Jump to content

Da li je Lucas "pozajmljivao" od Tolkiena????


Distorzija

Recommended Posts

OK-prosto pitanje.Da li je George Lucas drpisao Tolkienove ideje da bi napravio STAR WARS mitologiju?Vec je znana cinjenica(sam je priznao) je drpisao iz filmova cuvenog Japanskog rezisera i njegovog idola Akiro Kurosave-a filmovi su:

Skrivena Tvrdjava,Sedam Samuraja i Yojimbo.

Evo i nekih slicnosti izmedju STAR WARS-a I LORD OF THE RINGS:

-oba dve price se okrecu oko junaka koji zivi u rusticnoj sredini negde daleko od civilizacije-Luk Skajvoker na Tatoini a Frodo u Okrugu.

-Junak je predvodjen mentorskom figurom koja je u isto vreme i mocni carobnjak.STAR WARS-Ben Kenobi LOTR-Gandalf.

-Oba lika ima prijatelje koji mu pmazu na zadatku-STAR WARS-R2D2 I C3PO a LOTR-Sema,Pipina i Veselog.

-Likovi upoznaju sumnjivog avanturistu u krcmi koji ima neke svoje licne interese.

STAR WARS-Han Solo u kantini Mos Eisly a LOTR-Aragorn Strajder u krcmi kod Maslocvora

-Lik stize u idilicno okruzenje gde se nada da ce ostati ali ga ponovo salju u akciju-STAR WARS-baza pobunjenika u prasumama u prvom filmu a LOTR-Rivendal.

-Lik stize na neprijateljski teren gde se nejgov mentor zrtvuje radi njegovog spasenja

STAR WARS-DEATH STAR a LOTR-Moria

-Mentor se i posle unistenja vraca u odredjenom obliku.

-Lik napusta svoju druzinu da bi se sam izborio sa ultimativnim zlom

STAR WARS-Luk sam odlazi da se bori sa Vaderom u Grad medju oblacima a u LOTR-Frodo napusta druzinu kod Amon Hena da sam ispuni svoju misiju i da unisti prsten.

-Medju pozitivcima postoji i izdajnik koji se kasnije pokaje zbog svog zlodela

STAR WARS-Lando Karlisijan LOTR-Boromir.

 

Aj da vise ne smaram-sta vi mislite-ovo su samo neke paralele koje sam izvukao.

P.S Izvinjavam se zbog duzine teksta.

icon_cool.gif

 

[ 02 Jun 2001: Poruku izmenio Distorzija ]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa tako je sa vecinom pisaca i ostalih umetnika.Vide neko delo,napale se na taj zanr,i onda krenu da prave nesto iz tog zanra.Mnogi od njih imaju prva dela koja mnogo lice na dela njihovih idola.Na primer, Shannara Trilogy,od Terry Brooks-a,mnogo lici na Tolkien-ova dela(Okrug-Shady Vale,

Prsten-Elfstones,Morgoth-Brona,Nazgul-Skull Bearer,Gandalf-Allanon...)

 

Tek treca knjiga iz trilogije ima originalne ideje,a Shannara Heritage je odlicna,potpuno originalna trilogija.

 

Za kraj,mislim da ne treba ideju druzine uzimati za kopiju Tolkien-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rambo, zaboravio si pomenuti i cinjenicu da scena pecine na Dagobah (gde se Luke suocava sa mogucom vizijom buducnosti), neodoljivo lici na scenu Galadrijelinog ogledala...

Ovo u kompletu sa onim sto si vec naveo, a i sam znas da sam i ja dosao do istog zakljucka, govori dosta, a postoji jos primera koji nisu tako upecatljivi...

 

MAY THE FORCE BE WITH YOU

 

icon_rolleyes.gificon_smile.gificon_rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Naveli ste samo neke dogadjaje ali sama ideja, prica o SILI, je ili originalna ili maznuta na nekoj drugoj strani. Treba postaviti i pitanje ko je glavni lik Tolkien-ove trilogije jer je Gandalf izuzetno bitan lik koji je jedan od nosilaca radnje Hobita, a spominje se i u Silmarilionu. I ono najbitnije, Luk je borac koji se sa zlom bori vestinom, koji skace sedam metara u vazduh, koji mlati svetlosnom sabljom, Frodo i Bilbo su samo mali hobiti koji treba da spasu svet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...