Jump to content

Zen budizam


Recommended Posts

Ima li neko knjugu o ovome?

Usput, kako vam se cini tumacenje sveta zen budista?

M<ene licno , bbudizam je oduve privlacio, samo sa nekim stvarima u ovom momentu nisam spremna da se pomirim ili odreknem tako da jos uvek to nije najiskrenije, ali kada prodje malo vremena... Sve vise i vise se pronaklazim u njihovoj filozofiji zivota....

Imam uzsanu tastarturu.

A kako vi vidite razlike izmedju zen bbudizma i budizma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ne, ozbiljno...

što se tiče samog budizma, izuzetno cenim njegovu filozofiju. uči čoveka da prihvati sebe, a ne da traži usluge od nekih "viših bića", ili obožava neke idole.

 

ali zen budizam je jedno obično sranje, koje su popularisali ameri, i koje sa izvornim budizmom nema blage veze.

 

theravada i mahayana budizam su jedina dva puta u budizmu. zen budizam je budalaština.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

zen budizam je budalaština.

 

ajde malo se vishe informishi

pod jedan taj tzv. Zen budizam nije popularisan od Amera

Njego osnivach je Bodidharma ako nekoga zanima

a u Kini se zove Chan Budizam

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...

Zen-budizam je jedna od vera koje izricito cenim. Zen budisti su mirni ljudi, nauceni da pate ziveci samo u sadasnjosti. Trudim se da prihvatim neke njihove osnove psiholoskog razmisljanja... mnogo je lakse.... cak i neke duhovne vezbe su im odlicne! Znaju da cene to sto imaju, nisu pohlepni i raspolazu velikom sferom znanja iako se to kod njih ne ispoljava!

Jednom recju; cool-nenakurceni-samopredani-likovi! 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki covek koji sledi sebe,poznaje ljudsku prirodu i filozofiju zivota jeste Budista i ne treba mnogo da lupa glavu citajuci knjige i na silu(daleko bilo)pokusavajuci da shvati budizam,vec je sasvim dovoljno da gleda unutar sebe,otera svu patnju i tugu iz sebe i dostigne blazenstvo.

Ja sebe pored telemite nazivam i budistom,a procitao sam samo jednu klasicnu knjigu budizma:Damapadu! biggrin.gifa:

I mislim da se ne treba toliko odusevljavati istocnjacima,nisu oni smislili budizam vec su ga samo otkrili,a to moze svako jer svi mi to znamo samo treba da iskopamo to iz sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

 

zen je postizanje stanja ne-uma.

zen proizvodi sredstva za iskljuchivanje dotoka snage u um.

ta sredstva unishtavaju nashe slepo poistovecivanje sa ulogama i laznom

stvarnoshcu koje nam je nametnulo drushtvo.

zen nije za direktno zaustavljanje uma,on je za supilno povlachenje snage iz uma.um je kao projektor,stvarnost funkionishe kao ekran pa vi projektujete

svoj um nju,vidite shta zelite da vidite ,chujete shta zelite da chujete

ne vidite stvarnost onakvu kava jeste

sedite u bioskopu ,vidite samo belo platno i tada projektor pochinje da radi

platno nestaje i vidite film,veliku prichu koja se odvija

sasvim zaboravite platno,njegovu belinu ,njegovu chistotu,sve se zaboravlja

izgubljeni ste u svetu snova

projektor prestaje da radi i vi iznenada shvatate da tu nije bilo nichega

platno je prazno.bila je to samo igra senki

u Indiji svet nazivaju maya,iluzija.to ne znachi da u njema stine vec da je ona skrivena,

kao belo platno u bioskopu na koje ste vi projektovali svoje zelje i snove i potpuno zaboravili shta je stvarnost

um je prepreka

zato shto ga nikad niste posmatrali nikada ga niste ni svesni

um je mehanizam.posmatrajte ga malo,jer samo kada shvatite da ste samo mashina kao shto je rekao Gurdjijev ,mozete da odete izvan nje .tada postajete svesni.....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...
gadget, stvarno si dobro objasnio.... ako ima nesto na netu o tome, ali na srpskom, daj link...

hvala, mladi filozofe

ne znam da li postoji link na srpskom,ja sam uglavnom o zenu nauchio chitajuci oshoa,tachnije njegovu knjigu dang dang doko dang

preporuchio bih ti da prochatichash ako ikako mozesh,imash je u ezoteriji za 300 dinara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Zen je oblik koji je budizam dobio u japanu. Budizam si se prvo širio po indijskom podneblju da bi ga Bodidarma preneo u kinu, gde je opet dobio specifičan oblik jer je primio određene elemente od pre toga raširenog Taoizma pa je na kraju stigao i do Japana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...