Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Jel neko cuo/video/probao uzivo SUKOP bass gitare.. po izgledu i karakteristikama mi definitivno odgovara takav ba(ja)ss... six-string, fretless (w/line), 35" (36") skala.... bartolini elektronika (2 soupbara).. koliko vidim 3EQ Band....

 

 

anybody???

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ja sam video na jednoj svirci da je lik podupreo najtanju zicu (onu dole) prstom i onda palcem okinuo neku debelu (gore) i cuje se to onako "tang, tang". Je l' moze neko da mi pokaze kako se to izvodi? A je l' moze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ja sam video na jednoj svirci da je lik podupreo najtanju zicu (onu dole) prstom i onda palcem okinuo neku debelu (gore) i cuje se to onako "tang, tang". Je l' moze neko da mi pokaze kako se to izvodi? A je l' moze?

 

 

:confused: :confused: :confused: :confused:

 

pop - slap.. thumb and pluck...

 

 

 

 

ps.. kaki su oni Kent Smith basevi.. misim kostaju boga i oca.. a i fino izgledaju.. kako zvuce??

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

:confused: :confused: :confused: :confused:

 

pop - slap.. thumb and pluck...

Ne znam, ja se ponekad "oslonim" na G (umesto na skrečplejt) i razložim neki akord palcem preko poslednje 3, a kad stignem do G, maknem "oslonac"... Šta ćeš, pun sam nekih glupih navika... Za ovu konkretno nisam primetio da utiče na zvuk i kvaltet sviranja whatsoever...

Možda je na to mislio...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, ljudi, da slucajno ne zna neko od vas (ako je bio) g de ima neka muzicka radnja u Budimpesti? Ocu da odradim shopping nekih delova, a ortak mi ide tamo tako da... Aj ako zna neko. Jos bolje ako je radnja ovlascena od Fendera.

Edited by Malisha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam ja još poslednjiput živeo tamo :D nije bilo Fenderovog distributera u Budimpešti. Zato imaš sve ostalo. Ako ti treba nešto u tom Fenderastom vintage fazonu, onda bih preporučio Vintage '52, kod Margitinog mosta, mislim da je ulica "Balsac utca" (Balzakova), kako god, kad gledaš prema mostu, pa poslednja ulica desno, ideš njom jedno 500m, u međuvremenu prođeš još dve radnje ("Peavey" i "Oroszlánbarlang"), i Balzakova ulica je sa leve strane i dugačka je jedno 15m, poslednja kuća je servis/prodavnica gitara. Tu je najveća verovatnoća da ćeš naići na nešto vintage.

Ujedno je to servis gde ja i dan danas nosim svoje džitre.

U malopre spomenutom "Oroszlánbarlang" ima DiMarziovih potenciometara od zanimljivih stvari, a inače su oni ovlašćeni za Jackson i za Ibanez. Vredi još spomenuti i "Medgyesi Soundworks" koji se nalazi blizu istočne železničke stanice (Keleti Pályaudvar), u Luterovoj ulici (Luther utca). To ti je kad od Keletija kreneš prema tgu Blaha Lujze sa leve strane mislim druga ulica. Kako god, jedina je sa tim nazivom, na relaciji "Keleti PU"-"Blaha Lujza Tér". Verovatno ćeš do te ulice ipak stići obrnutim putem, od trga Blaha Lujze, pa je onda logično sa desne strane. Kad uđeš u ulicu, Medgyesi je zdesna nakon nekih pedesetak metara, odmah pored graditelja violina. Zastupnici su za MusicMan, Earnie Ball, Line6, Elixir, Fernandes, Gallien-Krueger, GHS, Morley, Nady, Seymour Duncan, PRS, Gotoh, itd... Vlasnik je najveći mađarski majstor za gitare, Tibor Medgyesi.

I naravno tu možeš pazariti i Craftsman gitare, što su instrumenti u klasi bilo koje dalekoistočne gitare, samo se prave po nacrtima Tibora Međešija, i umeju da budu za klasu bolja vesla od ostalih sličnih govana. Kako kad, i koji model.

Kontam recimo da je Craftsman najpovoljniji 6-string bass koji se može naći u nekoj srednjoj kategoriji (košta oko 400 evra).

 

Onda još imaš i lanac prodavnica "Eldorado" Od kojih je jedna u Westend City Centeru na prvom spratu, blizu Nijagarinih vodopada, a druga je blizu Oktogona, kad ideš prema Petefijevom mostu od Oktogona, velikim kružnim putem (körút), u nekoj ulici odmah desno.

Pazi kako pričaš tamo jer moj bivši cimer razume sve bitne srpske psovke i ima zapanjujući arsenal istih. Oni su zastupnici za Samick, ali imaju i ovako svega. Uglavnom đubreta. Pokoji dobar komad nekog Gibsona, i to je to. Ako hoćeš da pazariš EMG, ovo je pravo mesto, jer su tu najjeftiniji. Mislim da oni valjaju Beyerdinamic, pa ako ti treba wireless ili mikrofon pomenute marke, to isto možeš tu videti.

