Jump to content

Zen budizam


Recommended Posts

A sto se tice sexa, pa on upravo i dolazi kao posledica nasih strasti zato se kaze da ga ne treba upraznjavati osim u reproduktivne svrhe...

ovo mi, moram priznati, deluje malo kontradiktorno.

evidentno je da reproduktivna svrha pretpostavlja nastavak zivota, ali kakvu korist od toga ima jedan budista? koliko znam, stanje nistavila zahteva pre svega utrnuce metafizicke (sopenhauerovske) volje za zivotom. prosto potisnuti strasti (sto je po meni nemoguce tokom seksualnog cina) ni u kom slucaju ne znaci dosegnuti nirvanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne, ozbiljno...

što se tiče samog budizma, izuzetno cenim njegovu filozofiju. uči čoveka da prihvati sebe, a ne da traži usluge od nekih "viših bića", ili obožava neke idole.

 

ali zen budizam je jedno obično sranje, koje su popularisali ameri, i koje sa izvornim budizmom nema blage veze.

 

theravada i mahayana budizam su jedina dva puta u budizmu. zen budizam je budalaština.

Zen budizam i pripada mahayana skoli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Evo sta kaze Ajnstajn o ovome:

 

"Buddhism has the characteristics of what would be expected in a cosmic religion for the future: it transcends a personal God, avoids dogmas and theology; it covers both the natural & spiritual, and it is based on a religious sense aspiring from the experience of all things, natural and spiritual, as a meaningful unity" Albert Einstein

 

l9jerPY.png

Edited by Zen
jaje

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

Licno, mislim da je budizam najbolja religija.

Budisti zive za trenutak, ne za proslost ili buducnost.

Veruju u Dalaj Lamu, coveka, zivo bice, nesto sto je dokazano da postoji. Necu da ni da pominjem meditaciju, levitaciju, telekinezu i ostale stvari koje znaju...

Edited by maria blacksmith

Share this post


Link to post
Share on other sites

Licno, mislim da je budizam najbolja religija.

Budisti zive za trenutak, ne za proslost ili buducnost.

Veruju u Dalaj Lamu, coveka, zivo bice, nesto sto je dokazano da postoji. Necu da ni da pominjem meditaciju, levitaciju, telekinezu i ostale stvari koje znaju...

Sacekaj,zasto bi verovali u nesto sto je dokazano??To onda vise nije vera,nego znanje.

E jesi li ti to videla Dalaj Lamu kako leti ? :)

I nema ti bash ovaj post neke veze sa Zen-Budizmom.

Svasta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne morash se sloziti,kao da me interesuje. :)

Bio on Dalaj Lama ili Dalaj Palma,tibetanski budisti veruju da je on emanacija Avalokitesvare

i reinkarnacije Bodisatve,koji je odlucio da dodje u obliku ljudske egzistencije na Zemlju da bi

pomogao ljudima,iako on to ne mora jer je jel prosvetljen i mogao bi da hladi jaja u Nirvani . :)

Znaci,vidis da mozes da lupas glavom da li je to tako ili nije. ;)

Edited by Sitch Boe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se slozila.

 

Svidja mi se to sto ne mozes da lupas glavom oko toga dal je stvarno bilo ili ne (kao npr. dal je Isus stvarno vaskrsao).

Malo pojednostavljeno doživljavaš stvari. Budizam kao mas religija i Zen se razlikuju, tj nije isto Budizam, i Zen budizam... Znači ono lepo šareno religija Dalaj Lama, ludenje šizenje, šarene haljine, božanstva, raja koja se prima to ti je budizam, a one varijante kad se tip probudi i zato što je sanjao da je leptir sad nije siguran da li je čovek koji je sanjao da je leptir ili leptir koji je zaspao i sad sanja da je čovek, i one varijante sa zagonetnim pričicama koje razbijaju logiku, e to ti je Zen :meshuggah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da,zen je vise metoda kako doci do odredjenog stanja svesti,a ne neka religija za prosjecnog gradjanina.Razlika izmedju Zen-a i ostalih budistickih skola jeste u tome sto je Zen odbacio nepotrebne dogme i mitologije,pa je stavio rad na sebi i individualnoj istini kao prioritet numero uno.

