenje društvenih teorija u realnosti mnogo manje opipljivo i proverivo nego isto to u prirodnim naukama, društvenjaci češće zastrane...

kolko trenutno ima planeta u Sunčevom sistemu, Dimone? :haha:

pošto ne zastranjujete nimalo, samo ono planete ne znate prebrojat

ni ovu koronu dizlečite kako treba ne možete

čak ste nam navukli baštenskog patuljka na vrat :haha:

2 hours ago, Demon Seed said:

Jebena društvena naučnica otkrila pri kraju faksa uzrok i posledicu kao neku finesu, pa zaboravila da se to u prirodnim naukama uči na početku

kakve veze ima kauzalnost iz prirodnih nauka za kauzalnošću u društvenim naukama? Ako misliš da kalemiš svoje viđenje uzroka i posledice na društvo odma da ti javim da društvo nije bilijarski sto pa da jedna kugla pokrene drugu kuglu. Zato i ne kontate šta vam se govori.

2 hours ago, Demon Seed said:

onda znači da je čovek bio maloumnik

pa šta ja pričam sve vreme... Mizes ne da je maloumnik nego da ga lepo citiramo: "It cannot be denied that Fascism and similar movements aiming at the establishment of dictatorships are full of the best intentions and that their intervention has, for the moment, saved European civilization. The merit that Fascism has thereby won for itself will live on eternally in history."

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, Demon Seed said:

Mrsomudi, nek rade nešto konkretno, bolje da skupljaju frižidere po srpskim šumama nego što drkaju kurac s ovim društvenim teorijama.

spacer.png

 

za trista dinara na kupindu postaćeš čovek dimone!

 

a eo i nemačke ideologije malo

http://impm.fpn.bg.ac.rs/Materijal/Nemacka ideologija.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otkad je kurona party da se primetiti da se Džilas poprilično utišao; takoreći ga je metnuo picousti na MUTE.

Pa što ne pričaš, priiiičaj muto majke ti ga steram! - Stole Vole.

Pičketine hazarske. Obojica. :haha:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 hours ago, Srbin Hamza said:

kolko trenutno ima planeta u Sunčevom sistemu, Dimone? :haha:

pošto ne zastranjujete nimalo, samo ono planete ne znate prebrojat

ni ovu koronu dizlečite kako treba ne možete

čak ste nam navukli baštenskog patuljka na vrat :haha:

A umeš li ti nešto konkretno da radiš? :haha:

 

11 hours ago, Srbin Hamza said:

kakve veze ima kauzalnost iz prirodnih nauka za kauzalnošću u društvenim naukama?

:haha: :haha: :haha:

11 hours ago, Srbin Hamza said:

Ako misliš da kalemiš svoje viđenje uzroka i posledice na društvo odma da ti javim da društvo nije bilijarski sto pa da jedna kugla pokrene drugu kuglu. Zato i ne kontate šta vam se govori.

Zanimljivo da optužuješ nekog da ne razume društvene nauke, a toliko nemaš pojma, da prirodne redukuješ na brojanje planeta, bilijarske kugle, 0 i 1, ili je korona istrebljena, ili nije... Razumevanje prirodnih nauka ti je na nivou petog osnovne. Ti osnovnu logiku ne razumeš, kao što si više puta demonstrirao, i onda nije čudo ni što si ideološki zastranio.

Setimo se još jednom Batine demonstracije mana silogizma, koja je izgubljena prilikom brisanja njegovog prethodnog naloga:

Čovek pliva.

Riba pliva.

Čovek je riba.

=> Logika je glupost.

 

Gde je tvoje leteće auto?

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

šta sad lupetaš brate... dakle, to je silogizam s greškom, šta ti tu nije jasno, oćeš da objasnim? Nije problem...

dođeš i pričaš mi o nekoj svojoj istoričarki kao da smo ona i ja isti i onda se žališ što ti karikiram prirodne nauke, pa prvi si počeo karikirati

no, to ne menja elementarnu stvar, jer ja sam uzrok i posledicu spomenuo u kontekstu je li Srbija uzrok same sebe ili je uzrok Zapad, pa samim tim šta imaju tu prirodne nauke da me uče kad ne znaju ni koliko planeta ima u Sunčevom sistemu? Ja koliko znam u prirodnim naukama možda tamo neki paramecijumi rađaju sami sebe 

iako me kopka da sad dokazujemo da su Srbi stariji od ameba, pa možda se stvarno samoreprodukuju

6 hours ago, Demon Seed said:

A umeš li ti nešto konkretno da radiš? :haha:

umem brate, npr nekad sam uradio test Mense i to perfektno, s rezultatom "više od 156". I onda mi dođe Dimon i kaže da ja ne razumem logiku :haha:

nisi nikad pomislio da možda ti ne razumeš logiku?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vučić, Hrkalovićka i ti - pobednički tim za naprednu Srbiju :d

21 hours ago, oʞɾoƃ said:

Italijani ne žele da se pretvore u mini-verziju Ujedinjenih nacija kao ostatak zapadne Evrope, a EU ne čini apsolutno ništa da spreči iskrcavanje desetina hiljada afričkih migranata na italijansku obalu godišnje. Reakcija je predvidiva i očekivana.

