Jump to content

2019.08.07-10. *Jaromer, Češka* Brutal Assault 24


Haos sam ja

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Kompletiran line up za ovogodišnji BA. Svi će poginemo u vodu.

Top 10 nastupa kojima se radujem, mada ću se potruditi da mi lični tempo bude udarnički:

Emperor

Cult of Luna

The Ocean

Ved Buens Ende

Car Bomb

Caspian

Necros Christos

Meshuggah

Shape of Despair

Primordial

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Plan je sledeći:

I. hexis, toska, the arson project, voivod, ensiferum, soilwork, incantation, eyehategod, deluge, coven, cult of luna, the ocean

II. diablo swing orchestra, higher power, omnium gatherum, azusa, daughters, meshuggah, kampfar, windhand, car bomb, deicide, une misere

III. wormed, the contortionist, gorod, vuur, slaegt, immolation, anathema, au-dessus, heilung, emperor, electric wizard, primordial, hellhammer, godflesh

IV. necros christos, oceans of slumber, animals as leaders, saor, anaal nathrakh, ved buens ende, rotting christ, antaeus, napalm death, caspian, mgla, carcass, shape of despair

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ajd da krenemo sa izveštajem, prođe još jedan svima najmiliji festival i na početku odmah da kažem da mi je pored prvog na kom sam bio koji je imao taj ''wow vidi ovo'' efekat ovaj možda i ponajbolji, lajnap bolestan i generalno ništa (uz par izuzetaka) ništa nije bilo da mi je podbacilo, razočaralo - šta sam očekivao to i dobio a i zvuk je bio uglavnom baš dobar svuda, ako je i bilo problema to je bilo prduckanje na prvoj pesmi pa se posle regulisalo. Tako da, krenimo redom: nulti dan preskočen jer je ponuda za razliku od prošle godine bila ravna nuli pa nam se jednostavno nije cimalo što se pokazalo kao ispravno jer je zaista trebalo snage za sledeća 4 dana mrvljenja i jebanja.

DAN PRVI

Kreće u 16:20 sa starim prijateljima VOIVOD, i odmah da kažem da su mi bili bolji nego pre tri godine na istom mestu. Naravno po pravilu bend izgleda kao da se zabavlja kao nikad na stejdžu, Snake čak furao neki kožni prsluk - prometalio se pod stare dane. Dobro mi je bilo čuti rstve sa The Wake jer sam propustio BG nastup prošle godine, s druge strane taman kad se ušlo u fazon završi se ali jbg to je festival.

Onda se nastavlja zabava sa ENSIFERUM i tu nastaje ogromna žurka, vikinško veslanje umesto circle pita crowd surfing pičke materine nije se stajalo. Ja sam baš bio rad da ih vidim jer dosad uvek nekako mašao i za prvi put baš mi lepo bilo, zvuk tu jeste prdeo ali se sređivao vremenom (mada nikad do željene mere) ali s druge strane to mi nadomestila setlista tipa Blood is the price of glory odmah na početku koju ni u snu nisam očekivao. Naravno falio mi Ahti i još par komada ali za to ću morati da jurim neki full nastup.

Zatim nastupa bežanija sa Soilwork koje sam video na Exitu i s tom setlistom mi je dosta za ovu godinu, premijera u satoru uz INCANTATION koji su proslavljali 30 godina karijere setlistom koja se dosta naslanjala na rade radove, najvise na Onwards koji sam hteo da kupim posle ali nije ga ni za leka bilo, steta but I digress... Pecinsko zagrobni zvuk, bas kako treba sve bilo, nista bukvalno ne bih ja tu dirao.

Fejkuska na mejnu ali koga boli kurac, ostaje se u satoru da se overi EYEHATEGOD, nisam fan ali meni je ovo bilo poprilicno nesto sto sam ocekivao od ovog benda. Prljavo i strokavo, Mike IX u svom self loathing fazonu, jedna od najboljih najava pesama na festu ''this song goes out to all of you... it is called Sister fucker'', sve u svemu cekirale se i te legende, respekt.

THERION na mejnu svira cao Theli, kako mi pticica sapnula po zelji organizatora festivala i jebes hejtere, jes da su albumski propali kao muda kroz poderane gace ali live to zvuci valjano a sa takvom setlistom nema omasaja. Prijalo mi je sto nisu imali prostora da se razmahnu sa svojim kicastim bahanalijama, ova svedenija varijanta im ocigledno odgovara, daj svirku i vozi. Vikstrom sam na mestu male vokala, nice touch cleanovi umesto growlova na Naamah, bas mi se dojmilo.

Onda sam stajao u redu pola sata da kupim majice i hteo ne hteo videh pola nastupa PARKWAY DRIVE, i dalje ne kontam bas sta su to oni toliko spektakularno da budu hedlajneri pred ogromnom masom ali ruku na srce dobro to zvuci, plus ogromna scenografija ali ne za mene.

Ajmo bolje trcati nazad u sator na povampireni kult COVEN, sto bi rekao jedan cova s malo pomerenom percepcijom devojka Jinx izlayi iz mrtvackog kovcega s obrnutom krstacom i krece da baca madjije neke ali me smorilo sto su izmenili aranzmane neke s kultova sa debija. Kad su krenuli da menjaju delove Wicked Woman, shvatio sam da je vreme da se odjebe odatle, vreme je za bend dana.

I da, CULT OF LUNA na mejn stejdzu donosi potpunu apokalipsu, zvuk kao planina, svetla jebu mater i dozvolite mi jednu blasfemiju da su mi bolji od Neurosis uzivo na istom mestu pre tri godine (a i generalno ih vise volim ali to je vec druga prica). Otvaranje s novom trakom Silent Man i krece trans koji ne pusta sat vremena, ceo bend je kao jedan organizam koji strahovito turobno i ubedljivo donosi to sto zeli da kaze. Bozanstveno ali nema vremena da se prebira o tome...

... jer stizu na susedni stejdz mali zeleni predvodjeni glavnim vanzemaljcem Perom koji je resio za ovu priliku da HYPOCRISY bez mnogo filozofiranja iscepa best of set, a kad se zna kakve se pesme nalaze u njemu jasno je kakva je zurka tu nastala. Tako razlicito od CoL ali tako dobro, zvuk premocan masina melje bez prestanka, prosto je steta sto nisu aktivniji ali s druge strane mozda to ne bi bilo tako slatko.

I za kraj dana da se preselimo opet u sator gde stari znalci THE OCEAN zatvaraju noc, znamo svi koliko to profi zvuci, stari su to road vukovi ali posle CoL je nemoguce trcati u toj trci i biti pobednik. Plus, setlista se pretezno oslanjala na poslednja dva albuma a meni njihovi najbolji momenti ne leze tu.