Znaci nema filozofiranja,nego sedi i meditiraj,pij caj,itd.Znam kada sam ja otisao kod svog Zen-ucitelja,koji je bio oko 25 godina u Japanu,Soto-skola,i poceo da filozofiram o reinkarnaciji i ko zna kakvim glupostima,uglvanom on je samo rekao"Popij caj,pa hajde da sjedimo" .:) NJega uopste filozofiranja ne interesuju,a studirao je filozofiju,samo prekinuo i otisao u Japan sa 22 ili 23 godine. zen se zivi i stalno praktikuje,znaci ne samo meditiranje,nego u svakoj situaciji.

Samo d aznate,noge nenormalno bole posle 40 min. meditiranja(u lotus-poziciji),obicaj je da se 3 puta 40 minuta meditira,naravno sa pauzama. :)

Uostalom,Zen i nije bas "jednostavan" za nas Evropljane,ko se pocne zen-om da bavi,ukapirace to veoma brzo.

Nema bas tipicne odlike neke religije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad,pre bih rekao da je Zen nacin zivota,koji se osniva na mistcnom dozivljaju,a ne filozofija,jer filozofija se koristi uglavnom logikom kao sredstvom,a toga u zen-u nema.Samo usuput da napomenem,ako zelite da dozivite Satori,ne morate stalno da meditirate,mozete cak i krompir da sadite,pa tako da dodjete do Satorija. ;)

Edited by Sitch Boe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, a kolko puta dnevno meditiras?

 

Ja razmisljam da pocnem, jer mi se to jako svidja, a keva meditira vec dosta dugo pa me zainteresovala...

 

Al mi je opet lakse da pitam bilo koga drugog nego kevu (jer ona kad pocne, bukvalno ne zna da se zaustavi, i moze satima :D)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nema veze sa vremenskom duzinom meditacije koliko kvalitetom iste.

 

Za pocetak dovoljno je da naucis pravilno da dises. To obicno oduzme oko 3 meseca ako meditiras kvalitetno dva puta nedeljno po sat-dva. zavisi i od koncentracije.

Iscistiti um pre svega.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te prakticne radove, tipa disanje i sredjivanje misli sam odavno prevazisla, odnosno onog trenutka kad mi je keva rekla kako se dise pravilno i jos pojedine stvari. Ja bih da pocnem da zaista meditiram, i interesuje me kolko cesto/dugo to radite, a ne sta je najbolje, jer to mogu da nadjem medju hiljadama knjiga koje keva steka u sobi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te prakticne radove, tipa disanje i sredjivanje misli sam odavno prevazisla, odnosno onog trenutka kad mi je keva rekla kako se dise pravilno i jos pojedine stvari. Ja bih da pocnem da zaista meditiram, i interesuje me kolko cesto/dugo to radite, a ne sta je najbolje, jer to mogu da nadjem medju hiljadama knjiga koje keva steka u sobi.

E svasta.Ovo mi vise lici na neko zajebavanje,a oko nije to onda stvarno ne zelim to d ainterpretiram kako bih mogao.Kao sto ti je Smorock rekla,kada ti keva sve to zna i "hiljadu knjiga" ima,onda pitaj nju ili mozda ne pricas toliko cetso sa kevom? :no: A sto te interesuje koliko cesto neko meditira,hoces mozda da se takmicis s njim? :) jednostavno radis koliko imas vremena,ne zivis ti sa monasima i nije ti jedini zadatak da meditirash,tako da sve zavisi od tebe i od tvog slobodnog vremena.I cim ti kazes da ti keva "satima" meditira,postaje mi to veoma sumnjivo jer slabo ko moze satima da meditira,pogoto u lotus poziciji.Zajebi ti te price kako neki jogiji po deset sati meditiraju itd,prvo nisi to i najvjerovatnije neces ni biti.Jedna normalna tura u zen-manastirima(ili kako se vec zovu u japanu) je 3X45min.Znaci ujutro jedna tura,podne,poslijepodne i pred spavanje.Izmedju tih tura rade,vezbaju Tai-Chi,Kung fu,Aikido mozda ili nesto trece(npr kuvaju :da: ..Nekad kada imaju sesshin,onda meditiraju(za-zen) po cjeli dan.Ovako je u Soto-tradiciji,a u tradicionalnom zenu je mnogo gore tj teze.Npr.oni ne smeju prvih nekoliko godina nijednu knjigu d aprocitaju,jer to ih u startu tjera da razmisljaju.U Soto tradiciji samo prvu godinu ili prve dve to ne smeju da citaju.Uostalom kada pricam o meditaciji u zen-u mislim na za-zen,jer u zenu mozesh cjelid an da meditirash,dok kuvash,peres,sadis krompir ...Sada naravno,nije bas lako cjeli dan meditirati i ziveti zen.