Kad EU ne čini ništa - čemu služe ti lezilebovići i što ih plaćamo. Kad EU čini nešto - mešaju se u unutrašnje stvari suverene države, neće oni nama da određuju šta da radimo. Svetu se ne može ugoditi. A narodi nisu razjasnili o kojim stvarima treba da se raspravlja i odlučuje na lokalu, o kojima na nivou pokrajine, države, o kojima na nivou međunarodne zajednice, itd. Italijani dali milijardu evra na projekat mosta do Sicilije, dali bi još 20 da su počeli da ga prave, a kad je stigla korona - nemamo zdravstveni sistem. I svuda isto. Pekar, lekar, apotekar, pa onda plaćaj influensere i ostale klovnove. I ti obični čoveče i ti državo. A ne da ceo dan skupljaš lajkove na isntagramu, pa se onda čudiš što se sve oko tebe raspada.

A ti italijani primili 150.000 Ukrajinaca za 2 meseca, a mrsko im toliko Afrikanaca za 2 godine. Što kaže Bata, vekovima su ih maltertirali i izrabljivali, mogli bi sad malo i ljudi da budu, pa im pomognu. Oni bi gas, naftu i bakar iz celog sveta, a pola Afrike gladno. Oni bi savršeno funkcionalne automobile da bacaju u otpad i da kupuju električne, a pola Afrike nema struju. I problem im da u godini dana prihvate ljudi koliko stane na jedan stadion u utkamici njihove mafijaške lige.

22 hours ago, Demon Seed said:

Daj da pročitamo.

Može i neka koncizna definicija ove njegove prakseologije pošto su neki društvenjaci uređivali wiki pa nisu lepo.

Ili ako je tačna ova definicija da je prakseologija teorija ljudskog postupanja koja se zasniva na ideji da su svi ljudski postupci svrsishodni, a ne mogu biti i refleksni ili nenamerni, onda znači da je čovek bio maloumnik. Ali nešto mi je teško da poverujem da je to definicija praXeologije.

Čovek ispisao 1000 strana objašvanjajući to (jedno te isto) a ti bi definiciju na vikipediji. Mislim da je u prvih 100 strana "Human Action", možda i u prvih 50. Ali ne moraš se cimati mnogo, bolje idi pecaj, korisnije je i za čoveka i za društvo od tih njihovih knjiga ni o čemu

20 hours ago, Srbin Hamza said:

a kako taj seljakov frižider dovede Vučića na vlast? :haha:

Seljak (tj. velika većina glasača) ne shvata da se takvi problemi, tj. većina problema koji direktno utiču na kvalitet života, rešavaju na lokalu. Odnosno trebalo bi da se rešavaju na lokalu. I otpad, i nastavni kadar, i saobraćaj, i stambeni prostor... Izađeš sa predlogom da se usvoji zakon da čak ni ministar prosvete ne može da smeni nastavnika u školi, već je to u isključivoj nadležnosti škole i saveta roditelja. Ili da nedelja i državni praznici moraju biti neradni dani, bar za trgovine i nema sile kojom se to može menjati. Izjaviš nekad negde da je Mladić zločinac i raja onda glasa za Vućića, jer si ti izdajnik i mrziš Srbe, pa dobiješ one idiote za ministre prosvete i situaciju kakvu imaš sada. I Vulinov zakon o radu, i rad lokalne prodavnice 1. januara od 07:00.

20 hours ago, Srbin Hamza said:

Stvar je vrlo jednostavna: privatizacija školstva koja se sprema u SAD je omogućena namernim urušavanjem kvaliteta njihovog školstva kao i širenjem svih mogućih teorija zavere koje sumnjaju u doprinos nauke čovečanstvu, do mere da ne veruju da je Zemlja okrugla. A posledica će biti školstvo u rukama privatnog kapitala.

Svi smo mi učili ono što jeste, u državnim školama, pa smo opet bežali od pomračenja Sunca. Jer je predsednik (tada ministar informisanja) rekao da će biti smak sveta. A ja kad kažem da je predsednik govnar i da je uprapastio i narod i državu, ja sam autošovinista. Jer je on Srbin, a mržnja prema sopstvenom narodu je autošovinizam. Sve tako piše u knjigama i enciklopedijama.

20 hours ago, Srbin Hamza said:

Šta to imam da poredim sa periodom od pre 100 godina kada školstvo nije moglo da bude privatno?