 

DAN DRUGI

Cini se ustupak nekim clanovima ekipe da se porani na ALIEN WEAPONRY, puno mase i generalno su sad popularni ali meni odista nije jasno sto i ko to gura. Meni je dojam bio kao da su se tri ortaka u srednjoj skupila i napravila posle tri meseca most basic groove thrash pesme prepune kilsea po svakom mogucem aspektu. Pass.

Na svu srecu odmah posle njih sled sefovska zabava uz DIABLO SWING ORCHESTRA koji su predstavljali taj tako divni antipod silnim distorzijama i pravi izbor za 13h da se uz prvo pice djuska i zajebava uz zaraznu svirku. Ceo bend je smekerica, presimpaticno iskustvo iako nisam fan albumski, uzivo je zaista zabavno i vredi da se overi.

Bezanija s Krisiun, videli su se ove godine a ionako nema vremena za dragoceni soping, pauzica taman da se uhvati do SACRED REICH. Jesu druga liga vazda bili ali uzivo znaju da naprave zabavu i setlista je taman probrala najvece hitove da se covek ni minuta ne smori, btw cak tri nove pesme odsvirase koje sasvim ljudski zvuce, mozda i bude nesto od albuma. Gitarista 22 godine, izgleda kao unuk dvojca iz prve postave a Phil je pored standardnih US of A meets thrash metal trece generacije (jebena kombinacija) imao dobar momenat je sve u publici pozvao da zagrle susednog coveka, ipak je to dobar cova u dusi nije kriv sto je odatle odakle jeste.

Nastavak s DECAPITATED, standardna njihova krljacina ali nekako mi bolje leze u klubu kad to mehanicko cepanje dodje do punog izrazaja a i da, nikad necu shvatiti sto ne ubace drugu gitaru u postavu bar lajv. Da kazemo korektno, nit za nezaborav nit krs, drzi vodu dok traje ajmo dalje.

A dalje ide mozda i meni najvece razocarenje festivala uz METAL CHURCH, prve dve god ih gledao na istom mestu kad su bili sjajni a ovaj nastup polar opposite, bend kao da je puskom nateran da izadje na scenu, zvuk kanta i uz cepove, jedino bratac Howe se trudi ali dzaba mu bilo. 

Na pola je bilo vreme da se odjebe u skokovima odatle u sator na OMNIUM GATHERUM koje sam pre tri god propustio zbog jos jednih podgrejanih 80s leseva Holy Moses sto mi je bio najveci zajeb te godine, ovaj put se ta greska nije napravila i videla se sasvim lepa predstava by the book melodeatha. Nisu vrh naravno ali u ova pustinjska vremena za ovakav zvuk moze proci, odsvirali najbolje pesme s novog i meni omiljenu Skyline koju IF treba da cuju da se malo podsete kako su bili dobri, meni sasvim dosta.

Idemo dalje i hajp se dize meni na SODOM, nikad ih nisam video a sad je bas pravi momenat kad su se vratili u postavu cetvorke, Tom se istripovao ponovo da su teski metalci i nisu jos izdali neko kilo govana pod tim nazivom, sto ce reci setlista Partisan rstve i ostatak stare kultne himne, ko bombon. U publici naravno orgijanje, bend koka bas kako Sodom treba da zvuci, poseban shout out za bata Haskija za koga nisam siguran kako se uopste krece a kamoli da cepa bubanj onako kako zna, sve u svemu meni do jaja ovo.

Moj unutarnji Human se probudio i umesto da moshujem uz Sick of it all odoh do satora da vidim SKELETAL REMAINS, kakvi albumski takvi i uzivo: originalnost nula, cepanje non stop, kao da nikad nisu culi nista u zivotu sem Pestilence, Demo Hammer ili stari Death sto nikako nije lose, nas brat forumski Lemi je postao mator konj ziveci pod takvom maksimom. Sve u svemu zabavan matine.

Odlazim da vidim tri pesme Testamenta koji su za razliku od Kg zvucali ovde kao med i mleko ali ipak se resih da otrcim do pecine da vidim VARGRAV, muzicki lepo zagrevanje za bend festivala (vidi moj post pre gore) ali prilicno je ocigledno da im je ovo (mislim) druga svirka ikad, ima jos tu dosta prostora da se izbrusi, doduse vrv je i Emperor tako zvucao uzivo1993 pa aj, bar su svi klisei podzanra 90ih sve do klavijaturiste/kinje pod kukuljicom ispostovani. Kurac i za naci njihove albume da se kupe na festu, a bas sam hteo.

No dolazi vreme za bend dana na mejnu, nikad nisam bio fan, kuci cu vrlo retko pustiti ali MESHUGGAH uzivo je nesto zaista posebno. Zvuk koji mozes da dodirnes, koji te greje i mrvi celu ljudsku rasu istovremeno, doslovno euforija svud oko mene a opet bendi crvi ne znaju bas adekvatno da se ponasaju pred masinom zla koja drobi sve pred sobom. Sve vise sam siguran da prosto nisu ljudi vec roboti iz dimenzije buducnosti sjebanog saundtreka covecanstva, sve u svemu perverzija.

Onda bukvalno letim do satora da uhvatim bar malo KAMPFAR, i uspevam da cujem dve pesme koje zvuce sjajno, Dolk harizmatican do jaja, sve u svemu jebem sve do sedmog kolena onom ko je ovo preklopio, da znam da nisu slicni bendovi boli me kurac.

Vracam se na mejn da proverim ANTHRAX koji je bio prilicno fino iznenadjenje za mene, iz nekog razloga nisam ocekivao bas nista jer mi se njihovi albumi x godina nisu svideli a oni sasvim lepo predstavili best of setlisu. pevanje i zezanje, skroz posteno nema sta. 

I posto je jebeni gospodin Glen Benton i njegova kohorta uspela da zakasni na let i Deicide otkazan tri sata pred nastup od cega me posteno zaboleo zeludac, vratih se do satora da overim CAR BOMB, lepo to zvuci ali posle Mesuge taj fazon jednostavno mi ne ide ni od koga sem gospodara tog svemira. Nesto kao CoL/The Ocean relacija dan pre ali jos izrazenija imo.

