Jump to content

2018.08.08-11. *Jaromer, Češka* Brutal Assault 23


Kumodraski Vo

Recommended Posts

Kasnim skoro celu nedelju, ali jbg trebalo se setiti šifre za ovaj kurac. Aj da i ja iskenjam moja 0.02 dinara...

 

Anyway, posle jednog festivala i tri dana konstantnog šetanja po Pragu, u najavi sam došao na Brutal sa stavom, gledam samo ono što me baš zanima, jer me boli kurac da slušam random bendove, suviše sam sine mator ja za ova sranja. :haha:

 

Steve 'n' Seagulls - Krajnje zabavan bend, mislim svakako ih ne treba shvatati ozbiljno, jer to i nisu, ali kao zajebancija totalno OK posebno kad se nalivaš ciderom.

The Black Dahlia Murder - Definitvno nisam ljubitelj ovog žanra, ali ovaj bend svaki, ali svaki put ozbiljno urniše i jebe milosnu mater.

Gojira - Peti put da ih gledam, peti put jebu. Gledao sam ih pet dana pre nastupa na brutalu na Wackenu, ali sam tamo bio mrtav umoran i presedeo ceo nastup u chill-out monster delu. Ovaj bend treba da svira pred 50 000 ljudi svaki dan jebeno. Jes na Wackenu bio bolji zvuk, jer jebiga ozvučenje i bina tamo su malkice veći, ali ono, dva ubitačna koncerta za nedelju dana. One gitare na L'Enfant Sauvage u meni bude želju ili da nekoga zakucam u glavu, ili da što bi rekao brat Bleki, nečije dupe zakucavam u čaršave. :hoho: Zajebancija na stranu, ali ta pesma i taj rif.. jebem ti sve.

Paradise Lost - Isto peti put, pomalo klasično festivalski nastup, ne bih se usudio da kažem tezga ali ono, klasičan festivalski nastup. Bez nekog posebnog kontakta sa publikom, mada su oni i inače takvi, ali sve odsvirano kako treba, solidan izbor pesama, sve OK.

 

Day two:

Persefone - jebo ja mater ko ih stavi ovako rano, OK svirka, ali evo sad se već i ne sećam koncerta, ne zato što su bili loši, nego što nisam još ni došao sebi, oni već završili. Šta koj kurac zovu ovakve bendove da ih stave u 13h da sviraju 35 minuta, aj u kurac.

Silent Stream fo Godless Elegy - OK bend, ne znam da li su pevaljku menjali ili je mnogo omatorila u odnosu na prošli put kad sam ih gledao. Solidan nastup, kao i bend ništa spektakularno, moglo je malo više pesama sa Navaz-a ali ono, OK.

Carnifex - Onako usput odgledah bend, def nije moj žanr, ali zapravo momci jako dobro sviraju, tako da ono, ko voli verovatno mu je bilo dojaj.

Green Carnation - O jebem ti da mi je neko rekao da ću ovo uopšte da vidim live. Možda je zvuk malo bolji mogao da bude, mada bio sam na ogradi tako da ga jebem, možda je nazad zvučalo bolje. U svakom slučaju meni bilo dovoljno što ih uopšte gledam live.

Myrkur - Jebi ga ovde sam subjektivan, mišljenja oko nje su podeljena. Meni je ona čisto savršenstvo, pri tome ne pričam o izgledu. Koliko god da je malo cliche ceo taj talas gomile nordicfolk i nordicfolk metal bendova, toliko je dobar jer je izbacio nekoliko zaista vrhunskih bendova u poslednjih deset godina. Sve bi bilo još bolje da nije morala dva puta da prekida nastup, jednom zbog nestanka struje, drugi put zbog požara koji je izbio, te su dve pesme odsvirane samo do pola, i jedna verovatno skroz preskočena, ali sreća pa je ipak potrajalo dovoljno. Bitno da je stigla da odsvira savršenstvo koje je Måneblot. :wub:

Moonspell - Ne znam ni koji put ih gledam, možda sam bio umoran i "izduvan" posle Myrkur, pa mi zato nije bio toliko dobar nastup. Zapravo mi ni setlista nije legla, jer su zapravo svirali manje više sve najveće hitove, a ja sam se nadao da će biti više pesama sa poslednja dva albuma, kapiram da sam ovde u manjini u odnosu na masu, ali da ga jebem. U svakom slučaju ne mogu da kažem da mi je bilo loše ili da imam neke zamerke, ali nekako kao da sam prošao pored nastupa a ne da sam bio na istom. No to je samo do mene verovatno, i stanja u kome sam bio.

