Jump to content

Zen budizam


Recommended Posts

Da,idem kod jednog ucitelja,koji je proveo 25 godina u japanu u manatiru kao zen monah.Pa pazi,ja sam prvo poceo tako sto sam se skoncentrisao na disanje,u toku toga zna se desiti da dodjes u stanje ne-uma kada te koncentracija napusti ili dok gledas u zid,jednostavno dodje samo.Napocetku je to naravno malo teze jer msili dolaze stalno,kao sto verovatno znas,ali meni se tako desavalo da nakon nekog odredjenog vremena buljenja u zid,misli prestanu da dolaze.To morash isprobati stvarno,jer ja nisam nista citao o tome kako s eu stanje ne-uma dolazi nego sam isprobao i nekako sam uspio.Samo gledaj u zid i na pocetkus e skoncetrisi na disanje.

 

Sto s etice osho-a,on je meni super lik i mnogo mi se svidja njegov pristup svemu tome,jer covek je bio filozof i uz to racionalan.A pogotovo su mi se svidjale one njegove provokacije :).Inace,taj ucitelj zen-a je bio i kod Osho u Poon-i jedan kratak period.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meditation is not

A way to enlightenment,

Nor is it a method

Of achieving anything at all.

It is peace and blessedness itself.

It is the actualization of wisdom,

The ultimate truth

Of the oneness of all things.

 

- Dogen (1200-1253)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocigledno sam pogresno shvacena - interesuje me koliko dugo i cesto ljudi koji sa metal foruma meditiraju to praktikuju.

Nista vise.

Kovačevićko, ne daj se zbuniti.

 

U toj celoj maminoj biblioteci imaš sigurno i knjige izdate od strane Biharske škole yoge, tj Satyananda-ine škole. Pročeprkaj dok ne nađeš neku gde imaš uputstva kako i šta. To za jutro, da, bilo bi dobro, mada znam neke koji su ako ležu kasno, ustajali, radili pa nastavljali posle da spavaju samo zato da bude ujutru. Nije nužno da radiš ujutru, ako sebi možeš svakog dana u isto vreme obezbediti miran kutak da radiš, ok, radi tada, postoje razlozi zašto ujutru ali sada nije bitno za tebe. Takođe ti predlažem da raduckaš jogu, znači neke osnovne stvari istom prilikom. Znači uradiš par vežbi protegliš se, ako je jutro "pozdraviš sunce" pozdravom suncu, pranajamu udariš i onda meditiraš. Lakše je nego samo sesti meditirati ako ti je telo inače pod tenzijom, a i treba to sve zajedno. ne moraš dugo u početku, nek bude kvalitetno provedenih pola sata- 45 minuta. Takođe ne moraš odmah meditirati full, ljudima je uopšte problem da dišu (rekoše i drugi ljudi već na temi par stvari) i da sarađuju sa telom, pa ima smisla provesti neko vreme samo tako što ćeš biti u asani pravilno disati, i vežbati se da opustiš sve mišiće (što je meni i mnogim drugima bio problem na samom početku). Takođe, ne bi bilo loše da pronađeš nekoga ko bi ti pomogao oko svega toga, i ako znaš da neko drži Yogu a da je korektan lik idi dva puta nedeljno da radiš sa grupom, drugačija je energija, imaš mogućnost da ti ispravi neko greške itd, ne mora biti strašan stručnjak samo da ima zdrav odnos prema tome i da ne tretira celu stvar kao istočnjačku fiskulturu (ima ih takvih). Da samo uradiš osnovne vežbe i istegliš se, pranajamu i pozdrav suncu i meditiraš 15-20 min, ali svaki dan, super.

 

Jel to odgovor na pitanje?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lijep post,samo mislim da nju interesuje konkretno koliko mi ili ti dnevno meditiramo/as.U pravu si da je bolje meditirati ujutru,ali npr. ja nikad nisam bio toliko disciplinovan da to uradim jer ionako jedva ustajem,jedino kada docekam budan jutro :).Sto se tice pranajame i opustanje,da,to su osnovne stvari koje se moraju savladati da bi meditacija bila "uspesna".

A vi se to poznajete :meshuggah:

 

Ipak,ako Kovacevicka zeli da meditira,prvo mora da prestane da slusa Blek Metal,inace

ce sve da bude uzalud. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

???

Marija, mnogo si preozbiljna, i pod hitno ti treba opšte (ne)obrazovanje!

