Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Ja koristim i Fast fret IPB Image , a i Dunlop sa gornje slike.

 

Problem kod Dunlop-a je da se sunđerčić na vrhu flaše nekad istroši pre no što nestane tečnosti, a kod FastFreta je problem što se isuši tečnost pre vremena. Tako da ja uglavnom kupim oba. Koristim ih paralelno i kad se FFret isuši krenem da ga refilujem Dunlopom, kome će dotle taman da ode onaj filc/sunđer/štagod.

 

Redovnim korišćenjem mi i žice od godinu dana zvuče pristojno. Zvučale bi okej i one od više godina, samo ih ja iskidam brzo, i čak i godinu dana mi je čudo ako izdrže.

 

Fazon koji sam skontao kod tih sredstava za čišćenje je taj da nakon što temeljno pređeš preko žica sa sredstvom, ostaviš malo džitru da 'emija odradi pos'o. Posle dobro obrišeš čistom krpom. (Tu ide jedan plus za Fast fret, jer oni daju i krpicu uz proizvod)

 

Ja to uradim pred svaku svirku na matorim žicama.

 

Što se samih žica tiče, preferiram čelične, jer imaju konkretnije i oštrije srednje. Nickel ne volim.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad me inspirisao Dersu da vas pitam, kakav zvuk namestate na pojacalu? Vecina ljudi (znam kako zaticem pojacalo na probama) namesta zvuk na "V", tj. isforsira duboke i visoke, a ja otprilike naopacke tj. najjaci su mi srednji visoki, pa srednji niski, a duboki i najvisi su mi smanjeni. Kako vi to radite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je esencija zvuka u samom sviranju. Namestim tako da izađe ono što sviram. Dakle varira od prostora. Najčešće imam blago smanjene srednje (više od +/-6dB je već bolesno po meni, to već spada u domen hirurgije), i nikad ne koristim hornu. Generalno nemam neke bitno izražene frekvenicije ili bitno ukinute. EQ uglavnom isključim. E sad ako naiđeš na zvučnik od 15'', onda neka je Bog sa tobom. Tu onda moraš da radiš neku hiruršku intervenciju. Još ako ima i horna... majko mila, kakvo je to laganje naroda i varka...

 

DI-box bez mikrofona? AAAAAAAAAAAAAAAAAAAaa!!!!! :udri::udri::udri:

 

Okej, ja koristim blagi overdrajv na bassu, pa malko štrčim iz reda. Za većinu zvukova (Wooten, Clarke...) je DI box sa kombinacijom novih žica super. A u tom slučaju je već totalno svejedno kako namestiš pojačalo, jer ti je ono samo monitoring, a kao takvo gledaš uvek da ga namestiš da se čuješ, pa nekad to bude i neki nakaradni zvuk čisto da znaš gde si...

U frontu se čuješ iz DI-a, a taj zvuk ti namešta baja za miksetom.

 

:muzicar:

 

Evo nekih primera kako nameštam zvuk:

 

Na Trace Elliotima, što su jedno od najčešće viđanih pojačala isključim EQ i uključim pre-shape. Ponekad ni to ne uključim. (Ako ima pre shape 1 i 2, onda je to onaj prvi uglavnom) E sad nekad imam foru da na isključenom EQ namestim neku nebulozu da bi se ljudi čudili. :D:D:D

 

Na matorim pojačalima sa pasivnim EQ (matori Fenderi npr.) sve otpanjim, pa posle eventualno maaaaaalkice smanjim ono što mi smeta. Varira.

 

:muzicar:

 

@ SasaAmonDin (i koga još eventualno zanima)

 

U vezi drajva na bassu:

 

Ovih dana sam se malko detaljnije poigrao sa BOSS BD-2 Blues Driverom, i sve više mi se čini da je bolji od Marshall Guv'nor Plus-a. Ima bolji dinamički response definitivno, a nema gubitaka u basovima. Čisto da se nadovežem na naš razgovor sa svirke 29.10.

Dakle ako tražiš takav neki drajv, bih ti i njega preporučio. Ja sad skupljam pare...