Pillorian - Agalloch za siromašne što bi se reklo. Jebem mater onome ko ih stavi na malu binu, meni tamo skoro nikad zvuk nije bio dobar.

 

Day three:

Grave Pleasures - Dobra strana nestanka struje je što sam zapravo sad mogao da odgledam ovaj bend, tako da to uopšte nije ispalo loše na kraju. Bukvalno sam znao samo jednu pesmu sa yutube-a pre nego što sam ih odgledao i definitivno ću ih slušati, stvarno dobar bend. Bonus poeni za Nergala koji je pratio nastup sa strane :haha:

Misery Index - Slušao sam ih pre Mešuge 2007me u Pragu, i zanimljivo mi je da se uopšte ne sećam benda ni kako su zvučali. Slabo ih slušam ovako, te nisam imao pojma pesme, ali zapravo nije bilo loše, iako nisam neki fan ovakvog zvuka.

At the Gates - Iako se nikad nisam sekao na njih kao što se sečem na Soilwork, stari In Flames ili Dark Tranquillity, drago mi je da sam ih video još jedared.

Behemoth - Sreća slušao sam ih i pre na Brutalu, i par dana ranije na Wackenu, pa nisam imao problem da propustim, odslušah prve dve pesme pa pravac na Cruachan.

Cruachan - Prošli put su bili na mejn stejdžu u nekom terminu tipa 16-17h... bolje da su i sad bili tu, jebo ja mater, da se ponovim, zvuk na onom malom stejdžu nije NI ZA KURAC. NIkad. Ni jedan bend mi nije zvučao tu skroz kako treba. Barem dajte pare pa napravite kvalitetniji stejdž, jebem vas. Van toga, ovo bi mi bio nastup festivala da se Wardruna nije desila sutradan. Kratko, prekratko, ali odlično, dobar izbor pesama, To Invoke the Horned God, I am Warrior, Queen of War, Some Say the Devil is Dead, The Harp the Lion the Dragon and the Sword... i Ride On za kraj, istina bez ženskih vokala ali publika je urlala dovoljno, tako da nije bilo ni bitno. Nije da nisam pustio suzu na ovo, jebenih 16 godina sam čekao da čujem ovu pesmu, i jedna od prvih folk metal pesama koje sam ikada čuo. Ako se ne varam Celtica, Is Fuair an Chroi i Ride On su prve tri Cruachan / prve tri folk metal pesme koje sam čuo ikada. Voleo bi samo da nabace ponovo ženski vokal u postavu, jebiga fali. :wub:

 

Day four:

Pain of Salvation - Prekratko. Premalo pesama. Premalo pesama sa Remedy Lane-a. Volim "Passing Light of Day" pa mi nije smetalo što je više od pola setliste bilo sa tog albuma, ali brate, daj nešto starije posebno kad je festivalski nastup. Van set liste, nemam zamerke, odlična svirka. Mizerno mali broj ljudi na ovome, čak i manje možda nego na Green Carnationu, ne znam šta je fora, kapiram da se baš ne uklapa toliko u Brutal Assault ekipu bendova, ali nije POS baš tako mali bend pa da bude onako prazno da ga jebeš,

Danzig - Drugi put za nedelju dana. Mogao sam oba puta da preskočim. Ima ko voli verovatno, i kome je bilo do jaja, def nije moj fazon, nit za mene. Ne radi, zovi belo.