i josh jedna stvar na kraju,ti ako stvarno zelis da meditiras,onda to jednostavno uradis,znaci sjednes i isprobas,naravno tesko kad moze pocetnik 45 minuta u lotus-poziciji d aizdrzi,ali 20 moze gotovo svako,ako je u stanju uopste u lotus poziciji d asjedi,ako nije onda polu lotus ili nesto trece.I naravno dok meditirash(za-zen),gledas zid (45-60 stepeni na dole)poluotvorenima ocima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi od kvaliteta meditacije

sasvim je ok svaki dan po 20 minuta uz 5 minuta pranajame

istocne skole uglavnom kazu da je maksimum 45 minuta odjednom

ako ulazis u dublja stanja svesti ne valja ba da budes mnogo dugo,

i kao sto rekose kolege sa foruma, treba se iscistiti , jer ako ti

u dubljim stanjima svesti dolaze negativne misli , mozes bilti i za tebe i za druge

vazno je i koju mantru imas i ciju meditaciju koristis

neke se krecu na povrsini a druge ulaze u dublja stanja

preporucljivo je meditirati cim se probudis, a i pre nggo sto legne da spavas

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi od kvaliteta meditacije

sasvim je ok svaki dan po 20 minuta uz 5 minuta pranajame

istocne skole uglavnom kazu da je maksimum 45 minuta odjednom

ako ulazis u dublja stanja svesti ne valja ba da budes mnogo dugo,

i kao sto rekose kolege sa foruma, treba se iscistiti , jer ako ti

u dubljim stanjima svesti dolaze negativne misli , mozes bilti i za tebe i za druge

vazno je i koju mantru imas i ciju meditaciju koristis

neke se krecu na povrsini a druge ulaze u dublja stanja

preporucljivo je meditirati cim se probudis, a i pre nggo sto legne da spavas

sto se tice Mantri,ona se,koliko ja znam,ne koristi u zen-u.Mantre se uglavnom koriste u tibetanskom budizmu(npr.drukpa).Imas ti meditacija u kojima trebas da mislis na neku stvar,ali to u zen nije tako.Tu morash pokusati da ne razmisljas i naravno za to treba dosta vezbe.

 

Naravno da je praksa korisnija nego mnostvo knjiga,mada od 5 minuta slabo da ces sta imati.Pa da sve je stvar volje,zato treniraj volju,sta da ti kazem.Ili kupi sebi koju jantru nad kojom ces da meditiras(npr saturn za disciplinu).I ja se svakog dana borim sa svojom ljenoscu,jer covek je po svojoj prirodi lenj,neko manje neko vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam obratio paznju na koju je meditaciju mislila maria blacksmith..

znam da u zenu nema mantre, mislio sam na meditaciju u principu

pa rekoh 20 minuta je dovoljno sa jakom mantrom npr.

a o zenu sam citao mnogo lepu knjigu od oshoa "zen price"

inace ne znam kako se tezi postizanju stanja ne-uma o kojem sam citao

mozda bih mogao da se podestim

vidim da ti dosta znas, jel radis u okviru neke skole/kursa/ucitelja ?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...