Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Ljudi, hvala puno svima na savetima... Obisao sam danas sve radnje i oprobao sam sve sto sam mogao... Na kraju sam otisao u Artist probao Pivija i odusevio sam se. Petozicani je nesto kvalitetniji od cetvorozicanog (bolji vrat i drugaciji magneti) tako da sam se definitivno odlucio za njega.

 

Inace daleko bolje zvuci od BTB-a koji uopste nema dubinu tona tako moze samo da zveci. Petozicana varijanta iste gitare je dosta kvalitetnija (valjda urade dobar vrat na 5 icama da bi mogle da izdrze tenziju). ali opet moze da izvuce samo jedan zvuk...

 

U svakom slucaju mislim da Peavey Millenium u toj cenovnoj klasi (4-240e, 5-290e) nema konkurenciju na nasem trzistu...user posted image

 

Eto i slicice modela koji sam pazario...

 

Hvala svima!!!!

 

cheerz!!! pivopije.gifpivopije.gifpivopije.gifpivopije.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobar bas si pazario za te pare! cestitam! nek ti sluzi u zdravlje...

 

Vrat i telo se prave po šablonima za četvorožičani, samo se glava pravi posebno, a to je sasvim mali komad drveta. Stavi se mali razmak žica, i jedino još kobilica i češljić moraju da se stavljaju drugačiji.

to je poprilicno nemoguce, to mora da bude gitara sa bash sirokim vratom da bi mogo umesto cesljica sa 4 mesta da stavis isti sa 5...

a ono u sta sam sasvim siguran je da ne moze da se napravi vrat za 4 zice i da se samo natakne glava za 5 civija...

jel video neko nekad ovako nesto?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je poprilicno nemoguce, to mora da bude gitara sa bash sirokim vratom da bi mogo umesto cesljica sa 4 mesta da stavis isti sa 5...

a ono u sta sam sasvim siguran je da ne moze da se napravi vrat za 4 zice i da se samo natakne glava za 5 civija...

jel video neko nekad ovako nesto?

 

Ne samo video, već sam imao i tu nesreću da držim takav bass u ruci. I to više puta. Epiphone recimo ima tih modela...

 

Širine vratova su različite. Uzmi recimo Fender Precision i uporedi sa Jazz Bassom. Zaključićeš da je kod češljića Jazz Bass uži. A Rickenbacker recimo ima generalno manji razmak između žica.

...itd...

Moje gitare isto mahom imaju različito razmaknute žice. (Mada su Kramer i Fender skoro iste po tom pitanju...)

 

 

Taj Epiphone kojeg sam svirao par puta je recimo imao raspored magneta i vrat iste širine kao i moj Kramer 720 (čak je Kramer za milimetar širi...), samo što je Kramer 4string, a to đubre od Epifona je imalo pet žica. Čak su i magneti bili za 4 string...

Smanjili su razmak između žica u tolikoj meri da je već moglo da stane na četvorožičani vrat. Eto ti uštede materijala.

I to je tako izašlo iz fabrike...

Sve najredovnije, takva serija...

Priznaćeš, jeftinije je praviti samo čeljiće, glave, i kobilicu, nego celu gitaru. A četvorožičane prave svakako...

 

Ako pogledaš kod tih novijih gitara iz kategorije o kojoj ti pričam, ćeš videti da je glava od posebnog dela drveta. I te kako se može menjati...

 

Ne bulaznim bez veze, nisu lovačke priče.

Govorim ti iz iskustva...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ako pogledaš kod tih novijih gitara iz kategorije o kojoj ti pričam, ćeš videti da je glava od posebnog dela drveta. I te kako se može menjati...

 

Ne bulaznim bez veze, nisu lovačke priče.

Govorim ti iz iskustva...

 

Cheerz! pivopije.gif

istina.... probao sam 2 ibaneza jos pre par godina gsr 200 i (mislim)205.

Identicne gitare samo 205 ima 5 zica(logicno) ...i izabrao sam onu sa 4 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bulaznim bez veze, nisu lovačke priče.

naravno covece, nisam to ni pomislio, nego tema je za basiste, pa cisto pitam...

znas sta meni nije jasno...ako se serijski prave vratovi za 4-zicani bas, kao sto se i prave, i posle se isti koriste za 5 zica, onda se mora uzeti i glava iz te serije sa 4 civije pa da se nekako doda peta...

nema drugog nacina, jer glava za petozicani nemoze da se stavi na vrat od 4-zicanog zbog sirine, to bi se raspalo...i ako sam ja u pravu sto se ovoga tice, onda mora da se pravi i drugaciji vrat, i telo...jedina prava usteda je u magnetima.