 

I dalje mi je primarni drajv onaj sa ART ECC-a, ali BOSS BD-2 mu je opasno blizu. Bliže nego Marshall GV-2.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pricali smo 29. a ja vec 30. u Valjevu nashao polovan Guv'nor za 20 hebrejas, kao shto si i predvideo... Isprobao sam ga na dve svirke i to je otprilike to shto sam trazio... E sad DI box, da li da uzimam Rolanda ili neku cheap varijantu, nemam nikakva iskustva sa tim qtijicama...

 

POzz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pricali smo 29. a ja vec 30. u Valjevu nashao polovan Guv'nor za 20 hebrejas, kao shto si i predvideo... Isprobao sam ga na dve svirke i to je otprilike to shto sam trazio... E sad DI box, da li da uzimam Rolanda ili neku cheap varijantu, nemam nikakva iskustva sa tim qtijicama...

 

Drago mi je ako sam ti pomogao. Guv'nora ni ja neću prodavati naravno. Te pedale vrede mnogo više nego što ih cene, a za bass može sasvim pristojno da radi. Štaviše...

 

U vezi DIbox-a:

 

On samo prilagođava impedansu, i ne utiče na zvuk. Teoretski on samo napravi balansirani signal, poput mikrofonskog, pa je to kao nešto super za te baje ma mixetama...

Tebi lično ništa ne znači.

 

E sad, to ti je teoretski. Dešava se da DIbox malo zamuti, oslabi ili na neki drugi način ugrobari zvuk, pa zato je bolje da uzmeš neki bolji. Bolji ne znači i skuplji.

Mada, ...ne znam koliko ti je to neophodno...

Većina normalnih pojačala ima DI izlaz, pa ti ni ne treba DIbox. A kad ga već uzimaš, ja bih ti ispričao sledeće:

 

Tech21 pravi fenomenalne DIboxe/preampe za bass. To je Sansamp ali za bass. Možeš napraviti zaista jako dobar zvuk na tome. Malo mu da života, neku konkretnost (možeš i na njemu da namestiš drive ako hoćeš) za razliku od standardnog sterilnog DIboxa. Naravno možeš i da mu isključiš preamp, pa bude najstandardniji šupački DIbox.

 

Dakle o toj spravi sve najlepše.

 

Evo slike:

IPB Image

 

Ja trenutno ništa bolje od ovoga ne znam za tu varijantu.

 

E tu nije kraj priče. Problem je što je ova kutijica prilično skupa. Po internetovima je oko 180$. Znači da je ovde nađeš, oteli bi ti za nju dvesta jura sam' tako, i da budeš srećan.

 

I tu u priču uleće dobra stara neopevana lopina BEHRINGER, koji je kao i većinu dobrih sprava i OVO iskopirao i napravio svoju varijantu.

 

Evo je:

 

IPB Image

 

Košta 2997 dinara u Artistu u Novom Sadu. Novo.

 

E, sad moj stav nije još čvrst sasvim. Svirao sam to go'no samo na jednoj svirci, i nisam se puno igrao, ali to nameravam da uradim ovih dana. Ljudi koji su ga malo bolje isprobali kažu da su Behringerovci navodno jako dobro iskopirali Tech21 BassDriver u ovom slučaju, i kao samo ima malo slabiji signal, štajaznam, ali je TO TO u osnovi. E kad budem malo detaljnije isprobao, postovaću recenziju vamo.

 

A ako hoćeš standardni seljački DIbox (mada ga imaš i na ovom čudu) onda ti opet preporučujem Behringera, koji je jeftin, a sasvim okej radi poso.

 

I da se razumemo, Behringer smatram smešnom firmom, da ne ispadne sad da ih nešto furam. Eto zadesi im se ponekad nešto dobro.

 

Uglavnom ljudi koriste nešto od ova dva: IPB ImageIPB Image

 

Ja lično mislim da je ona varijanta sa preampom bolja. Cena je skoro ista, a ovo drugo praktično ne radi ništa. Tonac će se jedino radovati, što neće morati da postavlja svoj DIbox za tebe, a DIbox bi trebao ON da ima a ne ti...

 

Rezime: Mislim da je ona kopija BassDriver-a dobitna varijanta, no neću da požurujem u toj izjavi. Za koji dan ću reći šta zapravo mislim.

 

Cheerz! :pivopije:

 

jel zna neko da svira walking bass lines?