Bemliga, nisam objektivan za ovaj lanac radnji, jer sam dobar deo mladosti proveo šta u njima, šta slušajući o njima, pa im znam sve mane...

Velik izbor svakako, pogotovo ono kod Oktogona.

Zadnji put su imali mali milion različitih modela Dunlopovih Wahova, od Џими Хенџе do Bass Cry Baby-ja, preko mamine mame. Imaju pun k...c literature, tablaturnih knjiga.

 

Izostavio sam ti nekoliko radnji, ali sam ti najznačajnije naveo.

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi kako pričaš tamo jer moj bivši cimer razume sve bitne srpske psovke i ima zapanjujući arsenal istih.

:) :) :) :) :) :) :)

Najjače kad je keva bila u Italiji (Firenca) sa ortakinjom, i piče one ulicom i ovoj ortakinji ciganče u trku otme torbu, ova stade da psuje (hardcore, krem srpskih psovki), kad vidiš ciganče se vraća i daje joj torbu i kaže "Izvinite..."...

 

Gastera ima u svim poljima ljuCke delatnosti...

:offtopic:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda još imaš i lanac prodavnica "Eldorado" Od kojih je jedna u Westend City Centeru na prvom spratu

 

U ovoj sam bio neke 2001-2002. OK, mozda nije konkretno ta radnja ali sam bio u nekoj muzickoj prodavnici u Westendu.

Secam se da je drugar probao neku gitaru i malo je falilo i da je kupi posto je bila strasno jeftina.

 

@Malisa - raspitaj se i za Segedin. Davnih dana(jos u proslom milenijumu) sam hteo da kupim elektricnu gitaru, pa je bila varijanta da neki lik u Segedinu prodaje jeftino Ibanez djitre. Mozda ima tu neka prodavnica/zastupnik/crna berza, a i Segedin ti je blizi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ljudi, ja pitam zato sto budzim bas i ocu da mu nakacim badass II, koji ovde nikako ne mogu da nadjem. Ako nista, sad barem znam gde ima gotoh. Emg cu verovatno kupiti u Maricu. Ali u svakom slucaju sada znam odakle da pocnem! Hvala ljudi mnogo ste pomogli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:confused: :confused: :confused: :confused:

 

pop - slap.. thumb and pluck...

ps.. kaki su oni Kent Smith basevi.. misim kostaju boga i oca.. a i fino izgledaju.. kako zvuce??

ken smith su mnogo opaki bassevi... ja sam probao jednog petozicanog i bio je veoma svirljiv, sa lepim zvukom i sve vreme me je terao da ga sviram! jedini bag sa tim baassevima sto su ruzni i uzasno ne prakticni sto se tice stajanja na nozi (telu ako stojis) jer su neudobni i veoma cudno (ne)izbalansirani!

 

p.s. ja sam jedno vreme svirao njihove zice i bio veoma zadovoljan njima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pozdrav kolegama!

Uskoro bi trebalo da idem malo preko, pa me interesuje kako da zaobidjem carinu? Drugim recima, hocu da ne platim porez/carinu i sta vec na nasoj granici. Razmisljao sam da ponesem neku Jolanu, na kojoj bih napisao MusicMan, a da se vratim sa ovom drugom...

Da li je i kako to moguce? Jel imate iskustva?

Pozdrav!

 

P.S. Ako moderator smatra da ovaj post treba brisati, onda sam se samo salio!

 

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav kolegama!

Uskoro bi trebalo da idem malo preko, pa me interesuje kako da zaobidjem carinu? Drugim recima, hocu da ne platim porez/carinu i sta vec na nasoj granici. Razmisljao sam da ponesem neku Jolanu, na kojoj bih napisao MusicMan, a da se vratim sa ovom drugom...

Da li je i kako to moguce? Jel imate iskustva?

Pozdrav!

 

P.S. Ako moderator smatra da ovaj post treba brisati, onda sam se samo salio!

 

:D

 

:mhihi: kol'ko puta sam ovo isto pomislio... lepo bi bilo kad bi uspeo! srecno kolega!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav kolegama!

Uskoro bi trebalo da idem malo preko, pa me interesuje kako da zaobidjem carinu?

Ja sam prelazio granicu nebrojeno puta sa sve opremom ponekad.

 

Da se odma razumemo, carinu ti lupa NAŠ carinik pri POVRATKU u zemlju. Dakle onog carinika preko baš zabole šta ti IZNOSIŠ. Zapravo carinike generalno zabole šta IZNOSIŠ, i ove naše kad izlaziš, i one druge kad se vraćaš od njih.

Dakle bitan momenat je ono poslednje prelaženje grane u povratku. Tada mogu da ti lupe carinu na sve što si pazario preko. Zato treba da imaš papir da si nešto izneo ako to planiraš da vraćaš bez carine.

Generalno ih zabole kurac za tamo neki instrument.