1. Šala sprdnja komika, osećamo najdublje poštovanje prema majci tvojoj, ništa se ti ne brini :meshuggah:

2. Snupi i lucija se tuku je iz čuvenog crtanog filma (stripa) Snupi, takođe legendarna rečenica :da:

3. Maria Blacksmith = Marija Kovačević, pa na tu temu ovo - ono.

 

:pivopije:

 

A to za blek, nismo mi krivi, moraćeš da izdaš Black Metal kad tad, tako to ide

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jedno pitanje posto vidim da ste svi orni i cili za raspravu...

Koje vezbe istezanja ili cega vec je potrebano raditi redovno da bi uopste moglo da se dodje u lotos pozu a zatim i sedi u istoj :):):)?

 

Ja to stvarno na mogu.

 

C'mon, help :green:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marija, mnogo si preozbiljna, i pod hitno ti treba opšte (ne)obrazovanje!

1. Šala sprdnja komika, osećamo najdublje poštovanje prema majci tvojoj, ništa se ti ne brini :meshuggah:

2. Snupi i lucija se tuku je iz čuvenog crtanog filma (stripa) Snupi, takođe legendarna rečenica :da:

3. Maria Blacksmith = Marija Kovačević, pa na tu temu ovo - ono.

 

:pivopije:

 

A to za blek, nismo mi krivi, moraćeš da izdaš Black Metal kad tad, tako to ide

Ovo sa blacksmith i Kovacevic nisam ni ja znao. :)

 

E jedno pitanje posto vidim da ste svi orni i cili za raspravu...

Koje vezbe istezanja ili cega vec je potrebano raditi redovno da bi uopste moglo da se dodje u lotos pozu a zatim i sedi u istoj icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif?

 

Ja to stvarno na mogu.

 

C'mon, help :green:

Mislim da bi trebalada vezbas spagu i uopste gimnastiku bilo kakvog tipa(pola sata svakog dana).Ja nisam morao da vezbam,jednostaavno sam mogao da je uradim i mogu jos ;)

A sada,postoje i vezbe drugog tipa,ali o njima se ne prica na forumu. :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes li da mi kazes nekoliko vezbi koje ne bih trebala da propustim da uradim.. Iskreno gimnastikom se nism nikad bavila.

 

 

A za vezeb drugog topa.... pa posalji na pp :red::):):):)

 

 

Thnx!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa znas,ono,uobicajeno rastezanje,ali ajd videcu da li na hd-sku iimam neki pdf-falj o tome,pa cu ti javiti.

 

A za vezeb drugog topa.... pa posalji na pp mrred.gif icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Ne moze,to samo pokazujem uzivo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je to rekao,to sto je tebi kamasutra kao prva asocijacija pala na pamet dovoljno kaze o tebi i o cemu ti mislis. :) Ja sam mislio na to da popijemo koju kafu,malo popricamo i eventualno da joj pokazem neke vezbe. :)

 

Elem,da ne spamujemo celo vreme,sta mislite o psiholoskom aspektu zen-a?Da budem precizniji,sta mislite da li je preporucljivo da se mladi,koji jos nemaju izdefinisan ego,bave zen-om,jer da bi se ego unistio,treba ga prvo naci tj identifikovati,sto bi mozda imalo neke negativne posledice.

 

Ja licno sumnjam da zen moze da ima negatine posledice na nekog,samo nedavno sam cuo ovu tvrdnju koja je isprva logicki tacna.Tako da je pitanje da li je ova premisa tacna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm.

 

Veoma zavisi od sklopa licnosti.

 

Ipak, smatram da nikako ne moze da skodi. Jedini problem je u tome sto se zen kao i budizam u nekim aspektima dosta razlikuju od hriscanstva koej je ipak predominantno u nasem okruzenju. Treba se prvo izboriti sa svojim identitetom u odnosu na stvari/religiju/filozfiju/komsije koje te okruzuju pa tek onda poceti da tragas za drugim stvarima. To ej barem moje misljenje.

 

Zen zahteva odredjenju zrelost koju na zalost mnogi ni u kasnim tridesetima nemaju ni za lek.

Neamm je ni ja. Ali se trudim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravio sam gresku sto se tice unistavnja ega,prosvetljeni osobe ga ne unistavaju,inace bi svi prosvetljeni bili isti,jer cim su jedno s Bogom,ili cim su dosli do Atmana,koji je identican sa Bramanom...Interesantna je ovo ideja i ima smisla i logike,ali nije moja. :)

Dushan bi mogao ovde ponesto da napise,ako ima volje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jedno pitanje posto vidim da ste svi orni i cili za raspravu...

Koje vezbe istezanja ili cega vec je potrebano raditi redovno da bi uopste moglo da se dodje u lotos pozu a zatim i sedi u istoj :):):)?

 

Ja to stvarno na mogu.