 

Edited by Grobodan
  • Like 3
  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd da počnem i ja sa pripovedanjem mada mi se utisci dosta poklapaju sa ovim doajenom iznad. Dakle:

DAN PRVI

Iako sam forsirao ekipu da dođemo već na Hexis, prvi bend ovogodišnje zajebancije je bila TOSKA. Solidan instrumentalni moderni proggy zvuk koji ipak ničim ne fascinira ali ja mogu ovakvu ziku uvek da slušam. Pod šatorom se prvo overava THE ARSON PROJECT. Danci cepaju neki powerviolence sa sludge i grind elementima, mnogo bolje od nekih izvikanijih imena. Žurka solidna, tek da se stavi do znanja da je najbolje zezanje uvek na Obscure bini. Fino zagrevanje za ono što sledi. Ukačih par pesama japanskih videogame metalcore-ovaca CROSSFAITH. Osim što izgledaju egzotično, zvuče kao svaki treća liga mtv2 melodic metalcore isprdak sa početka milenijuma. Nikad fan VOIVODa od mene, taj me vokal jednostavno ne radi, mada je bilo fino, nekako potpuno pozitivno, bend nasmejan i spreman da isporuči svoj unikatan zvuk. Neki veći znalci će već potvrditi setlistu, dosta novijeg materijala. Simpatičan mi je pristup bubnjanju Awaya, nekako minimalistički ali inteligentno, za razliku od većine metalurga. Pogledah malo i ENSIFERUM, zabava uz ovakav zvuk je zagarantovana, al ne mogu se oteti utisku da sve zvuči plastično a na momente i svadbarski. Not my cup of tea sa ovim narodnjačkim melodijicama. SOILWORK je bio dobar. Ovaj bend sam znao da nipodaštavam, međutim moj lični utisak je da su na poslednjih nekoliko izdanja baš podigli lestvicu i sve to mi zvuči daleko bolje od mediocre središnjeg dela diskografije koji se kao računa za njihov magnum opus. Strid je dobro otpevao, a i mlađani bubnjar se razmahao pred kraj seta, do tada tek stidljivo držao stvari pod kontrolom. Nažalost, pogledah svega par pesama INCANTATION-a, jedno od prijatnijih iznenađenja festivala za mene, odličan zvuk, još bolja atmosfera, prljavo, zlokobno, ali vrlo razgovetno. Pravi bend za pod šator, match made in heaven. Mogao bih malo da obrnem diskografiju kad se uši oporave od burgijanja. Fejk Batushka me nije zanimala pa sam ostao da overim EYEHATEGOD. Sve je to ok, kult i slično, al meni bili baš dosadni do jaja, niđe gruv da te raznese što sam očekivao. Majk je bacao neke štrokave fore u svom stilu ali generalno ravan nastup koga se jedva i sećam nekoliko dana kasnije. Kiša je u međuvremenu pojačavala tempo pa sam, hteo, ne hteo, ostao zaglavljen ispod šatora kad je počeo PRONG. Bili su bolji nego što sam očekivao, a očekivao sam da se prepustim suicidalnim mislima usled dosade. Nešto slično kao Ministry prošle godine, bend koji izrazito ne podnosim me je prijatno iznenadio. Pošten nastup iako mi bazični industrijalizovani jumpdafuckup rifovi slabo prijaju ovih dana. Dok se vatalo dobro mesto za pred COL, odgledah većinu PARKWAY DRIVE nastupa. Kako je ovaj, nekada osrednji metalcore bend, postao ovako veliki da izvedu najspektakularniji scenski nastup festivala, ostaće ozbiljna misterija. Nažalost, all style no substance je formula kojom se oni rukovode jer se ispod tog kičeraja i holivudskog pristupa malo šta krije muzički. Ako ništa, vredi pogledati jer show je bio ozbiljan. CULT OF LUNA su po očekivanjima razvalili, to je tako uigran i moćan live zvuk da je samo jedan bend na festivalu mogao u tom segmentu da im isparira, ali doći ćemo i do toga. Trans je stanje u koje mene COL baca u bilo kojoj varijanti, ali uživo je spektakl dodatno naglašen. Postava sa dva bubnjara je dodatno raspametila naokolo, a Johannes Persson je zvučao daleko zlokobnije i apokaliptičnije od sve bolumente "evil" bendova na gomili. Svetlo na bini perfektno, jednostavno audiovizuelni trans. Delim mišljenje kolege gore vezano za COL - Neurosis poređenja, možda se jednom otvori ta pandorina kutija jer ima nas još koji smatramo da je Neurosis velik al prilično precenjen bend koga su učenici jednostavno nadmašili. Moje prvo veče je zatvorio THE OCEAN, bend koji jako volim i koji je bio stvarno super, profesionalan, moćan i sve pod konac, ali posle COL ipak neubedljiv nekako. To je taj momenat koji će se ponoviti i veče posle, koji je Grob apostrofirao. Ipak, The Ocean mogu da gledam uvek i u svakoj varijanti, briljantan bend čija je diskografija i šarenija i impresivnija od mnogih izvikanijih imena. Loic dobar za mikrofonom i sve pet, al posle COL su zvučali uprkos svemu nekako "predgrupasto".