Nije bilo nikakvo, pa smo ipak napredovali. Očekivao bi čovek da danas kada je sve lakše i dostupnije može mnogo više da se uradi. Ali ako cilj nije znanje, već da sin ima peticu, onda ti nema spasa kakvo god da je obrazovanje. Ako je cilj znanje, nema te sile koje može sprečiti ljude da nešto nauče. Ni fesjbuk, ni tik-tok, pa ni sama država

20 hours ago, Srbin Hamza said:

pa šta ja pričam sve vreme... Mizes ne da je maloumnik nego da ga lepo citiramo: "It cannot be denied that Fascism and similar movements aiming at the establishment of dictatorships are full of the best intentions and that their intervention has, for the moment, saved European civilization. The merit that Fascism has thereby won for itself will live on eternally in history."

To je valjda rekao daleko pre WW2. A koliko znam, poprilično je kritikovao fašizam. Od koga je (ko su mu đedovi bili), i dosta je. A na možeš reći i da nije u pravu - oni fašisti ispod Pirineja i u Skandinaviji su na kraju prošli daleko bolje nego mi koji smo se protiv toga borili. Pa nam danas prodaju muda za bubrege. Ali dobro, nas je danas sramota naše antifašističke borbe, možda je to naša taktika da zauvek živimo u istorji (pun intended)

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Čovek ispisao 1000 strana objašvanjajući to (jedno te isto) a ti bi definiciju na vikipediji. Mislim da je u prvih 100 strana "Human Action", možda i u prvih 50. Ali ne moraš se cimati mnogo, bolje idi pecaj, korisnije je i za čoveka i za društvo od tih njihovih knjiga ni o čemu

Prebrz sam i za knjige i za pecanje, bolje 1000 cucnjeva, 100 sklekova, 50 zgibova.

Napišite sad u odgovor tome "um caruje, snaga klade valja", da zatvorimo ovaj mrsomudni yumetal krug ironije života.

Neko čita o akciji, neko je u akciji :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

21 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Seljak (tj. velika većina glasača) ne shvata da se takvi problemi, tj. većina problema koji direktno utiču na kvalitet života, rešavaju na lokalu.

Seljak je bukvalno rešio svoj problem na lokalu :haha:

jel bacio otpad, jeste, i njegov problem je rešen :)

21 minutes ago, Dead Man Drinking said:

u isključivoj nadležnosti škole i saveta roditelja.

to upravo rade Amerikanci i roditelji i neke nazadne škole u midwest nedođijama izbacuju Darvina iz programa

23 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Izjaviš nekad negde da je Mladić zločinac

zašto to ozjavljuješ uopšte? 

jbt postoji li neki vojnik da nije zločinac? To im je u opisu posla. Najjače kad taj isti lik koji govori da je Mladić zločinac podrži nekog tamo Zelenskog

Jesi ikad pričao sa takvim ljudima? U stvari možda si i ti "takvi ljudi". Dođu pa pričaju da je bombardovanje 1999. donelo mir na Balkan. A nemir su, jelte, donela balkanska plemena, a ne Zapad koji je finansirao ustaše i četnike i rušio pravni poredak SFRJ i međunarodno pravo. I jopet se vraćamo na kauzalnost.

21 minutes ago, Demon Seed said:

Prebrz sam i za knjige i za pecanje, bolje 1000 cucnjeva, 100 sklekova, 50 zgibova.

Napišite sad u odgovor tome "um caruje, snaga klade valja", da zatvorimo ovaj mrsomudni yumetal krug ironije života.

Aristotel je pisao da slobodni ljudi ne moraju ništa fizički da rade i da se razlikuju od robova koji imaju mišiće!

jesam ti doakao, a?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

24 minutes ago, Srbin Hamza said:

Seljak je bukvalno rešio svoj problem na lokalu :haha:

jel bacio otpad, jeste, i njegov problem je rešen 🙂

Osim što će da kuka kad mu otvrovna voda pobije stoku ili uništi useve. Pa mu ti tad reci da jedno nema veze sa drugim

24 minutes ago, Srbin Hamza said:

to upravo rade Amerikanci i roditelji i neke nazadne škole u midwest nedođijama izbacuju Darvina iz programa

To je nastavni plan. Kod nas (još uvek) nije plan problem, mada je gori nego što je bio i što treba da bude. I to je upravo ono o čemu pričam - na kom nivou se odlučuje o nastavnom planu i programu, a na kom npr. o kadrovskim rešenjima, školskim terenima i slično. Kod nas o svemu odlučuje jedan čovek na kraju

24 minutes ago, Srbin Hamza said:

zašto to ozjavljuješ uopšte? 

Neko me je pitao, i ja sam odgovorio, koji izbor imam. Ako si u politici u Srbiji, a svako bi trebalo da bude, pre ili kasnije će ga neko to pitati. Bez obzira što mu je cilj da reši problem lokalnog otpada

24 minutes ago, Srbin Hamza said:

jbt postoji li neki vojnik da nije zločinac? To im je u opisu posla.