 

Ja imam diplomu iz toga, no mislim da nisam neki stručnjak. Ipak sam ja metalac. Koliko god da taj wlking bass zvuči simpatično, ali jbg, moje srce lupa sa dva bas bubnja, sa naglaskom na 1 i 3, a ne na Ride čineli sa naglaskom na 2 i 4...

 

Šta te zanima?

Mislim, studirao sam to, pa možda mogu da pomognem...

Teoretski...

 

 

:mrgreen::muzicar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

video sam kako raspravljate o trooperu pa evo mog pokusaja da ga odsviram na kontrabasu. ne slusam mejdene i ovo je samo pokusaj tako da nemojte bacati drvlje i kamenje odmah!

 

http://www.sendspace.com/file/7qban1

Respect!!!

 

Sviđa mi se što si onu galop figuru rešio sa slapom. Mnogo adekvatnije zvuči nego da si odsvirao autentično. Originalan tempo je brži, i figura nije baš ta, ali to je u načelu to. Pripišimo to slobodi aranžera...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa reko da mi preporucis neku knjigu koja mi treba za to... kapiram ja to i znam ponesto da sviram al nije to to... mozda zato sto sviram tek 3 meseca

 

Uzmeš Ron Cartera, sa sve notama, i audio materijalom. To je po mom mišljenju sasvim dovoljno. Ja imam sve to negde, samo sam to onog momenta zaturio i izgubio među papirima kad sam položio ispit. Mogao bih da potražim, majkumu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da verujem, vec jedno nedelju dana razgledam na netu review-ove o ovom BDIu. Mislim da bi mi ta spravica puno znacila.

Inace Behringer koliko god bio sranje jako postujem jer da nema njega ne bi se mi bavili muzikom(bar moj bend).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace mogu da kazem da savet sto se tice fast freta da se namaze i ostavi , pa tek posle nekog vremena samo prebrise krpicom malo savrseno funkcionise u mom slucaju...Probao sam i zice zvuce mnoooogoo bolje posle toga...Ranije bih namazao zice i odmah prebrisao krpicom i ne bih dobio nikakav efekat koji se moze cuti....

hvala na savetima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

--------------------RECENZIJA------------------------------

BEHRINGER BDI21

BASS AMP MODELER / DIRECT RECORDING PREAMP / DI BOX

 

Odma da se razumemo, ovo je kopija Tech 21 Sansamp BassDriver-a. Čak i ono "21"u oznaci ukazuje to.

Žao mi je što nisam imao original u blizini da uporedim. Morao sam da se oslonim na sećanje, jer sam Sansampa već drndao ranije.

 

Biću kratak:

 

Imam osećaj da je original malo bogatiji što se tiče srednjih tonova. Ja bih još malo da odvrnem midlove, međutim nema middle potenciometra. Nema ga ni na Sansampu, tako da se ova zamerka za nemanje pota odnosi na oba.

Behringer nema mogućnost fantomskog napajanja, dok sansamp ako se dobro sećam ima. No big deal...

 

Dakle, meni kao da fale neki srednji, i mislim da to nije bio slučaj sa Sansampom kada sam ga isprobavao. No govorim o nijansama, a moguće je i da umišlkjam, i da mise zvuk Sansampa vremenom idealizovao u glavi..

 

Kontrole su mu iste kao na Sansampu: DRIVE, TREBLE, BASS, LEVEL, PRESENCE, BLEND.

Ona srednja četiri su jasna svakome. Regulacija boje tona. Tu ja osećam manjak srednjih. Nisam još uspeo da "navrtim" nikakvu varijantu gde bi tu nijansu što mi nedostaje dobio. No sasvim je okej i ovako. BLEND je za mešanje sa direktnim signalom. Lično ne vidim puno smisla ovome. Meni je non stop otpanjen. No, dobro da postoji mogućnost. Funkcija pota Drive je opet jasna kao dan, no razlog zbog čega ga spominjem je samo taj, što mislim da treba napomenuti da je drajv koji se dobija odvrtanjem ovog pota sranje.

Kad se nagazi na prekidač kutija postaje najseljačkiji DIbox. Isto tako ako se BLEND zavrne skroz.