DAN DRUGI

Diablo swing orchestra je ipak bio prerano, a ostali bendovi u ranim terminima me nisu zanimali tako da su naš dolazak na tvrđavu dugog dana propratili umilni zvuci koje su proizvodili SACRED REICH. Dosadno do bola, sa nekim izlizanim forama, baš definicija benda za propustiti, mada ima ko voli ovakvu segunda division thrash ekipu. HIGHER POWER su ispod šatora okupili probranu hardcore ekipu, prijao mi je ovakav zvuk itekako u datom momentu. Zvuče kao manje haotičan Turnstile, zezanje dobro, pravo osveženje za mene i lepo iznenađenje jer me studijski nisu baš raspametili. Odmaralo se na brdu uz WALLS OF JERICHO, nekada popularni tough guy (ili bolje reći tough girl) nabadački metalizirani hardcore. Ovaj bend već dugo nema šta sveže da ponudi al u principu fina žurkica uz predvidive breakdown-ove i positive spiku. Prava stvar za one koji vole nabildovane žene. OMNIUM GATHERUM je ponudio potpuno drugačije iskustvo, ovaj bend je žešće potcenjen. Nisu svakako elita ali jedan od poštenijih nastupa festivala i fantastičan odziv publike usled koga su neki melodeath klišei zvučali sjajno. Ovo su oni nastupi koje dođeš da overiš reda radi a ostaneš do kraja sve vreme maksimalno napržen. THY ART IS MURDER su prilično pristojni deathcore reptilijanci, vokal dobar za ovaj žanr ali sve ostalo manje više by the book prangijanje do nekog tupčastog breakdowna u niskom štimu. SODOM je bio dobar, još jedno prijatno iznenađenje koje sam hteo samo u prolazu da overim al mi bilo daleko zanimljivije nego što sam mogao da sanjam. Pristojno skroz za jednog vrlo površnog thrash ljubitelja poput mene. AZUSA je prvi bend koji sam gledao na maloj klasutrofobičnoj Octagon bini. Možda sam ipak očekivao malo više od ovog benda koji iza sebe ima jako dobar debi album, iako je reč o ozbiljnim muzičkim vukovima. Harizmatična Eleni Zafiriadou je malo razbila monotoniju svojim bombastičnim nastupom, a lead gitaru je svirao momak iz Astrosaur koji je valjda sad i u Ihsahnovom pratećem bendu. Ipak, moglo je to malo eksplozivnije da bude, malko mlak utisak uživo iako je ovo muzika kakvu vrlo rado slušam doma. SICK OF IT ALL sam uhvatio na blic, ništa novo što već nisam čuo od njih 100 puta. TESTAMENT je zvučao moćno, svirački impresivna ekipa na delu, ostali thrash bendovi na festivalu su mi svi bili druga liga u odnosu na njih. Nažalost, i ovo je bilo kratkotrajno jer se trčalo na DAUGHTERS ispod šatora, a tamo...ipak razočaranje. Ovaj novi noise pristup koji forsiraju u poslednje vreme mi je ok studijski, uživo je to ipak manje zanimljivo, a čak je i Alexis Marshall bio dosta miran i "normalan" za svoje standarde. Videh da ovde neće biti raspamećivanja iako sam očekivao jebeno ludilo, pa sam požurio da zauzmem mesto za ipak glavno ludilo festivala, kad smo već kod ludila. MESHUGGAH su najrazorniji bend na planeti i ne postoji adekvatan opis ove mašinerije koja je mlela kosti bez pardona od početka do kraja. Savršeno dominantan nastup upotpunjen brutalnim svetlosnim efektima ostavio je utisak da će sve posle njih ipak biti drugorazredni doživljaji. Kad mi glava nije otpala sa ramena te večeri, nikad neće. Strašan ali baš strašan nastup, jedan od najboljih kojima sam ikada prisustvovao. Ono što je ostalo od mene probilo se nekako opet na Obscure da se posluša KAMPFAR, prekasno jer su zvučali sjajno pa mi dve pesme nikako nisu bile dovoljne. CAR BOMB je bio bend koji sam željno iščekivao i nisu izneverili, oprali su zverski ali posle Močuge ipak nije bilo moguće baš impresionirati. Ne znam kojoj je legendi palo na pamet da ih ovako metne u kratkom vremenskom razmaku, klasična smrt za uši. Strašan bend koje je eto bio žrtva činjenice da su pre njih na mainu grmeli bogovi. Bilo je vreme za odmor na brdu, BRUTALLY DECEASED su mi posle svega zvučali kao dečja pesmica, a tupavo do daske. CARPENTER BRUT su bili lek koji je bio potreban za kraj večeri, lagani peting i masaža koji vraća organizam u normalu nakon što je bio izložen brutalnim nasrtajima sonične apokalipse. Sjajan razigran završetak dana koju je začinio neki pijani Čeh dernjanjući se: "she's a ladyboy, LADYBOY on the dancefloor..."

  • Like 1
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima, dobri ljudi!

Jos jedan Brutal je iza nas, standardno bolji nego prosli 😄

Ovaj put cu pokusati da umesto dnevnog pregleda kazem malo vise o nastupima bendova i potruditi se da nastupe poredjam od subjektivno najlosijih ka najboljima, i tek na kraju cu se fokusirati na cari samog festivala.

Nadam se da ce ovaj post nekome pomoci da otkrije nesto novo, a mozda i da u narednim godinama poseti neki od navedenih bendova, jer ljubav se mora siriti kako znamo i umemo i ovo je moj mali pokusaj doprinosa 🙂

Prvo, bendovi koji su bili u planu ali su izostavljeni iz ovog ili onog razloga:

Voivod - put + sulud dan pred nama = ne moramo i drugi put da vidimo, i tako se nismo strava proveli prosli put

Woe Unto Me - tuzan clash sa EHG

Prong - picio Therion, nije bilo smisla juriti posle

Coven - srce mi se slama za ovom last minute izmenom u programu - preklopi se sa Cult of Luna, necu prezaliti do kraja zivota. Nalazimo se kasnije uvece sa drugarom koji je bio - evo opisa: “Stojim tamo ispred bine, ova izlazi iz sanduka, krece da urla, publika ovako O.O u soku, bulje prve tri pesme, niko nista, ma ni aplauz, tek posle toga cujes COVEN COVEN! Najbolja svirka svih vremena”. Suzica pustena.

Jungle Rot - nije se imalo volje izjutra posle onakvog dana

Car Bomb - nije se imalo volje nocu posle onakvog dana

Anathema - proradio bolokur + ubedjenje da nikako ne moze da primirise nastupu iz Doma - preskoceno

Zuuriake - jos jedan izbor koji se morao napraviti

Primordial - jer mora se odmarati

Hellhammer - jer odmor za Primordial nije bio dovoljan a i svesno se moralo iseci zbog Godflesh koji je kretao na pola

Gutalax - pljustala kisa

SAOR - zaradovali se jer Anaal Natrakh kasni da moze ovo da se osacuje jer sam uocila neku opasnu polemiku na drustvenim mrezama oko toga na sta od dva da se ide. Smece muzika ja da vam kazem, izasli posle dve pesme

Napalm Death - mislim da smo samo zaboravili

Sada u top listu!

After the Burial - Krenemo na Au-Dessus i stignemo na oktagon, ocigledno prekasno. Ako je neko bio na ovoj svirci, napisite malo vise jer me zivo zanima o cemu se tu radilo. Stignemo na oktagon a tamo jebena pogibija, ako staje 400 ljudi, tamo je bilo 1200. Ljudi se guraju kao nikada a mi stigli tik pred svirku i stojimo na prolazu izmedju dva tunela i bas nije bilo izdrzljivo. Dakle - da li je to hajp ili se u tom trenutku desavao neki meet and greet, ne znam, ali smo morali odatle da se sklonimo. Kud, sta, odemo na malu binu da blejimo na travi, kad tamo svira ovo smece. Goru svirku u zivotu nisam cula od ove, ne znam sta je to bilo, ljudima je bilo strava, ja se smorih k’o u tegli.

Ektomorf - Nista vise se ni ne moze ocekivati od madjara, dosadno do zla boga, ne znam ni sta smo tu trazili koji moj.

Gorod - Ovo smo, nazalost, slusali dok smo, nazalost, cekali Ektomorf. Nisam sigurna koje je gore od dva.

Kadavar - Kakav out of place dad rock, nisam ocekivala nista slicno i ovo je bilo totalno razocarenje, otisli posle dve pesme bez trunke kajanja.

Forgotten Silence - Ja pojma nisam imala o cemu se radi ali ovo nisam ocekivala 😄 Razmisljala sam sutradan o tome kako i zasto zena u metalu nema i mislim da se svodi na to da odredjeni deo zena gresi u svojoj ulozi - mnogo vozdizu to sto imaju vaginu jbg, to ne proradi veci deo publike, ostale zene koje kurcu vrede se ne cimaju dalje. Pevacica ovog benda se sve vreme vise fokusira na svoj Lepa Brena dens nego na to kako njene deonice zvuce. Momci se trude ali je muzika muljava sa zanimljivim elementima, nedovoljno zanimljivim da izvuku ovaj nastup. 

