Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Ali ljudi zasto tako?Slusajte ako imate bolje i razumnije misljenje daj recite nemojte samo tako da mi napisete ''haha'' i ''seres 100 na sat'' i da mi kenjate ako nemate ni vi resenja.

pa uglavnom su mi skolovani ili samo iskusni muzicari rekli u fazonu "bas je dusha orkestra" tj. instrument koji je pracen od strane drugih...glupo je reci glavni instrument... ali meni je to uvek glupo zvucalo, jer ne volim takva ogranicenja, ipak je to stvar ukusa...

znaci ti kad kazes da, nemam pojma koliko bese basista, svira nesto sto "nema veze sa ritmom" ili solira "van ritma" to mi upravo zvuci ograniceno, jer to je mozda ono sto se bas meni svidja... jebiga, ko si ti da kazes bilo kome, a kamo li nekom basisti koji svira isto koliko i vecina nas ovde da nema pojma sta svira... to moze tebi da se ne svidja i to je tvoj problem...

a kad vec pricas tako ajde navedi nekog basistu koji nema pojma...ako nije frka...cisto da vidim o cemu pricas...

sto se tice take fiveta, aj sam se slucajno uhvatio za njega posto je opste poznat, ali svejedno u toj verziji ne prati kontrabas bas pedalu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za prvo se u potpunosti slazem,ne treba da u muzici postoji norma.Ali jeb. postoji solfedjo...naravno zato sam se svadjao sa pola profesora na klasici da su previse normativni.

U koncertnom Take Five-u cuje se bas pedala i na nju se cuje kontrabass,ne mislim na svaku notu koju kontrabass odsvira.

Evo ko Pastorius.Slusao sam neke Jamove kad je svirao sa Weather reportom i tamo on nije da ispada iz ritma nego jednostavno ne ide uz bubnjeve.

One lekcije sto imam od Pattitucia slusao sam pazljivo sta je svirao tamo sa bubnjevima,on nasnimi 2 bassa i svira,ali problem u tome je sto sva tri soliraju.Znaci znam da cete mi reci ''ne mozes ti tako njega da kritikujes,ti njemu mozes da pljunes kroz prozor...'' ali odslusajte i razmislite tu njegovu cuvenu skolu bassa(misli da zna Strato o kojoj video skoli je rec).

Samo hocu da shvatite moju poentu: da shvatimo sta je solo a sta pracenje,nista vise, nista manje,jel to toliko tesko da mi ucinite drage kolege?Ako vec ne mozete teoretski daj da cujem uzivo.

 

E da srecna zavrsena 100 stranaXD

Edited by Livnica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da i ja kazem svoje misljenje o ovome :D

Bass ne mora uvek da prati bas pedalu u nekim sluchajevima bass i bubanj zajedno stvaraju ritmicku podlogu iako sviraju razlichite stvari ritmicki(to je uglavnom zastupljeno u jazz-u).Sa druge strane kada hoce da se istakne melodija na gitari(ili na nekom drugom lead instrumentu) obicno su bass i bas pedala sinhronizovani.A ne mogu da tvrdim za nikog sa ovog foruma da ne zna da svira(zato sto nikog nisam chuo) ali je chinjenica da kod nas ima jako puno bassista koji nemaju pojma da sviraju bass i ne znaju nista o instrumentu i njegovim mogucnostima i mislim da je to Livnica hteo da kaze(ako je to mislio slazem se).Inache posto se Strato pravi pametan pravac "Bass Solo" postoji i spada u okrilje jazz-a ako ga interesuje moze da poslusha Michaela Manringa ili nekog slicnog.To je muzika gde bassista sam svira ili u real time-u ili se nasnimava preko loop-a tako sebi stvarajuci podlogu.Osnovu za taj pravac je napravio Jaco Pastorius sa "Portrait of Tracy" a drugi su to kasnije razvili praveci chitave albume solo bass muzike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E upravo si znao sta sam hteo rec.Znaci u svetu ima dosta takvih''koji nemaju pojma da sviraju bass i ne znaju nista o instrumentu i njegovim mogucnostima'' i dodajem da mi koji znamo osnove i naprednije imamo problem u shvatanju funkcija(onih ostatak 45% koji znaju nesto i mnogo o sviranju bassa),ja bar imam u nekim delovima iako mi dosta bubnjara kaze da je to dobro pracenje,groove,timeing...E sad na ovom forumu sigurno ima onih koji pripadaju 10%,cucete ih...

