Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

ja sam josh uvek pochetnik,ali sam dobila od zeta yamaha bbn4 bass

pa me zanima,ako mi neko mozhe retji neshto vishe o njemu ^^

 

 

Evo ti >>LINK<<

 

malo googlas.. mada ni nemoras posto je ovo na oficialnom sajtu Yamahe..

 

:pivopije:

 

ps.. imas i sajt Harmony Central na kome vek mozes da procitas relativno ok komentare i recenzije kako noviteta tako mozes i da pronadjes nesto o svom bassu...

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pitanju je bass peavey cirrus bxp 4 primetih da ga ima neko..

Pa ako moze da mi pomogne i da mi kaze kako se podesava bridge na njemu (zelim da istoniram gitaru i podesim visinu zica)?Znaci cemu sluze one tri rupe koje su im funkcioje , jedna napred, dve gore gde leze zice i jedna iza zice malo ukosa...Evo saljem sliku na kojoj sam obelezio ta mesta brojevima...Hvala vam puno...

 

cirrus5bxptebigcopyvj0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pitanju je bass peavey cirrus bxp 4 primetih da ga ima neko..

Pa ako moze da mi pomogne i da mi kaze kako se podesava bridge na njemu (zelim da istoniram gitaru i podesim visinu zica)?Znaci cemu sluze one tri rupe koje su im funkcioje , jedna napred, dve gore gde leze zice i jedna iza zice malo ukosa...Evo saljem sliku na kojoj sam obelezio ta mesta brojevima...Hvala vam puno...

 

sledeci put kada budes stavljao zice.. kupi kod marica pa ce ti ujedno za dz i istonirati gitaru... a mozes i ovako da odneses.. vidi sa njima mozda ti odrade i za neke male pare.. to ti je moj savet.. ako nikad nisi radio.. bolje se ne smaraj oko toga.. jer mozes da rastoniras zesce..

 

uglavnom.. ne vidi se bas najbolje bridg-e sa slike ali stadardno je da imas na sedlima 2 srafa kojima podesavas nagib i visinu zice.. (trebalo bi da ti kontura zice prati konturu vrata.. bar ja tako drzim kod mene).. dakle G zica ti je nize.. D za koji milimetar vise od G.. isto i za A od D.. a E zicu malo spustis u odnosu na A..

 

onim srafom koji su postavljeni sa zadnje strane bridge-a pomeras napred-nazad sedla.. tj toniras.. skracujes ili produzavas skalu.. otprilike to je to...

 

sad ako su kod tebe drugacije postavljeni srafovi.. otprilike je slican princip..

 

 

TIP 1: pre nego sto krenes sa svime.. provo proveri vrat da je ok (pritisnes zicu u isto vreme na prvom i poslednjem pragu i tada ne smes da imas zazor izmedju zice i pragova (mozes do 1mm tolerancije), to ti je najtacniji pokazivac.. ono sto uglavnom ljudi gludaju i snajperisu vrat ume da zavara.. a ako vec tako radis gledaj sa strane glave/civija NIKAKO od bridge-a).. takodje zice u odnosu na vrat nesmeju nikako da budu paralelni.. dakle moraju da imaju V izraz... zatim podesi visinu zica.. pa onda toniraj..

 

 

oko toniranja predpostaljam da znas kako se radi.. znaci pomeras napred/nazad sedla.. nastimujes tu zicu.. i kada je okes, traba da ti bude isti toni kao i kada je okines na 12 pragu (jelte samo za oktavu vise).. ja takodje proveravam i svaki prag (za ovo ti treba hromatski stimer)

 

 

TIP 2: uvek kada stavljas nove zice odmah i istoniraj bass.. odnosno gitaru.. bilo koju..

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

bridge na ovom basu nije taj standardni, ima vise sarafa i totalno je cudan (brigde za string-thru varijantu, pa kao sto mozes da zamislis nema onu sipkicu ngo funkcionise na nekim drugim pricipima)

znam posto imam taj bas

ali svejedno nisam nikad nista pokusavao, posto mi je uvijek savrseno tonirao i ima savrsenu akciju tako da ni ja ne znam kako se s tim barata :zuba:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej hvala ljudi puno , pogotovo strato na pomoci..Vidim ja da je bolja varijanta da odnesem kod Marica (kada budemo kupovao zice - nisam znao da radi za dz to) ili kod nekog drugog (Zana) da mi uradi jednom setup pa kada vidim kako se radi da znam za sledeci put..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ovde da se javim posle 2 meseca pauze...