Alien Weaponry - Srednjoskolskom bendu na glavnoj bini Brutal Assaulta skidam kapu za hrabrost. Muzika je nezanimljiva i genericka van tog Maori zezanja koje izvode zbog kog smo i otisli da vidimo. Mozda momci jednog dana i naprave nesto kvalitetno kada zaista budu bili ljuti na nesto istinski a ne tek ‘nako, ljuti smo na to sto je deda morao da ide u rat.

Toska - Dosadnjikava muzika, previse pricanja, premalo muzike.

The Ocean - Nisam sigurna da li me The Ocean nije uhvatio novim pesmama, ili to mozda uopste nisu bile nove pesme, medjutim, nakon dvadesetak minuta nastupa, moj fokus je apsolutno iscileo i nisam mogla da cujem mnogo sta, vise nije bilo mesta za taj poslednji nastup u sredu. Zbog ljubavi prema radu benda je ovaj koncert ovako nisko. Jos vise me boli to sto sam toliko bitchovala po social media da se pomeri CoL da se ne preklapa sa The Ocean i pomerise CoL mamu mu jebem i preklopise sa Coven. Pakao.

Wolfbrigade - Mozda da guzca nije bila lijena i da smo bili tu na vreme za ceo nastup, da nije klosarski posmatran sa kraja satre, mozda bi utisak bio bolji, HOWEVER, od ovog trenutka na dalje su sve bili objektivno dobri nastupi a subjektivno njihova vrednost raste. Dobro izdrkavanje, dig!

Incantation - PREPUN sator ljudi, lagano na veliku binu, nije bilo ni gde da se sedi na travi, neverovatno. Svakako vrhunsko prasenje iako mi muzika ne lezi i rifovi znaju da budu dosadnjikavi na trenutke. Ponese te malo gomila fanova i nekako podelis sa njima deo necega sto je njihovo pa se provedes i bolje nego sto zaista jeste 😄

Therion - Ovo je vec bila OPASNO dobra svirka. Ono sto je turn off ovog benda je njihov jebeni scenski nastup. Nikako ne mogu da shvatim sto vec 25 godina prave idiote od sebe gde god da odu i sere mi se od takvih bendova. Muzika VRHUNSKA. Izvedba jedna od najutegnutijih na festivalu, kao svajcarski sat. Jedna sisata pevaljka druga nije. Sisata ima vecu minutazu u cirkusu. I to isti dan kao i onaj jebeni Forgotten Silence taman da potone sve jos malo 😄 Muzika VRHUNSKA. (Da, imam male sise ali mi je guza vrhunska)

Heilung - Strasno kratko smo bili ovde, ali vise nego dovoljno da me raznese Heilung, prelepo sve, sve prelepo. 

Meshuggah - Krlja Mocuga iz sve snage, postujem vestinu u prstima ali vise volim kad sviras drugim delovima tela.

The Arson Project - recimo svira kurcem i radi to odlicno. 5/7 would watch again.

Mgla - Nije 5/7 ali will watch again. Prosli put kada smo uz Mrlu cekali nesto drugo da krene, stajali smo na toj drugoj bini i bilo je strasno dosadno. Izmedju tog i ovog eventa, imala sam prilike da na jutubu nesvesno nabasam na nekih par pesama i neke su mi se bas svidele i reko’ hajde starijim usima da cujem ovo. Na Mglu smo kasnili i kako nam se nije guralo kroz guzvu, negde smo se pozicionirali ispred one male “fan platforme”, ali u levo. Sada sam vec definitivno sigurna da se na tim velikim binama jako lose prelama zvuk ako ne stojis po sredini ili neposredno iza centra one gumene prostirke jebem li ga sta je. Ona gitara koja plete svilen konac se apsolutno nije cula na tom mestu na poslednjoj pesmi koja je jedina koju sam znala i koja mi se jako dopada. Jos jedna velika zamerka sa moje strane je osvetljenje, konstantno prisutno i preeeeterano sareno i mnogo srecno za onu svirku. Slusajuci muziku na slusalicama sam zamisljala da su kapuljace mnogo mracnije i da je sve to mnogo tamnije i zagusljivije. Sto me dovodi do toga da ce se mozda ono sto ocekujem ostvariti ovde u Beogradu i radujem se tom koncertu, da konacno vidim otkud fame. + komentar na proklete kamermane koji uopste ne kapiraju kulturu toga sto snimaju i lagano snimaju izvodjace dok skidaju kapuljace i muce se da piju vodu. Bas klosarska fora jbg.

Diablo Swing Orchestra - Kakvo zezanje i razbibriga, vrhunski bend i vrhunski nastup. Jos mi bi u to smesnije jer je pevacica preslikana HR firme za koju radim na svaki moguci nacin i gledam i pucaju me flesevi 😄 Besprekorna svirka, nemam mnogo sta da kazem osim da mi je drago da vidim da Brutal zaista ostaje dosledan sebi kada kaze da ce se potruditi da unese malo razlicitosti u svoj festival. Ovo je definitivno nesto drugacije, prava muzika za djusku a ne tamo neki progovi. Odavde postaje ozbiljno tesko poredjati nastupe po tome koliko su bili valjani, ovo je bilo apsolutno besprekorno. 5/7 would watch again.

Windhand - Sta reci o ovom bendu. Sviras blek sabat ali ga ne sviras kao blek sabat. Nego potpuno drugacije. Totalna magija. 5/7 would watch again.

Antaeus - Boga ti jebem. Idemo sa obscure na oktagon da vidimo Antaeus. Padala kisa ceo dan pre toga. Izmedju obscure i oktagona more blata, nije vise ni gnjecavo, ne zariva se patika nego napravi onaj pogan mali zvuk. Ispred nas je tip sa proteza nogom i stakama. Pici burazer na 4 noge kroz blato kao da ga goni isus, krstaca na ledjima. Progura se tip u prvi red, taman pred kraj tonske probe. Izlazi gitarista sa korps pejntom, gibic vratom nazad, gib napred “CHEEEEECK. CHEEEEEEEEEEECK.” Kosa masna kovrdzava. Smeh. Ovaj nastup je bio nesto neverovatno, kakva prelepa krljacina, kakva scena, kakvi talentovani ljudi. Buduci da se trudim da sortiram ovu listu nekako, gitaristi je par puta “ISPAO MU KABEEEL”, pluguje se, gleda ostale gitare, pokusava da skapira minut dokle su stigli 😄 5/7 would watch again.