Wardruna - Jedina zamerka na ovo može da bude što nije bilo u nekom pozorištu, amfiteatru da ljudi mogu da sede. Posebno me oduševila publika što su ljudi skapirali da ćute, gledaju, slušaju i uživaju, van aplauza i povika između pesama, totalna tišina, savršeno. Bukvalno najbolji koncert na kome sam bio u životu, a nagledao sam ih se prilično. Zvuk savršen jebeno, Einar peva i bolje nego na albumu, posebno kad mu naiđe deo gde se razbesni... jebeno savršeno. Samo želim da ih gledam ili u onom afiteatru u Plovdivu, ili u nekom pozorištu ili Dalhalla, Midgardsblot, tako neki kurac.

 

Od koga je, i previše je. Ae maci bok.

  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaaan it is time da i ja privodim kraju...

 

ČETVRTI DAN

 

Mislim da je ovo najduže vremena da sam po danu proveo na festivalu ikad jer smo krenuli jebeno u pola 12 ujutru (a Malokarpatan se završio u 3 ujutru prethodnu noć iliti da kažem neki sat ranije haha) ali postojao je debeo razlog jer se nije moglo sebi dopustiti luksuz da se fula Akercocke, jedan od glavnih razloga što sam opet došao na ovaj festival i naravno odmah da jebem mater onom geniju koji ih je stavio u pola 1 na sunce jarko. Neka muzika treba da se svira noću, ovi momci su i kvalitetom i stažom i pozicijom zaslužili daleko bolji tajming ali alas, šta je tu je. Više to nisu satanski kicoši već prigradske kamiondžije, bar po imidžu, ali muzika i dalje inteligentno razbija. Solidan zvuk, bolje nije ni moglo kad je bilo, ja imam neki mrki predosećaj da oni neće još dugo (ne znam ni sam zašto), tako da mi baš drago da sam ih overio kako tako.

 

Onda totalni preokret uz Plini, ambidjent, produženiespreso post prog, nazovite ga kako hoćete ali bilo je gotivno chillnuti mozak uz ove lagane zvuke a baja se i lepo sprdao sa publikom koja mu odgovarala crodsurfingom (?).

 

I opet U turn uz hc heroje Integrity, ne znam da li je do meteoropatije ali baš mi nešto loše legli, a učinilo mi se s brda da reakcija publike takođe nije bila nešto posebno. U svakom slučaju bitno da sam ih video da mogu Leleku da potegnem taj info po potrebi.

 

Zatim heroji burgija po mozgu death metala Origin, meni odavno dosadni kao proliv kakvi su i ovde bili muzički ali stvar je spasao itekako frontmen koji se zajebavao kao car non stop, najjače je bilo kad je izveo lika iz publike da svira air bass jer basista nije prešao granicu, koji se naravno dojajno izblamirao uz non stop blastovanje. Gledao bih opet s brda da se smejem provalama.

 

E onda konačno death metal kakav treba biti, Unleashed iako su bili nešto umorni izgazili su kao i uvek svojim buldožerskim zvukom, vrlo lepo od njih što su odsvirali čak 4 trake s prvenca ali nije lepo što su izostavili Death Metal Victory, This is our world now i slične hitove. Ultimativna dm headbang pesma Before the creation of time spašava stvari za kraj.

 

Švajcarski Messiah nije bio krucijalan ni nazad u dan pa im je takav bio nastup, drži vodu i ništa više od toga. Lepo što su se setlistom koncentrisali na 3. i 4. album što im i jes najbolje što su imali pa bar nisu mnogo frljali s tim.

 

Trk u šator na produžetak old skul maratona uz Hirax i jedno zaista prijatno iznenađenje, šator baš dobro popunjen i raspoložena publika a bend sasvim lepo iscepao best of. Calling card je naravno crni đavo Katon de la Pena, arhetipski jedan metal frontmen koji se zahvalio svima od organizatora preko publike do obezbeđenja i podsetio nas više puta da je metal nešto najbolje (kao da mi to ne znamo brt), trebao je samo još babasere na toi toiju ispred da hejluje ali na stranu zajebancija, baš dobri bili.

 

Trk nazad na mejn da se vide stari-novi heroji Nocturnus, i to ovaj put AD, e ovde me sjebao žešće umor momenat tako da sam morao pola nastupa da presedim na blagoslovenom brdu a baš dobri bili inače, sa sve živim klavijaturama (props to that). Setlista isto na nivou, sve sa The Key, dve nove rstve i za kraj Chapel of Ghouls obrada, bilo je zanimljivo videti prvog bubnjara koji peva u tom danu.

