Jump to content

Istorija crnog metala


Demon Seed

Recommended Posts

Nisam hteo da otvaram novu temu da ne bude 3 i po posta u njojzi (gde je ovaj moj prvi jedan i po, ha!), al' pošto je odziv izuzetan, što da ne, nek ostane psiho tema za psiho bendove, možda neko još nešto nabaci tamo.

Inače, spisak je ažuriran, uvažio sam neke sugestije, kao što dolikuje.

 

Najvažniji uticaji na početku su bili Motörhead, Venom, Slayer, nemački thrash, naročito Sodom (prva dva demosa, EP i prvi album), a za njima odmah prvi Destruction i Kreator albumi, to je riffage (rifaž!) koji se naročito čuje kao karakterističan za black-thrash, što u smislu bma u nastajanju, što kod kasnijih bendova koji su se specijalizovali baš za crni thrash.

Ogroman uticaj je imala i ekstremna južnoamerička scena, prvenstveno Sarcófago i Sepultura, pa za njima bezumnici iz katakombi koji su postavili temelje war metala, da ne nabrajam imena, malo će da štrče među ovakim veličinama, eno nekih od njih dole na spisku.

Pored toga je bilo još i punk/hc/crust/grind uticaja, dosta više nego što deluje mladom nesumnjajućem metalcu koji otkriva bm (u VII razredu :D), na čelu sa Discharge - Hear Nothing See Nothing Say Nothing, a zanimljiv je i američki bend NME čiji je lider bio psihopata, a Euronymous veliki fan.

Veliki uticaj je bio naravno i death metal kao pravac koji je nastajao paralelno ali se u potpunosti formirao malo ranije nego bm. Izdvojio bih tu albume Death - Scream Bloody Gore, Deicide - Deicide i Morbid Angel - Altars of Madness.

 

 

Pa, da počnemo sada sa jahanjem talasa:

 

1983 - Hellhammer izbacuje tri prljava satanistička mid tempo speed/thrash demoa (sa ponekim doom momentom kakve slušamo od Tome do dana današnjeg) i čini prve konkretne korake ka crnilu.

 

Black metal loading... 5%

 

1984, top 3:

1. Bathory snima album koji je Slayer - Show No Mercy sa grubljim vokalom.

2. Hellhammer - Apocalyptic Raids

3. Celtic Frost - Morbid Tales

 

Black metal loading... 10%

 

1985, top 3:

1. Bathory - The Return: rifovi, a i vokal su dosta više zli nego na prvom albumu. Prva pojava artikulisanog vriska karakterističnog za bm.

2. Sodom - In the Sign of Evil

3. NME - Machine of War

 

Black metal loading... 20%

 

1986, top 3:

1. Sarcófago - The Black Vomit

2. Mayhem - Pure Fucking Armageddon

3. Vulcano - Bloody Vengeance

 

Dalji napredak u ekstremizaciji thrasha, pojavljuje se i Mayhem sa polu-slušljivim ali na momente dobrim masakrom.

 

1987, top 5:

1. Bathory - Under the Sign of the Black Mark

2. Mayhem - Deathcrush

3. Sarcófago - I.N.R.I.

4. Morbid - December Moon

5. Tormentor - Seventh Day of Doom

 

Do 1987. je već 2-3 benda odsviralo u okviru svojih pesama Šopenov ''Posmrtni marš''. :bigblue:

Sve se više pojavljuje karakterističnog za bm, ritmovi su se ubrzali, Maniac i Atilla zlostavljaju mikrofone, guli se gitara, Quorthon ubacuje na nekoliko mesta zlokobne klavijature i epske solaže iz kojih će se razviti sympho elementi bma i viking bm.

 

Black metal loading... 30%

 

1988, top 5:

1. Bathory - Blood Fire Death: Dve epic viking bm himne + Slayeroliko klanje.

2. Master's Hammer - Finished

3. Root - Reap of Hell

4. Samael - Medieval Prophecy

5. Blasfemia - Guerra Total

 

Black metal loading... 50%

 

1989. top 5:

1. Tormentor - Anno Domini

2. Stigma Diabolicum - Luna de Nocturnus

3. Master's Hammer - The Mass

4. Крематор - За чертой

5. Blasphemy - Blood upon the Altar

 

Tormentor ludilo, i dalje je muzički najviše thrash ali izlazi sve više bm elemenata, odličan i vrlo uticajan album, najočigledniji primer mi je Marduk koji zvuče sve do Opus Nocturne kao da je Tormentor osnova od koje su krenuli.