Anaal Natrakh - Kakva glupost sto smo se radovali sto cemo da vidimo onaj glupi SAOR kada se Anaal Natrakh preklapa sa Shape of Despair. Najtuzniji odlazak sa koncerta osim mozda ono one godine kad smo otisli sa SWANS ranije nego sto je trebalo da bi smo mnogo poranili na Emperor :( Mnogim drugim izvodjacima na ovom festivalu treba zabraniti da uopste komuniciraju u toku svog seta sa publikom. Mozes kazes dobar dan mi smo ti i ti na pocetku i dovidjenja vidimo se opet, posebno svi oni faking madafaka bendovi od cetvrtka, ali ne i Anaal Natrakh, kakvi su to soumeni, neverica, prelepo. 5/7 would watch again.

Caspian - Post-rok da te osvezi malo. Jedina zamerka koju imam je ta sto sam potajno zelela da sviraju iskljucivo ovaj poslednji album AO LELE kakav bi to dron bio. Topla preporuka za sve vas da obavezno jednom u zivotu odete na neki ovakav koncert da osetite kako vam se pluca uvlace sama u sebe i oci suse sto ne mozes da trepces da nesto ne propustis. Prelep koncert, svaka cast. Dosli, pokidali, otisli 5/7 would watch again.

Odavde zaista postaje nemoguce odrediti koji je nastup bolji od kog nastupa, stoga cu ih redjati po danima redom dok ne dodjem do top tri. 

Eyehategod - Takodje, ne bi trebalo generalno da izgovaras rec faking i madafaka na bini osim ako nisi crn ili iz luiziane, ali ovi ljudi, srecom, jesu. Totalno nasilje nad zvukom i izivljavanje jedno i izdrkavanje i evo ni sad ne mogu da verujem sta sam videla i nadam se da cu da vidim nekada opet i to preferrably uskoro. 5/7 would watch again.

Entropia - Ubedljivo otkrice festivala. Jos jednom smo po sistemu “mnogo smaraju oko preklapanja Heilung, Zuuriake i ovoga na fejsu” prelomili da se od ova tri FENOMENALNA benda ode na ovaj koji nikada nismo culi i uopste nismo znali sta nas ceka na osnovu opisa iz aplikacije, citiram “Reassured that the future of manking must be psychedelic or there may be none at all, ENTROPIA…”. Fak jea Entropia! Najbolja muzika je ona muzika od koje cujes ZHNJEEEEEEWOOOH ZHNJEEEEEEWOOOH ZHNJEEEEEEWOOOH ZHNJEEEEEEWOOOH. Igrom slucaja, svi ovi bendovi na E sviraju ZHNJEEEEEEWOOOH ZHNJEEEEEEWOOOH ZHNJEEEEEEWOOOH ZHNJEEEEEEWOOOH.

Emperor - Suva, crna, virtuozna, prelepa muzika, dobro svetlo, dobar Ihsahn, manje price, vise muzike! Neverovatna svirka. Mnogo bolja nego prosli put (mada sada posle Mrle ne znam koliko je prosli put stvarno bio los zvuk a koliko smo mi bili na losem mestu). Naleteli na nekog sumanutog hrvata, ako ikada ovo vidi, saljem mu veliki pozdrav, i njemu i njegovom drugaru koji ga je cuvao sve vreme i nadam se da ste obojica dobro i da se provodite bar upola strava kao tamo. 5/7 would watch again.

Electric Wizard - Magovi standardno satiru kroz izmaglicu, i oni isto bolje nego prosli put, propagiraju da se legalizuju ubistvo i droge i ja ih potpuno podrzavam u tome i mislim da su na pravom jebenom putu. Neverovatna svirka. 5/7 would watch again.

Ved Buens Ende - Jebeno legendarno, savrsenije nije moglo biti. Najbolje mesto pred binom, razli se istorija u 50 minuta suve magije. Nista pricanje, samo publika u transu. 5/7 would watch again.

Shape of Despair - Cetiri dana krunisana funeral doomom, prelep koncert, cista ljubav i prelepota jedna magicna. Pozdrav za brata sto je pred svirku pevao amazing horse pa nisam ni ja mogla da izdrzim, to je bila poslednja kap energije u meni, sve posle toga je jedan vrtlog umora i iscekivanja sledece godine. 5/7 would watch again.

TOP 3!

Godflesh - POBOGU GODFLESH. Lomivrat i svetla za epilepsiju upakovani u cistu ekstazu. Nema reci za preneti ovaj koncert, ko ga nije video, sledeci put mora neizostavno. 5/7 would watch again.

Daughters - Lele, kakav vanvremenski nastup! Ovaj bend je kao da su se SWANS probudili jednog jutra pre 30 godina i shvatili da nemaju mnogo vremena pa sabili sve sto su imali u taj jedan dan. Lepo je videti da se istorija ponavlja i da vrsni muzicari imaju svoje naslednike u svakom trenutku ovoga sveta sve dok nas ne bude bilo. I dalje ne mogu da verujem sta se ovde desilo i zeljno iscekujem dan kada cu imati prilike ovo opet da vidim, i svi treba da vide i da se raznesu zajedno sa ljudima na bini. Kakav jedan bes prema sebi i svetu i svemu se ovde desio, strasno. 5/7 would watch again.

Cult of Luna - Sta reci o svom omiljenom bendu? Preciznost ovog sastava je skoro pa bolna, izabrane pesme mogu da se mere sa ostatkom diskografije i kakav god da je izbor bio, nije mogao biti losiji ili bolji, drze jedan standard koji nikada ne varira i kada sviraju prvi dan, pomalo ubiju volju da vidis bilo sta drugo. Prosla sam sve faze, od plakanja do hocu da se bijem i nazad na kuknjavu, i da mogu, bila bih tako negde svaki dan. Gorak ukus od propustenog Covena ostaje i mucan je taj izbor bio. Ovaj bend, veci od zivota. 5/7 would watch again.

------

Malo o samom festivalu. Prvo, evo ove kretenske situacije sa Gutalaxa koji propustih ali ga je neka dobra dusa za sve nas prenela ocigledno u potpunosti:

npktiu.png

Dalje,

Vremenski uslovi ove godine skoro pa savrseni. Stigli smo u Jaromer u 5 ujutro, tik pred svitanje i zatekli pun kurac satora i shvatili sta znaci rasprodat Brutal. Morali smo da se pomerimo od standardnog mesta za sator i smestimo na zemljanu povrsinu umesto travnatu. Kakva je avantura to razapinjanje bilo - sa leve strane nailazi front oblaka crnji od Antaeusa, i tacno vidis da neces stici da se skroz prikucas pre nego sto izlije na tebe monsun. Panikapanikapanika medjutim, McKinley (bez cije opreme i patika bi ovaj festival bio daleko manje udoban) odradio vrhunski posao i nekako smo uspeli da od svih stvari samo mi budemo mokri. Sumanuto sunce granulo vec u 11 da nas potera iz pakla satora u prelep dan, i ova divna ni vruca ni hladna klima je picila sve do subote kada se nebo jos jednom otvorilo i pripremilo scenu za crni sabat pred nama. Jeste bilo blato ali nije bilo hladno po prvi put da sam ovde i da pada kisa. 