Nemoj te me nikad shvatiti ko da vas vredjam ili bilo sta -,ja sam samo ovde da pitam i da svatujem ono sto znam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mozes da generalizujes stvari , kada ne znas sta uopste 90% bassista sviraju u svetu....Tako da ne razumem ove procente i to...A da bass treba uvek da svira slepo po bass pedali, pa onda bi se stvorilo jako puno slicnih pesama ;) To su stilovi,ukusi i ostalo...A sto se tice one skole pattituci-a ,koliko se secam video sam je ranije, on u tom jednom segmentu (kapiram da na taj mislis) pokazuje razne razlicite groovove u pratnji bubnjeva i to onako "u stilu ovog ili onog" jeste negde prenabudzeno ali to je to i sasvim je ok i nije soliranje ;) Muzika Wootena je soliranje na primer...

 

p.s. nego jeste videli negde glave za bass u prodavnicama kod nas , i koje preporucujete , koje su cene itd ??Kapiram da toga nema veliki izbor po prodavnicama , slabo sam vidjao...

Edited by Bole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodajem bass pojacalo.U odlicnom stanju staro 2-2.5 god.

Jacina pojacala 25W , zvucnik 1x10 (90% sam siguran provericu),2 ulaza za active i passive bass,volume,bass,middle,treble,master,izlaz za sluske.Odlicno ocuvano , svirano samo u kucnoj varijanti.Ima lep zvuk.Cena oko 140e.

IPB Image

 

Kontakt na private poruku(PP) ili na mail [email protected] .Odmah odgovaram.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidjao sam to u radnji , cuo sam da dobro radi, ono valjda ima neke efekte ugradjene ? Kako zvuce ?? Kako se cuje pojacalo uopste ? Koliko je glasno ?

 

Ima ugradjene chorus,flanger,delay,reverb,delay .S obzirom da nisam imao do sad neke kontakte sa efektima za bas mozda sam malo vise zadovoljan njima nego sto bi neko od vas bio.Sto se tice jacine,lik koji mi je prodao kaze da je dosta jako i da je cak svirao i u maloj sali skc-a sa njim.Moracu da odem u neki studio da ga probam sto se tice jacine jer kuci ne mogu da ga odpanjujem.Ne mogu bas da odredim kakav je zvuk jer ne mogu da se pojacam...ne znam da li je to normalno ali kad podesim zvuk mnogo bolje zvuci kad odvrnem pojacalo nego kad sviram tiho.Jedino sto me brine za sad je da ne mogu da namestim dobar zvuk za slep (sa puno trebla) ,nekako mi E i A zice zaostaju u kvalitetu zvuka po tom pitanju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je i ocigledno... svako pojacalo najbolje radi negde tek od 60-70% svoje snage... tako da ako ces da ga probas kako valja treba da se malo odvrne... sta ti mislis kako je tek meni... :) :) :)

 

to pojacalo je totalno ok po pricama i iskustvima ostalih... dobar izbor...

 

sto se tice te tvoje E i A zice.. probaj sa novim zicama.. sa drugim bassem.. da ocistis cleanerom zice.. uporedi malo pa ces videti u cemu je stvar... mozda i pojacalo ne daje taj ton na maloj snazi... probaj da pojacas na 6-7 (ako je 0-10 master)...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je i ocigledno... svako pojacalo najbolje radi negde tek od 60-70% svoje snage... tako da ako ces da ga probas kako valja treba da se malo odvrne... sta ti mislis kako je tek meni... :) :) :)

 

to pojacalo je totalno ok po pricama i iskustvima ostalih... dobar izbor...

 

sto se tice te tvoje E i A zice.. probaj sa novim zicama.. sa drugim bassem.. da ocistis cleanerom zice.. uporedi malo pa ces videti u cemu je stvar... mozda i pojacalo ne daje taj ton na maloj snazi... probaj da pojacas na 6-7 (ako je 0-10 master)...

 

:pivopije:

 

Nove zice definitivno moram da stavim...ne secam se kad sam menjao :) Drugi bas? Tesko... :)

Da li neka pedala (ili nesto slicno) moze da mi poboljsa ton u tom smislu -da ga vise istrebluje?