 

Snorre na samom kraju godine u kratkim crtama demonstrira tremolo melodije a la Trey Azagthoth koje će da uđu u osnovni bm muzički vokabular u narednim godinama, kao i osnove disonantnih rifova koji će da postanu redovna pojava u black metalu tek 10ak godina kasnije. Ja iskreno nisam očekivao da čujem rif kakav će da završi i na samom Thorns albumu, oduševih se.

Rif sa ‘Into the Promised Land’ završava na DMDS u pesmi From the Dark Past.

Rifovi su samo nabacani i neispolirani, ali je demo neprocenjiv, očigledno.

 

Master's Hammer izbacuje proto-sympho bm izdanje, sami rifovi su i dalje sirovi ali mračniji i manje thrashy (a više speedy ) nego Tormentor rifovi i ceo paket je atmosferičniji. Verovatno prvi bend koji je počeo da fura karakterističan zvuk voženja terci ili kompletnih hvatova, a ima i disonantnih rešenja.

 

 

Black metal loading... 75%

 

 

1990. top 5:

1. Mayhem - Freezing Moon/Carnage (''studio tracks'' singl)

2. Mayhem - Live in Leipzig

3. Master's Hammer - The Fall of Idol

4. Abruptum - The Satanist Tunes

5. Sigh - Tragedies

 

Erupcija kulta. Manifest black metala nastaje na dva izdanja, od kojih je jedno izašlo aprila 1990. godine na 20 kaseta, dok drugo uopšte i nije zvanično izašlo do 1993, nego su misionari na turneji uživo sejali crno seme po odabranim lokacijama u Norveškoj, Nemačkoj, i Turskoj :haha:

Hellhammer definiše bubanj, Euronymous temelj na gitari.

 

Black metal loading... 95%

 

1991. Top 10:

Choronzon - In My Own Lifeblood I Exult to Float

Thorns - Grymyrk

Marduk - Fuck Me Jesus

Dissection – Into Infinite Obscurity

Master's Hammer - Ritual

Burzum – Demo I & II

Abruptum – Evil

Salem Orchid - Sempiternal Suffering

Beherit – The Oath of Black Blood

Enslaved - Nema

 

 

Choronzon se pojavljuje sa izdanjem koje definiše ceo jedan mikrožanr koji se pojavljuje nekoliko godina kasnije u Norveškoj a čiji su primerci Zyklon B - Blood Must Be Shed, Dødheimsgard - Satanic Art, a za njima i Wolf's Lair Abyss, 666 International, Keep of Kalessin - Reclaim, Rebel Extravaganza, Thorns... Al' treba ti ili Frost ili Hellhammer ako ne'š da programiraš bubanj.

Na gitari je bilo više genija, uglavnom neka Snorre, Samoth, Vicotnik, Blasphemer škola...

Dakle sve to je Choronzon + Snorre spawn...

Uticaj Choronzona je očigledan i na kompletan švedski ‘norsecore’ bm sredinom 90ih, Norveška je očigledno taj uticaj iskoristila malo kreativnije.

Druga polovina EP-ja je odvojena za dark ambient.

Zanimljivo da je izašlo izdanje toliko uticajno na kasniju fazu bm-a, pre nego što je inicijalni talas uopšte eksplodirao u potpunosti.

 

Snorre nastavlja sa razvojem ledene disonance, ali ima poteškoće da nađe bubnjara u ledenoj vukojebini pa mu je demo opet bez bubnja.

 

I Fenriz pod imenom Isengard snima odličnu bm pesmu The Fog, to se pojavilo kasnije na prvom Isengard 'albumu'.

