Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Jedno pitanje, cisto iz radoznalosti - Sta zapravo radi shape potenciometar koji se pojavljuje na tim silnim pojacalima? Jel ima neko pravilo tipa panji shape da bi bilo vise ovako, a smanjuj da bude onako. Ili jednostavno vrti, probaj, ne pitaj.

Ja mislim da shape pot služi za "oblikovanje" linije frekventne karakteristike. Da ne tupim previše, čini mi se da je to isto što i contour što je, opet, isto što i middle, middle notch i tome sl. Mislim da shape za razliku od middlea, prelama na drugoj frekvenciji, i to onoj na kojoj se dobije "fiziološki" glasniji zvuk. Znači, kao dugme za loudness na nekim hifi pojačalima. Bar ja tako mislim.

 

Inače, meni se lično ne sviđa kada bass gitara ima middleove, ja ih držim na nekom razumno malom podeoku, osim za slap/pop, gde mi leži neki "svetliji" zvuk.

 

Toljiko od mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u stvari, kad se slap-uje, midlovi nisu mnogo pozeljni, zato sto slap sam po sebi ima izrazito midlast zvuk a fali mu basa te se za slap obicno smanjuju midlovi a pojacava bas(a i treble uostalom)

 

a generalno zvuk bas gitare bez dobrih srednjih, sto se mene tice, nije nizasta

mozda fino zvuci kad se svira ovako, ali uz bend, uzivo i u miksu bude lose

...i to vazi za sve vrste muzike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narode, interesuje me vase misljenje o Warwick bassevima?

 

Ja licno nikad nisam imao priliku da ih sviram (ada sam ih vidao uzivo i odusevljavao me je zvuk), ali na papiru me deluju savrseno. Pocevsi od Made in Germany etikete, pa do nacina proizvodnje, filozofije firme, izbora modela, kvaliteta i raznovrsnosti, limited serija, njihovog custom shopa pa nadalje... Za detalje idite na www.warwick.de i posebno obratite paznju na galeriju custom shopa :muzicar::rockdevil: Za one primerke koje sam ja cuo slogan firme "The Sound Of Wood" u potpunosti vazi... Jedino je cena velika.... Mada u principu, za taj kvalitet je cena u stvari sasvim OK...

 

A sta vi kazete na sve ovo???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kazem da je Wawick los instrument, ali za te pare mozes naci mnogo mnogo bolje (pravi warwick kosta barem 1000E - 1200E). Realno.

 

Najjeftiniji paravi Warwick je corvette od jasena koji kosta 700 evra a corvette bubunga je 1000. A najskuplji osnovni je mislim infinity koji je oko 4000. Ostali su izmedju... Jeste mnogo...

 

A koje na primer gitare po tebi su mnogo bolje za te pare (na primer 1500 evra koliko kosta streamer jazzman, ili gitara od blizy 3000 koliko kostaju vecina neck-through modela kao thumb, vamypre itd...)? Mislim, jesu skupi, ali mi se cini da kvalitet izrade Warwicka opravdava cenu...Na njihovom sajtu imas bas lepo opisan istorijat firme i nacin sklapanja gitara.. A custom modeli nisu toliko skuplji od custom gitara od npr. Fendera, mozda cak i jeftiniji...

 

Sta znam.. Ja ionako necu moci da ih priustim sebi sigurno jos 3-4 godine, ali nije zlocin sanjariti :D

 

Trenutno mi se najvise svidje neck-through Vamypre... Jos kad bih stavio dragon inlay.. Ali mislim da dragon inlay kosta 4500 evra :cry:

Edited by FILIP St.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da imam te novce izabrao bih spektora, ipak sam ja Rexov fan ili neki prastari fender jazz, to je najbolja gitara koju sam imao prilike da sviram

 

Dobar izbor.... Mada na primer uzmes neki custom streamer warwick (koji je isti spector) i dobijes, taj izgled a imas "german technology in da house, ja :bigblue: "

 

A fender jazz.. je fender jazz :bigblue::muzicar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je sve mnogo daleko za mene. Mada moje vidjenje je da ako kupujes neku 4cifrenu gitaru ona je sigurno jako dobra, a razlika je samo u tome da li se tebi LICNO svidja zvuk, pa sve da je razlika i 1000-2000 u ceni. Recimo kada sam probao tog jazza, probao sam i neku perverziju sa dva bartolinija, zicama koje prolaze kroz telo... pa se bas i nisam usrao u gace. Kada se ima kesa, sve je stvar ukusa, a kad se nema onda se svira ibanez