Jel zna neko koliko otprilike kosta kobilica za 4-ozicani bas.Radi se o nekoj kopij jazz bassa. Neka jeftinija varijanta je u opticaju. Takodje me zanima i magnet za jazz bass istih karakteristika(cheap and simple) :)

Mega music ima neki katalog sa komplet hardverom za žičane instrumente, između ostalog (u tom katalogu) imaju i sve moguće vrste kobilica za bass i to čak u chrome, gold i black varijanti. Najjeftinija ti je vintage precision chrome (klasična fender/squier kobilica) i košta negde oko 10-12 evra. Ne znam da li to pasuje tom tvom bassu (u pitanju je udaljenost žice od tela), ali mislim da je to to tražiš...

Mega music - 0112435373

Zola (lik koji radi tamo) - 0631934601

ja sam josh uvek pochetnik,ali sam dobila od zeta yamaha bbn4 bass

pa me zanima,ako mi neko mozhe retji neshto vishe o njemu ^^

E, još jedna riba koja svira bass! Do jaja...

Svaka ti dala :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo opet ja da malo smaram... Nagovaraju me ljudi da kupim Peavey Zodiac BXP

Je li kakav?

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/...diac%3F+BXP.cfm

 

Kontam da je najbolje da napises koliko para mislis da potrosis i koju muziku/stil mislis da sviras. Lakse ce te ljudi savetovati.

 

Taj Peavey kod nas kosta verovatno oko 500 evra. Za te para mozes kupiti fender prec. americki(naravno novijeg datuma).

Prodavao ga je bas ovde na forumu jedan moj drugar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde to ima da se kupi Prec za 500 eura????? Mozda negde napolju. Ovde sigurno ne. Ja gde god da vidim da neko prodaje precu taj ga prodaje za barem 700e! Pa da ima negde da se kupi za 500 ja bih ga prvi kupio!

 

Kontam da je najbolje da napises koliko para mislis da potrosis i koju muziku/stil mislis da sviras. Lakse ce te ljudi savetovati.

Definitivno dobra ideja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U sustini, i ja dosta kapiram taj "orkestarski" pristup bendu, ali, on bas preteruje. Ja bih rekao da on ima dosta problema sa samopouzdajem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e braco basisti, sasvim slucajno sam naleteo na ovoga lika koji stvarno razbija pa sam resio da to podelim sa vama... uzivajte... ludi japanac... :)

 

link

 

 

Nema shta Japonez svira dobro, ali kao gitarista, nema veze sa bassom, ono shto je odsvirao je tehnicki vrh ali ne znam u kom bendu ce to upotrebiti osim mozda u solo tackama, a bass se svira ovako nekako...

 

 

 

Uzmi bilo koju pesmu koju je svirao Zender i poskidaj sve shto cujesh (kao ovaj tip na linku iznad) i naucicesh mnogo vishe nego od tog Japanca...

 

Edited by SasaAmonDin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra fora za razvijanje groove-a (između ostalog):

Umesto seljačkog vežbanja uz metronom kad ti lupa 1, 2, 3, 4 u krug, ti namesti pola tempa, dakle samo 1, ..., 3, ..., , pa onda još u kontru.

daklen grafičko objašnjenje:

 

klasično:

 

klik...klik...klik...klik...klik...klik...klik...klik...

 

varijanta o kojoj pričam:

 

........klik...........klik...........klik...........klik...

 

Efekat je kao da čuješ samo doboš od cele svirke. U vreme kada sam još vežbao mi se ovo pokazalo kao veoma korisna vežba, i ne samo za groove. Šteta što nisam nastavio...

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, da strava fora, oduvjek sam tako vjezbao

to uce i u skolama/akademijama ja mislim

 

dobra fora je da odsvirate pjesmu bez metronoma, icega, snimite, uporedite trajanje sa onim od originalnog snimka i vidite koliko ste promasili

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj ti da svirash sa bubnjaristom, koji pocne pesmu u 130, zavrshi je u 180, a izmedju je od 190 do 110BPM... To ti je ravno istovaru tri schlepera uglja po pesmi... Metronom je keva i shto vishe vezbash uz click, to si sigurniji i opusteniji (osobito u studijskom sviranju). Ako josh naucite drummera da vezba u tempu (shto je meni uspelo) sreci nema kraja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...