 

Black metal loading... 97%

 

1992. Top 10:

1. Mayhem - De Mysteriis Dom Sathanas demo

2. Emperor - Wrath of the Tyrant

3. Thorns - Trøndertun

4. Burzum - Burzum

5. Darkthrone - A Blaze in the Northern Sky

6. Enslaved - Yggdrasil

7. Marduk - Dark Endless

8. Baxaxaxa - Hellfire

9. Belial - Wisdom of Darkness

10. Immortal - Diabolical Fullmooon Mysticism

 

'92. izlaze prva full length izdanja, premišljao sam se da l' da dodam ovaj Mayhem demo jer je nejasno kad se pojavio, izašao je tek kasnije pod imenom ''From the Darkest Past'', ali kao i za Live in Leipzig i Freezing Moon singl, kontam da je slušao ko je trebalo da sluša, kad je trebalo. :obrv:

Sam snimak zvuči ništa slabije, verovatno i bolje nego sam album, oko svega bi moglo da se polemiše, ali ono što je sigurno je da se bas gitara čuje mnogo bolje. Album u ovoj verziji zvuči kao savršen epitaf na Dead-ovom svežem grobu.

 

 

Tako se kalio Black Metal.

 

 

1993. Top 10:

1. Marduk - Those of the Unlight

2. Dissection - The Somberlain

3. Emperor/Enslaved split

4. Burzum - Det som engang var

5. Darkthrone - Under a Funeral Moon

6. Immortal - Pure Holocaust

7. Christ Agony - Unholyunion

8. Sigh - Scorn Defeat

9. Cradle of Filth - Total Fucking Darkness

10. Abruptum - Obscuritatem advoco amplectere me

 

Treba pomenuti i Strid - End of Life, em je dobro, em je verovatno prva snimljena depressive black metal pesma.

 

Dosta je zasad, ću se vrnem sa spiskom za 1994. :D

 

Ako smatrate da sam propustio nešto važno, izvol’te, oran sam da poslušam. :D

 

 

 

Research powered by www.rateyourmusic.com !

 

Izvolite navratite i u moj profil: https://rateyourmusic.com/~DemonSeed

 

Svakome bih preporučio sajt, fenomenalan za kopanje muzike, preporuke kompatibilnih slušaoca, kao i vođenje lične evidencije.

Last.fm beda u odnosu na ovo (baš me briga što im nije skroz ista namena, namena last.fm je lame :P).

Edited by Lou
  • Upvote 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skroz je fino odradjeno, i svidja mi se razmisljanje sta je sve na sta uticalo i navodilo. Elem, fali Arcturus - My Angel i Ulver - Vargnatt, a moze tu i Carpathian Forest - The Journey, mislim da su i oni imaju svoj zvuk vec na demo snimcima, pronasli se.

 

Da racunam da ces ubaciti i First Spell od Gehenne? :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sam to poslusao sto ste nabrojali al' mi nije proslo u top 10...

 

Jes Seventh Day 1987, prebacih se (zeznuo me rym xD), a i ovako je dobra godina :D

 

kako marduk pre dissection :(

 

Bolji mi je, jbg, Those of the Unlight mi je savrsen album, al' dobar je i Somberlain :D

 

Tesko ce First Spell u top 10, rodna je godina :D

 

Ima tu bendova da fale, kompletan war metal je već krenuo u Južnoj Americi (a gde bi) pre nego da Blasphemy preuzme (bendovi Vulcano, Parabellum, Blasfemia i ostali kvltovi :D

 

I hteo sam da nešto zafali pa da pomenete, i baš mi je drago ako podseti čoveka da posluša neke albume haha

 

Eo neki bendovi oko kojih sam se lomio malo da l' da turam na spisak, pre- Belketre varijante imaju solidna izdanja, Chapel of Ghouls demo iz 1990. đene đene, al' Zelda demo iz 1991. je naročito zanimljiv, pustite da vidite koja avantgarda, red crnilo, red goth rok, clean vokal, natam-naovam :D

 

Za 1993. mi je najbolje izdanje koje nije prošlo na spisak Hades (Almighty) - Alone Walkyng

Edited by Demon Seed
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

xexe, tebe sam čekao :P

 

MFate je heavy metal bend, jes uticajan više nego drugi heavy metal bendovi ali manje nego uticaji sa spiska, uglavnom estetika samo.

 

CF naravno, računao da sam to pokrio Hellhammerom, ipak je CF u odnosu na Hellhammer udaljavanje od crnila, pa nisam u tom smislu hteo da širim, mada jes pošteno '85. i '86. nisu nešto prebukirane godine, a uticajna su prva 2 albuma i EPja, pa i Apocalyptic Raids koji nisam pomenuo. Realno je Quorthon odmah oteo baklju.