Izbor hrane ove godine opet veci nego prosle, sto mi strasno godi i bas je strava. Topla preporuka za burgere sa coska mesnate ulice na cijem standu retko ima ljudi, vrhunski burger. Pozdrav za babu sto toci sladoled, vise se umorila nego svi mi zajedno. 

Dizajn mrca daleko bolji nego prosle godine + hvala kurcu za zenske majice sa lineup na ledjima kojih prosle godine nije bilo.

Pazarilo se i malo diskova:

The Great Cessation

Ecate

Soma

Satanic Art

Pre tri meseca je otvoren muzej na temu bolnice iz drugog svetskog rata, kustoskinja je jedna divna devojcica koja se svojski trudila da na mesavini polomljenog engleskog i sjajnog ceskog odgovori na sva nasa pitanja. Upad dva i po evra, bacite pogled, svasta ima da se vidi.

Osim toga, Brutal Art izlozba mi je ove godine bila manje po volji nego prosle, ali je zato onaj history momenat bio jednako zabavan. Ovaj put, tema je bila metal muzika u komunizmu gde shvatis koliko ti je zivot lagodan i lep i beskrajno si zahvalan tim ljudima koji su se tada cimali da imamo sva ova fensi sranja koja danas imamo.

Bastion X je ukupno jedno neiskorisceno blago, cini mi se da je malo ljudi svesno postojanja ovog dela tvrdjave, vazda je prazno i uvek ima neko udobno mesto da se zabode i skloni od vrucine - ako ne znate sta cete sa sobom, tamo nece nista da vam fali. 

Sa druge strane, sa nastupom Au-Dessus i jos nekih bendova je postalo ocigledno da oktagon nece jos dugo biti moguc u smislu da, ako ikada odluce da povecaju broj posetilaca, ta bina je definitivno premala. Bastion X deluje kao dobro mesto da se zakuca jos jedna bina, trunku veca od oktagona ali hopefully dovoljno veca. Nekako deluje kao da sam festival nije bas siguran sta ce raditi sa tim prostorom.

Higijena ove godine bolja nego prosle - wci su bili daleko cistiji, ne znam na koju foru, a tusevi su cesce bili slobodni, stoga pretpostavka da ih je bilo vise.

Tip, nemojte da vam pada na pamet ako kampujete da ostajete u ovom novom kampu tri, to je u takvoj jednoj picki materini od tvrdjave da se vise isplati u tom slucaju ostati u smestaju i dolaziti satlom na festival jer svakako neces da se vratis u sator u pola dana, previse napora.

Konacno, evo mog recepta za savrsen festival i nekih par pravila koja smo ranije postavili a ove godine prikucali:

Ne idi na bendove koji te polu interesuju tek da vidis sta se desava - nikada ne opravda ocekivanja ni cimanje.

Ne idi ni na kakve fakin madafaka nastupe, svi su smece odreda.

Takodje, ne idi ni na kakve bendove koji izmedju pesama imaju pauze od 2-3 minuta, ima ih dosta i sranje su.

Ako ne mozes da odlucis na koji od dva benda da odes, osacuj obe bine i ostani tamo gde ima barem jedan komad orange opreme, ne moze da promasi nikako.

Vredi propustiti bend koji si vec gledao da bi video nesto novo i divlje. Vec vidjeno umanjuje vrednost.

ODMORI SE. Nadji prostora da skreses nice to have nastupe kako bi napunio baterije za must see. Kratko ali jebitacno da se razneses.

Obavezno jedi posle poslednjeg nastupa ili ces se smrznuti kao picketina klasicna celu noc i ujutro neces biti ni za sta.

Srcu u Jaromeru, leptiricima u stomaku, svima vama saljem brutalan pozdrav, vidimo se sledece godine, da opet bude bolja nego ova ❤️

  • Upvote 2
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAN TREĆI

Žao mi što propustismo Wormed, ali biće prilike. THE CONTORTIONIST su odradili posao, ovaj bend mi je sve bolji svakim novim izdanjem, ali i dalje je to realno B liga ovakvog zvuka. Moguće da bi utisak bio bolji da su bili na manjoj bini u nekom večernjem terminu ali avaj, nešto slično kao Textures pre koju godinu. GOROD su zato obrisali patos celokupnom death metal konkurencijom i pozicionirali se jako visoko na mojoj imaginarnoj listi najboljih nastupa festivala. Drali su nemilice, a žurka je bila prava, opšte ludilo i veselje. Iako je svirka bila tehnički užasno izazovna, uopšte nisu ugušili tehnikalijama već je bilo prostora da muzika "diše". Baš impresivan nastup. Iz daljine sam bacio oko na EKTOMORF, jedan od najgorih i najneoriginalnijih bendova ikada, odgovorno tvrdim. VUUR je bio simpatičan, Anneke je dobro pevala i širila optimizam, momci su dobro svirali, par The Gathering stvari na repertoaru takođe, ali utisak mi je pokvarila malo činjenica da je 50% zvuka išlo sa trake, nekako sintetički i neprirodno, to je u mojoj knjizi uvek minus. ABORTED mi se uopšte nije slušao nakon Goroda, cepali su nemilice i standardno nemilosrdno ali nije mi prijalo pa sam pojurio pod šator na mlađane danske nade SLAEGT. Njihov organski, pa pomalo i nespretni zvuk je fino legao nakon burgijanja na mainu, dobre pesme, talentovan bend koji dosta vuče na Tribulation, ali svirački još uvek naivan. Ispratiće se šta ovi mladići rade u budućnosti, ima tu potencijala za nešto jako dobro. DESTRUCTION sam odgledao sa tribina, bili su 100 puta bolji nego prošli put kad su baš bili smeće, uhvatio sam sebe da headbangujem na Destruction jbte, a očekivao sam bukvalno da zahrčem od dosade. Pozicirao sam se odlično za IMMOLATION, nema tu nekih tajni niti iznenađenja, standardan "Human zvuk" bez prefiksa i sufiksa, dobro, suvonjavo ali metal je jak. Bili su tiši od većine bendova na mejnu, fina promena jer su mnogi znali da se otpanje preterano. WOLFBRIGADE je bio neprijatno iznenađenje, ovakva muzika bi trebalo da lomi uživo i tera na veliki haos u publici, ali toga nije bilo. Ravno, mutno, dosadno. ANATHEMA je zvučala kao da ih je neko iz svemira spustio među blatnjave metalce. Nastup korektan pre svega zahvaljujući setlisti koja je bila savršena uzevši kontekst u obzir. Pravo sam uživao u vokalu Lee Douglas, kao melem posle silnih urlatora. Nastupaju bez basiste što je sranje jer im je baš falilo strukture u nekim momentima. Danny izgleda kao baba od Elton Johna, tako nešto. Dobra mesta smo imali na octagonu za AU-DESSUS iako je bilo krcato kao u prknu. Generalno, octagon binu treba izbegavati osim ako se baš ne nacrtate blizu same bine bez namere da napuštate prostor pre nego što se nastup završi. Mlađani Litvanci su bili dosta dobri, zvuk je bio malo mrljav, ali se kasnije popravio. Oni su nabolji pravu formulu koju mnogi pokušavaju ovih dana bezuspešno. Prava mera black zakucavanja i post vratoloma, doduše, istakao sam to i ranije, bez naročitog ličnog pečata. Trouglovi zauvek. Odmarali smo uz HEILUNG, plemensku zajednicu nordijskih predela. Ovo bi mi bilo zanimljivo u nekom sedećem prostoru, kao pozorišna predstava. Ovako sam samo fino odmorio kičmu i opustio ganglije. EMPEROR je razorio, veoma proggy setlista. Trebalo je Trymu malo vremena da se uhoda ali jednom kad je uhvatio zalet do kraja je sve bilo savršeno. Ihsahn je prekaljeno rukovodio paradom i bespoštedno cepao grlo kad god je efektnost zahtevala. Jasno je to kao dan, ovo je bend koji je bio ispred svog vremena i izvan žanrovske učaurenosti. Odmah je bilo evidentno da ovo ide uz COL i Močugu na vrh moje liste, jbga headlineri su iscepali svoje za desetku. A onda još jedno prijatno iznenađenje, ELECTRIC WIZARD je prevazišao sva moja očekivanja, zvuk veći od života, sabbathovski rifovi su dirigovali mojim napušenim telom kao da komanduju, nisam ni znao da mi je ostalo toliko energije da prepustim sporom ali razornom ritmu. EHG je naspram EW zvučao tako mlako i kilavo da uopšte nisu u istoj kategoriji. PRIMORDIAL dobar, ali ne tako ubistven kao pre koju godinu. Alan se upinjao da animira publiku, što mu je i polazilo za rukom često, ali nije bilo onog "wow!" efekta kao kad sam ih prvi put slušao. Instrumentalno su standardno mrljavi ali to nije toliko ni bitno. Ekipa je forsirala da idemo, tako da sam propustio Hellhammer i Godflesh, međutim kako sam svoj fix dobio tokom dana, nije me bilo briga, ionako nisam prevelik fan ni jednih ni drugih.