Zapravo postoji razlika, ženevska konvencija, pravila i običaji ratovanja i sl. Ja i dalje mislim da je onaj koji izdaje naređenje da se streljaju zarobljenici i civili zločinac, a onaj kog su poslali u rov da drži front jadnik koji će u 20-oj godini izgubiti glavu zbog tuđeg stana.

24 minutes ago, Srbin Hamza said:

Najjače kad taj isti lik koji govori da je Mladić zločinac podrži nekog tamo Zelenskog

Jesi ikad pričao sa takvim ljudima? U stvari možda si i ti "takvi ljudi". Dođu pa pričaju da je bombardovanje 1999. donelo mir na Balkan. A nemir su, jelte, donela balkanska plemena, a ne Zapad koji je finansirao ustaše i četnike i rušio pravni poredak SFRJ i međunarodno pravo. I jopet se vraćamo na kauzalnost.

Da. Isti, potpuno isti su ljudi koji podržavaju ovde nekog Miloševića ili Šešelja, a govore da su Tuđman i Klinton zločinci. Početni stav mora biti da su svi na čelu svake države govnari, pa onda da vidimo kako to može da se menja i ima li možda ljudi među njima

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Osim što će da kuka kad mu otvrovna voda pobije stoku ili uništi useve. Pa mu ti tad reci da jedno nema veze sa drugim

ali to nije lokalna perspektiva. Prosto tu je problem spuštanje odluka na lokal jer lokal nema dovoljno znanja o tome.

11 minutes ago, Dead Man Drinking said:

I to je upravo ono o čemu pričam - na kom nivou se odlučuje o nastavnom planu i programu, a na kom npr. o kadrovskim rešenjima, školskim terenima i slično. Kod nas o svemu odlučuje jedan čovek na kraju

ne odlučuje ni u Americi o školskom terenu gradonačelnik grada od 50.000 ljudi. I tamo manjina odlučuje na nivou od 7 miliona građana. Tebi se samo čini da su oni mnogo decentralizovaniji. Decentralizovaniji jesu ali ne mnogo, ali to nema veze sa kulturom bacanja smeća.

11 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Ako si u politici u Srbiji, a svako bi trebalo da bude, pre ili kasnije će ga neko to pitati.

to nije politika u Srbiji, to je nametnuti diskurs Zapada koji je streljao i pobio znatno više nego taj Mladić

11 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Zapravo postoji razlika, ženevska konvencija, pravila i običaji ratovanja i sl.

Gde postoji, u Hirošimi, u Bagdadu, u Beogradu 1999?

11 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Da. Isti, potpuno isti su ljudi koji podržavaju ovde nekog Miloševića ili Šešelja, a govore da su Tuđman i Klinton zločinci. Početni stav mora biti da su svi na čelu svake države govnari

pa postoje i prioritetni govnari i manje bitni govnari. Ja ne mislim da će sklanjanje manjih govnara rešiti problem. Riba se čisti od govnave glave.

Edited by Srbin Hamza

Share this post


Link to post
Share on other sites

26 minutes ago, Srbin Hamza said:

ali to nije lokalna perspektiva. Prosto tu je problem spuštanje odluka na lokal jer lokal nema dovoljno znanja o tome.

Lokal je i MZ, i opština i okrug. I ima dovoljno znanja, već u oblastima od 100k, a kamoli u jedinicama od 200-500k. Kod nas je sve u Beogradu, i to u krugu dvojke. I na kraju dođeš da svi pišu Vučiću i traže da pregovaraju sa njim kada postoje problemi koji se ne rešavaju.

26 minutes ago, Srbin Hamza said:

ne odlučuje ni u Americi o školskom terenu gradonačelnik grada od 50.000 ljudi. I tamo manjina odlučuje na nivou od 7 miliona građana. Tebi se samo čini da su oni mnogo decentralizovaniji. Decentralizovaniji jesu ali ne mnogo, ali to nema veze sa kulturom bacanja smeća.

Nije reč o kulturi bacanja smeća već o zakonima i propisima koji utiču na život zajednice. Naravno da ne mislim da je USA sistem odličan, ne daj bože savršen. Ali i u tom slučaju se problem koji ima 0,02% ljudi rešava u zajednici koju čini 2% ljudi. A kod nas se problem koji ima 0,02% ljudi rešava u zajednici od 100%. Što je ipak lošija opcija

26 minutes ago, Srbin Hamza said:

to nije politika u Srbiji, to je nametnuti diskurs Zapada koji je streljao i pobio znatno više nego taj Mladić

Gde postoji, u Hirošimi, u Bagdadu, u Beogradu 1999?