 

Gledaj da kreneš vozom, tu su najblaži. Gitaru turiš u Razjebanu futrolu, i kuliraš. Čitaš neke novine, bole te kurac za carinu, kao da ti je sve to već normalno. Mislim, meni već jeste bilo tako zapravo.

 

Varijanta 1:

 

-Šta nosiš?

-Ništa, lične stvari, odeću, limenku stranog piva za burazera, i svoju džitru.

-A jel imate papir za tu gitaru?

-Rekao mi vaš kolega pri izlasku da ne treba jer se vidi da je korišćena. Mislim, to je moja gitara.

Ako to verodostojno kažeš, gitara može da se cakli kako je nova, boleće ga. Namrštiće se i otići dalje. Meni upalilo svaki put kad bih zaboravio papir, a da ne spominjem to da se često dešavalo da mi zaista kažu na izlasku da ne treba da prijavljujem, jer je korišteno. Pravi razlog je bio taj, što je zaboravio da ponese blokče u voz. Mislim, bas koji spominjem izgleda kao nov.

 

Varijanta 2:

 

Ova varijanta je najsigurnija. Pozoveš ortaka od preko da dođe sa tobom ovamo. On je prijavi kao svoju gitaru na izlasku iz svoje zemlje i iznese je. Naši ga ništa ni ne pitaju, on je strani državljanin, njega ne carine, a i ima papir. Kad stignete na prvu stanicu, pojedete taj papir u pljeskavici sa lukom. Do viđenja. Niko mu je neće tražiti kad se bude vraćao. A sve i da traže (što je nemoguće, ali ajde teoretski) on nije dužan da je odmah vrati. Ja sam milion puta ostavljao svoje instrumente u Budimpešti. Jednom sam vratio bass tek nakon godinu i kusur dana ako ne i dve.

Nego da se ja vratim na temu. Eto ja na primer imam papir za JCM 800 sa 5660 lampama koji pripada mom bivšem cimeru. To je za slučaj da mi treba ovde u studiju, a dobio sam ga tako što sam ga jednom prilikom prijavio kao svoje. Sad na miru možemo to pojačalo i on i ja da vucaramo tamo-amo, bez carine.

 

Problem nastaje u onoj varijanti kada ti kupiš tamo nešto, tražiš povraćaj poreza pri izlasku iz njihove zemlje, i hoćeš da ti ne ocarine kad ulaziš kod nas. Ja tu jedino vidim opciju da ideš sa ortakom iz te zemlje i da se na ničijoj zemlji promenite, da mi daš gitaru da je pri ulasku u Srbiju nosi kao svoju za koju iz nekih razloga nije tražio papir. Naši mu od toga neće praviti problem, jedino je malo zaebato to uraditi neprovidno.

 

Znam da umem da budem nejasan i preopširan, ali se nadam da si skontao logiku.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da cimam ortaka iz Bostona ili ujaka iz NY, znaci da cu morati da sacekam jos koju godinu... Ne mogu vozom, idem avionom do Londona i onda za Washington. Tako isto i u povratku.

Bio sam u Dubrovniku preko Bosne sa gitarom, a jednom sam bio i u Sarajevu i na granici nikad nisam prijavljivao instrument, a samo su mi jednom pravili frku i to nasi kad sam se vracao.

Jedna od varijanti je da iz Londona sletim u Sarajevo (a tu kao strani drzavljanin ne placam carinu) i busom/camcem ( :D ) odem u Srbiju...

pozdrav!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par godina su mi slali poslednju gitaru iz USA i tada je carina na muzicke instrumente bila samo 1%. Postoje kategorije, nazovi neku spediciju pa pitaj za trenutno stanje. Zajebaniji je porez, a i jedno i drugo smo izbegli tako sto je na pratecem papiru naznaceno da je instrument polovan, poklon i da nije namenjen za dalju prodaju. tako kako sam napisao, te tri stvari. Proslo je glat.

Da li to mozes da izvedes i kada je licno prenosis ne znam.

 

Mozes da pazaris gitaru pa je useresh, isprljas pragove, zalepis neke nalepnice, pa da pokusas, a mozda je i najsigurnija ta varijanta veslo + odgovarajuci logo koje uneses i prijavis, mada nikad nisam ulazio u US i prijavljivao nesto pa neznam kakva je tacno procedura.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta varijanta sa veslom i nalepnicom je ok, ali me ogranicava u izboru. Tj. ako napisem Sting Ray, znaci da necu moci da unesem nekog Alembica, ako mi slucajno upadne...

A, sto se tice skrnavljenja instrumenta to nikako ne bih radio. Nalepnice, prljavi pragovi, nikako!

Prijavio bih je kod nas, a na USA granici ih bas briga sta unosis i iznosis...

 

Pa, ako ima neko Jolanu do 1000 din neka se javi... :meshuggah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednom prilikom kada sam prijavljivao bass Kramer 720, carinik je sam popunio obrazac.

Pisalo je sledeće:

 

1. El.Git. (plava)

 

i to onako nažvrljano.

 

Toliko o kriterijumu preciznosti oznake.

 

:pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...