 

a ako si ti u pravu, usteda drvenog materijala je nikakva, da se razumemo...

jedino je ogromna usteda sto se koristi isti pogon za pravljenje dve vrste gitara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako se serijski prave vratovi za 4-zicani bas, kao sto se i prave, i posle se isti koriste za 5 zica, onda se mora uzeti i glava iz te serije sa 4 civije pa da se nekako doda peta...

 

Mislim da sam opet nerazumljivo pisao. Ili ti nisi dovoljno pažljivo čitao. Ili oba icon_smile.gif

 

Hajde da se razjasnimo oko terminologije:

glava je samo onaj deo vrata gde su čivije.

E TAJ deo vrata se pravi od posebnog komada. E tih GLAVA ima i u petižičanoj varijanti, i samo se stavi umesto one četvorožičane. Širina pasuje, jer je razmak na toj petožičanoj GLAVI jako mali između žica.

...i kao što sam već rekao, prave se još petožičani češljići i kobilce.

Sve se ostalo uzima od 4stringa. + dodatna čivija. icon_smile.gif

 

Držao sam par takvih baseva u rukama, a na pomenutom Epiphone-u sam nekoliko puta i svirao.

Verovao ti ili ne, ti basevi postoje, i ne raspadaju se, ne prkose zakonima fizike, samo su žešće govno...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam bas za te ustede, posto sam probao ovih nekoliko gitara i 4 i 5...

 

I Peavey i Ibanez daju mnogo bolji zvuk u 5 varijanti, malo bi je bila cudna bas tolika razlika, a onda sam malo bolje pogledao i video da su 5-icama dosta kvalitetnije uradjeni vratovi (kod nekih se cak rade od razlicitog drveta), dok kod Peavey-a stavljaju i posebne magnete kod 5-ice...

 

Sa Squier-om je druga prica, 4 je skroz korektan bas za tu lovu (220 e), medjutim 5-ica ima duplo siri vrat(bukvalno), a to samo govori da su se stisli, nisu hteli da se otvore za malo kvalitetniji vrat i onda da bi izdrzao tenziju morali su da ga prosire i postigli su totalno usran osecaj kad sviras + izgleda stvarno seljacki....

 

Sve u svemu moze da se vidi kada je samo nakacena peta, a kada koriste poseban sistem za takve stvari...U svakom slucaju treba biti oprezan...

 

pivopije.gifpivopije.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

gresis sinko... kod fendera/Squiera to ne rade zato sto su se stisli vec zato sto je to njihov trip pravljenja 5to zicanih basseva... odnosno oni ga rade po princpiu bukvalnog dodavanja jos jedne zice sa zadrzavanjem originalnog rastojanja izmedju zica. u principu je to najprirodniji nacin dodavanje 5te zice, samo sto je mnogo smoren za sviranje... tako da se vecina firmi (cak i fender i Squier imaju takve modele) odlucila za ovu variantu sa smanjenjem rastojanja izmedju zica!

 

+ne moguce je da bassevi u kategoriji od oko 300 EUR daju bolji zvuk kao 5to zicane varijante nego 4to zicane... 5to zicani bassevi u vecini slucajeva imaju problem sa B zicom (vecinom zvuci slabije od ostalih jer je potreban mnogo dobar magnet za nju), pogotovu ako su neki jeftiniji modeli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako i moj prvi bas, izgleda kao precision, ali nigde nema oznake, od prethodna 2 vlasnika niko nema predstavu koliko je star i odakle je, a zvuk koji se na njemu dobije je otprilike k'o na Ace of spades icon_cool.gif

To je taj rad wollfe.......Nit se zna ko je,ni sta je,ali nista....Okacicu sliku,ali nema potrebe,jer se nista ne vidi...Ima nevidljive icon_da.gif spektrum magnete i to je to sto bi se reklo........

Ne znam....Mogu lepo da ga namesti(zvuk)kada je raspolozen,ali s obzirom da se bavim matorim rokerajom i hard rokom,pomalo metalom.....Skroz je cool.....