 

C'mon, help :green:

Ne mogu ni ja sram da me bude, upravo zato što me takve vežbe najviše mrzi da radim, a desna strana tela mi je neelastična jako, za razliku od leve, desna ruka i noga mi se mnogo manje savijaju. Tako da pičim polulotos.

U principu pičiš one varijacije na "leptirić", znaš na šta mislim? Mislim, bilo šta što ti rasteže kukove i oko kukova.

 

Ko je to rekao,to sto je tebi kamasutra kao prva asocijacija pala na pamet dovoljno kaze o tebi i o cemu ti mislis. :) Ja sam mislio na to da popijemo koju kafu,malo popricamo i eventualno da joj pokazem neke vezbe. :)

 

Elem,da ne spamujemo celo vreme,sta mislite o psiholoskom aspektu zen-a?Da budem precizniji,sta mislite da li je preporucljivo da se mladi,koji jos nemaju izdefinisan ego,bave zen-om,jer da bi se ego unistio,treba ga prvo naci tj identifikovati,sto bi mozda imalo neke negativne posledice.

 

Ja licno sumnjam da zen moze da ima negatine posledice na nekog,samo nedavno sam cuo ovu tvrdnju koja je isprva logicki tacna.Tako da je pitanje da li je ova premisa tacna?

"uništenje ega" je fundamentalno nerazumevanje. Ego je aparat bez koga tehnički ne bi mogao da postojiš, nije problem u njemu, problem je u identifikaciji. Tj radi se o procesu gde prvo čovek ima identifikaciju sa egom i on jeste ego, nema stabilno Ja, pa preko toga da je svestan svog ega i može ga objektivno sagledavati, i početi rad na sebi kroz izmenu načina funkcionisanja mehanizma do nekog trenutka gde istinsko ja koristi ego kao što sedneš u automobil i voziš ga ali nisi ubeđen da si ti automobil. ili da si ti tvoja cipela. Iako ćeš reći "skrenuo sam levo" što je identifikacija sa kolima, jer ne skrećeš ti nego upravljaš kolima da skrenu levo, ti si i dalje svestan da ti nisi kola i da ona sama skreću levo na tvoju komandu. Naravno u tom procesu dolazi do razgradnje velikog dela onoga što nazivamo "ego" ali je sve to nefunkcionalno smeće.

 

Napravio sam gresku sto se tice unistavnja ega,prosvetljeni osobe ga ne unistavaju,inace bi svi prosvetljeni bili isti,jer cim su jedno s Bogom,ili cim su dosli do Atmana,koji je identican sa Bramanom...Interesantna je ovo ideja i ima smisla i logike,ali nije moja. :)

Dushan bi mogao ovde ponesto da napise,ako ima volje.

LoL :D Pošto idem redom tek sad videh ovo :mrgreen: Pa eto taman sam napisao nešto :pivopije:

 

Istina.

 

Ego uvek postoji, evoluira i menja se. Sta napravimo na kraju - nasa je kreacija.

 

Unistiti svoj ego je samoubistvo iz zasede.

 

Cekamo Dusana. :)

Pa eto ja svratio :bigblue: Samoubistvo iz zasede je inače u stvari vrlo dobar termin, jer je nemoguće da Neko Želi da uništi ego, to jest da Ja želi da bude ne-Ja. Uglavnom se ljudi iz nekih Ego razloga zainteresuju za duhovni rad, kao što je nekom do jaja da opali što više riba ili da se dokaže i zaradi pare ili postane popularan, tako se neko loži da recimo sebi stavi medalju na kojoj piše "prosvetljen" ili šta već. Postoji i neki dublji motiv koji je u svakom biću da se razvija ispod ali se on tek kasnije jače pojavljuje. Ultimativni zajeb je naravno u tome što nema nikakve medalje, nego je u trenutku kad se upravo očekuje dodela iste, čovek skapira da će mu biti oduzeto i ono što već ima, a ništa neće dobiti što može da zadrži ili ponese, naravno. Čudan je sve to vic.

 

Slazem se da ne moze svako da praktikuje (kamasutru, lol), ali ne moze to toliko da utice na ego... Vec samim tim sto je zen-budizam slobodan izbor u principu...

Kao što rekoh lagano sa tim "Ego". Ego nije nešto tamo u ćošku pa sad pričamo o njemu sa distance, ti si Ego. To što pomisliš kad pomisliš na sebe, to što misliš i podrazumevaš kao svoje osobine i navike, sve što voliš ili ne voliš, način kako sagledavaš druge ljude, sve što voliš i mrziš pod zajedničkim imeniteljom Ja, i koristiš ime marija, to je Ego. Ličnost, persona, osoba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...