DAN ČETVRTI

Iako je među mojom ekipom "Gutalax" verovatno najčešće pominjana reč tokom ovih festivalskih dana, propustili smo epski nastup čeških prolivdžija pa i sad već čuveni Toi Toi crowdsurfing. NECROS CHRISTOS je bio prvi bend poslednjeg dana za mene, dok su se oblaci već nadvijali i najavljivali dosadnu kišu. Odlična svirka i lagani odlazak u legendu benda koga sam u međuvremenu baš zavoleo, teško i precizno, al ipak dosta manje impresivno nego na solo nastupu koga sam sa saborcima odavde ispratio početkom godine. Preselili smo se pod šator da vidimo šta imaju da ponude OCEANS OF SLUMBER i bilo je lepo. Zanimljiv bend koji se možda malo previše trudi, pa na momente soul pevanje i death/doom metalurgija ne pronalaze neophodnu sinergiju al u svakom slučaju mi nije krivo što sam ih poslušao. Moji drugari odoše u hotel na odmor ali ja nisam želo da izdam metal i bio sam nagrađen sa nekoliko sjajnih nastupa. Njima je prethodio dosadni VLTIMAS, ama baš ništa specijalno niti pažnje vredno. ANIMALS AS LEADERS su odprangijali po kiši svoje, bilo je lepo ali isto tako manje impresivno i pomalo stidljivije nego pre koju godinu. Tu je već pljusak postao ozbiljan pa sam se nekako kroz blatište dogegao opet na Obscure i rešio da tu provedem narednih nekoliko sati. SAOR je bio jako dobar, nemoj da vas lažu. Super muzika, super nastup, super odziv publike. Ovo je projekat koji apsolutno ima moje poštovanje. A onda je usledio VED BUENS ENDE i pružio mi jedan od boljih ugođaja u ova 4 blatnjava dana. Za razliku od nekih moneygrab ocvalih kultadžija koje sam imao priliku da iskusim, VBE su zvučali usvirano kao švajcarski sat, prelepo su iskombinovali svoje šizofrene sastojke i stopili ih u skladnu, omamljujuću celinu. Bilo bi divno kada bi nas počastili i nekim novim studijskim materijalom jer ovo je bukvalno antipod onim govedaricama koji na račun stare slave varaju pošten narod. Fantastičan nastup, od početka do kraja, privilegija je bila prisustvovati ovome. Idemo dalje. Na mejnu je ROTTING CHRIST odlično iscepao svoj ne naročito raznovrstan ali ipak epski zvuk i IMHO su opravdali ozbiljan slot koji im je organizator dodelio. Sve je bilo bez greške, izvedba pod konac, iako naravno daleko od nečeg inspirativnog sa njihove strane u ovoj fazi karijere. Ispratih malo i TANKARD, goveđa thrasherica za pivopije iz parka, ali žurka pristojna. CASPIAN je opravdao sva očekivanja iako im je ovo prvi nastup posle 9 meseci. Domaći zadatak kako post rock treba da zvuči i scenski izgleda, opet padanje u trans i velika, nemilosrdna krešenda koja se prepliču sa sanjivim, meditativnim deonicama. Top 5 nastup festivala, hands down. Za kraj je MGLA odpičila svoje, evidentno koliko su porasli scenski u poslednje vreme, ali i dalje na momente malo repetetivno. Kowalski je kucao po činelama kao besan, ali složio bih se, ovo je bend koji nema tu komponentu grandioznosti za ove velike bine, oni su najbolji kad ga prže na klupskom nivou pa ćemo uskoro i to videti u našem gradu. Izmoreni i nikakvi, odosmo sa tvrđave, nije bilo snage za Carcass, Anaal Nakurac ili Shape of Despair, inače bih morao peške za Beograd. You win some, you lose some.

 

Sve u svemu, još jedno fantastično metal poselo, prepuno svega što jednom metalurgu treba u životu. Ja sam doduše ovde pre svega zbog muzike, ove propratne aktivnosti su mi baš sekundarne. Pazarilo se i nešto diskova, jelo se svašta, razgledalo, overio se po drugi put i Prag na nekoliko dana pre festivala, mission accomplished, što bi se reklo. Ostaje samo još jednom da se pogleda i taj Gutalax.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...