Odlican je za RATm i DA ima to toga sto se tice Ace of Spades.... icon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar ti Secracone nemas Jolanu? icon_smile.gif

Naravno da je imam...

 

Čak sam se i hvalio na "..Koju gitaru posedujete?" temi...

 

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

I nikada je neću prodati.

 

Od svega što sam ikada imao od opreme, postoje samo dve stvari koje više ne posedujem.

EQ pedala DOD FX 40, koja se izlomila, raspala, i posle i izgubila tokom selidbe na relaciji "Budapest - Нови Сад", i pojačalo "Čajavec GA 186B", što sam ga prodao pre 8 godina.

 

Nedostaje mi ta čajka...

...ah te lude godine... icon_smile.gif

...1994, vreme restrikcija struje, a ja malo-malo pa teglim peške po mraku Čajaveca do 9.sprata...

To je entuzijazam! icon_smile.gif

 

...i taj nezaboravni zvuk...

Jolana ne zvuči ni blizu tako "legendarno" na mojoj sadašnjoj opremi, ka što je zvučala na Čajki...

 

Jebote, na tom Bassu je isti komplet žica (Rotosound, čelične) već 10 godina!!!

Kad sam poslednji put proverio (negde prošle godine), je još KOTIRALA!!!

 

Eh, sad si probudio setu u meni, eto, čim se vrnem sa posla, ću da je iskopam negde i da je malo prosviram. Možda je u njoj ostalo još malo onog entuzijazma...

Dobro bi mi došlo...

 

biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

gresis sinko... kod fendera/Squiera to ne rade zato sto su se stisli vec zato sto je to njihov trip pravljenja 5to zicanih basseva... odnosno oni ga rade po princpiu bukvalnog dodavanja jos jedne zice sa zadrzavanjem originalnog rastojanja izmedju zica. u principu je to najprirodniji nacin dodavanje 5te zice, samo sto je mnogo smoren za sviranje... tako da se vecina firmi (cak i fender i Squier imaju takve modele) odlucila za ovu variantu sa smanjenjem rastojanja izmedju zica!

 

+ne moguce je da bassevi u kategoriji od oko 300 EUR daju bolji zvuk kao 5to zicane varijante nego 4to zicane... 5to zicani bassevi u vecini slucajeva imaju problem sa B zicom (vecinom zvuci slabije od ostalih jer je potreban mnogo dobar magnet za nju), pogotovu ako su neki jeftiniji modeli...

I ja sam tako mislio dok nisam oprobao sve varijante... A i sto ne bi bilo moguce da zvuce bolje kad ljudi urade malo kvalitetniji vrat, a normalno stave druge magnete koji su siri i hvataju zvuk 5-te (tako je i kod squier-a i kod Peavey-a),

 

a sto se squier-a tice nije ostavljen isti razmak i dodata jedna zica nego je razmak na 5-ici doooosta povecan i zato je mnogo lepse i lakse svirati cetvorozicani...Iako u kojoj god varijanti Squieru zuje magneti kada rade posebno, a to me strasno nervira te sam njega batalio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ehhh... sto Music Man nije 50 EURa.... pardon.. sto ga nedele za DZ!!!

 

pa da li ste vi normalni vi pricate o bassevima do 300 EUR.. a ocete od njih da dobijete basseve od po 1500 EURa...

 

sto se tice 5ozicanih basseva nije stvar u razmaku zice, vratu za cetvorku i sta god je neko pominjao... stvar je u duzini SKALE (predpostavljam da je na to mislio Secracon kad je pricao o sablonima).. na standardnoj skali Long Scale (34").. nikada, ali nikada, 5ozicani bass nece tako dobro zvucati.. eee kada se budete otvorili za petozicani bass i ta peta zica ce zvucati jebacki.... Peavey radi neke modele basseva 5ozicanih gitara sa duzom skalom iz prostog raszloga da bi postigli da ta 5a zica zvuci kako treba...

 

e sad sta je tu problem.. od 1. do 5. praga trebao bi vam jedan kostolomac za ruke da bi mogli da dohvatite... bassista koji svira jedan takav bas je Porcaro iz TOTOa.. pogledajte koncert u Amsterdamu 2003....