 

Non stop roštiljanje mozga se nastavlja uz Belphegor koji su za ovu priliku namunjili stejdž sa obrnutim krstačama, tonama krvi, svinjskim glavudžama a takva im je i svirka bila, vulgarno black death prangijanje. Iako je Helmuthu otišao glas totalno, za pohvalu je što nije bio pijana groktajuća krmača ovaj put već je posao odradio ozbiljno, sa sve posednutim pogledima.

 

Onda definitivno najšizofreniji prelaz festivala jer idu Pain of Salvation, i istina je da publike nije bilo na zavidnom nivou u odnosu na lokaciju i doba dana, jasno je da ovo baš i nije bend BA provinijencije što je još podgrejao gospodin primadona ''ja sam pametniji od vas smrdljivih metalaca'' Daniel izjavama tipa ''sad ćemo svirati pesmu koju nismo odavno ali vi je svejedno ne znate'' (a znamo je, puši kurac) i prozivkama na račun vrv Belphegora ''welcome to the real darkness'' i ''došli smo da vidite da možete da se zabavite bez kostura'', sve u svemu Mika iz Opetha za uboge spika ali bend zvuči do jaja kao i uvek od njih uprkos kriminalu da nema nijedne Remedy Lane pesme u listi, a 4 s novog. Poseban props za bubnjara koji ima anđeovski vokal, u prvi mah sam pomislio da su pustili neku ribu s trake dok nisam uočio da on ekšli peva.

 

Šizofrenija na mejnu se nastavlja i vreme je da konačno vidim pale bogove svojih klinačkih dana Sepultura, i to na uštrb Goblina jer su mi bukvalno svi ikad rekli da raznose uživo pa aj da se vidi kad smo već tu. I da, vaistinu je kidanje uživo i ogromna masa koja pravi tešku ludnicu, posebno na Max era hitovima na kojima se odrastalo. Ne mogu da se otmem razmišljanju da su Max i Igor anno bastardi 2018 kerov kurac za ljude na istim pozicijama u Sepulturi... samo još eto da nas ovi nisu častili govnjivim albumima par decenija i tek sad se nešto kao povratili. Takva je i lista bila, ekstaza dominira ali tu su i momenti zevanja i lagodnog ispijanja pića na neke nove trake.

 

Nastavljamo dalje uz prvo i jedino upozorenje ove godine da je zabranjeno fotkanje i snimanje sledećeg nastupa, jer eto vreme je da Danzig počne. Sam Glen izgleda kao besna baba u crnom, odvalio je sise i stomak (come to think of it, bila bi odlična fora da se sad slika za omot kao za dvojku onomad) a tu sliku dopunjuje njegovo non stop trčanje po bini što jeste za respekt jer je bar tim scenskim nadomestio vokal koji je promukao. Ono što je manjkao u izvedbi i izgledu matori je nadoknadio setlistom jer je posle prve tri nove pesme udario do samog kraja sa sve zlatom sa prva 4 albuma (falile su Snakes i Long way samo ali jbg) tako da se vrlo često samim urlanjem i pokrivao njegov glas. Okreni obrni, kul da sam ga video iako je to vrlo daleko od zlatnog doba četvorke koja je izbacila 4 zlatna albuma i otišla u pm zanavek.

 

Opet totalno šizofrenična promena koja mi je legla kao budali šamar posle višednevnog burgijanja mozga distorzijom jer je Wardruna zaista zaposela festivalski prostor, i bilo je impresivno videti kako se vašar ludaka pretvara u mirno more koje guta zvuke koji se isporučuju sa bine i samo dugim aplauzom između pesama pozdravlja muzičare, ni na koji drugi način ne prekidajući magiju. Prvo sam gledao s brda pa sišao u masu i zaista je na sve strane vladala neka neuobičajena atmosfera za ba, a muzičari sa bine potpomognuti tradicionalnim instrumentima i vokalima isporučuju ono što imaju. Neuobičajeno i odlično iskustvo, i eto koliko bi Mortiis imao benefita da se u noć pojavio, to mi je isto padalo na pamet.