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je sve mnogo daleko za mene. Mada moje vidjenje je da ako kupujes neku 4cifrenu gitaru ona je sigurno jako dobra, a razlika je samo u tome da li se tebi LICNO svidja zvuk, pa sve da je razlika i 1000-2000 u ceni. Recimo kada sam probao tog jazza, probao sam i neku perverziju sa dva bartolinija, zicama koje prolaze kroz telo... pa se bas i nisam usrao u gace. Kada se ima kesa, sve je stvar ukusa, a kad se nema onda se svira ibanez

 

otprilike

jedino sto akoje gitara skupa, ne mora da znaci da je dobra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uvek u D ili drop-C shtimu, i koristim 45-60-80-105, pa ono, jos uvek sam malo zica u zivotu promenio da bih imao neko misljenje, znam samo da cu sledeci put da uzmem Earnie Ball umesto Rotosounda, cisto da probam.

Ono kao, sto deblje zice to bolji zvuk prica se po charshiji...

Gonim se mishlju da uzmem mozda i 110tke...

Edited by Herr_Wolf

Share this post


Link to post
Share on other sites

deblje zice podrazumjevaju vecu tenziju i to znaci veci sustain, ali zvuk nije tako punchy - to se primjeti kad se svira trzalicom, a kad se svira prstima, deblje zice meni definitivno zvuce bolje u svakom pogledu - i basastije i midlastije i definisanije

 

edit: a i bolji je osjecaj pod prstima

Edited by MudriPanj

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam samo da cu sledeci put da uzmem Earnie Ball umesto Rotosounda, cisto da probam.

 

Odlicne su ernie ball, malo skupe, ali jbg... Ja svirao super slinky EB2821 od 050 - 130, za drop D dojaja... Uz male radove na vratu i tijelu verovatno i u C rade dobro... U Musik produktivu 30€... Sada cu da pazarim (u istoj radnji Warwick 6 kompleta za 60€...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da smo nekoliko puta tupili već ovde o žicama.

Nema veze, Aj' Jovo nanovo....

 

Evo dela jednog mog ne tako davnog posta:

 

Deblja žica - više dubokih, tanja žica - više praskavih.

Menja se i tenzija sa debljinom. Kad su žice previše mlitave, ili pretvrde opet ne valja.

 

Obrati pažnju da kod debljine koju koristiš igra ulogu i tip bas-gitare. Neki instrumenti jednostavno ne "dišu" sa predebelim žicama. Naravno i od štima zavisi puno. Ako sviraš 0.40 na E štimu ili 0.45 na D štimu, filing ti je otprilike sličan.

I tako dalje...

 

Filozofije kolko 'oćeš...

 

Ono, da je deblja žica bolja, je, što bi reko Vuk Karadžić, "Бул Шит". Dobra je ona koja ti odgovara. I to ne mislim, nego sam siguran. :D

 

Generalno, ja žice delim po debljini i po materijalu. Ono brušena, polu-brušena, nebrušena mi ne igra ulogu, jer koristim isključivo NEbrušene (roundwound). :muzicar:

 

Nickel - manje srednjih, manje agresije, oštrine, pop, toplina, umerenost, kultura, tolerancija, homoseksualizam, TOTO, Simply Red, JazzBass dignut do te visine da sakrije donju vilicu, grimase dok sviraš, jedva pipkaš žice, kabel od metar ipo, ubetonirane noge, pokreti samo gornjeg dela tela, DIbox...

 

Steel - agresivni srednji, sustain, napadniji zvuk, udri-tuci, distorzija, mrzeće vas gitarista, METAL, ruralni pristup, duboko jesenje oranje, muško brate, odlučno...

 

Ja recimo ne volim filozofiju Earnie Ball-a i D'Addaria kad stave u isti komplet 45 G i 95 E žicu.

G vuče oko 20, a E oko 14 kila. Nisam siguran, ispravite me. Jebemliga to je već bolesna razlika u tenziji, i trzaličarima možda jeste svejedno, ali ja, koji sviram prstima, smatram da je tenzija žice vrlo bitna. Ne mogu isto da sviram na svim žicama. "E" moram da mazim, da bi zvučala nekako. Jebo ti to. ...s oproštenjem... :redface:

 

Često se dešava da te tanke a duboke žice zafalširaju u studiju. Jednostavno nemaju masu. Go k...c su tačnije. Zaboravih da napomenem "ja mislim" i da dodam "na osnovu par stotina svirki i desetak albuma". :D

Ja recimo preferiram Rotosound varijantu gde je sa G 45 u kompletu E od 105, ili u kastom setovima nakad i 110.

