Jump to content

Ulver


Kveld

Recommended Posts

to sto pominjes "intelektualizam" i "avangardu" samo pokazuje tvoju fobiju od necega sto ne razumes, no necu da ulazim dalje u to (ima cak i garm jedan stih na tu temu na shadows of the sun). to da se oni trude da budu kul i in je smesna spika.

Novaliis možda nije u pravu kada je u pitanju Garm i ekipa, ali znam tačno šta hoće da kaže. Istina je da se mnogi kriju iza termina avangarde i eksperimenta pri snimanju i objavljivanju svoje muzike. Rekao je i sam da ne zazire od različitih muzičkih žanrova i da zna šta mu prija kada čuje, a iz njegovog pisanja na forumu se to i vidi.

 

Bendovi se često izdrkavaju pod izgovorom umetničke slobode, a kasnije se foliraju pričom da su neshvaćeni i da je njihovo stvaralaštvo previše zajebano da bi publika razumela. Pa, za koga onda snimaju, tj. izdaju albume, kome je to namenjeno? Novaliis ima realan stav prema takvim muzičkim sastavima. Da li je u pravu u ovom slučaju, neću da zalazim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da npr. kayo dot i ulver pre svega prave muziku koja im se svidja i odgovara a onda lenji novinari nemaju pojma kako to da nazovu pa trpaju u avangardu jer im je tako najlakse da sto manje razmisljaju.

 

avangarda je postao malo izlizan pojam, mislim mi smo ga ovde na forumu koristili jos pre sedam godina jer nismo znali gde da stavimo fleurety i tenhi npr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi tako skapiraju sebe i muziku koju čuju a to je skroz subjektivno. Da uzmu da slušaju John Cagea ili Steve Reicha ili tako nešto, isto bi bilo: "trude se da budu eksperimentalni, bla, bla...". Zabole muzičare da li će to da bude avangardno ili ne, rade ljudi ono što umeju i što žele da rade. Sigurno da postoje mediokriteti koji nedostatak talenta nadoknađuju nekom eksperimentalnom reterikom ali stvarno sumnjam da je biti avangardan ili neobičan nekakv prestiž. Manje su tu pare. To obično tako doživljavaju ljudi kojima je nešto strano ili se plaše da nešto ne mogu da ocene i dožive na način na koji su navikli. Kayo Dot sviraju po klubovima, Garm, koliko znam, ne turnejiše uopšte. Čisto već kad su ta dva imena pomenuta kao primeri.

To je zabluda, više para trsi Dimmu ili COF, a to mi deluje 50 puta isfoliranije nego Garm koji radi neku manje ili više dobru elektroniku.

Edited by Лука

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije, ja sam prvi spomenuo taj prljavi keš :D. Mislim da je zabluda da se neko folira da je avangardan i eksperimentalan i da tako ostvaruje afirmaciju i status, a ako to već čini to može iz aviona da se izvali.

Ljudi to rade zato što vole. Džoni Racković je izlepio svoju gajbu posterima iz Mordora i kuva čizmu za ručak. To je njegov izbor i cena koju je morao da plati za svoju slobodu i nazovi eksperimentisanje.

Edited by Лука

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropo svega, moram malo da kenjam :). paradoksalno, ulver su bili veca avangarda dok su bili blek metal, jer su bili u poziciji da prevazidju nesto. u tom smislu "eksperimentalni" period predstavlja korak unazad, pad u kvazi-avangardu, jer su sebi dali previse slobode zarad premalo eksperimenta - u stvari ne postoji tu nikakvo eksperimentisanje, samo su nakalemili metalsko-ziheraski nacin razmisljanja (i manje-vise pop strukturu pesama) na industrijsko-gotsko-postrokersko-avant-shatrominimalisticki ambijent. mislim nema tu nikakvog radikalnog pristupa muzici koji bi mogao da se okarakterise kao avangarda (dok je recimo kayo dot/tartar lamb sa svojim prokomponovanim strukturama totalno druga prica). ovo kazem uprkos tome sto volim (kasniji) ulver :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije, ja sam prvi spomenuo taj prljavi keš :D. Mislim da je zabluda da se neko folira da je avangardan i eksperimentalan i da tako ostvaruje afirmaciju i status, a ako to već čini to može iz aviona da se izvali.

Ljudi to rade zato što vole.

Pazi, nisam ja rekao da se svi koji se bave takvom muzikom foliraju. Ali dobar broj njih je bagra bez talenta koja se provlači na ime avangarde i eksperimenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...