Ti i ja imamo mišljenje o svemu i svačemu. I ako te neko pita za nešto, reći ćeš ono što misliš. Nek nameće ko šta hoće, ja ne mogu da odlučujem šta će ko mene da pita. Mogu samo da ne odgovorim, odgovorim kako mislim, ili odgovorim kako neko želi da čuje. E sad što ti misliš da ja kao arhitekta ne mogu da napravim dobar plan proširenja/unapređenja grada jer mislim da je Mladić zločinac, pa zato glasaš da taj posao uradi lokalni vlasnik menjačnice, to je više tvoj problem nego moj. Ali pre ili kasnije postaje svačiji. A ti kao savestan građanin bi trebalo da kažeš da i pored toga što grešim po pitanju stava o ratu, ipak jesam najkompetentniji da rešavam taj problem, i da ćeš uprkos svemu podržati mene. Jer znaš da nemam nikakav uticaj ni na šta drugo, a posebno ne na osuđivanje ili nagrađivanje ratnih zločinaca. Ali ti ne radiš to već kažeš da je SNS loš, a opozicija još gora, pa u tom slučaju nek brine i vlasnik menjačnice o gradu, bar ne mrzi Srbe (mrzi samo sirotinju koja živi u tom gradu). I posle je NATO kriv što se sve raspada i u gradu ne može da se živi

26 minutes ago, Srbin Hamza said:

pa postoje i prioritetni govnari i manje bitni govnari. Ja ne mislim da će sklanjanje manjih govnara rešiti problem. Riba se čisti od govnave glave.

Ne čistimo ribu, čisitmo okean i arhipelag u njemu. I čistimo odakle možemo i koliko možemo, jer sve je bolje od septičke jame u kojoj smo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

40 minutes ago, Srbin Hamza said:

ali to nije lokalna perspektiva. Prosto tu je problem spuštanje odluka na lokal jer lokal nema dovoljno znanja o tome.

Rešenje je izgleda po DMDu da se svaki seljak obrazuje o ekologiji, da im uplati opština, eto npr. Palma da plati svim seljacima iz okoline Jagodine, kad je već platio tuševe na njivi, da plati svima njima časove zaštite životne sredine, ali prvo da plati časove srpskog jezika da bi mogli da prate nastavu. Kontinuirana edukacija nepismenih. :blek:

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Lokal je i MZ, i opština i okrug. I ima dovoljno znanja, već u oblastima od 100k, a kamoli u jedinicama od 200-500k. Kod nas je sve u Beogradu, i to u krugu dvojke. I na kraju dođeš da svi pišu Vučiću i traže da pregovaraju sa njim kada postoje problemi koji se ne rešavaju.

ja tebe čitam ali ništa ne razumem. Dakle, možda klikeri u Luksemburgu mogu da reše stvari i na 30.000 klikera, ali ti tvrdiš da u Srbiji mogu da se reše stvari na nivou od 30.000 stanovnika, a ne prinosiš nikakve dokaze za to. Štaviše, prilažeš dokaze da ne mogu da se reše na tom nivou jer nema ko da reorganizuje nego se zove Vučić. Pa šta je onda, jel centralizovano ili nije centralizovano?

A reorganizacija se vrši na centrali, što i dalje pokazuje da se problemi ne mogu rešiti na lokalu. Čak i decentralizacija je centralizovana odluka i centralizovana reforma. Ja samo govorim da na ovom stupnju gdp-ja i na ovom stupnju razvoja Srbija ne može biti decentralizovana na taj način.

Uz to, tvrdim da nijedna država nije tek decentraliozvana tako kako opisuješ, već ili direkt centralni političari donose odluke ili se donese tolika količina propisa i uvede tolika količina kontrola da to ostaje de fakto centralizovano. I onda ti dođe na isto, jer dok ispuniš sve propise isto ti dođe i da neki političar donese neku odluku. Što znači da problem nije u tome nego u stupnju razvoja, finansijskih i drugih kapaciteta i slično. A zapadne zemlje kada su bile na nivou razvoja jedne Srbije jednostavno nisu bile decentralizovane.

18 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Ali i u tom slučaju se problem koji ima 0,02% ljudi rešava u zajednici koju čini 2% ljudi.

ma to je netačno bre

šta više ponavljaš te priča, pa dokaži ih više

šta kao tamo nema nečeg poput Bg na vodi? Pa odatle je i došla ideja o Bg u vodi jer je odatle prvo i počela ta praksa.

U Americi su prvo isterivali ljude kao iz Savamale, oduzimali im svojinu, da bi gradili neke projekte. Vrhovni sud presudio u korist investitora. Onda Evropa prepisala sve i na kraju Srbija prepisala od Evrope.

Uporno tvrdiš da je Vučić izmislio Bg na vodi a on ga bukvalno kopipejstovao sa Zapada. To je zato što uporno tvrdiš da je problem u Srbiji a ne u kompletnom globalnom sistemu.

20 minutes ago, Dead Man Drinking said:

A ti kao savestan građanin bi trebalo da kažeš da i pored toga što grešim po pitanju stava o ratu, ipak jesam najkompetentniji da rešavam taj problem, i da ćeš uprkos svemu podržati mene.