 

@ Herr_Wolf:

 

Ako ideš u dropped tuning, onda ti DEFINITIVNO treba deblja deblja četvrta žica (seljački rečeno E žica).

 

Ja, kada tu debelu štimujem u D, onda mi je na Fenderu 115, a na ostalim džitrama 110 dobitna varijanta, a za G (naštimana na F) je recimo 45 dojaja. Problem je što takvih kompleta nema, gde je E 110 a G 45, osim ako naletiš na Billy Sheehan signature set, koji je jako dobro izbalansiran po pitanju tenzije.

 

Ono... jebemliga, i 105 radi pos'o, mada je to već ko kita na p'o koplja, i tu još uvek pričam samo o štimovanju te žice u D. Tvoju dropped varijantu, gde bi ona išla u C, nisam još ni spomenuo. :frown:

Tako da ja mislim da ćeš se sa Earnie Ballom zajebati. Da se razumemo, te žice su generalno jako dobre. Zvuče do jaja, međutim ja mislim da ćeš imati jedan od sledeća dva problema, kad se naštimaš na dropped:

 

1. - Ako ti najdeblja odgovara, onda će ti ona najtanja biti kao armatura, i okidanje iste će te podsetiti na seču solitera trzalicom.

2. - Ako ti je najtanja okej, onda će najdeblja biti mlitava. Premlitava.

 

Probaj, pa vidi.

 

Meni Earnie Ball i D'Addario čak i pri noramlnom štimu imaju premlitave debele žice, a kamo li dropped... A D'Addario još pride i ne podnosim organski... Džaba im i to što su od nedavno počeli i čelične da prave.

 

Predlažem ti varijantu da budžiš neki kastom komplet. U nekim radnjama daju na komad, a izađe te cirka isto para.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Secracon:

Hm, posto si ti jedan od ljudi koji voli thrash metal, mogu da ti verujem na rech :cool::)

Iskreno meni bi mozda cak i odgovrala deblja G zica od .45ice, pa cu videti da nadjem neki komplet deblji sveukupno...

Svakako chelik :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel biste pisali nesto o wahovima. Planiram da odresim kesu za jedno mesec dana, a to mi je sledece na spisku. Do sada sam probao samo jedan i to neki gitaroski behringer, jadnjikavo zvuci. Aj ako znate pisite i cena/gde to ima.

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma zajebite gitarske wahove oni su zivo sranje!Najveci problem kod njih je sto su previshe "plitki" tako da po meni nisu prilagodjeni za bass svirku i za jedan mocan ton.Drugim recima ako hocete wah uzmite wah za bass!Kod nas mozete da nadjete Dunlop-ov wah-wah za bass(onaj beli ne znam tacno kako se zove model ali nije ni bitno posto je to jedini Dunlop-ov model bass pedale za wah).U svakom sluchaju mozete ga naci u Maricu i kosta(koliko se ja secam 120 evra makar je toliko kostao kada sam ja kupio svoj primerak :muzicar: ).Wah super radi izuzetno je jak ima poprilicno mocan ton i veliku mogucnost podeshavanja(frekvencije).Nazalost nisam bio u prilici da probam Morley-ev wah, koji je glavni konkurent Dunlop-u(po nekima je chak i bolji) posto ga nema kod nas ali kome god treba dobar wah mislim da bi ovaj crybaby(ili po srpski plachipicka) vishe nego o.k odradio posao.Toliko od mene,over and out! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi,kupio bih neko pojacalo za bass za jedno 350-400 jura.

 

Ja se,iskreno,razumem najvise u sviranje i eventualno u same gitare. Slabo u elektroniku,pojacala i pedale.Samo,okvirno tj onoliko koliko mi treba.

 

Pa,ako mozete da mi pomognete,nemam pojma sta,gde,kako?

 

Slaba je ponuda u bg-u novih bas pojacala za te pare...Imas neke behringere eventualno (ali nakon sto sam imao priliku da ga isprobam skoro,ne bih ga nikad uzeo).

Ja sam skoro kupio pojacalo i to polovno Roland cube 100 za 330 evra,a novo ima za 480 da se nadje...

Od koliko ti treba vati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...