Jump to content

Face Of Melinda

Recommended Posts

On 8/1/2020 at 12:07 PM, Srbin Hamza said:

Što Crnogorci onda traže taj serološki test za prelazak, elisa ili eclia, ako su nepouzdani toliko?

Misim, možda ću na more pa se pitam.

treba im nesto jevtino sto kaze da nemas koronu i da mozes na more, zabole ih za tvoje zdravstveno stanje sustinski... a i za zdravstveno stanje svojih gradjana jer im je ekonomija ionako u kurcu jer im je propala sezona. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 8/2/2020 at 9:03 AM, Demon Seed said:

I onda kad test dođe negativan, kažu nije korona nego nešto drugo 🙈

Meni sve ovo što si ispričala ima smisla, ali znam puno slučajeva gde su pacijenti vođeni kao da nije korona a imali upale pluća i niske leukocite, uključujući i zdravstvene radnike koji su radili sa simptomima ili su ranije vraćani na posao jer je bio negativan test.

Tako da mi je super da čujem da ima i odgovornih...

Je l' bi mogla nešto o terapiji da napišeš? Koriste li se kortikosteroidi za sprečavanje citokinske oluje kod nas? Koristi li se možda tocilizumab, lenzilumab? Hlorokin? Znam da daju favipiravir i antibiotike...

Onda isto postoji ludo pitanje, ako hlorokin glikozilira ACE2 proteine, da li to možda radi i kinin? 😄

 

 

Lege artis zato i testiras da bi mogao da kazes ovo je upala pluca od korone a ne od ne od neceg drugog.

Kao sto na osnovu ospe na koži mogu da kažem da li je neka infekcija virusna ili bakterijska, čak i koj soj je u pitanju, ponekad je potrebno da to i dokažeš. Zato se radi serologija ili brisevi, da kažeš "ovo mi je ličilo na  EBV ili CMV virus, ali ajde da uradimo antitela i dokažemo"... znači klinička dijagnoza, dobar pregled i anamneza su osnova svega, laboratorija, rentgen ti je samo vodilja kroz algoritam. 

Dijagnostički u početku su forsirali da je CT dodatno poteban da bi se postavila dijagnoze korone, a sada posle stotine kliničkih slika, znaš da ti je potreban rentgen i ultrazvuk, CT bas ako se nešto zakomplikuje i zaškripi.

Od terapije u srbiji se koristi sve, i to se titrira na osnovu kliničke slike, jer neki bolje odreaguju na jedan vid, a drugi na drugi tip terapije... pa se u hodu prilagođava i titrira, aktuelna je 8 revizija protokola terapijskog za covid-19, protokol sa detaljnim objašnjenjem je ovde, za one koji bi da čitaju... http://www.udruzenjepedijatara.rs/pdf/Terapijski_protokol_COVID-19 06.07.pdf

I od svih makrolida, azitromicin jako retko izaziva poremećjae ritma, ali kontam da su morali ovde da to boldiraju, jer se hemomicin i ciprocinal u srbiji piju kao bombonice. Secam se na pocetku epidemije nekih ljudi koji su počeli da prave zalihe ovih antibiotika, suludo skorz. A što se tiče hlorokina, šta da ti kažem Sveps ne pomaze hahahaha, pre svega hidroksihlorokin ;)

Ej ne znam šta da ti kažem, ja mislim da sam ovo sranje preležala sredinom februara, rekla bih u blažoj formi, moja sestra i brat su npr početkom marta izgubili osećaj mirisa i ukusa, trebalo je par nedelja da se vrati senzacija... uzas... mislim ja sam ovo sranje pratila još kad je krenulo u Kini, bilo mi je jasno da će doći kod nas, pa smo imali nekako ideju kako da se zaštitimo i spremimo još pre zvaničnih preporuka, ali to je kad imaš normalan kolegijum. Skontali kako da budemo racionalni sa opremom i organizacijom, tako da moju Kliniku mogu samo da pohvalim. 

 

E što se tiče imuniteta... 

