Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Znam da ovome nije mesto ovde, ali bolje ovo odmah ponuditi kolezama, elem, Boss pedale za bas, limiter LMB-3 i ekvilajzer GEB-7, jako malo korisceni u extra stanju, kao novi, po 60 e.

 

Karlo 063/8365-264

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako, ja sam odlucio da kupim novu gitaru ... i do sada sam svirao na svojoj Yamaha-i rbx 170 ... necijem ric-u ... i necijem ibanez-u ( ne secam se modela ). Svi po 4 zice.

 

E sada, hocu da kupim 5 zicani model ... imam sada oko 200 jevreja ... kontam da cu skupiti jos 200 za koji mesec jer sam nasao 2 posla. Znaci trebace mi peto zicani bass za 550 evra. Neki savet? E da sviram thrash/nu/blues ( ne u jednom band-u).

 

 

I da jos jedno pitanje kakvi su wotan i hoyer bass-evi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam par pitanja pa ako moze neko da ogovori, bio bih zahvalan, ali da me ne podjebavate,moze? Sta bi trebalo apsolutnom, potpunom laiku koji ima nesto para i vremena da moze funkcionalno da prosvira bas? I drugo, sta mislite o Rickenbacker basovima? Ajde, pogurajte me malo, bas sam se nalozio da nauchim da sviram

Share this post


Link to post
Share on other sites

kolko para mogu da dobijem za digitech bass driver i digitech multi chorus pedale, kao nove su?

 

50 jura u vr' kape. Po komadu.

 

Imam par pitanja pa ako moze neko da ogovori, bio bih zahvalan, ali da me ne podjebavate,moze? Sta bi trebalo apsolutnom, potpunom laiku koji ima nesto para i vremena da moze funkcionalno da prosvira bas? I drugo, sta mislite o Rickenbacker basovima? Ajde, pogurajte me malo, bas sam se nalozio da nauchim da sviram

 

Pare čuvaj, ono što će ti trebati je vreme. Puno vremena utrošenog na vežbanje.

Rickenbacker je suv, agresivan, rockerski, malo manje dobar za funky (mada, eno ti izuzetka koji potvrđuje pravilo: Geddy Lee u ranoj fazi), i skup. Dobar bas.

Možda nije najidealniji početnički instrument, delom zbog cene, a delom zbog nestandardnih fizičkih karakteristika (razmak između žica, vrat, itd...).

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga moja braco po oruzju... Imam jedno pitanje za vas!

 

Tice se efekata: Posto sam odlucio da kupujem pedale a ne procesor, zanima me da li su efekti kao sto su - reverb, delay, i slicno univerzalni za bas i gitaru... Mislim nisam primetio da iko prodaje bas dilej(u) :)

Ako jesu, koji su od njih jos univerzalni. Takodje me zanima sta mislite o Digitech - ovom drajvu, posto ga jos nisam probao, ali mi se ukazala prilika da ga nabavim polovnog...

 

Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam para...u stvari imam,ali malo.Sta mi je ciniti?Da kupim neki sugavi bas i neko pojacalo,ili samo bas,normalan neki,pa posle pojacalo kad budem imao kes?Inace,Aria basevi,misljenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga moja braco po oruzju... Imam jedno pitanje za vas!

 

Tice se efekata: Posto sam odlucio da kupujem pedale a ne procesor, zanima me da li su efekti kao sto su - reverb, delay, i slicno univerzalni za bas i gitaru... Mislim nisam primetio da iko prodaje bas dilej(u) :)

Ako jesu, koji su od njih jos univerzalni. Takodje me zanima sta mislite o Digitech - ovom drajvu, posto ga jos nisam probao, ali mi se ukazala prilika da ga nabavim polovnog...

 

Hvala unapred!

 

Kratak odgovor: jesu

 

Duži odgovor/objašnjenje:

 

Niske frekvencije su zajebanije za efekte. Taj "low end" koji je suštima instrumenta često ispadne žrtva efekata. Na primer, uključiš distorziju (onu seljačku, gitarsku), a zvuk ti ode u srednje i gubiš prisutnost u slici, a i svoju funkciju. Slično je i sa modulacionim efektima. Recimo kada uključiš korus, i on krene da moduliše tamo vamo, stvarajući taj lepršavi zvuk, koji super radi na gitari, ako moduliše ceo spektar (što je kod modernih efekata tako) onda se onaj donji opseg zamulja (osnovna frekvencija se potire sa vremena na vreme sa onom osnovnom od efekta), i opet gubiš stabilnost zvuka.