Prvo ću da te pitam zašto si ti nesavestan građanin. Ako grešiš po pitanju rata onda prosto nisi savestan građanin.

22 minutes ago, Dead Man Drinking said:

I posle je NATO kriv što se sve raspada i u gradu ne može da se živi

pa i jeste. Mi se stalno vrtimo u krug. Moja familija je imala mrtve u svkom ratu u XX veku na ovim prostorima. Misliš da me briga oće li arhitekta da uredi centar grada ako mi taj isti arhitekta vređa mrtve u više generacija? Ti si prolupo malo zajedno sa svojim arhitektom.

Sve ja razumem, i naravno da se stručnjaci izbacuju iz urbanog planiranja da bi se neki dripci obogatili, ali njih treba hapsiti, a ne samo prešutati tupsonu arhitekti što mi piša po mrtvima. Ko jebe i jedne i druge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

27 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Ne čistimo ribu, čisitmo okean i arhipelag u njemu. I čistimo odakle možemo i koliko možemo, jer sve je bolje od septičke jame u kojoj smo.

kako god okreneš tu metaforu, ostaje ista priča, arhipelag nije uneredio seljak sa svojim otpadom nego Amerika, Rusija, Kina, multinacionalne korporacije i tako dalje, ali pogotovo oni koji kontrolišu MMF i STO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahaha u usta vam se slasno iznaserem svima koliko god da vas ima!

Pa najbolji naprednjak je fino bičevan naprednjak na lokalitetu npr. logorište Deliblatska peščara. Teraj to vagonima i na peštersku visoravan. Može i ta tiket kombinacija... Ali prvo velečasni da se prikopča na 220 volti,  pa da čujete kako vrišti opera Nabuko dok poljuljane berze kolabiraju. Bas baritooon!

Šta su bre oni mislili, da svoje gnojave guzice izvuku, po nekim tamo Hazarskim jezerima, a nama da uvale reš pečene cvrčke i meso iz drkaonica... Melji sve redom. I snajperom i šestarom u oko. Uvek i svuda, na svakom mestu u svakoj prilici...

 

  • Like 1
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

18 minutes ago, Srbin Hamza said:

kako god okreneš tu metaforu, ostaje ista priča, arhipelag nije uneredio seljak sa svojim otpadom nego Amerika, Rusija, Kina, multinacionalne korporacije i tako dalje, ali pogotovo oni koji kontrolišu MMF i STO

Neko ti se posrao na prag, a ti nećeš to da očistiš jer nije tvoje govno. Pa nek ti smrdi ispod nosa, šta sad

29 minutes ago, Srbin Hamza said:

ja tebe čitam ali ništa ne razumem. Dakle, možda klikeri u Luksemburgu mogu da reše stvari i na 30.000 klikera, ali ti tvrdiš da u Srbiji mogu da se reše stvari na nivou od 30.000 stanovnika, a ne prinosiš nikakve dokaze za to. Štaviše, prilažeš dokaze da ne mogu da se reše na tom nivou jer nema ko da reorganizuje nego se zove Vučić. Pa šta je onda, jel centralizovano ili nije centralizovano?

A reorganizacija se vrši na centrali, što i dalje pokazuje da se problemi ne mogu rešiti na lokalu. Čak i decentralizacija je centralizovana odluka i centralizovana reforma. Ja samo govorim da na ovom stupnju gdp-ja i na ovom stupnju razvoja Srbija ne može biti decentralizovana na taj način.

Postoje stvari koje se mogu i moraju rešavati na lokalu, koje moraju na nivu države i koje bi trebalo na međuanarodnom nivou. Kada je državna administracija takva da se pravi jasna razlika između toga, život u takvoj državi je kvalitetniji. Kada se nekome ne sviđa šta centrala radi, a zaista želi nešto da promeni, i to se može postići. Ako ćeš ti da čekaš promenu predsednika i partije na vlasti da u tvom selu bilo lepo, načekaćeš se

29 minutes ago, Srbin Hamza said:

šta kao tamo nema nečeg poput Bg na vodi? Pa odatle je i došla ideja o Bg u vodi jer je odatle prvo i počela ta praksa. U Americi su prvo isterivali ljude kao iz Savamale, oduzimali im svojinu, da bi gradili neke projekte. Vrhovni sud presudio u korist investitora. Onda Evropa prepisala sve i na kraju Srbija prepisala od Evrope.

Ja ovakav investitorski urbanizam i uništavanje gradova nisam video nigde u Evropi. Naravno da ima kupovine pašnjaka u centru grada, ali razlika u odnosu na naše je nebo i zemlja. Slično je i sa selima i planinama. To nije nešto što se može izmisliti ili sakriti, to se vidi. Je l' treba sad da izvlačim priemere redom. Idi u grad od 30-40k u Poljskoj i u takav grad u Srbiji i obrati pažnju na organizaciju grada, ne mora niko ništa da ti govori

29 minutes ago, Srbin Hamza said:

Prvo ću da te pitam zašto si ti nesavestan građanin. Ako grešiš po pitanju rata onda prosto nisi savestan građanin.

