Jump to content

Face Of Melinda

Recommended Posts

ma ja izluđeh od srbovanja na televiziji

ovi ludaci insinuiraju da se korona može dobiti:

1. od snega

2. od flaše jogurta, tetrapaka ili bilo kakve plastifikovane hrane

3. da maltene konzervu ribe treba operem prvo deterdžentom

 

pa sestro možemo li bar jest i piti vodu, dajte to objasnite

nisam ginekolog, ali meni realno izgleda da namerno straše narod, jer realno koja je šansa od snega dobiti koronu jbt, čak i da postoji verovatno je jedan u milion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto toliko priče o prevenciji i higijeni? zato da bi se smanjio "viral load" tj opterećenje tela virusom. Svaki mikroorganizam izaziva infekciju ako uđe u telo u adkevantoj infektivnoj dozi. Još uvek ne znamo koja je infektivna doza ovog virusa, ali saznaćemo, jer sada se ponovo otvara i uči novo poglavlje iz medicine.

Suština pranja ruku, površina i primene preventivnih mera je pre svega smanjenja ekspozicija virusu, od njega ne možemo da pobegnemo svuda je oko nas, u pandemiji smo. No, ono što možemo je da smanjimo nivo virusa sa kojim dolazimo u kontkat i na taj način da damo vremena našem imunitetu da odreaguje i na tu minimalnu dozu i da nas lagano pripremi za sledeću dozu i napad.

Zato su zdravstveni radnici na najvećem udaru, jer kod nas dolaze bolesni koji imaju maksimalnu infektivnu dozu virusa koji izbacuju u spoljnu sredinu, i pored mera prevencije, koje moraju da budu kontinuirane, ne možeš da se skloniš od te količine virusa (pacijent, ordinacija, febrilno odeljenje itd) znači stalna i kontinuirana reekspozicija virusu uz napore i stres usled posla koji obaraju imunitet i eto infekcije.

Dolazimo do druge tačke a to je imunitet gledajte da unosite dovoljno vitamina i minerala, vitamin D se pominje kao faktor koji smanjuje težinu repsiratornih infekcija a njegov nivo je uvek niži u zimskim mesecima, namirnice koje su bogate njime su (žumance, mlečni proizvodi, riblje ulje i morska riba generalno), naravno voće i povrće zbog vitamina C. San, smatra se da nedostatak sna a postoje i studije na ovu temu dovodi do imunosupresije, tako da što bolja higijena spavanja i sna, to je bolji imunitet.

Tako da sve ove mere da ne izlazimo vani i sl. poenta je da smanjimo ukupnu viralnu dozu, tj ako imamo virus u sebi u manjoj dozi sa kojom se telo bori, ako ostanemo kuci pobedićemo ga i njegov životni ciklus se tu završava, više ga nema, mi stičemo imunitet (i podižemo nivo kolektivnog imuniteta) i time štitimo i druge.

Ali ovaj virus je zajeban igrač sa još jednog aspekta izgleda i kada prođu simpotmi i kada se izlečimo, treba nam vreme da ga se otarasimo tj neki pominju da ga izbacujemo čak 37 dana. Zato su dugi periodi izolacije i karantina.

Nadam se da sam jasno objasnila zašto je bitno da se ostane kod kuće, održava higijena prostora i lična higijena, kao i boostiranje imuniteta. 

Čuvajte se 🙂

  • Like 5
  • Upvote 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

to sve razumem, al flaša jogurta iz prodavnice, konzerva paštete, po Konu i ostalima ja bih to morao deterdžentom i toplom vodom da operem, osušim pa tek onda otvorim i pojedem

infektivna doza plastične flaše jogurta u poređenju sa direktnim kontaktom sa pacijentom sigurno je maestralno manja, i realno me buni, jer brate bar hrana na policama supermarketa ne bi mogla biti toliko opasna

a izolacija, distanca, što manje izlazaka, dobra higijena, to sve stoji, to ne da je potrebno zbog zdravstvenih radnika koji će da se satru nego realno čitavo društvo ne konta koliko mu je to u interesu

nama je sada cilj da što pre bude nula zaraženih. Ne 2-3 u junu nego apsolutna nula. Imaš 2-3 u junu, niko neće ući u pekaru, restoran ili kafić da bilo šta pojede ili popije. Čak ti ugostitelji to ne kontaju, njima će biznis da propadne ako u junu imaš 3 zaražena i dalje.