Dakle, dok gitari nije frka ako se "dešavaju sranja" usled efekata u donjem opsegu, kod basa je upravo to najvažiji deo zvuka pa to onda ne radi pos'o.

Rešenje kod modulacionih efekata je to da efekat ne radi preko celog opsega, već samo na harmonicima (višim frekvencijama), a osnovu ostavlja netaknutu. Boss CEB-3 bass chorus, recimo, ima "low filter" potenciometar kojim možeš da doziraš koliko da efektovani signal ima uticaja na duboke. Kada je on okrenut u "flat" stranu, onda (kao što i značenje reči flat (ravno) govori) CEB-3 radi jednako na svim frekvencijama, tojest efekat radi kao da je gitarski. Kada je okrenut u "cut" stranu, onda su mu sa efektovanog signala odsečeni oni najdublji tonovi. Na izlazu ti je zbir efektovanog i sirovog signala, tako da ti duboki u ovom drugom slučaju ostaju isti kakvi su bili kad su ušli, ništa im se ne dodaje ili oduzima.

Većina efekata za bass ima fabrički određen filtar za regulisanje niskih frekvencija, i samo mu dodaju u naziv "Bass".

Kod distorzije se to rešava dodavanjem potenciometra za balans efektovanog i neefektovanog signala. To ti je ono "blend" kod digitecha, ili "balance" kod bossa.

Teoretski:

Kada bi uzeo Metal Zone i nekim čudom ga vezao PARALELNO, i uspeo da ubaciš potenciometar za regulisanje količine signala koja ide preko MT-2 i onog koji ide direktno, mimo efekta (to se inače može uraditi sa Boss LS-2 pedalom) dobio bi nešto što bi se po toj nekoj opšteprihvaćenoj logici zvalo "Bass Metal Zone MTB-3".

A sve to zbog toga, što se basovi prilikom regularnog štekanja u neku gitarsku distorziju izgube, a najjednostavnije ih je vratiti dodavanjem direktnog signala, koji sadrži taj opseg.

Još jedan sličan eksperiment: kada uzmeš gitarski korus BOSS CE-5, koji ima filtre kako za donji, tako i za gornji opseg, i onaj low filter namestiš na CUT, a high filter na FLAT, praktično si dobio klasičan bass chorus.

 

TEBI BITAN DEO:

Dileje i reverberacije su iste za sve instrumente. Bass gitaru kada odneseš u podrum, taj podrum odzvanja isto kao da si gitaru odneo u taj isti podrum. Tu logiku prate i efekti.

 

Osim njih su i ekvilajzeri univerzalni. Onaj za bass se tako zove samo zbog toga što su mu notch filteri podešeni na frekvencije koje su bitnije za većinu basista. Inače je isti đavo. Ako bi koristio gitarski, možda bi smatrao da ti je onaj klizač na 3200 Hz suvišan, a falio bi ti neki na oko 250. A možda i ne. EQ je dakle najlabaviji pojam.

Kod skupih EQ-a i nema razlike. Imaju dovoljno filtera za sve. Druga je stvar što se na pedale stavlja svega 6-7 klizača, pa mora da padne neka selekcija, uštede radi.

Wah za bass isto postoji tek od pre koju godinu (desetak) i razlikuje se samo u tome što mu je "radni" opseg pomeren niže.

Čisto da napomenem da ni Burton, ni Butler nisu imali Wahove za bass. U to vreme su postojali samo gitarski.

Kompresor je slična priča. Zbog pojednostavljivanja priče, i jednostavnijeg korišćenja, neki parametri se fabrički podese da budu prikladniji za ovo ili ono (bass ili gitaru), i izvedu se neka tri-četri potenciometra za glupog korisnika, da i on može malo da farba efekat koji je već većinom podešen. Na nekom ljutom studijskom/rack kompresoru imaš milion parametara pa ga možeš podesiti i za bass, i za drugi bass i za harmoniku i za tamburicu, i za šta hoćeš, samo treba da znaš šta sve ti dugmići rade.