I to je to. Ja grešim po jednom pitanju, grešim i po svemu ostalom. Ti si u pravu po jednom pitanju, u pravu si i po svim ostalima (ali fejsbuk nam potura teorije zavere)

29 minutes ago, Srbin Hamza said:

pa i jeste. Mi se stalno vrtimo u krug. Moja familija je imala mrtve u svkom ratu u XX veku na ovim prostorima. Misliš da me briga oće li arhitekta da uredi centar grada ako mi taj isti arhitekta vređa mrtve u više generacija? Ti si prolupo malo zajedno sa svojim arhitektom.

Sve ja razumem, i naravno da se stručnjaci izbacuju iz urbanog planiranja da bi se neki dripci obogatili, ali njih treba hapsiti, a ne samo prešutati tupsonu arhitekti što mi piša po mrtvima. Ko jebe i jedne i druge.

Ti opet vraćaš na lični aspekt. Pa nema familije u Srbiji koja je cela prošla kroz sve ratove u poslednjih 100 godina, a i između ratova. Jedino što tebe više vređa kada neko kaže da je Mladić zločinac, a mene kada gradonačelink Novog Sada, za koga je Mladić heroj, diže spomenik ustašama i mađarskim fašistima, koji su ubijali i tvoju familiju. Ali ja sam govnar i autošovinista, a ti si savestan građanin. Mada meni ni najmanje ne smeta takva podela.

I ne primećuješ da ti pišaš isto tako po svojoj deci i unicima. Živeće 10 godina kraće nego ti, jer nemaju vazduh, vodu i zemlju. Ali i to je ok, ni tu nema ni grama tvoje krivice.

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Neko ti se posrao na prag, a ti nećeš to da očistiš jer nije tvoje govno. Pa nek ti smrdi ispod nosa, šta sad

upravo suprotno, arhitekta mi se posro na prag i očistio sam ga

jel zbog toga trpim štetu u smislu rubanističkog haosa, pa naravno

ali arhitekta mi je veće govno, i čistim šta mogu

5 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Postoje stvari koje se mogu i moraju rešavati na lokalu, koje moraju na nivu države i koje bi trebalo na međuanarodnom nivou.

ja uporno to tvrdim a ti si taj koji uporno to ne prihvata

dakle, ja tvrdim da na međunarodnom nivou postoje akteri koji ne dozvoljavaju da države poput Srbije profunkcionišu. Ti uporno tvrdiš da tih međunarodnih prepreka nema. Tvrdi i dalje, ali onda objasni šta STO, MMF pa i sama EU čine ako ne upravo postavljanje prepreka? Najelementarnija prepreka: ne dozvoljavaju ti da učestvuješ na slobodnom tržištu dok ne uradiš ono što ti narede, počev od Haga. Pa onda nadalje....

7 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Ja ovakav investitorski urbanizam i uništavanje gradova nisam video nigde u Evropi.

To ti verujem. S druge strane, to ne menja fakat da je prvi problem Bg na vodi uzurpacija lične svojine građana iliti kršenje prava na svojinu i samim tim vladavine prava. A to se krši usred Nemačke, kamoli Poljske. Jel ga kulturnije i civilizovanije krše? Ne sumnjam da ga krše u rukavicama. Ali ga krše. I onda lepo primeniš Volerstinovu postavku o hijerarhijama u svetskom sistemu i jasno ti je da se pravo na svojinu krši svugde, samo se u centralnim zemljama kapitalizma krši suptilnije i manje agresivno, a što više ideš ka perfieriji i ka nižim delovima hijerarhije, odnosno slabijim državama, pravo svojine se krši sve gadnije. Jer perfierne države su kolonije a Poljska to nije ili bar nije koliko neka zemlja poput Srbije. A krše se prava jer je globalni sistem uveo kršenje prava svojine na vrhu, u Americi, u Evropi, Zapadu uopšte. Nije Vučić izmislio manipulaciju eksproprijacijom nego Zapad.

12 minutes ago, Dead Man Drinking said:

I to je to. Ja grešim po jednom pitanju, grešim i po svemu ostalom. Ti si u pravu po jednom pitanju, u pravu si i po svim ostalima

Ja imam svoje principe, ti imaš svoje. Prekineš da pljuješ po mojim mrtvima i baviš se samo svojim arhitektonskim poslom i nemaš problema, zar ne? Onda lepo možemo da pričamo da smaknemo i SNS. Umesto toga, ti ne tretiraš žrtve podjednako i misliš da je meni neki pločnik u gradu bitniji od pokojnika u familiji. Pa saberi se druže.