Ako imate dijagram i na jednoj strani obične koronaviruse (sezonska prehlada) njihova antitela traju kratko, ali ostavljaju i znatan T- ćelijski imunitet, a sa druge strane dijagrama ako imate SARS i MERS znači monstrume iz ove grupe, u tom slučaju dominatan je odgovor T- ćelijski (CD4 i CD8 limfociti) koji traje više od 10 godina, dok antitela koja nastaju traju koliko se sećam par godina. Za ovaj soj SARS-Cov-2 smatra se da je između ova dva tipa, tj da antitela traju oko pola godine, dok je domintantan T-ćelijski odgovor za koji još uvek ne znamo koliko traje, jer pandemija je friška  (to se testira stimulacijom T limfocita, što je kompeksna i zametna metoda testiranja pa se rutinski ni ne radi). 

Kao što reče jedan pulmolog ovo je virus na steroidima i posladica ćemo biti svesni tek nakon nekoliko godina... 

  • Like 2
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
7 hours ago, Srbin Hamza said:

Ana Gligić izjavila da bi primila. 

U njenim godinama bih je i ja primio na keca :haha:

Ali kako kaže Major, eto prilike za rusofile...

 

A ova tvoja zadnja poruka, opet onaj "gde je moj leteci auto" sindrom, ponovo nas izneverila nauka, ona sto je vekovima mislila da je Zemlja ravna :haha:

Pa vakcina koja stiti godinu ili dve moze da zaustavi pandemiju, pod uslovom da radi, nije to mala stvar. Onda za 2god kad ti bude istekla zastita, maltene neces imati gde da pokupis koronu, moralo bi da te usere fino. Kao morbil na nevakcinisano dete u Nisu npr.

Nego kad bi doso lepo komunizam, socijalizam, onda bi se sredile institucije, pa bi postojala jedna gde bi mogao da odneses pismenu zalbu sto virusi mutiraju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

al sezonske vakcine ni ne štite naročito, šta kao vakcinisao si se protiv gripa pa nisi dobio grip?

ne kažem, ja bih primio ako ništa drugo ono da ne budem opasan za starije ljude oko sebe

ne verujem da je posebno štetna, šta koji moj tu ima, dva mrtva srbovirusa

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Kad se pojavo virus, trebalo je lepo: svi stariji od 60 i rizični u sela, svi mlađi u gradove, i da se namerno zaraze svi do jednog. Dve nedelje kasnije bi imali imunitet 2/3 krda, minimum umrlih, i nastavili bi po starom.

To me podseti na stvar sa 9/11. 3000 ljudi je poginulo tog dana. Kao posledicu tog napada, ameri su počeli masovno da izbegavaju avionski saobraćaj i da idu kolima, koja su jelte opasnije prevozno sredstvo. Kao posledicu toga, 5000 ljudi više je poginulo na drumovima u nekoliko narednih godina dok se avionski saobraćaj nije nivelisao sa prethodnim nivoom. A kakav su mediji imali uticaj na psihičko zdravlje 300+ miliona ljudi , sa svakodnevnim bombardovanjem snimka kako se ruše bliznakinje, to sam bog nek izračuna.

  • Upvote 3
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

18 hours ago, Srbin Hamza said:

Starce u banje i sela. Al to treba platiti oduzimanjem od tajkuna.
 

Starce možemo i da lansiramo u svemir, sve dok se to plaća oduzimanjem od tajkuna, je l' tako Bato, takoe.

18 hours ago, Toki89 said:

Kad se pojavo virus, trebalo je lepo: svi stariji od 60 i rizični u sela, svi mlađi u gradove, i da se namerno zaraze svi do jednog. Dve nedelje kasnije bi imali imunitet 2/3 krda, minimum umrlih, i nastavili bi po starom.

To me podseti na stvar sa 9/11. 3000 ljudi je poginulo tog dana. Kao posledicu tog napada, ameri su počeli masovno da izbegavaju avionski saobraćaj i da idu kolima, koja su jelte opasnije prevozno sredstvo. Kao posledicu toga, 5000 ljudi više je poginulo na drumovima u nekoliko narednih godina dok se avionski saobraćaj nije nivelisao sa prethodnim nivoom. A kakav su mediji imali uticaj na psihičko zdravlje 300+ miliona ljudi , sa svakodnevnim bombardovanjem snimka kako se ruše bliznakinje, to sam bog nek izračuna.

Sviđa mi se tvoj osećaj za eugeniku :wub:

Samo ne znam... Ko bi u selima cepao drva starima i rizičnima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...