 

NO, da ja ne dužim puno, kod prostornih efekata (delay i reverb) nema baš razlike ni kod običnih pojednostavljenih pedalica, osim one u poimanju/viziji samog korisnika.

 

REZIME:

 

Nema pravila. Praktično su svi efekti univerzalni, samo su zbog pomenutih negativnih nuspojava proizvođači vremenom razvili one koji su podešeni da budu provereno "nemuljajući" za bass, i nazvali ih tako.

Bilo bi realnije da su ih nazvali "Hi Band chorus ili Flanger" samo taj izraz "Hi Band" nije jasan muzičarima, pogotovo glupim basistima. Postojala je takva bosova serija, i pukla je ko guma, pa su smislili novo ime.

Takođe se i varijanta sa previše slobodnih opcija (po principu "podesi sam sebi") često pokaže kao komercijalno neisplativa, jer su muzičari retko kad matematički ili fizičarski nastrojeni pa ne bi da zalaze u pojmove "filtar", "harmonik", "kontrafaza", "frekvencija" , "opseg"...

U glavnom se ide po logici: "Mani filozofiju, daj ti meni nešto da radi za BASS" i onda na to i bude "Evo ti ZA BASS".

 

Ja recimo ne koristim distorziju za bass. Koristim gitarsku. Godinama sam tražio distorziju koja nema gubitaka na niskim frekvencijama, i našao sam ih nekoliko. Modulacione efekte sve manje koristim. Tu i tamo poneki flanger ili chorus. To već bude ona varijanta za bass.

 

Zlatno pravilo: Veruješ svojim ušima i ako ti se sviđa, -to je to!

 

:muzicar:

 

nemam para...u stvari imam,ali malo.Sta mi je ciniti?Da kupim neki sugavi bas i neko pojacalo,ili samo bas,normalan neki,pa posle pojacalo kad budem imao kes?Inace,Aria basevi,misljenje?

 

 

Aria je širok pojam.

Kao i o onome iznad (o čemu sam po ko zna koji put pisao istu stvar, i o Aria bassevima smo diskutovali na ovoj temi ranije. Pretraži ako te ne mrzi.

 

Mislim da pojačalo može da pričeka, i uvek možeš da se snađeš na neki način. Ja moje jedva da i uključujem od kako sam pazario ono Behringerovo BDI-21 govno.

 

Dakle ja glasam za dobar bass.

 

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ups, dupla poruka. Pa da je iskoristim onda...

 

@Sadam -e

 

Primer, ja dok nisam imao pojacalo, svirao sam bez istog. Sad kada ga imam, toliko sam se navikao, da pojacalo upalim tek kad tad kada mi zatreba. Za pocetak, bolje uzmi bas. Mozes da se kacis na komp sa obicnim adapterom sa velikog cinca na mali. Ili mozes da uzmes gorepomenuti BD21. Meni oni "bolji" komadi arije ne leze bas toliko, a u Sky musicu i nije bilo nicega posebnog od arijinog izbora. Mada po meni njihovi pocetnicki instrumenti su sasvim ok (jelte za pocetak), a takodje su i povoljni.

Edited by Rile

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam para...u stvari imam,ali malo.Sta mi je ciniti?Da kupim neki sugavi bas i neko pojacalo,ili samo bas,normalan neki,pa posle pojacalo kad budem imao kes?Inace,Aria basevi,misljenje?

 

Naravno da ces da kupis prvo pristojan bas pa tek kasnije neko pojacalo jer to uvek moze da priceka. Zar nije logicno sta je vaznije. Ja svoj vec godinama prikljucujem na neki krs muzicki stub i nemam nikakav problem, jes' da to nije to al je zvuk postojan i nije los. A mozes da ga prikljucis i na komp.

Dakle vazni je istrument.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad me podseti, gomila bass-baja navodi Geddy Lee-ja i gomila grupa koje volim navode Rush kao njihove velike uzore, međutim, sve što sam ja čuo od Rusha zvuči kao neki kantri... pa ono, jel to tako treba ili sam ja nabasao na neku njihovu lošu fazu...?

Ajd recite mi neku konkretnu preporuku šta da skinem da poslušam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve što sam ja čuo od Rusha zvuči kao neki kantri... pa ono, jel to tako treba ili sam ja nabasao na neku njihovu lošu fazu...?