14 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Ti opet vraćaš na lični aspekt. Pa nema familije u Srbiji koja je cela prošla kroz sve ratove u poslednjih 100 godina, a i između ratova. Jedino što tebe više vređa kada neko kaže da je Mladić zločinac, a mene kada gradonačelink Novog Sada, za koga je Mladić heroj, diže spomenik ustašama i mađarskim fašistima, koji su ubijali i tvoju familiju. Ali ja sam govnar i autošovinista, a ti si savestan građanin. Mada meni ni najmanje ne smeta takva podela.

I ne primećuješ da ti pišaš isto tako po svojoj deci i unicima. Živeće 10 godina kraće nego ti, jer nemaju vazduh, vodu i zemlju. Ali i to je ok, ni tu nema ni grama tvoje krivice.

mi se i dalje ne kontamo. Ja sam za to da obe frakcije vladajuće klase budu eliminisane a ne samo jedna pa da druga zajaše. Ja sam za revoluciju, ti si za kozemtičku reformu. Reciklirajmo i spasimo Novi Sad od Martinovića. Korektno, donekle razumem, ali spasimo Novi Sad od kapitalizma inače nećeš imati ni šta da recikliraš, čak ni Martinovićeve klempave uši. Pogotovo tvoji unuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 hours ago, Dead Man Drinking said:

A ti italijani primili 150.000 Ukrajinaca za 2 meseca, a mrsko im toliko Afrikanaca za 2 godine.

Ne može se porediti kulturna integrisanost nekoga iz Ukrajine i nekoga iz subsaharske Afrike.

  

3 hours ago, Dead Man Drinking said:

Što kaže Bata, vekovima su ih maltertirali i izrabljivali, mogli bi sad malo i ljudi da budu, pa im pomognu.

Italijani osim prilično kratke i neuspešne ekskurzije u Etiopiji/Eritreji i nemaju baš neku kolonijalnu istoriju. A i da imaju, white guilt se slabo prima u Italiji za razliku od bogatijih zapadnih zemalja 🙂 

  

3 hours ago, Dead Man Drinking said:

Oni bi gas, naftu i bakar iz celog sveta, a pola Afrike gladno.

Italijanskog poreskog obveznika živo zabole da li je pola Afrike gladno, to treba da rešavaju njihovi političari. Italijan od države očekuje određene usluge i životni standard. Ako političari trenutno na vlasti nisu sposobni to da mu pruže, glasaće za one koji obećavaju drugačije. Nije na snazi kolektivna manija kao u Srbiji.

 

  

3 hours ago, Dead Man Drinking said:

I problem im da u godini dana prihvate ljudi koliko stane na jedan stadion u utkamici njihove mafijaške lige.

Ne zaboravi da problem nije prihvatiti ljude, nego šta raditi sa njima. Nivo integracije vanevropskih imigranata je svuda u EU negde između osrednjeg i očajnog. Što veći BDP, to očajnija integracija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 minutes ago, oʞɾoƃ said:

Italijanskog poreskog obveznika živo zabole da li je pola Afrike gladno, to treba da rešavaju njihovi političari.

Molim? :haha:

pa, znaš kaj bi se reklo, ako ne poštuješ vladavinu prava na svetskom nivou što bi Afrikanci poštovali vladavinu prava u Italiji?

Kako volite da svaki problem smuljate u žablju perspektivu, pa kad neko pita znaš ono postoje standardi svecki ali ih Zapad prvi ne poštuje, sve vas boli kara jer Zapad zarađuje od nepoštovanja prava drugih ljudi sa drugih kontinenata, pa čak i sama Italija.

Što neko lepo ne kaže - braćo vratite što ste pokrali. 

Javi se onda neki gojko i kaže pa kao nisu Talijani krali, oni imali samo Etiopiju, Albaniju, malo bacali južne Slovene u jame, ništa posebno, pa ajd, možda je i tačno da u odnosu na britanske secikese Talijani mu dođu znatno bezopasniji.

Al ne lezi vraže i žablje perspektive: EU toleriše Mađare i Talijane jer tako Francuzi i Nemci ne moraju da se suoče sa sopstvenom viševekovnom krađom. Brisel će reći talijanskim fašistima "pa to nije lepo" ali neće ništa preduzeti da to spreče. Platiće i Turke da zadrže par miliona migranata, i Turska je tu fina, nije autoritarna uopšte.

I tako će ti Žabari kao bez white guilt da budu štit za komplet white guilt sa severa Evrope. Da čisto odrade prljav poso.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 7/27/2022 at 2:50 PM, Srbin Hamza said:

kolko trenutno ima planeta u Sunčevom sistemu, Dimone? :haha:

Stvarno bre... šta bi na kraju? 

Je l' se računa Pluton ili ne? 
Znam da su nešto tupili... te jeste.. te nije... 

Edited by Dark_Elf

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...