Jump to content

Divlje Jagode


Recommended Posts

Није да је Кремер готивио нови вал, него је цијенио иновативне елементе новог вала, али да је поприлично "неготивио" хеви метал, веома чињеница.

 

Ако ћемо искрено, хеви метал у Југославији је био поприлично смијешан, али су критичари стварно претјеривали. Базично, хеви метал и хард рок углавном нису нека претјерано интелектуална и озбиљна музика, па се не требају тако ни схватати, јер, у основи рокенрола стоји чињеница да је то метафора за секс. Тако да ове варијанте "луткице и ципелице" су заправо суптилни савјети како јебати не-тако-паметне млађе жене... чему компликовати?

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne samo on, mislim da je najdalje otisao petar janjatovic koji u prvom izdanju yu rock enciklopedije nista nije napisao o metal bendovima. ne znam da li je to kasnije ispravljeno.

 

a dobar deo ovih recenzija koje je buraz okacio stoji kao cinjenica. jebi ga - metal bend koji se probija baladama, spisak opreme na omotu albuma... "divlje jagode sadrze skidanje uzora sedamdesetih, i to iz druge ruke, preko prvog albuma dugmica". nije da nema istine u tom pljuvanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, Јањатовић је стварно неочекиван изузетан мрзитељ тешког метала. Плус што је мало онако дркаџија.

Нашао сам био пар грешака у књизи, послао му то путем ел. поште и одговор је био отприлике "ја сам народни херој јер сам уопште саставио ту књигу, боли ме курац за тим што си ти пронашао да није тачно".

:haha:

 

Ја имам друго издање (прво са тврдим корицама), мислим да је убачена Наранџа и то понајвише зато што ПЈ више воли Словенију него хљеба јести, а ови неки други покушаји углавном нису поменути. Мада, руку на срце, то је речено напамет јер ми се не да сад посегнути за књигом, а четири метра је од мене.

:haha:

 

И, наравно, слажем се око ове спреге за пљување (итекако је било основа), зато и написах да је ЈУ хеви углавном био смијешан. Лично, мени су Јагоде пресмијешне јер је то спој свих могућих клише(ј)а, али сам их некако почео цијенити понајвише због Зелетовог учешћа у Рату бендова (ако се неко још те емисије). Зеле је био редован у жирију и једини је имао конструктивне критике, објашњавао око имиџа и става...

 

Код Јагода је проблем што је Зеле композитор али не и текстописац, а кад нема текстописца у бенду, онда је сва прича суштински празна што је у озбиљној колизији са духом рокенрола: имати шта рећи.

 

Апропо "ХМ рецензија", окачићу на AC/DC теми неке моменте из Џубокса да се види колико је уважена новинарска господа "машила цео фудбал".

:haha:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зеле је био редован у жирију и једини је имао конструктивне критике, објашњавао око имиџа и става...

 

Zezaš? :haha:

Ja sam to ponekad i gledala al' zaobilazeći njega, komentari su mu baš bili bedni i smarao je opasno neku poštenu dečurliju a bili su dobri

Ovo mislim da je po njemu snimljeno :haha:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

није толики проблем текстописца, већ чињеница да их је ален одјебао у одсудном тренутку. онда је зеле покушао да напије већ надрогираног тифу, те су им ратни сукоби, напослетку, задали завршни ударац. некако се коцкице нису поклопиле, фортуна је та која није била наклоњена.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zezaš? :haha:

Ja sam to ponekad i gledala al' zaobilazeći njega, komentari su mu baš bili bedni i smarao je opasno neku poštenu dečurliju a bili su dobri

Не зезам.

Да је Зеле умишљен, јесте, али је једини био критичан. Гобац и Сејо (само се њих сјећам да су били у жирију поред Зелета, пошто нисам баш све пратио) су углавном понављали, "добро је, добро је то...", а оно везе.

није толики проблем текстописца

Јесте, јер је крпљење албума редовно гола вода а у крјањој линији немаш поруку (види: Генерација 5, Смак...).

Да је Зеле писао текстове, односно, да је то била варијанта one stop shop, све би било пуно другачије.

 

А Аленова издаја... Ален је увијек био издајник... такво име и џаба:

https://bojan5150.wo...lskog-doma-xii/

:bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kad je neko vec bio spomenuo Di`anna u Mejdenima kao paralelu sa Jagodama i Dugmetom, Di`anno se moze uporediti sa Tifom najvise. Vrlo su slicni.

 

Po jednoj stvari su najrazličitiji na svijetu - vokalnim mogućnostima.

 

 

BiH i rokenrol :haha:

 

 

Zanimljivo. Šta smatraš pod rokenrolom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Код Јагода је проблем што је Зеле композитор али не и текстописац, а кад нема текстописца у бенду, онда је сва прича суштински празна што је у озбиљној колизији са духом рокенрола: имати шта рећи.

 

Burazeru, natjerao si me da pogledam diskografiju Divljih Jagoda i stvarno Zele nije pisac skoro nijedne pjesme!