Ajd recite mi neku konkretnu preporuku šta da skinem da poslušam.

 

Di tako treba?!? Uzmi brate sve (ili bilo sta ako si lenj) zakljucno sa 1980/81. Znaci,

 

Rush,

Fly By Night,

2112,

Caress Of Steel,

All The World's A Stage

Farewell To Kings,

Hemispheres,

Permanent Waves,

Moving Pictures,

Exit...Stage Left

 

I nista ti vise u zivotu ne treba.

 

Preskoci sve posle toga. Zasad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa drage kolege ja sam odlucio a uzmem neki kvalitetinij model bas gitare, pa me zanima da li neko moze da mi kaze koliko je dobar model YAMAHA RBX 374, posto je to aktivni bas a ja sam pre toga svirao pasivni.Da li na tom RBX-u sad moze da se svira nesto slican ritam kao sto ima basista KORNA (doduse on ima 5 zicani bas)? P.S. Koji su jos modeli dobri za SLAP stil sviranja,posto na nekim modelima se to teze izvodi?E da samo da jos nesto kazem za kraj. Svi basisti (naravno to smo svi mi ovde prisutni) trebaju da preslusaju neke stvari od Les Claypoola (ex frontmen PRIMUS-a), ili ako voilte neki slow bass stil uzmite Victor Wootena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel moze neko da mi kaze da li kod nas ima da se kupe i gde Stagg bass gitare i da li su one dobre recimo za svirku po kuci. E sad ne bih hteo da kupim bas totalni krsh poput skvajera, gledao sam Aria gitare i cine mi se sasvim ok za te pare pa me samo jos zanima za Stagg

 

Unapred hvala prijatelji :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geddy Lee u ranoj fazi = Funky ???

 

Kume, don't bogart that joint :rockdevil: .

 

Cheerz! :pivopije:

Gruba i neprecizna formulacija u cilju manje teksta.

Lanac asocijacija, koji je izostao u originalnom tekstu:

Funky => Korišćenje slap tehnike, i tako taj zvuk/pristup => Geddy Lee, a on je ranije svirao Rickenbackera

 

Izvinjavam se zbog izazvane konfuzije.

:pivopije:

 

E pa drage kolege ja sam odlucio a uzmem neki kvalitetinij model bas gitare, pa me zanima da li neko moze da mi kaze koliko je dobar model YAMAHA RBX 374, posto je to aktivni bas a ja sam pre toga svirao pasivni.Da li na tom RBX-u sad moze da se svira nesto slican ritam kao sto ima basista KORNA (doduse on ima 5 zicani bas)? P.S. Koji su jos modeli dobri za SLAP stil sviranja,posto na nekim modelima se to teze izvodi?

Pomenuti bas je korektan. Za to što tebi treba pogotovo. Slap možeš da sviraš na čemu god hoćeš. Neki uspevaju i na Rickenbackeru. Stvar navike.

Ritam možeš da sviraš bilo koji na bilo čemu, no verovatno si mislio na zvuk.

Zvuk a la Fieldy se dobija totalnim hirurškim odstranjivanjem srednjih frekvencija.

Najveća razlika između aktivnog i pasivnog je ta što aktivni instrument ne valja ostavljati sa uštekanim kablom, jer troši bateriju. :)

Ako su ti matore žice, i aktivan i pasivan zvuče sranje.

U zvuku je aktivan malkice manje zaobljen, sa konkretnijim atakom, i tako to, što ti je sve super za to što tražiš.

Mislim da će ti peta žica mnogo faliti. Razmisli o dodavanju još malo para i kupovini petožičanog.

 

Jel moze neko da mi kaze da li kod nas ima da se kupe i gde Stagg bass gitare i da li su one dobre recimo za svirku po kuci. E sad ne bih hteo da kupim bas totalni krsh poput skvajera, gledao sam Aria gitare i cine mi se sasvim ok za te pare pa me samo jos zanima za Stagg

 

Unapred hvala prijatelji :pivopije:

Skvajer je deset u glavu za Stega. To je poslednja gitara koju želiš da imaš. Nije sasvim zadovoljavajuća ni za "samo po kući".

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...