Cilj je nula, bukvalno iz medicinskih i ekonomskih razloga. I ako treba da sedimo mesec dana mala je cena

mene samo ovo s jogurtom živcira i pitam se jel moguće da moram dezinfikovati ono što kupim u prodavnici

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 hours ago, Srbin Hamza said:

to sve razumem, al flaša jogurta iz prodavnice, konzerva paštete, po Konu i ostalima ja bih to morao deterdžentom i toplom vodom da operem, osušim pa tek onda otvorim i pojedem

infektivna doza plastične flaše jogurta u poređenju sa direktnim kontaktom sa pacijentom sigurno je maestralno manja, i realno me buni, jer brate bar hrana na policama supermarketa ne bi mogla biti toliko opasna

a izolacija, distanca, što manje izlazaka, dobra higijena, to sve stoji, to ne da je potrebno zbog zdravstvenih radnika koji će da se satru nego realno čitavo društvo ne konta koliko mu je to u interesu

nama je sada cilj da što pre bude nula zaraženih. Ne 2-3 u junu nego apsolutna nula. Imaš 2-3 u junu, niko neće ući u pekaru, restoran ili kafić da bilo šta pojede ili popije. Čak ti ugostitelji to ne kontaju, njima će biznis da propadne ako u junu imaš 3 zaražena i dalje.

Cilj je nula, bukvalno iz medicinskih i ekonomskih razloga. I ako treba da sedimo mesec dana mala je cena

mene samo ovo s jogurtom živcira i pitam se jel moguće da moram dezinfikovati ono što kupim u prodavnici

"infektivna doza plasticne flase jogurta" moze biti enormna ako se neko pocesao po nosu pa pipao flase jogurta prebirajuci po rokovima trajanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može ali koliko? Npr kažu da sedneš pola sata posle nekoga sa sifilisom, sidom itd na wc šolju, ne možeš dobiti.

Koji moj mogu dobiti nešto čak i ako je neko olizo, ja došo 10 min posle, proveo u marketu još dvaes min, dovezo stvari kući još dvaes, otvorio taj prokleti jogurt posle pola sata.

Ne kažem, možda neke šanse postoje ali kolike. Realno sam opro flašu danas haha

Share this post


Link to post
Share on other sites

tvoj scenario je oko sat I po, a virus na svim povrsina prezivljava oko dan, a moze I do tri dana, sa izuzetkom samo nekih povrsina gde brzo crkne (rekli su koza I kora hleba), al opet par sati ja mislim. nereaktivne materijale kao plastiku nerdjajuci celik I to sve sto asociramo sa sterilnim najvise voli

sesti na dasku nije relevantan scenario ni za jedan virus jer virusi ne prolaze kroz kozu

najzarazniji virusi "lebde" kad ih covek izbaci disanjem, kijanjem, kasljanjem, ili fekalna isparenja, oni srednji ne mogu da prezive tako vec samo u kapljicama koje padaju ili u tragovima telesnih izlucevina koje ljudi deponuju posvud pipajuci nos, usta itd, a najmanje zarazni malo jacom razmenom fluida, hiv npr

ovaj je negde srednja-najgora varijanta, oce malo i da lebdi, neki kazu i malo vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedno je pitanje jel virus živ na plastici a drugo da li je infektivan posle nekog vremena

oni nisu naglasili razliku nigde jer im treba da zastraše ljude da ne rizikuju

ali realno nisu objasnili jel taj virus infektivan posle sat vremena na plastici

samo jedan od ovih lekara na TV je rekao da se virusu infektivnost rapidno smanjuje kad je van organizma

to jest, ono što ostane "živo" su neki delovi virusa, a delovi virusa nisu toliko infektivni

ne kažem, neka objasne šta da se radi, ako treba da se recimo izbriše vlažnim maramicama u redu, ali ovako izluđuje

opro sam deterdžentom, toplom vodom i spužvom flaše jogurta, paket sira i buđole, kesice za supu fazon i novi deterdžent koji sam tek kupio