Inace,pojacalo ima i ulaz za slusalice sto mi dobro dodje da smetam ukucanim i komsijama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ja koristim BOSS LMB-3 za to... doneo sam ti bio na svirku..

 

mislio sam da pozajmis bass ili tako nesto da cisto uporedis..

 

a ako nisi menjao zice sto godina nije ni cudno sto ti slap ne izlazi.. i tesko da ce ti izaci ako si na minimumu snage.. si probao da ocistis zice... oanko temeljito...

 

ajd mozemo nesto da se iskombinujemo pa da se nadjemo negde.. ili ja kod tebe ili ti kod mene.. pa da vidimo sta i kako..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neka pedala (ili nesto slicno) moze da mi poboljsa ton u tom smislu -da ga vise istrebluje?

 

ako misliš da ga "istrebluje" da zvučiš kao Marcus Miller i Victor Wooten i ta bratija, onda ti ne treba pojačalo. To je u većini slučajeva zvuk basa direktno štekanog preko DI, naravno sa novim žicama.

...ili minimum sa temeljno očišćenim.

 

Kod te varijante ti pojačalo igra ulogu samo monitoringa za tebe na bini. Zato je meni smešno kad se ti DIboxaški basisti prepiru oko toga da li je bolji ,štajaznam, lupiću... SWR ili Trace Elliot, a zapravo im je svejedno jer se zvuk pojačala čuje samo na bini.

 

Kompresor ti je svakako zahvalan za slap. Ili barem limiter. BOSS LMB-3 što ti StRatO spominje je ovo drugo. Malo ti ispegla zvuk, a ima i enhancer kojim možeš malo da dodaš onih kristalnih visokih, mada je na taj način lako usintetisati zvuk, pa pripazi malo da ne preteraš.

 

Ako su samo E i A žica problematične, onda bih ja posumnjao na (ovim redom):

-pomenute žice. Ako su matore, možeš ga fruliti... Očisti ih temeljno, ili ih promeni

-tehnika desne ruke pri slappingu.

-kobilica ili češljić kod pomenutih žica

-ako imaš neki magnet "P" konfiguracije, posumnjao bih i na gornju polovinu tog magneta...

(ovaj slučaj je "ne-daj-Bože!!!")

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toliko sam se naslusao o tom Guv'neru i ovde na forumu i od drugih ljudi da sam morao da ga probam(drug koji nam je snimao demo ga takodje koristi za bas) + sam cuo i uzivo na svirci kako radi i danas ga pazario u Sky-u. Jako sam zadovoljan. Mozda nije najbolja distorzija koja postoji ali je definitivno ono sto mi treba. Znaci nema divljanja gaina i prstanja od buke, nego dist koji moze da se svira tokom cele pesme(ako nije neka pop balada).

Videcu kako ce mene sluziti uzivo, nadam se da se necu razocarati, jer je ovako radi strava. Mozda sam se zezno sto nisam uzeo polovan, sta da radim volim nove stvari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima!

Tek sada uskačem u ovaj deo foruma, inače nisam nešto mnogo aktivan, tu i tamo po koji post, uglavnom na kastomizaciji, sredjivanju i lakiranju, elektronici i softveru...

 

Nemojte mi zameriti ako postavljam već pitano pitanje (stvarno me mrzi da čitam 100 madafakin strana),ali

 

da li neko zna kako se dobija onaj prepoznatljiv Billy Sheehan zvuk, onaj što fura u 75% solaža, zvuči kao blagi drive (verovatno sa pojačala) uz nešto malo kompresije i možda čak i gram korusa? Jel neko pokušavao da dobije taj zvuk? Ako jeste, kojom opremom i kojim setovanjima?

 

I drugo, jel zna neko s kojom opremom može da se dobije onaj Cliff Burton zvuk, koji se čuje u recimo Pulling Teeth, i tu i tamo u Seek 'n' Destroy i Call of Ktulu? Probao sam sa fuzzom i wahom, doduše gitarskim, ali to nije to... Možda baš zato što su gitarski...

 

Hvala unapred...

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam za Cliffa, koristio je Morley Wah i neku Electro Harmonix distorziju, pojuri to po googleu upishi Cliff Burton+gear pa vidi. Bass je Aria pro II, a bogami i pro IV... Mesa glave i cabineti, ali glavno je imao u prstima (i glavi). Za Billy-a ne'm pojma, progooglaj malo pa vidi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...