Baš me izneneadi!

 

Na jednom njihovom koncertu, tačno se sjećam, Zele reče "A sad jedna pjesma koju sam napisao davno jednoj djevojci, kada sam bio zaljubljen", i počne "Jedina moja".

A ono Toni Jankovic autor. :)

 

 

 

 

U jednom nedavno intervjuu Zele reče:

" Rock na ovim prostorima nikad nije bio popularna umjetnost pa je iluzorno govoriti o defenzivi."

 

 

Pročitajte više na: https://www.vecernji...-jagode-1050561 - www.vecernji.hr

 

Mislim da je, nažalost, u pravu.

Edited by Mikes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na jednom njihovom koncertu (...)

Шта хоћеш, могао је исто тако рећи: "А сад једна пјесма коју сам написао свим пичкама које желим да јебем у пичку!", а онда засвирати "Апсолутно твој".

:bigblue:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Шта хоћеш, могао је исто тако рећи: "А сад једна пјесма коју сам написао свим пичкама које желим да јебем у пичку!", а онда засвирати "Апсолутно твој".

:bigblue:

 

Ili mozda "A sada jedna pesma koju je Toni Jankovic napisao kada sam bio zaljubljen" :D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sreta

Гледао сам га на концерту, шта ја знам, није лоше пјевао.

Мада му имиџ и глас боље одговарају новоталасном смећу.

 

 

Обрада пјесме са Чаробњака, по мени много боље звучи нова верзија

 

https://www.youtube.com/watch?v=aROk4Rzlj1U

 

@Demone

Nemoj mi više lupati minuse, odoh na sibirsku temperaturu. :bigblue:

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo. Šta smatraš pod rokenrolom?

 

Smatram rokenrol.

 

Ne smatram Vatreni Poljubac, Divlje Jagode, Plavi Orkestar, Bijelo Dugme... uglavnom veći dio onoga što se uobičajeno naziva bosanskim rokenrolom. S tim, da je Bijelo Dugme barem pomno izučen zanat, ostalo nije ni to.

 

Pitanje je da li se tu može nabrojati više od desetak - petnaest bendova (ako i toliko!) koji se mogu nazvati ozbiljnim rokenrol bendovima u posljednjih recimo 30 godina, što je smijurija za zemlju od 4 miliona stanovnika.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako bi nabrojao i 30 bendova.

 

Ali ipak ima i dobrih. DJ su npr. dobri.

 

Kao što Zele rece, nema publike na ovim prostorima za te stvari....

 

A ako ćeš u milionima, šta sa CG? Oni nemaju osim Sobica nikoga, BJRM samo leb i sol, a SL nema baš nikoga.

Banana ima samo Auru i Atomske, i hajde još pokoju.

 

Ako ćemo po tom regionalnim podelama, što mi baš i ne odgovara. A Republika Srpska nema baš nikoga poznatog sa svoga područja koje sada pokriva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smatram rokenrol.

 

Ne smatram Vatreni Poljubac, Divlje Jagode, Plavi Orkestar, Bijelo Dugme... uglavnom veći dio onoga što se uobičajeno naziva bosanskim rokenrolom. S tim, da je Bijelo Dugme barem pomno izučen zanat, ostalo nije ni to.

 

Pitanje je da li se tu može nabrojati više od desetak - petnaest bendova (ako i toliko!) koji se mogu nazvati ozbiljnim rokenrol bendovima u posljednjih recimo 30 godina, što je smijurija za zemlju od 4 miliona stanovnika.

 

Ako Vatreni Poljubac i Divlje Jagode nisu rokenrol na ovim prostorima, onda nije niko. Dugme je kasnije izaslo iz tih granica, ali je i dalje ulazilo u taj domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smatram rokenrol.

 

Ne smatram Vatreni Poljubac, Divlje Jagode, Plavi Orkestar, Bijelo Dugme... uglavnom veći dio onoga što se uobičajeno naziva bosanskim rokenrolom. S tim, da je Bijelo Dugme barem pomno izučen zanat, ostalo nije ni to.

 

Pitanje je da li se tu može nabrojati više od desetak - petnaest bendova (ako i toliko!) koji se mogu nazvati ozbiljnim rokenrol bendovima u posljednjih recimo 30 godina, što je smijurija za zemlju od 4 miliona stanovnika.

 

Zašto se Divlje jagode i Vatreni poljubac ne bi mogli smatrati rokenrolom? Pa i Bijelo dugme, kao ubjedljivo najpopularniji bend sa ovih prostora ikada. Šta je sa Pušenjem, Bombaj štampom? Pritom, 99% ovih bendova nije iz BiH nego iz Sarajeva, grada koji je prije rata imao jedva pola miliona ljudi, i za koji je uopšte fascinantno da je imao rokenrol priču zbog svog istorijsko-kulturnog nasljeđa (objasnio Nele u knjizi fino). Kažeš 10-15 bendova, naravno da se može i toliko nabrojati, pomenuo sam samo neke ultra popularne.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...