Zanimljivost mi je bila da su promenili ime, tj. kao formirali novi bend, da bi pobegli od loših review-a i reputacije koju su dobili kao Hellhammer, tako da je svesno udaljavanje od crnila, da se ne lažemo :P

 

Root sam obrazložio prošli put, overio sam i njihove sve demoe i prva dva albuma uredno.

 

''Žnj demoi'' se pojavljuju samo na nižim pozicijama na spiskovima, u tekstu sam posvetio pažnju samo finim i bitnim demoima :D

I ti demoi na nižim pozicijama nisu tu samo da popune prostor, pažljivo su birani, primeti da nisam za svaku godinu trpao što više da ispunim top 5 ili top 10, nego gde ima interesantnijeg materijala, duži je spisak. :bigblue:

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je sta CF uradio promenom imena, to je poboljsao svaki aspekt benda kvalitativno.

Lepa su ova objasnjenja kad bi BM cinila samo muzika ali ipak nije tako imo.

U svakom slucaju MF, CF, Root je mnooooooooooogo vise BM od dosta navedenih, a tek da ne pricamo o npr Return koji je punokrvni BM album.

Da, nema ni Samaela starog npr.

  • Upvote 2
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lep tekst s nalepnice za disk.

 

Lep, jer je istinit.

 

pa jebiga mogao si bar kaver da ubacis

 

a impaled nazarene ima da prodje i tacka

 

Vi'š da nisam turao nikakve kavere jbg

 

Nađi mi od Impaled Nazarene izdanje gde ne sviraju pank na spidu pa će prođe možda :P

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma daj, Impaled Nazarene je i dobar, a za 1992-1993. nije neka brutalna konkurencija, ali Havohej je bas smece.

Ajd bachi spisak da se igramo :D

 

A je l' volis Dawn? Podsetilo me na tebe jer si i onaj Vinterland hvalio :P

 

Na ovom rateyourmusic je bas hvaljen Dawn, meni bas mediokritetan melodic bend, Dissection ih presavije pa ih turi u prednji dzep.

 

Bas mi je trulo kad neki bend puca na melodicnost do te mere da se tako zanrovski odredi, a onda ne ume da napravi melodije... Onda dodju neki doktori kojima to i nije zanrovska odrednica i odrade i bolje melodije i bolje sve ostalo i ispisaju se po njihovoj zanrovskoj odrednici.

Kao sto se npr. za Emperor ne naglasava da je sympho bm jer taj sympho element dodje prirodno i samo je jedan od gomile elemenata koji su svi maxed out!

 

Slicna prica kao i "epic" bendovi koji ne zvuce epski xexe

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je problem sa stilskim odrednicama, a ne sa muzikom kao takvom. standardan (skandinavski) melodicni metal zvuk uopste nije u konvencionalnim kategorijama melodican - znaci ko trazi milozvucne melodije koje teku neka se kloni dalje od toga i nek slusa fado. ti vidis nalepnicu melodicno pa onda trazis zadovoljenje u tom smislu, da te ponese melodija itd. to je kulturoloski naivno jer te odrednice ne pocinju od muzike (sta se svira) nego 'ko svira' i 'ko slusa' i sve se oblikuje, preoblikuje i servira prema tome. znaci moze da se zove svapski sir metal meni licno je totalno isto, ja takvih ocekivanja nikad nisam imao nego sam slusao pesme takve kakve jesu i kao nesto sto zeli da ti prenese odredjenu "muzicku emociju" (koja moze i ne mora biti i u metalu najcesce nije "melodicna emocija"), a da bi to moglo prvo moras da se ocistis od svih ocekivanja. mozda "melodicni x metal" bend i ne zna da napravi osebujnu i pamtljivu melodiju? tacno me zabole, hocu da vidim sta znaju da naprave. npr. dawn umeju da naprave atmosferu, imaju intenzitet da moze da se skace i dobre bubnjeve itd. da li su losiji od dissection? takodje me zabole, mogu biti 100 losiji pa opet mogu biti dobri

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam slusao Dawn poslednji, bolji od 90% danasnje black scene, nevezano za zvuk koi gae

 

Jebo vas Snor, lik sa ednim celim solo albumom i udelom u stvaranju tremolo zvuka koliko e i Iljaramendi zasluzan za Realovo osvaianje Lige Sampiona

Edited by KazimKazim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...