 

Zvuk je takav, da sam nakon par minuta sviranja spontano počeo da slepujem.

 

Zašto ovo pazariti? PA logikom "kad ne možeš da ih pobediš, pridruži im se" sam rešio da kupim DIbox. Uvek tražim mikrofon ispred pojačala i uvek ispane da sam tražio najgoru stvar na svetu pa me odjednom zamrze tonci, i čak i ako ga dobijem mi uvek ugrobare zvuk. Oni vole bass da ide iz DIboxa, i ne možeš protiv toga. Tonac je gluplje biće čak i od bassiste. I tvrdoglavije! Tako da sam rešio da ako mora DIbox, pa onda neka bude kakav ja hoću i koji barem ima neki preamp/speaker simulator.

 

Činjenica je da mnogo bolje zvuči preko ovoga kad se ubodem u mixer nego na suvo.

Bez obzira na sve male nedostatke koje sam naveo (nema fantoma, i ti neodlučni srednji tonovi), ja sam danas pazario to čudo.

 

Cijena? Prava sitnica: 2977 dinara. (3000 i "u redu je") Godinu dana garancije. U Artistu. Kupio sam poslednji primerak u NS, i saznao sam da u BG imaju na stanju 3 komada, i jedan je već kaparisan danas, i sutra se šalje iz BG za NS (bio ortak sa mnom, koji se takođe odlučio da ga pazari, pa smo bacali novčić ko će ga kupiti, i ja sam imao više sreće...).

 

Eto. Ako budem imao neka nova epohalna zapažanja, obavestiću vas.

 

Cheerz! :pivopije:

 

 

edit:

--------------------nalepljen drugi post------------------------------------------------

 

Inace mogu da kazem da savet sto se tice fast freta da se namaze i ostavi , pa tek posle nekog vremena samo prebrise krpicom malo savrseno funkcionise u mom slucaju...Probao sam i zice zvuce mnoooogoo bolje posle toga...Ranije bih namazao zice i odmah prebrisao krpicom i ne bih dobio nikakav efekat koji se moze cuti....

hvala na savetima :)

 

Nema na čemu. Eto vama neke koristi od nas matoraca sa kilometražom. Dužan si mi uslugu. Kad sledeći put budem smuvao nešto, zvaću te da odradiš _ebačinu, umesto mene. Nisam ja više za to...

 

:D:D:):):mrgreen::mrgreen::bigblue::lol::lol::lol:

 

 

:pivopije::pivopije::pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedva cekam taj dan kad na bini nece biti pojacala, svi cemo u misketu indirektno preko elektronike, a glupi bubnjari ce shvatiti da je monogo bolje tegliti svoj elektronski bubanj na svirke (i ubiti dinamiku na bas bubnju i dobosu) nego se patiti sa raznim kantama koje se nadju na licu mesta. ;)

 

onda iz te miksete izvucemo drugi izlaz svima na in-ear monitoring, pa ce mozda i pevaci na ovim prostorima poceti da pevaju in-tune. ;)

 

kako ono kazu borgovi: "ressistance is futile". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ imaginos

 

...ma daleko je još ovo od pravog zvuka iz pravog zvučnika, ali za 3000 dinara se isplati. I definitivno je bolje nego suv DIbox.

 

Inače ZZ Top fura tu varijantu koju si opisao. Bina im je pusta i prazna skroz. Zvučnika, ili bilo kakve opreme, kao delija na jugu i grobara na severu. Nigde ničega, samo bubnjevi. Istrigerovani, (a i ozvučeni) sa pokojom elektronskom komponentom. Pardon! Bilo dva stalka sa mikrofonima za vokale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

secracon, hvala puno na reviewu , svirao sam na doticnoj spravi na dosta svirki i zvuk jeste bas extra (za razliku od obicnog) jeste da zna da sjebe/modulira zvuk kada se pogresno podesi ali radi posao sasvim dobro...

Inace ako testiras jos nesto od opreme (behringer ) :) napisi...Zivo me zanima kako rade one pedale sto ih prave (cena je smesna) za bass a i za gitaru :)

 

official behringer gear tester ;) Inace svidja mi se taj koncept kod behringera da prave jeftine a dovoljno verne kopije opreme...Kakva su one glave za bass sto imaju u programu ???