 

Jebeš mir we are at war, vreme da se klanje nastavi u šatoru i opet bubnjar na vokalu uz Aura Noir. Jao majko, ovima niko nije rekao ono staro pravilo malog fudbala da nema roštiljanja jer su svi ubrzali dodatno svoje deonice pa su još divljačkije iscepali svoj materijal uvijeni samo u tamno zeleno svetlo i dim. Iako sam mislio da nemam više zaista snage u sebi, izvukoše iz mene poslednje atome ovim elitnim nastupom.

 

I vreme je da se završi mega maraton uz staru đubrad Esoteric, u tom momentu zazimilo u pm, duva na sve strane na brdu, oni muče svojim pregadnim dumom, zaista mislim da su bili pravi izbor da zadaju poslednji udarac našim izmučenim prašnjavim bednim telima.

 

Suma sumarum, otprilike se slažem da je ovaj festival prava mera u lajnapu, ceni i veličini za mene, već treću godinu se vraćam presrećan tom duhu koji je više od prostog zbira lajnapa a kako stvari stoje i sledeće godine ću. Nova ekipa za odlazak koja se odlično pokazala, pizdec ljubi te batica kurva, metal nikad nije izgubio :rockdevil:

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa bre, brate, ne, nije tačno.

Agalloch. Pillorian. Leprous. Carach Angren. Dark Tranquillity. Cruachan. Omnium Gatherum. Novembers Doom. Šest godina Brutal Assaulta.

 

Sigurno sam još nešto zaboravio, ali ni jedan bend mi tu nije imao zvuk kako treba. Daleko od toga da je neslušljivo, OK neki su bolji, neki lošiji, može to da se sluša, ali nikad nikad mi nije bio zvuk onako da je baš baš odličan. Uvek mi nešto fali, ili nečega ima previše. Možda samo moj trip, ali eto, ne mogu da kažem da mi je i jedna svirka tamo bila 100% kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leprous je koliko se sećam zvučao odlično i čisto kao i uvek. Suštinski, jeste malo fuzzy zvuk tamo i po mom mišljenju ne trebaju pod šator da stavljaju bilo koga ko ima inače kristalno čist zvuk, više neke masne sludgy bendove. Evo ove godine je recimo Rolo Tomassi imao bruka dobar zvuk, sećam se da je Tesseract takođe imao, dakle bendovi koji nikako nisu masni i prljavi u zvuku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Agalloch. Pillorian. Leprous. Carach Angren. Dark Tranquillity. Cruachan. Omnium Gatherum. Novembers Doom. Šest godina Brutal Assaulta.

 

8 bendova za 6 godina? :D Ne baš validan uzorak

 

Taj Leprous koliko se sećam i Miloš i Sloba su dizali zvuk u nebesa.

 

Meni samo sa vrha mozga tamo bio zvuk dobar, tj. između sasvim dobar i savršen, na Possessed, In the Woods, Tsjuder, Swallow the Sun, etc, etc

 

Edit: U principu je svakako veća šansa da će pod šatorom na BA da bude slabiji zvuk nego na main binama, i jesam imao tamo neka baš lošija iskustva (DT, Ulcerate), ali daaaleko od toga da je neka nemoguća bina za metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jes i Swallow thte Sun sam tamo slušao, doduše samo poslednje dve pesme, ali eto. Više je od 8, nego to sam onako iz glave naređao prvo čega sam se setio i šta me najviše zanimalo da gledam.

 

Leprous jeste imao najbolji zvuk na tom stejdžu.. ali su zato kasnili 20 minuta sa nastupom dok su se namestili. I opet je bio lošiji zvuk, nego što je bio kad su bili na main-u.

 

U svakom slučaju, da ne drvimo u krug, jbg meni lično uvek ima neka zamerka na taj stejdž, čak i kada je slušljivo, uvek mi nešto fali. Mogli bi malo bolju opremu da ture tu, kad već guraju toliko relativno poznatih bendova na isti. A i mogli bi da ga naprave da bude malo veći (to mi je i bivša rekla).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...