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ehhh... sto Music Man nije 50 EURa.... pardon.. sto ga nedele za DZ!!!

 

pa da li ste vi normalni vi pricate o bassevima do 300 EUR.. a ocete od njih da dobijete basseve od po 1500 EURa...

 

sto se tice 5ozicanih basseva nije stvar u razmaku zice, vratu za cetvorku i sta god je neko pominjao... stvar je u duzini SKALE (predpostavljam da je na to mislio Secracon kad je pricao o sablonima).. na standardnoj skali Long Scale (34").. nikada, ali nikada, 5ozicani bass nece tako dobro zvucati.. eee kada se budete otvorili za petozicani bass i ta peta zica ce zvucati jebacki.... Peavey radi neke modele basseva 5ozicanih gitara sa duzom skalom iz prostog raszloga da bi postigli da ta 5a zica zvuci kako treba...

 

e sad sta je tu problem.. od 1. do 5. praga trebao bi vam jedan kostolomac za ruke da bi mogli da dohvatite... bassista koji svira jedan takav bas je Porcaro iz TOTOa.. pogledajte koncert u Amsterdamu 2003....

 

pivopije.gif

E pa to stoji Musik man je MAJKA!!!!!!!!!!!! Svaka cast na izboru i stvarno ti zavidim na tom basu... Stvarno probao sam onog SUB-a u Maricu i od tog dana vise nista nije kao pre... I kad sam pazario ovaj bas rekao sam da necu da ga menjam dok ne skupim kintu za Music Man-a....

 

Taman posla da poredim ta dva basa, samo sam rekao da je ovaj Peavey bolji od svega sto sam probao do 350-400 e.... I da petozicana varijanta ima bolji zvuk od cetvorozicane....

 

Nema ljutnje...... pivopije.gifpivopije.gifpivopije.gifpivopije.gif

 

 

MUSIC MAN RULZZZZ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je taj rad wollfe.......Nit se zna ko je,ni sta je,ali nista....Okacicu sliku,ali nema potrebe,jer se nista ne vidi...Ima nevidljive icon_da.gif spektrum magnete i to je to sto bi se reklo........

Ne znam....Mogu lepo da ga namesti(zvuk)kada je raspolozen,ali s obzirom da se bavim matorim rokerajom i hard rokom,pomalo metalom.....Skroz je cool.....

Odlican je za RATm i DA ima to toga sto se tice Ace of Spades.... icon_smile.gificon_smile.gif

E jest' i za RATM icon_da.gif

 

Ja se stalno predomisljam da li prodati ili ne prodati... S' jedne strane, zao mi, s' druge, trebaju mi pare, s' trece, i nisu neke pare... Skoro da mi je drago sto ga niko nece icon_biggrin.gif Inace, ja ne znam bas koji je svirao u vise bendova icon_smile.gif

 

 

 

A i ja sam otprilike rek'o sebi nesto slicno k'o Vucko, 3. bas ce mi biti custom, jedino jos razmisljam koju cu boju icon_smile.gif

 

(imam nekoliko godina fore da razmislim...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jest' i za RATM icon_da.gif

 

Ja se stalno predomisljam da li prodati ili ne prodati... S' jedne strane, zao mi, s' druge, trebaju mi pare, s' trece, i nisu neke pare... Skoro da mi je drago sto ga niko nece icon_biggrin.gif Inace, ja ne znam bas koji je svirao u vise bendova icon_smile.gif

 

 

 

A i ja sam otprilike rek'o sebi nesto slicno k'o Vucko, 3. bas ce mi biti custom, jedino jos razmisljam koju cu boju icon_smile.gif

 

(imam nekoliko godina fore da razmislim...)

Eto,ne znam.......Pravo da ti kazem.....Ne bih prodao ovaj moj ni za koje pare.......

 

Bas mi je prirastao za srce....... icon_da.gificon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko gde imaju da se kupe zice za Steinberger?

Moj ortak je uzimao od Džindžera jer se znaju pa po nekoj inerciji, od njega je uzeo i gitaru (doduše, jel u pitanju je gitara a ne bas). Mislim da sam sad pre novu godinu video u Sky Music-ovom katalogu da imaju double ball end žice za gitaru, pa ih okreni i pogledaj, pretpostavljam da je moguće da onda imaju i za Bas gitaru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...