Edited by Bole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ja neki tester. Kontam da je bilo ko mogao da isproba to i da napiše mišljenje. Tu smo da se pomažemo valjda, i da razmenjujemo iskustva.

 

Lično bih voleo da sam više u situaciji da isprobavam originalne proizvode, a ne Behringer kopije, koje su često loše. Pedale ne verujem da ću nešto isprobavati, jer imam skoro sve što mi treba: dva multiefekta (ART i BOSS), gde imam sve modulacije i prostorne efekte koji su mi potrebni, pa i Synth Bass, imam dve Overdrive pedale (i planiram sad i treću), kompresor pedalu, i ovo pomenuto go'no od DIboxa. Dakle ne verujem da ću uzimati nešto, pogotovo ne Behringer pedalice. Sumnjam da su napravili išta što je bolje od onoga što ja imam već.

 

Jesu smešno jeftine, ali za tri puta toliko para ćeš već naći polovan multiefekat koji ima bolje efekte od tih Behringer pedalica, i ima sve bitne efekte u sebi.. Sad zavisi šta ti treba. Distorzija? Modulacija (chorus, flanger...)?, Prostor (delay, reverb)?, EQ?, Wah?...

 

No, čisto ako te zanima moje mišljenje (mada bih ti ja lično, kao neko ko najbolje poznaje MOJE mišljenje, savetovao da poslušaš i druge :bigblue: ) mogu da isprobam nešto od tih pedalica pa da ti napišem šta mislim. Reci samo koju da probam...

 

Ta Behringerova bezobrazna varijanta da pokrade šeme i pravi isto to od jeftinijih delova je okej za nas sirotinju, i dok god si svestan da to baš nikad neće biti sasvim TO. Često i ne urade dobro.

 

Glave za bass? Misliš na Bass V-amp? Pa ja nisam seo na dupe od njega. To je inače kopija Line6 BassPOD-a.

Meni je to malo tanko, i nisam našao dovoljno dobar drajv na njemu nijedan.

 

Kompletna pojačala? FUJ! Pogotovo serija za bass. Meni se ni jedno nije svidelo, a probao sam nekoliko.

Okej, zvuči to nekako, dok god ga ne uporediš sa nečim drugim iz te klase. Crkavaju veoma brzo, mada, nekad im spadne sa trake neki izdržljiv komad, ali to je već lutrija...

 

Generalno tu firmu ne uzimam za ozbiljno. Tako mi se i ne dešavaju razočarenja ili loša iskustva sa njima. Sve je u granicam očekivanog. Mogu samo s vremena na vreme da me prijatno iznenade.

 

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidim da se raspravljate oko DI boxa... evo jos jedan predlog za razmatranje... MXR M80

 

IPB Image

 

probao sam ga.. ima u SkyMusic-u.. radi fino... stim sto sam u tom trenutku otkrio da to nije za mene.. jednostavno mi je odvratan zvuk basa kad je overdrivovan, sto ne znaci da je los nego jednostavno ne volim takav zvuk.. dok EQ mnogo dobra stvar al kojice mi..imam EQ na basu i na ampu... staje oko 150 Eur... dakle radi kao Preamp EQ.. Drive.. i naravno DI Box..

 

evo i nekog opisa..

 

The M80 starts as a solid, high-quality direct box. Then it adds a mountain of features making it, pound-for-pound, one of the most powerful bass tools ever. In this little box reside a fully controllable Distortion channel with gain, volume, and blend controls; a smart Noise Gate to clean up your signal, a Color switch; and a preset EQ contour that immediately puts your bass tone into the "sweet spot" of the mix. For every bass tone from pure & clean to furious & growling, it's all in this rugged little box.

 

 

 

PS.. sto je Secracon napisao a Bole potvrdio oko ciscenja zica.. i ja sam kao i Bole tipa namazem zice pa obrisem... sad ostavim bar 3-5 minuta pa onda izbrisem.. i eto cistih zica... kemija > cudna stvar...

 

:pivopije:

 

 

 

 

zaboravi da dodam... spravica je totalno kompltna sto se tice svega gore nabrojanog... vidi se sa slike.. samo nisam siguran za fantomsko napajanje.. ali ono dugmece cinimi se da radi taj posao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...