ako za mesec dva saznam da nije trebalo ti ćeš mi biti kriv!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta priča o "prljavosti" svega što donesemo iz prodavnice i trpamo direktno u frižider odavno postoji, razmišljao sam i slušao o tome i još prije ovog virusa, ali samo je pitanje koliko se ko pridržava toga da stvari očisti prije nego ih stavi na policu ili u frižider. Ja se prvi ne pridržavam, iako mi to često prođe kroz glavu. I evo da me neko pita da li mislim da su stvari na policama u supermarketima čiste ili ne, odgovorio bih "ne". Mislim ono, izađu iz fabrike, trpaju ih po gajbama, hangarima, kamionima, transportuju ih po marketima, ređaju po rafovima, drugi ih dodiruju i pipaju. Logično je da će na njima biti raznih oblika prljavštine i bakrterija, virusa, čega god. OK, možda ne u nekoj kritičnoj mjeri, ali manjoj mjeri mislim da hoće. Volio bih da nisam u pravu, ali tako to doživljavam. I kažem, to je neki moj generalni sud o tome inače, ne samo sada za vrijeme virusa.

A da li je ta količina nevidljive prljavštine na njima dovoljna da nas zarazi virusom, laički kapiram/pretpostavljam da uglavnom nije, ali da neki rizik postoji.  Držim se ovog što doktorka kaže da je potrebna jača doza virusa da savlada imuni sistem našeg organizma. Nemam pojma, možda je i pretjerano sada prati svaku ambalažu iz prodavnice deterdžentom, ali kapiram da nije zgorega provući krpu kroz vruću vodu, pa onda to prebrisati. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Prilog italijanske televizije RAI3 od 16. novembra 2015. godine govori o novom super-virusu koji su stvorili kineski naučnici preko proteina izvučenih iz slepih miševa, koji su spojili sa starim, poznatim virusom iz grupe korona virusa - a koji se pokazao kao izuzetno opasan i potencijalno biološko oružje. Pet godina kasnije, upravo Italija je evropski epicentar epidemije novog korona virusa koji se prvi put pojavio - u Kini.

https://www.rai.it/dl/RaiTV/programmi/media/ContentItem-5e3275ba-475c-4cf4-b402-1e27dc47565b.html#p=39

 🙂 

poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

39 minutes ago, chess said:

 

Prilog italijanske televizije RAI3 od 16. novembra 2015. godine govori o novom super-virusu koji su stvorili kineski naučnici preko proteina izvučenih iz slepih miševa, koji su spojili sa starim, poznatim virusom iz grupe korona virusa - a koji se pokazao kao izuzetno opasan i potencijalno biološko oružje. Pet godina kasnije, upravo Italija je evropski epicentar epidemije novog korona virusa koji se prvi put pojavio - u Kini.

https://www.rai.it/dl/RaiTV/programmi/media/ContentItem-5e3275ba-475c-4cf4-b402-1e27dc47565b.html#p=39

 🙂 

poz

Demantovano odavno.

https://www.repubblica.it/cronaca/2020/03/25/news/coronavirus_tg_leonardo_esperimento_cinese_pipistrelli-252312426/

Share this post


Link to post
Share on other sites

baš je supervirus, moraš nekog da pljuneš u usta da bi zakačio

zar nisu mogli drugačiji virus da smisle, recimo da prdneš i zaraziš pedeset ljudi odma

meni je onaj izveštaj Rokfeler fondacije najjači, znali su da može da se desi pre deset godina i uprkos tome nisu uložili u vakcinu za sars

kontam da su sredili sars vakcinu pre 15 godina sad bi bilo mnogo lakše s ovim

ali nisu i to je jedini konspirasi koji ima smisla

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 hours ago, Zen said:

Mene izludjuje to a maskama. Sta je tesko staviti kad sa nekim pricas. A pola ljudi u Srbiji pljuje dok prica, realno 

Ja naterana da idem u Beograd prekjuče, izneverovala sam šta gledam

Ljudi se voze u autu (sami i nisu taksisti) i nose masku, a ovi napolju šećkaju, pričaju i ne nose ili nose kao portiklu

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...